ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

رونمایی از بودجه ICT کشور و چند نکته

ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت، تحت تاثیر حوزه‌های بسیاری قرار داشت. مجلس، سازمان امور مالیاتی، سازمان بهزیستی، صنعت نمایشگاهی كشور و مثل همیشه پلیس فتا، بازیگرانی بودند كه در هفته گذشته هر یك نقشی را در این زمینه ایفا کردند. با هم به ارزیابی و تحلیل اهم اخبار ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت، می‌پردازیم.

·        ارایه لایحه بودجه 97 به مجلس و چند نكته

معمولا وقتی ماه آذر هر سال به انتها نزدیك می‌شود، بحث بودجه و تحلیل و ارزیابی آن حسابی داغ می‌شود. هفته گذشته لایحه بودجه سال ۹۷ از سوی رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارایه شد. اما آن بخش از بودجه که به حوزه ICT مربوط می‌شود، حاكی از این است كه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموع حدود ۳۹۰۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که نسبت به سال جاری تا ۴۳۷ میلیارد تومان افزایش دارد. از این میزان بودجه حدود ۳۵۶۸ میلیارد تومان به خود وزارتخانه، ۹۲ میلیارد تومان برای سازمان تنظیم مقررات رادیویی، ۳۸ میلیارد تومان برای سازمان فضایی ایران و همچنین ۹ میلیارد تومان برای شرکت پست و تا 6 میلیارد دیگر نیز قابل اختصاص به شرکت زیرساخت است.

اما نكاتی نیز در لایحه بودجه 97 وجود داشت و این بود كه در این لایحه، جدول ۱۴ که برای تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته تدوین شده بود، حذف شده بود. همچنین دولت در بودجه سال آینده درآمد حاصل از شماره‌گذاری مخابرات (نامبرینگ) را ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است، در حالی که سال گذشته در لایحه پیشنهادی دولت این میزان ۱۰۰ میلیارد تومان بود.

اما بودجه تخصیص یافته به مركز ملی فضای مجازی نیز كه بازوی اجرایی شورای‌عالی فضای مجازی به شمار می‌رود، از دیگر موارد قابل توجه لایحه بودجه سال 96 بود. به عبارت دیگر، مجموع بودجه درنظر گرفته‌شده برای مرکز ملی فضای مجازی در سال جاری 115 میلیارد و 701 میلیون و 900 هزار تومان است که در بودجه سال آینده به 17 میلیارد و 514 میلیون و 400 هزار تومان تقلیل می‌یابد.

·        فرزندخواندگی الكترونیكی

هفته گذشته، رییس سازمان بهزیستی از آغاز به كار سامانه فرزندخواندگی خبر داد. این سامانه كه موقتا فقط شهر تهران را پوشش می‌دهد و در آینده كشوری خواهد شد، امكان ثبت‌نام را برای افرادی كه متقاضی فرزندخواندگی هستند، فراهم می‌كند اما سایر استعلام‌های مورد نیاز انجام این كار نظیر دادگستری، پزشكی و بهزیستی و تایید صلاحیت‌های اخلاقی و روحی می‌بایست به صورت حضوری انجام پذیرد. به گفته بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور با ایجاد این سامانه بسیاری از كاغذبازی‌های انجام این كار حذف می‌شود و زمان فرایند اداری این كار به سه ماه كاهش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، سامانه فرزندخواندگی كه در گروه خدمات G2C قرار می‌گیرد، سه گروه از متقاضیان را مورد هدف قرار می‌دهد. یگ گروه، زوج‌هایی هستند كه بنا به دلایل متعدد مایلند دارای فرزند باشند اما از نظر پزشكی نمی‌توانند. گروه دیگر زوج‌هایی هستند كه دارای یك فرزند هستند و متقاضی دومین فرزند هستند و گروه سوم نیز دختران مجرد بالای 30 سال هستند كه متقاضی فرزندخواندگی هستند. فرزندخواندگی، از جمله اموری است كه به دلیل آمار بالای ناباروری در میان زوج‌های ایرانی متقاضیان بسیاری دارد، اما متاسفانه به دلیل این كه یك پروسه بسیار زمان‌بری است برخی از متقاضیان یا شرایط خود مانند شرط سن را از دست می‌دهند و یا این كه منصرف می‌شوند.

·        فرار مالیات فعالان اقتصادی مجازی؟

كسب‌و‌كارهای آنلاین، از جمله رایج‌ترین و در عین حال پررونق‌ترین تجارت‌های امروزی است كه در ایران نیز طرفداران خود را دارد. اما یكی از چالش‌های دولت با این گونه كسب‌و‌كارها، چگونگی اخذ مالیات است. به این ترتیب كه فعالان اصناف آنلاین با طرح این ادعا كه به دلیل نوپابودن نیازمند انواع حمایت‌های دولت از جمله معافیت مالیاتی هستند درصددند تا به نوعی راه گریزی از پرداخت مالیات پیدا كنند. اما در مقابل، دولت نیز بر این باور است فرقی میان آنها و سایر كسب‌و‌كارها نیست و نباید فعالیت در فضای مجازی به بهانه‌ای برای عدم پرداخت مالیات تبدیل شود.

در همین راستا، هفته گذشته چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی برگزارشد كه طی آن گریزی نیز به این قضیه زده شد. در این كنفرانس كه مسوولان مالیاتی کشورهای مالدیو، موریتانی، مراکش، پاکستان، قطر، سودان، ترکیه، اندونزی، عراق لبنان و مالی نیز حضور داشتند، تقوی‌نژاد، رییس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت كسب‌و‌کارهای مجازی چالش‌های مالیاتی به همراه دارند، اما با این وجود به كمك دستگاه‌های مربوطه شناسایی مودیان فضای مجازی آغاز شده است. این اظهارات در حالی مطرح شد كه تیرماه سال جاری كه موضوع مالیات به شدت داغ بود، وی طی مصاحبه‌ای گفت كه به تازگی ١١ هزار شرکت در فضای مجازی شناسایی شده‌اند که بر اساس نوع فعالیت‎شان مشمول مالیات می‎شوند و در همین زمینه شرکت‌های فعال در فضای مجازی از دو هفته آینده باید مالیات پرداخت کنند. بر این اساس می‌توان گفت به درستی مشخص نیست، اخذ مالیات از كسب‌و‌كارهای آنلاین فعلا درمرحله شناسایی آنهاست یا تا كنون رقمی تحت عنوان مالیات از آنها دریافت شده است یا خیر؟

·        جیتكس را بی‌خیال؛ باكوتل را دریابید

هفته گذشته مصادف با پایان بیست و سومین نمایشگاه باكوتل آذربایجان بود. این نمایشگاه برای ایران و به ویژه صنعت ICT یك پیام بسیار مهم داشت. باكوتل در حالی برگزار شد كه دقیقا عمری برابر با الكامپ ایرانی دارد. این در حالی است كه ما در برخی از دوره‌های افتتاح الكامپ از آوردن وزیر ارتباطات كشور خود برای روشن كردن چراغ این نمایشگاه ناتوان بوده‌ایم، اما نه تنها آذربایجان می‌تواند وزیر ایران را در مراسم افتتاحیه نمایشگاه خود داشته باشد، بلكه علاوه بر وزیر خود قادر است وزرای ارتباطات کشورهای ترکیه، روسیه و دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات را نیز در مراسم افتتاحیه داشته باشد.

باكوتل در حالی با اقتدار و نظم هرچه تمام‌تر برگزار شد كه مجریان برگزاری الكامپ در ایران همواره برای برنامه‌ریزی وقت كم دارند و همواره با دولت و سایر هم‌صنفانشان بر سر مسایل مختلفی از جمله این كه سال آینده چه كسی متولی است و تعرفه ارزی چگونه باشد، سر جنگ دارند. باكوتل در حالی میزبان شركت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی بود كه كشور آذربایجان از نظر مساحت می‌تواند با یكی از استان‌های ایران پهناور، برابری كند. اما برای دعوت از شركت‌های خارجی منطقه و سایر كشورهای همسایه می‌بایست چشم به این بدوزیم كه واسطه‌های ایرانی چقدر می‌توانند در ترغیب خارجی‌ها برای حضور در الكامپ ایرانی موفق عمل کنند؟ در نهایت، مسوولان ایرانی در حالی رویای هاب نمایشگاهی منطقه را در حوزه ICT در سر می‌پرورانند كه جیتكس كه دیگر جای خود دارد، اما حالا باكوتل نیز حرفی برای گفتن دارد.

·        اخاذی سریالی پسران دبیرستانی از مردان

كلاهبرداری و اخاذی، روی سیاه شبكه‌های اجتماعی است كه بر اثر عدم آگاهی كاربران و همچنین باورناپذیری آنها نسبت به جریانات تبهكارانه‌ای كه می‌تواند بر بستر این شبكه‌ها انجام شود، به وقوع می‌پیوندد. هفته گذشته، پلیس فتای استان خراسان از كشف شبكه‌ای 40 نفره از باج‌گیران در فضای مجازی خبر داد كه سردسته این باند را آرایشگر مردانه 22 ساله تشكیل می‌داد.

تعقیب و شناسایی اعضای این باند زمانی مورد توجه پلیس قرار گرفت كه مردی به خاطر اخاذی 15 میلیون تومانی دختر جوانی از طریق تلگرام شكایت كرد. پس از اندكی تحقیق و تفحص مشخص شد، نه تنها دختر جوانی در كار نبوده، بلكه این اقدام و سایر كلاهبرداری‌های مشابه توسط پسرانی دبیرستانی انجام می‌شود كه با ایجاد تله برای مردان هوسباز از آنها در اشل‌های مختلف شامل درخواست خرید شارژ تلفن همراه گرفته تا واریز وجوه میلیونی اخاذی می‌كنند. گفته شده است كه پس از شناسایی اعضای این باند، برخی از آنها با مراجعه به مدیر دبیرستان از وی خواسته‌اند تا ضمن مذاكره با مقامات پلیس فتای خراسان، از آنها بخواهد چنانچه جرم آنها را ببخشند تمامی مبالغ اخاذی شده را برگردانند.