بی‌دقتی اچ پی، اطلاعات وزارت دفاع آمریکا را تقدیم روس‌ها کرد

شرکت اچ‌پی با بی‌دقتی به متخصصانی که با روس‌ها همکاری داشتند اجازه داد تا به کدهای منبع یک نرم‌افزار امنیت سایبری که مورد استفاده وزارت دفاع آمریکا بوده، دسترسی پیدا کنند.

به گزارش فارس به نقل از تک نیوز ورلد، پنتاگون از نرم‌افزاری به نام ArcSight متعلق به شرکت اچ پی برای حفاظت از شبکه‌های رایانه‌ای حساس خود استفاده می‌کند. اچ‌پی نرم‌افزار یادشده را در سال 2010 از شرکتی به همین نام خریداری کرد و به این منظور 1.5 میلیارد دلار پرداخت کرد.

روس‌ها از طریق شرکتی در این کشور به نام Echelon توانسته‌اند به کدهای منبع نرم‌افزار یادشده دسترسی پیدا کنند Echelon از طرف دولت روسیه در طرح‌های مربوط به تامین امنیت سایبری فعال است.

البته اچ پی اتهامات واردشده در این زمینه از طرف رسانه‌های آمریکایی را تکذیب کرده و می‌گوید هرگز در اقداماتی دست نداشته که موجب به خطر افتادن محصولات و فعالیت‌های مشتریانش شود و هم اکنون در حال بررسی نرم‌افزارهای خود برای شناسایی آسیب‌پذیری‌های احتمالی قبل از فروش آنها در بازار روسیه است.

پیش از این هکرهای وابسته به دولت روسیه به سوءاستفاده از برخی آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار امنیتی کاسپراسکی برای نفوذ به آژانس امنیت ملی آمریکا متهم شده بودند.

ارایه خدمات مخابراتی در پورتوریکو با بالن‌های گوگل

کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا به شرکت مادر تخصصی گوگل – آلفابت اجازه داد خدمات مخابراتی نسل چهارم را با بالن‌های ویژه در کشور طوفان زده پورتوریکو ارایه کند.

به گزارش فارس به نقل از ورج، این جزیره به تازگی از طوفان ماریا رهایی یافته و تا زمان بازسازی زیرساخت‌های مخابراتی این کشور قرار است بالن‌های گوگل وظیفه ارایه خدمات اینترنتی و ارتباطی را در آن بر عهده بگیرند.

علاوه بر جزیره پورتوریکو، ساکنان Virgin Islands آمریکا هم از این خدمات استفاده خواهند کرد. ارایه این خدمات به طور آزمایشی از 6 اکتبر تا 4 آوریل سال 2018 ادامه می‌یابد.

در قالب این طرح بالن های هلیومی دسترسی به خدمات مخابراتی LTE را ممکن کرده و از این طریق مردم می توانند با دوستان و آشنایان خود در تماس باشند و دولت نیز می تواند برای سازمان دهی خدمات امدادی بهتر تلاش کند و با دنیای خارج در تماس باشد.

هنوز مشخص نیست مساحت تحت پوشش این بالن‌ها چه میزان خواهد بود و چه تعداد بالن در قالب این طرح به کار گرفته می‌شود. بخش اعظم جمعیت 3.5 میلیون نفری پورتوریکو به علت طوفان ماریا دچار آسیب شده و خانه‌هایشان تخریب شده است. همچنین 90 درصد از دکل‌های مخابراتی در این کشور تخریب شده است.

 

نفوذ هکرهای روس به آژانس امنیت ملی آمریکا

هکرهای روس با استفاده از یک آسیب‌پذیری در نرم افزار شرکت امنیتی کاسپراسکی موفق شدند، اطلاعات حساس دفاع سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا را سرقت کنند.

به گزارش فارس به نقل از تک نیوز ورلد، این حمله هکری در سال 2015 رخ داده و داده‌های یادشده از رایانه یک پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا به سرقت رفته است. این داده‌ها برای فعالیت در منزل در اختیار وی قرار گرفته بود.

از جمله اطلاعاتی که به دست هکرهای روس افتاده می‌توان به ابزار هکری و دیگر اطلاعات حساسی اشاره کرد که در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا بوده است. آژانس مذکور از ابزار هکری برای جاسوسی سایبری در خارج از این کشور استفاده می‌کرد.

پیمانکار مذکور در واحد عملیات دسترسی یکپارچه آژانس امنیت ملی آمریکا مشغول به کار بود که یک واحد نخبه برای اقدامات هکری محسوب می‌شود.

آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به انتشار این خبر مدعی شده از رویکردی چندلایه برای حفظ امنیت خود استفاده  و تلاش می‌کند داده‌های مربوط به خود را مخفی نگهدارد.

آژانس امنیت ملی آمریکا بخشی از وزارت دفاع این کشور است که با بسیاری از شرکت‌های امنیتی و موسسات فناوری ارتباطی تنگاتنگ و دوستانه دارد.

کره شمالی از طریق روسیه هم به اینترنت متصل شد

کره شمالی که تا به حال برای دسترسی به اینترنت تنها از یک مسیر ارتباطی استفاده می‌کرد، هم‌اکنون مسیر ارتباطی دومی را از طریق روسیه برای استفاده از فضای مجازی در اختیار دارد.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، وجود تنها یک مسیر دسترسی به اینترنت باعث می‌شد تا آمریکا یا سازمان ملل به راحتی بتوانند این کشور را به قطع اینترنت تهدید کنند.

تا پیش از این کره شمالی تنها از طریق یک خط ارتباطی که از چین می‌گذشت می‌توانست به اینترنت دسترسی پیدا کند. خدمات جدید از طریق شرکت امنیتی روسی فایر آی به کره شمالی ارایه می‌شود. این خدمات ارتباطی جدید برای کره شمالی فعال شده است.

بر اساس برخی اخبار منتشر شده، فرماندهی سایبری آمریکا به دنبال تشدید درگیری لفظی دو طرف بر سر برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی به دنبال قطع دسترسی این کشور به اینترنت یا ایجاد اختلال در این زمینه هستند.

پیش از این و به دنبال متهم شدن هکرهای کره شمالی به نفوذ و سرقت اطلاعات شرکت سونی در دو سال قبل، دولت اوباما با یک حمله سایبری سنگین به کره شمالی دسترسی این کشور به اینترنت را برای مدت چند روز قطع کرد. 

 

هک شدن اکوئیفاکس را به گردن کارمندش انداختند

مدیر سابق شرکت اکوئیفاکس که هک شدن سرورهای شرکتش باعث افشای اطلاعات مالی و شخصی ۱۴۵ میلیون نفر شده، مدعی است علت این مساله سهل‌انگاری یک کارمند شرکت بوده است.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، ریچارد اسمیت مدیر سابق شرکت اکوئیفاکس مدعی است عدم نصب یک وصله به‌روزرسان برای رفع آسیب‌پذیری خطرناکی در سیستم Struts سرور Apache به هکرها امکان داده تا به شبکه‌های رایانه‌ای آن نفوذ کنند.

نکته مهم این است که شرکت سازنده وصله به‌روزرسان نرم‌افزار یادشده را در ماه مارس عرضه کرده بود تا این حفره امنیتی برطرف شود؛ اما کارمند فنی مسوول نصب وصله مذکور از این کار خودداری کرده بود.

ریچارد اسمیت که هفته گذشته به طور ناگهانی بازنشسته شده در جلسه استماع موضوع در کمیته انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که این کارمند مقصر وقوع چنین حادثه‌ای است. به گفته وی معمولا علاوه بر کارمندان فنی، یک سیستم رایانه‌ای هم برای اسکن شبکه رایانه‌ای و شناسایی آسیب‌پذیری‌ها به کار می‌رود که این بار در هر دو مورد بررسی‌ها به درستی انجام نشده است.

قرار است بررسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا و نیروهای اطلاعاتی و انتظامی در این زمینه کماکان ادامه یابد تا عامل اصلی موفقیت این حمله هکری مشخص شود.

 

افشای نفوذ هکری به شرکت دیسکاس در سال ۲۰۱۲

به گزارش فارس به نقل از انگجت، دیسکاس خدمات اظهارنظر و کامنت‌گذاری در سایت‌ها و وبلاگ‌ها ارایه می‌دهد و با استفاده از ابزار آن می‌توان مجامع آنلاین و شبکه‌ای ایجاد کرد. این شرکت در سال 2007 تاسیس شده است.

هکرها با نفوذ به سرورهای این شرکت موفق به سرقت تعدادی از اسامی کاربری و کلمات عبور و همین طور آدرس‌های ایمیل شده‌اند. اطلاعات سرقت شده از سال 2007 تا سال 2012 یعنی زمان حمله را دربر می‌گیرد.

همچنین اطلاعات لاگین و ورود حدود 17.5 میلیون کاربر هم به همین شکل سرقت شده است. نگران‌کننده‌ترین نکته سرقت کلمات عبور رمزگذاری‌شده ثالثی است که مربوط به دیگر سایت‌های مورد استفاده کاربران است و از آنها برای ورود به حساب کاربری دیسکاس استفاده می‌شد.

دیسکاس پنج شنبه هفته گذشته از این موضوع مطلع شد و فعلا در حال تماس با کاربران برای اطلاع‌رسانی و تغییر کلمات عبور است. کاربران می‌توانند برای حفظ امنیت خود در این سایت سیستم تایید هویت دومرحله‌ای را در آن فعال کنند.

تجربه خواب در بیداری با هک مغز!

دانشمندان ادعا کردند که می‌توانند افراد را در بیداری در وضعیتی قرار دهند که بتوانند رویا ببینند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سان، آنها می‌گویند که می‌توانند این کار را تنها از طریق پخش فرکانس‌های مختلف در گوش فرد انجام دهند.

این موضوع را شاید کسانی که از هدست‌های واقعیت مجازی استفاده کرده‌اند بهتر درک کنند. این کار به طرز باورنکردنی راحت است که ذهن خود را فریب داده تا بتوانید احساساتی مانند ترس، وحشت و یا آرامش را تجربه کنید.

دانشمندان اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که راهی برای "هک کردن" مغز وجود دارد و بر روی تکنیک‌هایی همانند واقعیت مجازی کار می‌کنند تا درک مغز از دنیای واقعی را تغییر دهند.

آنها می‌گویند این روش‌ها می‌توانند به ما در تنظیم الگوهای خواب، رسیدن به آرامش و تمرکز بیشتر کمک کنند.

گروهی از دانشمندان در لندن داوطلبان را در حالت بیداری در وضعیت خواب و رویا قرار دادند.

کارل اسمیت، مدیر مرکز تحقیقات و آموزش فناوری(LTRC) در لندن اظهار کرد: این روش "مهندسی زمینه"((context engineering نام دارد.

این کار شامل روش‌های مختلفی از جمله انجام تمرینات برای آموزش مغز در جهت تمرکز بر روی حس‌هایی است که معمولا نادیده گرفته می‌شوند.

یکی از روش‌ها این است که بر روی دید محیطی فرد تمرکز کنند تا احساس آرامش را در وی بوجود آورند.

ورزشکاران اغلب از این تکنیک پیش از مسابقه برای متمرکز شدن ذهن خود استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از روش‌های هک کردن مغز "ضربات دوطرفه" (binaural beats) نام دارد که در این روش یک نوع از فرکانس خاصی در یک گوش فرد پخش شده و نوع دیگری از فرکانس در گوش دیگر وی پخش می‌شود.

در این حالت مغز تلاش می‌کند تا صدا را تنظیم کرده و تن سومی را ایجاد کند تا با ایجاد فرکانس برابر، بین دو فرکانس قبلی توازن ایجاد کند.

یک روش به نام "2delta entrainment" با تمرکز بر این تن سوم،  به افراد اجازه می‌دهد تا بدون اینکه به خواب بروند در حالت بیداری، در وضعیت دیدن رویا قرار گیرند.

اسمیت گفت: "هنگامی که مردم می‌خواهند به یک حالت دیدن خواب و رویا بروند، می‌توانند 15 دقیقه‌ای این کار را انجام دهند تا مغز آنها در حالت خواب قرار بگیرد. حتی اگر آنها به خواب نروند، این کار فقط از طریق گوش دادن به صداهای دو طرفه binaural sounds صورت می‌پذیرد.

اینها همه بخشی از یک شاخه بزرگ علمی به نام "نفوذ زیستی" یا "هک زیستی"(biohacking) است.

جامعه رو به رشدی از "ترابشریت‌ها"(transhumanists) وجود دارد که معتقدند با ایمپلنت اجسام مختلف در بدن می‌توان بشریت را ارتقا بخشید و ما در نهایت با ماشین‌ها ادغام خواهیم شد.

مفهوم تکینگی یا یکتایی، که در آن انسان‌ها با ادغام با ماشین‌ها تکامل می‌یابند، یک مفهوم است که توسط الون ماسک مطرح شده و توسط استیون هاوکینگ، فیزیکدان معروف، مورد بحث قرار گرفته است.

 

گزیده اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه