رونمایی از یک راهکار ذخیره‌سازی ابری در ایران

آمارهای جهانی نشان می‌دهند هر سال 70 میلیون گوشی تلفن همراه به سرقت می‌روند و در مدت زمانی که پاراگراف اول این متن را ‌می‌خوانید، یک لپ‌تاپ نیز دزدیده شده است.

جعفر محمدی، مدیرعامل شرکت سامانه‌نگار آتنا در نشست معرفی راهکارهای ذخیره‌سازی ابرینو با اشاره به آمارهای جهانی در حوزه امنیت داده‌ها گفت: هر نیم‌ثانیه یک موبایل به سرقت می‌رود و در هر 43 ثانیه یک لپ‌تاپ دزدیده می‌شود. این در حالی است که اگر تمام موارد مرتبط با سرقت را کنار هم قرار دهیم تنها 9 درصد از دلایل فقدان اطلاعات را تشکیل می‌دهند. محمدی در ادامه با اشاره به تهدیداتی که متوجه سازمان‌ها و نهادهای بزرگ است، گفت: گاهی این تصور وجود دارد که سازمان‌های بزرگ دچار خطا نمی‌شوند اما جالب است بدانید در ناسا، اطلاعات ارسالی فرود فضاپیمای آپولو 11 طی یک اشتباه انسانی از بین رفت. پس اینکه بگوییم سازمان‌های بزرگ به دلیل احتیاطی که دارند دچار این مشکلات نمی‌شوند، صحیح نیست. این اتفاق در کمین داده‌ها است.

گلمر بحری، مدیرعامل گروه شرکت‌های آتنا نیز با اشاره به راه‌حل‌های موجود که باعث خروج داده‌ها از کشور می‌شوند، گفت: ابرینو پس از تست در بخش کاربری تصمیم به ارایه محصول سازمانی گرفت که امکان حفظ داده‌ها درون یک محدوده مشخص سازمانی و کشوری را فراهم می‌کند. این امکان در سرویس‌های ابرینو در نظر گرفته شده تا حتی اطلاعات از سازمان خارج نشود و صرفا بر اساس سطوح دسترسی مشخص قابل استفاده باشد.

محمدی نیز با اشاره به رفع نگرانی‌های ملی و سازمانی در خدمات ابرینو گفت: ورود سرورها به درون سازمان مزیت‌های زیادی دارد و می‌تواند امنیت فیزیکی و مجازی داده‌ها را تامین کند. از لحاظ حاکمیتی نیز اطلاعات درون کشور هستند و روی اینترنت قرار ندارند حتی اگر مجموعه‌ای دولتی، امکان راه‌اندازی سرورهای اختصاصی را نداشته باشد می‌تواند از سرورهای معتمد مانند وزارت ارتباطات یا نهادهای دیگر استفاده کند.