دکس، موبایل را به کامپیوتر تبدیل می‌کند

انتظار کاربر امروزی از گوشی‌های هوشمند، در حد دستگاهی است که در تمامی مراحل کار و سرگرمی همراه و یاری‌رسان او باشد. برخی از گوشی‌های پرچمدار از نظر قدرت پردازش و قابلیت‌های عملکردی این انتظار را کاملا برآورده می‌کنند، اما هنوز هم افراد بسیاری هستند که ترجیح‌ می‌دهند بخشی از کارهایشان را روی کامپیوتر خانگی‌شان انجام دهند؛ زیرا کار با ماوس و صفحه‌کلید برای فعالیت‌هایی مانند تایپ متن‌های بلند و ویرایش عکس بسیار ساده‌تر از کار با گوشی هوشمند است.

تا پیش از این ترکیب قابلیت حمل ساده و همیشگی گوشی همراه با راحتی کار کامپیوترهای خانگی برای این دسته از افراد مانند یک رویا بود، اما اکنون شرکت سامسونگ با معرفی محصولی به نام دکس (Dex) این موضوع را به واقعیت تبدیل كرده است. اپلیکیشن دکس از طریق یک وسیله جانبی کوچک و قابل حمل به نام دکس‌استیشن (Dex Station) گوشی گلکسی S8 و S8+ را به یک کامپیوتر خانگی تبدیل می‌کند.

ایده اولیه چنین برنامه‌ای در سال ۲۰۱۴ در سامسونگ مطرح شد و به گفته یکی از مهندسان طراح این شرکت، کم بودن قدرت پردازش گوشی‌ها در آن زمان از دلایل اصلی تحقق نیافتن این طرح بوده است. طراحی گوشی‌های گلکسی S8 و S8+ با توان پردازش بالا این امر را میسر کرده است؛ رویایی که به گفته این مهندس سامسونگ از یک نقاشی ساده روی تکه‌ای کاغذ آغاز شد.

نتیجه نهایی این روند، معرفی اپلیکیشن سامسونگ دکس و ابزار دکس‌استیشن بود که در ترکیب با هم گوشی شما را به یک کامپیوتر خانگی تبدیل می‌کنند. وقتی گوشی S8 خود را روی دکس استیشن قرار دهید، صفحه‌ای کاملا شبیه ویندوز روی مانیتور متصل شده به دستگاه شما نمایش داده می‌شود که اپلیکیشن‌های اندرویدی موجود در گوشی‌تان را بسیار شبیه فضای ویندوزی پیش روی شما قرار داده و در این حالت با استفاده از ماوس و صفحه‌کلید می‌توانید همانند یک کامپیوتر خانگی کارهایتان را انجام دهید.

ابزار دکس‌استیشن با فشردن دکمه‌ای به سمت بیرون حرکت کرده و به تکیه‌گاهی برای گوشی تبدیل می‌شود. دکس‌استیشن دارای یک پورت اترنت، دو پورت یو‌اس‌بی از نوع A و یک پورت از نوع C است که امکان اتصال هر نوع ماوس و صفحه‌کلید با خروجی یو‌اس‌بی را فراهم می‌کند.

این وسیله همچنین یک خروجی HDMI دارد که با استفاده از آن می‌توانید دستگاه را به تلویزیون‌های خانگی هم متصل کرده و از تلویزیون به‌عنوان مانیتور استفاده کنید. ابعاد کوچک و وزن سبک ۲۳۰ گرمی باعث می‌شود به‌سادگی بتوان از دکس‌استیشن استفاده کرد.

پس از اتصال گوشی گلکسی S8 به این دستگاه، فن موجود در آن فعال شده و مانند خنک‌کننده گوشی عمل ‌کرده و در عین حال همزمان گوشی را شارژ هم می‌کند. استفاده از دکس به‌معنی خارج شدن گوشی‌ از عملکرد اصلی خود یعنی استفاده برای تماس و ارسال پیام نبوده و می‌توان در همان زمان اتصال هم از کاربردهای اصلی گوشی‌تان بهره برد.

همچنین در فضای دکس می‌توان با استفاده از راهکارهای زیرساخت دسک‌تاپ مجازی (VDI) مانند سیتریکس رسیور یا آمازون ورک‌اسپیس به‌صورت ریموت به یک دستگاه مجازی ویندوز نیز دسترسی داشته و حتی برنامه‌های ویندوزی را در آنجا اجرا کرد.

باتری، برگ برنده Y7Prime هواوی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه