بررسی بازی Sniper Ghost Warrior 3

کلکسیون باگ‌ها

وقتی اسم سبک اول شخص به‌میان بیاید، همه گیمرها یاد سری Call of Duty خواهند افتاد که خاطراتی تکرارنشدنی را برای آنها ساخته است. این سبک از بازی‌ها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند؛ زیرا در آنها شخصیت اول بازی به انجام آن می‌پردازد. به‌طور قطع این زاویه دید به هیجان‌انگیزتر شدن بازی هنگامی که میان میدان جنگ در حال دویدن یا تیراندازی هستید، کمکی مضاعف خواهد کرد.

اما به غیر از سری تکرارنشدنی و محبوب ‌Call of Duty، استودیوهای دیگری نیز بازی‌هایی با این سبک تولید می‌کنند که CI Games یکی از آن استودیوها به‌شمار می‌آید. بیشتر گیمرها این استودیو را با سری Sniper Ghost Warrior  می‌شناسند. همان‌طور که از نام این سری مشخص است، گیم‌پلی آن حول محور تک‌تیراندازی می‌چرخد. این شاخه از سبک بازی‌های جنگی با اینکه طرفداران بی‌شماری دارد، ولی در بخش ساخت گیم‌پلی، محدودیت خاص خود را می‌طلبد که البته این محدودیت‌ها به مذاق بسیاری از طرفداران بازی‌های به‌اصطلاح جنگی خوش نمی‌آید. آن دسته از افراد که بیش از اینکه به فکر انجام مراحل بازی از طریق مخفی‌کاری و تیراندازی به دشمنان از مسافت‌های بسیار دور باشند، علاقه به راه انداختن حمام خون در میانه میدان شلوغ نبرد دارند، از انجام چنین بازی‌هایی لذت نخواهند برد. در کل انتخاب بازی‌هایی از این دست یعنی بازی‌های تک‌تیراندازی مانند Sniper Elite یا Sniper Ghost Warrior، پیش از هرچیزی به سلیقه و البته روحیه مخاطب خود بستگی دارد.

سری بازی‌های‌Sniper Ghost Warrior، در سبک اول شخص و تک‌تیراندازی هستند که آخرین قسمت از این مجموعه، یعنی قسمت سوم آن چندی پیش عرضه شد. حال وقت بررسی این بازی فرارسیده است و باید ببینیم که این ‌همه شعار تبلیغاتی برای این بازی تا چه حد صحت دارد و آیا Sniper Ghost Warrior 3 می‌تواند خاطرات بد قسمت دوم این مجموعه را از اذهان پاک کند یا نه؟ در ادامه با بررسی این بازی با عصرارتباط همراه باشید.

داستان بازی

‌با توجه به اطلاع از این موضوع که CI Games نزدیک به چهار سال برای طراحی این بازی وقت و هزینه صرف کرده است، انتظار ساختن یک داستان غنی را که بتوان با تمام کاراکترهای آن رابطه برقرار کرد داشته‌ایم. در ابتدای کار، بازی به‌وسیله میان‌پرده‌ای کوتاه داستانی را روایت می‌کند که بسیار امیدوارکننده و جذاب به نظر می‌رسد. در این میان‌پرده داستانی از دو برادر به نام‌های جاناتان و رابرت روایت شده و سرنخ این داستان نیز زمانی است که جاناتان از افغانستان برای دیدن برادر کوچک خود به كلرادو می‌رود. در ابتدا و با آگاهی از رابطه عمیق این دوبرادر همه‌چیز همان‌گونه که انتظار می‌رفت بود. به‌علاوه از این رابطه‌ها در داستان‌های جنگی که به افسانه‌ای شدن کاراکترهای خود منجر شده‌اند، کم نیستند. برای مثال می‌توان داستان بی‌نهایت لذت‌بخش بازی COD ModernWarfare و دو شخصیت اصلی آنها یعنی کاپیتان پرایس و کاپیتان مک‌تویش را مثال زد که به‌هیچ‌وجه به دست فراموشی سپرده نخواهند شد.

 پس از تجربه‌ بازی به این نکته دست می‌یابیم که حتی مقایسه داستان این بازی با سری Call of Duty MW  هم کاملا اشتباه است و با کمال تاسف باید بگویم که زیبایی داستان بازی به همین نقطه یعنی رابطه عمیق این دو برادر ختم می‌شود. به‌طور کلی داستان بازی به‌وسیله نحوه ارایه بسیار ضعیف، کاراکترهای بی‌روح، کارگردانی ضعیف‌تر و البته میان‌پرده‌های عجیب و غریب که به‌کلی داستان بازی را خراب می‌کنند، زیر سوال می‌رود و چیزی از جذابیت ابتدایی آن باقی نخواهد ماند.

گیم‌پلی

گیم‌پلی بازی به‌وسیله محدودیت‌هایی که برای گیمر ایجاد می‌کند، بازی را چالش‌برانگیز و اندکی جذاب خواهد کرد. برای مثال، شاید به‌ندرت بتوان قرص‌ و آمپول‌های سلامتی را در جعبه‌های کمک‌های اولیه یا نقاط قابل پیش‌بینی دیگر بیابید. در این بازی باید به‌وسیله خودروها به نقاط مختلف نقشه سفر کرده تا با پیدا کردن آیتم‌های مورد نظر، برای ساخت مهمات و داروهای پزشکی اقدام کنید.

‌برخلاف بقیه قسمت‌های بازی، بخش تیراندازی در  Sniper Ghost Warrior 3، بسیار هیجان‌انگیز و خوب عمل می‌کند. در این بازی می‌توان همانند بازی‌های سبک ماجراجویی، برای استقرار بهتر به‌منظور تیراندازی، به نقاط مرتفع رفته و کمین کرد. همچنین باید این نکته را در نظر داشت که تیراندازی به دشمنان از فواصل زیاد، نیاز‌مند ‌XPها برای ارتقای مهارت هستند. به‌علاوه به‌وسیله این XPها می‌توان قابلیت‌های دیگری مانند آنالیز ردپای دشمنان را نیز به شخصیت بازی آموخت.

دو ویژگی دیگر در قسمت تیراندازی این بازی درنظر گرفته شده است که یکی از آنها شباهت زیادی به ویژگی‌ خاص بازی Sniper Elite دارد. اولین نکته این است که درصورت بالابردن درجه سختی بازی، باید میزان انحنای تیر را نسبت به عوامل موثر تخمین زده و سپس تیراندازی کنید. اما نکته دوم Kill-Camهای معروف سری Sniper Elite هستند که در این بازی وجود دارند، ولی خبری از‌X-Ray  در آنها نیست و فقط طراحی خارجی صورت دشمنان زمانی که تیر می‌خورند به‌نمایش گذاشته خواهد شد. در مجموع اگر قرار باشد یک نقطه مثبت از Sniper Ghost Warrior وجود داشته باشد، در همین بخش گیم‌پلی آن است و بس.

گرافیک بازی

در ابتدا از مبحث گرافیک فنی بررسی این بخش را آغاز خواهیم کرد. از کاراکترهای بازی گرفته تا انفجارها، بافت‌های بازی، سیستم پویای آب و هوا و انیمیشن‌های آن، همگی ایرادهایی به‌شدت واضح و بد دارند که این موضوع نشان از ناکارآمدی موتور این بازی یعنی کرای‌انجین برخلاف گذشته دارد. اگرچه گاهی اوقات و تنها در حالتی که تنظیمات گرافیکی روی بالاترین حالت قرار داده شده باشد، طبیعت و محیط بازی زیبایی خاصی خواهد داشت، اما قرار نیست در این بازی به تماشای حیوانات و طبیعت بپردازیم.

‌غیب شدن کاراکترها و چهره‌های بی‌روح آنها و البته گیرکردن کاراکترهای بازی درون آیتم‌ها، از جمله ایرادهای مشهود مربوط به کاراکترها هستند که این تعداد از ایرادها و باگ‌ها خود رکورد محسوب می‌شوند. به‌علاوه با وجود سیستم چک‌پوینت بسیار ضعیف بازی، اگر کاراکتر بازی در میانه مرحله در آیتمی گیر کند، مجبور هستید مرحله را ریست کنید. از بخش کاراکترها که گذر کنیم، در بخش انیمیشن‌ها نیز شاهد ایرادهایی در Kill-Camها و برخی انیمیشن‌های دیگر بازی هستیم. تمامی موارد یادشده تنها بخشی از انبوه ایرادها و باگ‌های این بازی هستند که این موضوع برای یک بازی نسل هشتم عجیب و غیرقابل قبول است.

صداگذاری

همان‌طور که می‌توان حدس زد، این بازی در زمینه صداگذاری نیز به اندازه گرافیک خود ضعیف عمل کرده است. صدای شخصیت‌ها و دیالوگ‌های آنها، صدای راه‌رفتن کاراکتر، صدای خودروها و صدای اسلحه‌ها همگی ضعف‌های به‌شدت محسوسی دارند که دست به دست بخش‌های ضعیف دیگر بازی داده‌اند تا کلکسیونی از باگ‌ها و ایرادهای فنی را در یک مجموعه دورهم جمع کنند.

جمع‌بندی

به‌جز بخش اصلی بازی یعنی گیم‌پلی و تیراندازی این بازی که نمره‌ خوبی از منتقدان دریافت خواهد کرد، بقیه بخش‌های بازی ایرادهای بسیار محسوسی دارند که به مرور زمان با به‌روزرسانی‌ها می‌تواند برخی از آنها حل شود. در مجموع بازی Sniper Ghost Warrior 3‌ نمونه‌ بسیار خوبی برای این جمله است که نباید با دیدن یک تریلر از این بازی، انتظار و امید خود را نسبت به آن بالا برد. در پایان عصر ارتباط برای این بازی نمره 5/5 از 10 را در نظر گرفته است.

نگار احمدی

خانم‌ها بخوانند

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه