مثل ونگوک نقاشی کنید!

محققان معتقدند یک سیستم هوش مصنوعی جدید ساخته‌اند که می‌تواند طرح‌های ساده را به نقاشی‌های یادآور آثار هنرمندان بزرگ قرن 19 و 20 تبدیل کند.

این سیستم هوش مصنوعی که وینسنت‌ نام دارد، طوری برنامه‌ریزی شده که با ‌مطالعه‌ هشت هزار اثر هنری از رنسانس تا قرن بیستم، طرح‌های ساده شما را به چیزی شبیه این آثار قدیمی تبدیل کند. به گفته سازندگان این سیستم و مهندسان شرکت تحقیقاتی و نوآوری Cambridge Consultants نه‌تنها ونگوک توانایی ساخت آثار هنری را دارد، بلکه توانایی آن برای پاسخ سریع به درخواست‌های انسانی نیز بسیار سریع است.

مونتی بارلو، مدیر آموزش ماشین در کمبریج اعلام کرده كه این ماشین که به شما اجازه می‌دهد نقاشی را که در ذهن دارید با کشیدن یک نقاشی ساده در لپ‌تاپ لمسی پیاده کنید.

برخی معتقدند که وجود یک چنین سیستم هوش مصنوعی باعث می‌شود که انسان‌ها بیش از حد به ماشین متکی شده و خلاقیت خود را از دست بدهند، اما سازنده وینسنت معتقد است که این ماشین اجازه می‌دهد در بروز خلاقیت با ماشین همکاری کرده و در تولید اثر هنری مشارکت داشته باشید.

بعضی از تلاش‌های قبلی برای تولید هنر تولید‌شده توسط ماشین، نتایج ناامیدکننده و در برخی موارد وحشتناکی را در پی داشته‌اند که پرتره‌های انسانی که توسط ابزار هلندی Pix2Pix ساخته شده است، از آن جمله‌اند.

اگرچه هنر وینسنت هنوز کامل نیست، اما این ماشین می‌تواند برای برخی از خلاقیت‌های انتزاعی از استادان دوران امپرسیونیست مانند وینسنت ونگوگ یا ادوارد منچ هم عبور کند.

سازنده این ماشین که بارلو نام دارد، در یک نشست خبری در 22 سپتامبر به خبرگزاری رویترز گفت: این ماشین کنتراست و ترکیب رنگ و طرز آفرینش با قلم مو را یاد گرفته است.

هیچ بعید نیست کسانی که از سیستم‌های کامپیوتری مانند وینسنت برای طراحی استفاده می‌کنند، به فروش تابلوهای خود در نمایشگاههای رسمی بپردازند و این آثار هم با قیمت خوبی به حراج گذاشته شوند. با این تفاسیر شاید کلکسیونرهایی هم به وجود بیایند که تولیدات ساخته شده به کمک سیستم‌های هوش‌های مصنوعی را خریداری کرده و در آرشیو خود همچون اجناسی گرانبها نگهداری کنند.