شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

اعتراضات گسترده به تصمیمات دولت

هفته گذشته پخش شدن اخباری در خصوص افزایش قیمت بنزین، حذف یارانه‌ها برای میلیون‌ها نفر و افزایش نرخ عوارض خروج از كشور شبكه‌های اجتماعی را تكان داد. كاربران با وارد كردن انتقادات فراوان به این موارد كه دولت در خصوص آنها تصمیم‌گیری كرده خواستار تجدید نظر شده‌اند.

باوجود اهمیت تمام این موارد عوارض بالای خروج از كشور بیش از بقیه مطالب خبرساز شده است. طبق لایحه دولت برای بودجه سال آتی، عوارض خروج از كشور طی رشدی بی‌سابقه، از 75 هزار تومان به 220 هزار تومان خواهد رسید. یعنی به نوعی سه برابر می‌شود. همچنین طبق تبصره‌ای كه وجود دارد در صورت خروج مجدد و چندباره از كشور عوارض خروج از کشور تا440 هزار تومان هم افزایش خواهد داشت.

برخی از كاربران در شبكه‌های اجتماعی با انتقاد از این قیمت‌ها به طنز گفتند شاید دولت در آینده تصمیم بگیرد برای كسانی كه از كشور خارج می‌شوند شلاق هم در نظر بگیرد. برخی دیگر از كاربران نیز با انتشار ویدیویی اعلام كردند كه كارلوس كی‌روش، برانكو ایوانكویچ و سایر مربیان فوتبالی خارجی پس از اعلام این نرخ بالای عوارض تصمیم گرفته‌اند تابعیت ایرانی گرفته و در ایران بمانند.

در این میان برخی از كاربران نیز معتقدند كه عوارض بالای خروج از کشور یعنی ناامیدی دولت از جذب توریست و تلاش برای سهیم‌شدن در درآمد دیگركشورها با فشار به مردم خودمان كه امری نكوهیده است.

 

در حضور مالك، راهنمایی و رانندگی اجازه حمل خودرو را ندارد

هفته گذشته مطلبی در شبكه‌های اجتماعی بین كاربران ایرانی دست به دست می‌شد كه حقوق شهروندی آنها را مطابق قانون یادآوری می‌كرد. بر این اساس اگر قبل از حمل یا در حین حمل اتومبیل به وسیله جرثقیل مالك آن حاضر شود و تقاضای تحویل خودرو را كند مامورین مكلفند فقط جریمه كنند و نمی‌توانند خودرو را با خود ببرند. بر اساس آنچه در شبكه‌های اجتماعی آمده و طبق تبصره 2 ماده 13 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی افسر حق ندارد در زمانی كه صاحب خودرو حاضر می‌شود خودروی او را توقیف كند. همچنین اگر در اثر حمل یا نگهداری خسارتی به خودرو یا محموله آن وارد شود؛ جبران خسارت مذكور بر عهده حمل‌كننده یا نگهدارنده است.