آیا اجرای طرح‌های متعدد به کنترل قاچاق کمک می‌کند؟

عرضه‌کنندگان کارتریج‌های غیراورجینال زیر ذره‌بین

خریداران ایرانی کالاهای کامپیوتری سال‌هاست که با مشکلات بسیاری، چه از لحاظ قیمت و دریافت خدمات پس از فروش مناسب و چه از نظر دریافت کالای بااصالت و اورجینال مواجه هستند؛ مشکلاتی که اگرچه بنا بر ادعای بخش دولتی و خصوصی تلاش بسیاری برای رفع یا دست‌کم محدود کردن آنها صورت گرفته است؛ اما نتیجه‌ای دربر نداشته و در بازار کامپیوتر ایران کالاهای قاچاق، تقلبی، غیراورجینال موج می‌زند.

البته متولیان بازار کامپیوتر این موضوع را تکذیب کرده و معتقدند كه به‌دلیل افزایش کنترل و نظارت بر بازار و اجرای برخی طرح‌ها که به‌منظور ساماندهی بازار کامپیوتر صورت گرفته، حجم قاچاق در این زمینه به‌شدت کاهش یافته؛ اما اعمال قوانین و اجرای طرح‌های جدید از سوی اتحادیه صنف فناوران رایانه و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گویای این موضوع است که قاچاق و تخلفات دیگری چون گران‌فروشی، فروش کالاهای تقلبی و... همچنان مشکل بزرگ و شاید لاینحل بازار کامپیوتر ایران است.

نمونه‌ این مساله، اجرای طرح جمع‌آوری کالاهای قاچاق از بازار کامپیوتر و ماشین‌های اداری است که از روزهای پایانی مردادماه شاهد آن هستیم و از سوی اتحادیه صنف فناوران رایانه استان تهران با حمایت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا شده است.

این طرح در حالی در بازار کامپیوتر و ماشین‌های اداری اجرا شده که طرح قبلی مورد نظر اتحادیه هنوز بلاتکلیف مانده و هیچ خبر جدیدی در مورد ادامه اجرا یا توقف احتمالی اجرای آن منتشر نشده است.

این موضوع بهانه‌ای شد تا ما ضمن بررسی بازار مواد مصرفی ماشین‌های اداری پس از اجرای طرح‌های جدید اتحادیه رایانه، نکاتی را که به خریداران کمک می‌کند در دام تقلبی‌فروش‌ها نیفتند یادآوری کنیم.

طرح فروش‌های بازار رصد می‌شوند

سرانجام پس از سال‌ها فعالیت، "طرح فروش‌های" بازار کارتریج که در حقیقت عرضه‌کنندگان کارتریج‌های شارژی و غیراورجینال بودند و اتحادیه هم به شرط اطلاع‌رسانی به خریدار در مورد طرح بودن کالا، فعالیت آنها را بدون مانع می دانست، اتحادیه صنف فناورانه رایانه در یک حرکت ضربتی و ناگهانی، زمینه فعالیت این گروه صنفی را محدود کرد.

این در حالی است که سال‌هاست واردکنندگان ماشین‌های اداری که روی سود فروش کارتریج و تونرهای اورجینال حساب کرده بودند، نسبت به فعالیت این گروه از عرضه‌کنندگان کارتریج به اتحادیه اعتراض می‌کردند و پاسخ اتحادیه هم این بود که در صورت اطلاع‌رسانی در مورد غیراورجینال بودن کارتریج هیچ ایرادی به فعالیت آنها نمی‌توان گرفت.

در کنار عرضه‌کنندگان کارتریج‌های طرح، گروهی این کارتریج‌ها را به اسم اورجینال در جعبه‌های شبیه به آکبند با قیمت بالا به‌فروش می‌رساندند که این موضوع هم سال‌هاست در بازار مواد مصرفی ماشین‌های اداری مطرح است.

در هر حال، اكنون اتحادیه نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و طی اطلاعیه‌ای به اعضای صنف ماشین‌های اداری هشدار داده که طرح جمع‌آوری کارتریج، تونر و مواد مصرفی تقلبی با برندهای اورجینال از بازار اجرا شده و عرضه‌کنندگان کارتریج‌های طرح که این محصولات را با برندهای اچ‌پی، سامسونگ، برادر و... به بازار عرضه می‌کنند و با فروش آنها سود هنگفتی می‌برند، تا پایان شهریورماه مهلت دارند این کالاها را از فروشگاه خود جمع‌آوری کنند.

بر اساس اعلام این اتحادیه، کارتریج‌هایی که در بازار با بسته‌بندی‌های تقلبی به فروش می‌رسند، بیشتر از برندهای اچ‌پی، کانن و سامسونگ هستند و فروشندگان کارتریج‌های بی‌نام و نشان وارداتی یا شارژشده را در جعبه‌های اچ‌پی یا دیگر جعبه‌های معروف با قیمت بالا یا به قیمت اورجینال به‌فروش می‌رسانند که این عمل به‌عنوان تخلف، تقلب و کم‌فروشی قابل برخورد است.

این در حالی است که فروشندگان موظف هستند کارتریج‌های لیزری وارداتی یا داخلی را فقط با بسته‌بندی ایرانی و با برند ایرانی جعبه غیراصلی به‌فروش برسانند و جعبه‌های کارتریج چاپ ایران و با برند ایرانی خود را در اتحادیه ثبت کنند. این الزام همچنین وجود دارد که روی جعبه‌های کارتریج حتما باید عبارت تولید ایران یا بسته‌بندی در ایران درج شود.

به گفته سیدمهدی میرمهدی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه، مهلت اعلام‌شده به فعالان بازار مواد مصرفی تا پایان شهریورماه 96 است و به‌هیچ‌عنوان تمدید نمی‌شود. به گفته وی، علاوه بر این تمام برندهای تولید ایرانی یا بسته‌بندی در ایران در سایت اتحادیه و به نام مسوول واحد صنفی همراه با آدرس، سایت فروشنده، نام کارتریج تولیدی، نوع کارتریج بسته‌بندی‌شده، نام واحد صنفی، شماره موبایل مدیریت و تلفن‌های واحد صنفی درج خواهد شد تا خریداران هم حق انتخاب بهتری داشته باشند و هم اینکه دیگران نتوانند از این برندها سوءاستفاده کنند.

وی به مسوولان چاپخانه‌ها هم هشدار داد چاپخانه‌هایی که این خلاف را انجام می‌دهند و جعبه طرح اورجینال را به‌صورت غیرقانونی تولید می‌کنند، در جریان باشند که از زمان اعلام این اطلاعیه به‌هیچ‌عنوان حق چاپ جعبه با برند اچ‌پی یا سایر برندهای پرفروش بازار را ندارند. به گفته وی، چاپخانه‌ها هم شناسایی شده‌اند و در صورت خلاف، مدارک آنها در اختیار تعزیرات حکومتی و اتحادیه مربوطه و وزارت ارشاد قرار می‌گیرد تا با آنها برخورد قاطع صورت گیرد.   

به این ترتیب تمام عرضه‌کنندگان کارتریج‌های طرح و غیراورجینال باید این کالا را در بسته‌بندی‌های ایرانی به بازار عرضه کنند.

حمایت یا دلسوزی

اگرچه اتحادیه صنف فناوران رایانه اعلام کرده كه این طرح در پی افزایش حجم شکایت‌های خریداران اجرا شده است، اما برخی از فعالان بازار مواد مصرفی ماشین‌های اداری می‌گویند: به‌نظر می‌رسد اتحادیه در صدد سودرسانی به صنف چاپخانه‌دار است.

برخی هم می‌گویند: اعتراض‌های تولیدکنندگان کارتریج در این زمینه دخیل بوده و اتحادیه این اقدام را به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان کارتریج انجام داده است.

تاما، یک تولیدکننده کارتریج در این زمینه می‌گوید: این خواسته تمام تولیدکنندگان کارتریج طی سال‌های اخیر از اتحادیه بوده است و متاسفانه اتحادیه بنا به دلایلی از رسیدگی به این موضوع شانه خالی می‌کرد. اكنون امیدواریم تداوم این طرح بتواند به معضل عرضه مواد مصرفی تقلبی در بازار خاتمه دهد. در هر حال از اجرای این طرح راضی هستیم و امیدواریم تداوم داشته باشد.

هشدار کارشناسان به خریداران

اگرچه کارشناسان بازار به اجرای طرح‌های گاه و بیگاه از سوی اتحادیه، سازمان نظام صنفی و سایر نهادهای بخش خصوصی و دولتی اعتقادی ندارد و بر این باور هستند که راه‌حل مشکل چیز دیگری است، اما اصرار زیادی از جانب متولیان بازار بر اجرای این طرح‌ها وجود دارد.

در هر حال کارشناسان بر این باورند كه تشخیص کالای تقلبی از اورجینال مشکل بزرگی در بازار مواد مصرفی است و حقیقت این است که تشخیص کارتریج‌های اورجینال از انواع refill یا recycle موجود در بازار (که در اصطلاح فارسی شارژی یا بازسازی‌شده خوانده می‌شود)، با توجه به وضعیت ظاهری، نوع بسته‌بندی و موارد دیگر، برای مصرف‌کننده کاری دشوار و حتی غیرممکن است؛ به همین دلیل اتحادیه چنین طرحی را به‌اجرا درآورده است.

اگر برای خرید كارتریج به خیابان ایرانشهر یا یكی از مراكز خرید و فروش كامپیوتر مراجعه كرده و دو نمونه طرح و اورجینال را با هم مقایسه كنید، به‌سختی متوجه تمایز این كارتریج‌ها خواهید شد. به گفته کارشناسان، با این حال راه‌هایی برای شناخت کارتریج تقلبی وجود دارد. توجه به قیمت كارتریج، دقت زیاد به جعبه، نوع بسته‌بندی و همچنین هولوگرام روی كارتریج تنها راه‌های تمایز نمونه اصل از تقلبی است. ‌به گفته آنها اگر مصرف‌كننده مشاهده كرد كه قیمت كارتریج ده درصد كمتر از قیمت واقعی بازار است، باید به اصل‌‌بودن این كالا شك كند. وی افزود: اگرچه تشخیص كارتریج اورجینال از تقلبی كار سختی است، ولی بادقت فراوان روی رنگ آبی جعبه، هولوگرام و فونت كلمات تایپ‌شده، می‌توان تا حدودی به اصل‌‌بودن كارتریج پی برد.