سرانجام نامعلوم نصب کارتخوان در تاکسی‌های پایتخت

اوایل مهرماه سال 94 سازمان تاکسیرانی تهران از اجرای آزمایشی طرح نصب کارت‌خوان روی تاکسی‌های پایتخت خبر داد؛ طرحی که به موجب آن قرار بود 15هزار تاکسی تا پایان سال 94 به دستگاه‌های کارت‌خوان مجهز شوند. این طرح اما با پیگیری‌ و بررسی‌های عصر ارتباط، در سال گذشته حتی به صورت پایلوت هم اجرایی نشد و روابط عمومی تاکسیرانی تهران هم پاسخی برای این موضوع نداشت. امسال و بار دیگر تاکسیرانی در حالی از اجرای این طرح با وجود مشکلات مرسوم میان مسافران و رانندگان تاکسی‌ها در خصوص مشکل پول خرد و نحوه محاسبه ارقام خبر داده است، که با توجه به تجربه سال قبل بعید به نظر می‌رسد شاهد خروجی طرح مذکور در سال جاری بوده و نصب کارتخوان روی تاکسی‌ها از مرحله شعاری و تبلیغاتی خارج شود.
تاریخچه وعده و وعیدهای نصب کارتخوان تاکسی
آن‌طور که تاکسیرانی تهران سال گذشته اعلام کرده بود، تجهیز تاکسی‌های پایتخت به کارت‌خوان بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که تاکسیرانی با بانک شهر (بانک زیرمجموعه شهرداری)  داشته صورت می‌گرفت. بر اساس این تفاهم‌نامه، رانندگان تاکسی برای نصب دستگاه‌های کارت‌خوان روی تاکسی‌های خود هیچ‌گونه مبلغی را نمی‌بایست پرداخت کنند. همچنین بنا بر گفته مسوولان تاکسیرانی، رانندگانی که این کارت‌خوان‌ها را در تاکسی خود نصب می‌کردند تنها در ازای خراب یا مفقود شدن دستگاه ‌باید 30 درصد از هزینه را پرداخت کنند و بقیه هزینه‌ها را شرکت بیمه طرف قرارداد تقبل می‌کرد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان تاکسیرانی درباره نوع کارت‌هایی که امکان پرداخت کرایه با آنها وجود دارد، در مصاحبه‌ای با روابط عمومی این سازمان گفته بود در وهله نخست کارت‌های شهروندی که بانک شهر آنها را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد و چندمنظوره نیز هست، برای اجرای طرح مد نظر این سازمان است.
به گفته وی با این کارت‌خوان‌ها امکان پرداخت الکترونیکی کرایه در تاکسی‌ها با کارت‌های مترو و اتوبوس نیز فراهم است و پیش‌بینی می‌شود با گسترش طرح، کارت‌های بانکی دیگر نیز در طرح قرار بگیرند.
اما برای اجرای این طرح گسترده، تاکسیرانی اعلام کرده بود 100 دستگاه کارت‌خوان در عرض یک هفته به شکل آزمایشی روی برخی از تاکسی‌های پایتخت در سه محور انقلاب- راه آهن، انقلاب - صادقیه و پیچ شمیران – تجریش  نصب می‌شوند.
 
پاسخگو نبودن تاکسیرانی
همان سال 94 با گذشت یک ماه از این وعده در تحریریه عصر ارتباط تصمیم گرفتیم تا از کم‌وکیف اجرای این طرح مطلع شویم که با وجود پیگیری‌های متعدد، مسوولان روابط عمومی این سازمان عریض و طویل حاضر به پاسخگویی به خبرنگار ما درباره چندوچون اجرای طرح آزمایشی خود نشدند. جالب آنکه یکی از مسوولان روابط عمومی این سازمان در مواجهه با اصرار خبرنگار ما برای کسب اطلاعات گفت که تاکسیرانی نمی‌تواند با یک حرکت جادویی این طرح را اجرا کرده و وقت آن را هم ندارند که به تک‌تک خبرنگاران پاسخ دهند. این شیوه پاسخگویی در حالی مطرح می‌شود که ظاهرا مسوولان روابط عمومی این نهاد عمومی فراموش کرده‌ بودند که بیش از یک ماه از وعده اجرای این طرح که خود رسما آن را اعلام کرده بودند، گذشته است.
وعده جدید تاکسیرانی برای اجرای طرح
با وجود خلف وعده‌های بسیار در سال گذشته، چندی پیش بار دیگر رییس سازمان تاکسیرانی شهر تهران از نصب دستگاه‌های کارتخوان و اجرای پروژه کال‌سنتر برای تاکسی‌های پایتخت خبر داد.
وی با بیان این که کال‌سنتر شامل اپلیکیشن موبایلی است که در سیستم‌های سخت‌افزاری و موبایل رانندگان تاکسی تلفنی و گردشی نصب می‌شود و خودشان در حقیقت می‌توانند مسافران را شناسایی و جذب کنند. گفت: از طرف دیگر مسافر نیز می‌تواند راننده تاکسی، پلاک راننده، اسم راننده، موقعیت جغرافیایی و فاصله تاکسی را تا محل حضور خود به صورت آنلاین و روی صفحه تلفن همراه خود بببیند.
طرحی که مشابه آن از سوی شرکت‌های خصوصی هم‌اکنون به سرعت در حال اجرا و گسترش است.
میثم مظفر همچنین در مصاحبه چندی پیش خود‌ با یک خبرگزاری در مورد سرانجام نصب دستگاه‌های کارتخوان در تاکسی‌ها نیز مدعی شده بود به زودی این مهم به صورت پایلوت(!) در برخی خودروها انجام می‌گیرد؛ این در حالی است که علاوه بر وعده اجرای پایلوت این طرح وعده نصب 15هزار کارتخوان در تاکسی‌های پایتخت هم سال گذشته توسط تاکسیرانی اعلام شده بود که محقق نشد.
رییس تاکسیرانی همچنین بدون اشاره به چرایی تاخیر و خلف وعده تاکسیرانی و بانک شهر در سال گذشته برای اجرای طرح نصب کارتخوان در تاکسی‌های پایتخت گفته بود بانک شهر متعهد به خرید تجهیزات لازم برای اجرای این طرح شده است و تا پایان شهریور ماه این طرح به صورت پایلوت انجام می‌شود.
البته طبیعی است که با توجه به خلف وعده‌ها در عمل به وعده تجهیز تاکسی‌ها‌ی پایتخت به کارتخوان، پذیرفتن ادعای جدید کار ساده‌ای نیست.
 تکذیب مصاحبه توسط تاکسیرانی
با توجه به اعلام دوباره رییس تاکسیرانی برای اجرای طرح نصب کارتخوان در تاکسی‌ها با بخش ارتباط با رسانه‌های این سازمان تماس گرفتیم تا از چرایی اجرا نشدن این طرح تاکنون و همچنین از چندوچون قول‌های جدید رییس این سازمان برای اجرای این طرح اطلاع یابیم. اما در پاسخ ما مسوول ارتباط با رسانه‌های تاکسیرانی تهران ضمن تکذیب هر گونه مصاحبه رییس این سازمان با رسانه مذکور مدعی شد این خبرگزاری هیچ‌گونه مصاحبه‌ای با رییس این سازمان انجام نداده است.
البته مسوول ارتباط با رسانه‌های تاکسیرانی وعده داد که در صورت امکان مصاحبه‌ای برای پاسخ به پرسش‌ها و ابهام‌ها در باره چرایی اجرا نشدن طرح نصب کارتخوان با خبرنگار عصر ارتباط ترتیب دهد که البته تا لحظه تنظیم این گزارش این ادعا محقق نشده است.
ابهامات پیرامون طرح
بر اساس این گزارش اجرای طرح تجهیز تاکسی‌های تهران، فارغ از مزایا و فرصت‌هایی که دارد با پرسش‌ها و ابهاماتی زیادی نیز روبه‌رو است، از جمله آنکه بر اساس چه مناقصه‌ای بانک شهر به‌عنوان مجری اولیه طرح انتخاب شده است؟ ارزش ریالی این طرح چقدر است؟ برنامه دقیق زمان‌بندی اجرای این طرح با توجه به نامعلوم بودن خروجی مرحله آزمایشی طرح چگونه است؟ برنامه‌های فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی طرح پرداخت الکترونیکی تاکسی‌های پایتخت چیست؟
لازم به ذکر است به‌رغم پیگیری‌های انجام شده، هفته‌نامه عصر ارتباط آمادگی درج پاسخ مسوولان مربوطه در خصوص سرنوشت و سرانجام اجرای این طرح و سایر ابهامات و پرسش‌های مطروحه را دارد.