Nier: Automata

یک بازی جذاب در دنیای آخرالزمانی

Nier: Automata‌ عنوان بازی جدید استودیو پلاتینیوم گیمز است که به‌تازگی عرضه شده است.

نگاه اول به کاور Nier: Automata کمی دلسردکننده بود و با توجه به اینکه طرفدار و علاقه‌مند بازی‌های ژاپنی نیستم، هیچ امیدی به اینکه از این بازی لذت ببرم، نداشتم. بحث سلیقه که در میان باشد، حتی گهگاه از دیدن فیلم‌هایی با سبک‌های ابرقهرمان‌ که در تخیلات ریشه دارند هم خسته می‌شوم. به‌نوعی تصور اینکه کسی مانند مرد عنکبوتی این‌چنین برج‌های چند صد متری را در چند ثانیه بالا می‌رود هم برایم مضحک شده است.

اگر حقیقت را بخواهم بگویم، دیدن فیلم‌ها یا تجربه بازی‌هایی برای من لذت‌بخش‌تر است که در محیط و فضای کاملا قابل تصور شکل بگیرند و قهرمان داستان پیش از قهرمان بودن، یک انسان باشد نه موجود عجیب‌الخلقه.

بسیاری از‌ ما عناوینی مانند  Assasin's Creedیا FarCry را تجربه کرده‌ایم و با توجه به اینکه دنیا و داستان این بازی‌ها با Nier: Automata کاملا متفاوت است، با اکراه قبول کردم که این بازی را نصب و تجربه كنم. همه اینها را گفتم تا بدانید با چنین سلیقه‌ و ذهنیتی می‌خواهم این عنوان یعنی Nier: Automata  را نقد و بررسی کنم که هم داستانش در جهانی تخیلی سیر می‌کند و از همه مهم‌تر ژاپنی است و به‌طور کلی مجموعه‌ای از هر آنچه علاقه ندارم، کنار هم چیده شده است.

زمانی که بازی را نصب کردم و وارد آن شدم، با چند روبات پرنده که خود من باید یکی از آن روبات‌ها را کنترل می‌کردم روبه‌رو شدم. زاویه دید دوبعدی دوربین و دشمنانی که به سمت ‌ما تیراندازی می‌کردند نیز آن چیزی نبود که انتظارش را می‌کشیدم. اندکی می‌گذرد تا شخصیت اصلی بازی را ببینید و آن را کنترل کنید. درست همان زمان بود که کم‌کم معجزه Nier: Automata بر من چیره شد و ناخودآگاه تشویق به ادامه دادن بازی شدم. فضا و محیط بازی از آنچه در تصورم بود جالب‌تر بود و تنها چند دقیقه کافی بود تا Nier: Automata فرد بی‌علاقه را شیفته خودش کند. از مرحله دو به بعد بدون توقف به بازی پرداختم و از تجربه آن لذت بردم. گاهی اوقات بعد از تمام کردن بعضی از بازی‌ها یا دیدن بعضی از فیلم‌ها، تمایل داریم ساعت‌ها به آن فکر کنیم و بفهمیم چطور می‌شود چنین اثر هنرمندانه‌ای خلق کرد. این جمله در مورد Nier: Automata دقیقا صدق می‌کند.

گیم‌پلی اعتیادآور

با اینکه دوست دارم هرچه زودتر به توصیف گیم‌پلی بازی بپردازم، اما می‌خواهم ابتدا کمی از داستان بازی را شرح دهم تا ذهنیتی از آن داشته باشید. داستان بازی در دنیای آخرالزمانی روایت می‌شود که طبق آنچه پی بردم دنباله نسخه قبلی است؛ داستانی بسیار عمیق و فلسفی که در دنیای ماشین‌ها و البته اندرویدها روایت می‌شود. نکته مهمی که در زمینه داستان بازی به آن پی بردم، این بود که داستان بازی در پس گیم‌پلی و اتمسفر آن پنهان شده و به‌آهستگی خودش را به بهترین شکل ممکن به گیمر نشان خواهد داد؛ حتی به کسانی مانند من که نسخه‌های قبلی را تجربه نکردم. پس از این نظر امتیاز بسیار خوبی را برای این بازی باید قایل شد.

اما آنچه مرا تشویق به ادامه دادن بازی کرد، داستان آن نبود بلکه گیم‌پلی Nier: Automata بود که از قضا نقطه قوت کلی بازی حساب می‌شود.‌ گیم‌پلی بازی تا لحظه آخر آن اعتیاد‌آور و درگیرکننده است و مانند یک نیروی خاص گیمر را تشویق به ادامه دادن بازی خواهد کرد. مطمئن باشید دقیقا هرجا که لازم باشد نبردی انجام شود، خواهد شد و هرجا که دلتان بخواهد از دیدن مناظر زیبایی که در محیط بازی وجود دارند لذت ببرید، بازی اجازه خواهد داد و این تصمیمات درست و کارگردانی هوشمند موجب شده تا از گیم‌پلی این بازی به‌عنوان یک شاهکار یاد کنیم.

در بازی‌هایی با این شکل تجربه‌ خسته‌کننده‌ای از بعضی فایت‌ها داریم، ولی با وجود کارگردانی عالی گیم‌پلی، روند بازی آن‌قدر سریع پیش خواهد رفت که تک‌تک مکانیسم‌های بازی از جمله فایت‌ها و حتی قدم‌زدن در محیط بازی هم لذت‌بخش خواهد بود و این سرعت موجب می‌شود که تجربه Nier: Automata  به‌هیچ‌وجه کسل‌کننده نشود. به‌علاوه که در این بازی هر دشمن و هر نبرد تکنیک خاص خودش را خواهد داشت و این به‌دلیل نحوه مبارزه منحصر به‌فرد دشمنان خواهد بود. زمانی این موضوع کاملا مشهود می‌شود که به‌صورت تک به تک با باس‌فایت‌ها مبارزه کنید و این لحظه می‌بینید که هر باس‌فایتی روش مبارزه خودش را می‌طلبد.

اگر از لذت مبارزه با باس‌فایت‌ها بگذریم که شاید لذت‌بخش‌ و چالش‌برانگیزترین بخش مبارزات نیز باشند، تنها ایرادی که از نظر من به این بخش وارد است تکراری بودن دشمنان کوچک بازی است که در چند شکل خاص با شما درگیر خواهند شد. چند بار و درست زمانی که در حال مبارزه با بعضی از این دشمنان اندرویدی شکل که به‌صورت پرنده بالای سر کاراکتر  پرواز می‌کردند بودم، مشکل دیگری در بازی برای من نمایان شد. در آن هنگام زاویه دید بد دوربین باعث شد تا دشمن از دید من خارج و در نهایت کاراکتر بازی کشته شود؛ هرچند این اتفاق خیلی کم پیش می‌آید اما به هرحال به تجربه‌ بازی لطمه می‌زند.

یک تجربه لذت‌بخش

با این حال یکی از نقاط قوت بازی، دوربین آن است. این دوربین اغلب اوقات به‌صورت سوم شخص سه‌بعدی است، اما گهگاه و به‌خصوص در مبارزه با باس‌فایت‌ها و بعضی زمان‌های خاص که دوربین از نمایش تمام زیبایی‌های محیط بازی باز می‌ماند، به حالت ایزومتریک و حتی دوبعدی درخواهد آمد. سازنده  بازی با زیرکی هرچه تمام‌تر می‌خواهد تجربه‌ لذت‌بخش‌تری از باس‌فایت‌ها داشته باشید و همچنین با این روش، گرافیک هنری زیبای محیطش را به رخ شما خواهد کشید.

علاوه بر داستان‌پردازی و گیم‌پلی، شخصیت‌پردازی و موسیقی بازی هر کدام به‌تنهایی یک اثر عالی هستند. شخصیت‌های اصلی بازی از جمله 2B و 9S  و با دقت زیادی طراحی شده‌اند. علاوه بر آنها دشمنان و باس‌ها و حتی کاراکتر‌های دیگر نیز از این طراحی زیبا بی‌نصیب نمانده‌اند و باید سازندگان آنها را تحسین کرد. سلاح‌ها از تنوع بسیار بالایی برخوردارند و همگی ظاهر منحصر به‌فردی دارند و در یک کلام بسیار زیبا طراحی شده‌اند.

وقتی در مکان‌های آرنا مانند رها می‌شوید، تند شدن ریتم موزیک بازی، نوید یک مبارزه سراسر هیجان را به شما می‌دهد و وقتی که در محیط آرام بازی قدم می‌زنید و به دیدن مناظر زیبای بازی می‌پردازید، موسیقی ملایمی لذت آنها را دوچندان می‌کند. علاوه بر این، نظم ریتمیک در موسیقی، نوع موسیقی انتخاب‌شده نیز بسیار عالی بوده است. کافی است به تعداد دانلودهای آلبوم‌ موسیقی و والپیپرهای بازی دقت کنیم تا میزان موفقیت در شخصیت‌پردازی، جلوه‌های هنری و همچنین موسیقی این بازی پرفروش را دریابیم.

چند ضعف کوچک

تحسین Nier: Automata بس است و کمی هم به نقاط ضعف آن باید پرداخت. مشکل جزئی در زاویه دید، تنها مشکل این بازی نیست و حداقل در نسخه PC که تجربه کردم گاهی شاهد افت فریم در محیط‌های شلوغ و زمانی که جریان تند بازی هیجان خاص خودش را به گیمر منتقل می‌کند، بودم که خوشایند نبود. از داستان تکراری افت فریم در PC که بگذریم، این بازی بر خلاف گرافیک هنری زیبا، گرافیک فنی چندان خوبی ندارد و این نکته در بافت‌های ضعیف بازی و وقتی که از نزدیک به آنها دقت کنید کاملا مشهود است. به‌علاوه برخی از باگ‌های جزئی در بخش انیمیشن‌ها در بازی دیده شده‌اند که به‌اصطلاح کمی توی ذوق می‌زدند.

در مجموع،Nier: Automata  به کمک موسیقی شرقی و گرافیک هنری چشم‌نوازش و همچنین با خلق اتمسفر ناب دنیای آخرالزمانی خود دقیقا همان بازی‌ ناب و لذت‌بخشی است که هر گیمری به‌دنبال تجربه‌اش می‌گردد. دقایقی از تجربه‌ این بازی کافی است تا حتی گیمرهایی مانند من که علاقه چندانی به چنین سبک‌هایی ندارند هم در دام Nier: Automata بیفتند. اگر از چند مشکل بازی که در طول نقد و بررسی به آنها اشاره کردیم چشم‌پوشی کنید و در دنیای آن غرق شوید، بدون شک عاشق این بازی خواهید شد و هیچ کدام از آن مشکلات برای شما آزاردهنده نخواهند بود.

این بازی در فوریه سال جاری میلادی توسط استودیوی ژاپنیPlatinumGames  عرضه شده و در این مدت توانسته است رتبه نهم پرفروش‌ترین عنوان PlayStation4 دست یابد. Nier: Automata  برای دو پلتفرم PlayStation4 و Microsoft Windows در دسترس است.

 

خانم‌ها بخوانند

کلکسیون باگ‌ها

نگار احمدی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه