فناوری‌هایی که صنعت خودرو را متحول می‌کنند

به‌جرات می‌توان گفت در دو دهه اخیر فناوری بیش از هر صنعت دیگری صنعت خودروسازی را متحول کرده و موجب بهبود عملکرد این صنعت شده است.

خودروها در این دو دهه با اتصال به دستگاه مکان‌یاب، جدیدترین سیستم‌های ضدسرقت و فناوری‌های پیشرفته برای تنظیم میزان اصطکاک لاستیک‌ها در شرایط مختلف، روز به روز کامل‌تر شده و عملکرد بهتر پیدا کرده‌اند. در این میان آمدن خودروهای الکتریکی و خودروهای خودران نیز تحول عظیم دیگری در صنعت خودرو محسوب می‌شوند که دستاوردهای صنعت خودرو را درخشان‌تر از پیش کرده‌اند.

خودروی متصل به اینترنت

سال گذشته کمپانی ام‌جی (MG) که یک کارخانه انگلیسی و درتملک چینی‌ها است خودرویی ویژه افراد علاقه‌مند به شبکه‌های اجتماعی را رونمایی کرد. در این خودرو برای اتصال به اینترنت با شیوه هات‌اسپات یک دکمه تعبیه شده که با فشار دادن آن به اینترنت متصل می‌شوید.

اگر از خودرو پیاده شده باشید نیز تلفن همراه شما به کمک دستگاه مکان‌یابی که در خودرو نصب شده محل قرارگرفتن دقیق آن را روی نقشه به شما نشان می‌دهد.

قرار است با توسعه فناوری نسل پنج امکان شناسایی موانع و اجتناب از آنها نیز به‌صورت هوشمند برای این خودروی جدید فراهم شود.

کارشناسان حوزه فناوری بر این نظرند که با فناوری نصب‌شده روی این خودرو نه‌تنها ارتباط با خودرو بلکه ارتباط با عابرپیاده نیز ممکن می‌شود. عملی کردن این فناوری جدید البته نیازمند همکاری دو صنعت مختلف خودروسازی و فناوری ارتباطی اطلاعاتی است. با این تفاسیر باید گفت با این زمینه مشترک میان خودروسازی و فناوری اطلاعات، اهمیت فناوری نسل پنج برای سازندگان خودرو مشخص شده است و آنها نیز متوجه شده‌اند که فناوری نسل پنجم صنعت خودروسازی را به‌کل دگرگون خواهد کرد.

 

راهنمایی راننده با نمایش تصاویر روی شیشه

با فناوری که قرار است در سال‌های آتی عرضه شود، در آینده نه‌چندان دور، اتومبیل‌ها می‌توانند اشیای خارجی موجود در مسیر را تشخیص داده و اطلاعات مربوط به آنها را روی شیشه جلویی نمایش دهند.

BMW‌ مشغول ساخت داشبوردهای جدیدی است که می‌توانند اشیای قرار گرفته در جلوی خودرو را تشخیص داده و به راننده بگوید که چه میزان تا آن شیء فاصله دارد.

نمایشگرهای بهره‌مند از این فناوری، اطلاعات را در قسمت بالایی شیشه نشان می‌دهند تا مزاحمتی برای دید راننده نیز ایجاد نشود. به این ترتیب چنانچه با سرعت بالایی به یک خودرو نزدیک شوید، یک کادر قرمزرنگ روی آن نمایش داده و از طریق تعدادی فلش به شما اعلام می‌شود که چگونه برای جلوگیری از بروز تصادف مسیر خود را تغییر دهید.

سامانه اپل برای خودروهای هوشمند

سال 2014 بود که سامانه جدید شرکت اپل به نام «کار پلی» رونمایی شد. این سامانه امکان استفاده از برخی اپلیکیشن‌ها را در حین رانندگی برای راننده فزراهم می‌كند.

این فناوری به رانندگان اجازه می‌دهد که بتوانند هنگام رانندگی از اپلیکیشن‌های تلفن هوشمند خود استفاده کنند. همچنین نقشه، موسیقی، جهت‌یابی و تلفن برخی از امکانات جانبی متصل به این سامانه اپل هستند. البته استفاده از شبکه‌های اجتماعی در سامانه اپل به‌دلیل تلاش برای حفظ ایمنی راننده با محدودیت‌هایی ارایه می‌شود.

جعبه دنده هوشمند رولزرویس

رولز‌رویس در خودروهای عرضه‌شده خود در سال 2015 از فناوری جدیدی به نام امدادراننده استفاده کرده است. این فناوری جدید که بسیار گران‌قیمت نیز هست، جعبه دنده اتومبیل را به سامانه جهت‌یابی ماهواره مرتبط می‌کند و در نتیجه جعبه دنده بر اساس داده‌های جهت‌یاب از مسیر جاده، تنظیم می‌شود. مدیر بازاریابی و تولید رولزرویس می‌گوید: یکی از فناوری‌های خودروهای جدید ما مربوط به قابلیت تعویض دنده ماهواره‌ای است. با این فناوری و با استفاده از اطلاعات جهت‌یاب ماهواره‌ای، خودرو می‌تواند مسیر پیش رو را پیش‌بینی و کنترل کند؛ یعنی خودرو همیشه در بهترین دنده برای سرعت و مسیر در حال حرکتش قرار خواهد گرفت.

سرمایه‌گذاری بایدو روی خودروهای خودران

در سال‌های اخیر «بایدو» تلاش‌های مثبتی را در جهت تولید خودروهای خودران صورت داده است. بایدو امیدوار است در سال ۲۰۲۰ میلادی خودروهای خودران خود را روانه بازار کند.

بایدو اعلام کرده است که همکاران این شرکت قطعات خودرو و انواع حسگرهای لازم را برای خودروی خودران آنها تهیه کرده‌اند.

هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده از جمله زمینه‌هایی هستند که بایدو قصد دارد با تمرکز بر آنها فناوری جدید خود را ارایه دهد.

مسوولان کمپانی بایدو برای اینکه بتواند هوش مصنوعی خودروهای خودران طرح اپولو را به‌طور مطلوب ارتقا دهند، یکی از بهترین مدیران اجرایی کمپانی مایکروسافت را به خدمت گرفته‌اند.

فناوری جدید برای ارتباط خودرو با خودرو

بسیاری از تصادفات امروزی به‌دلیل نبود دید در هنگام گردش و انحراف اتومبیل‌ها در زمانی است که نمی‌دانند خودروی دیگری در کنارشان قرار دارد. با فناوری جدید که امکان ارتباط خودرو با خودرو را فراهم می‌کند، اما این مشکل به‌زودی به کل حل خواهد شد.

تصور کنید که به یک تقاطع نزدیک می‌شوید و همزمان خودروی دیگری چراغ قرمز را رد می‌کند. شما در مرحله نخست نمی‌توانید آن ماشین را ببینید، اما خودروی شما سیگنالی را از اتومبیل دیگر دریافت می‌کند که نشان می‌دهد مانعی در مسیر شما قرار دارد و در خصوص بروز تصادف احتمالی به شما هشدار داده شده یا حتی به‌صورت خودکار ترمز گرفته می‌شود تا تصادف به وجود نیاید.

در این فناوری جدید اطلاعات مربوط به موقعیت، سرعت و جهت حرکت خودروها از طریق سیگنال‌های وایرلس برای اتومبیل‌های دیگر دریافت یا از آنها ارسال می‌شود. سپس خودروها با استفاده از اطلاعات دریافتی خود، فاصله ایمن از یکدیگر را تشخیص می دهند تا از بروز تصادف جلوگیری کنند.

مهندسانMIT ‌ در حال حاضر مشغول کار روی الگوریتم‌های این فناوری جدید هستند که در واقع اطلاعات خودروهای دیگر را محاسبه کرده و مشخص می‌کند که در صورت قرار گرفتن اتومبیل دیگر در مسیر آن دقیقا باید چه اقدامات پیشگیرانه‌ای برای برخورد نکردن با اتومبیل مجاور صورت گیرد.

بر اساس مطالعه‌ای که توسط اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها در سال 2010 میلادی انجام گرفته، این فناوری پتانسیل لازم برای کاهش 79 درصد از سوانح جاده‌ای را داراست.

 

مثل ونگوک نقاشی کنید!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه