ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

منبع مالی الکترونیکی شدن تامین اجتماعی ایران کجاست؟

 

تامین اجتماعی، بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر عمومی ‌غیردولتی است كه طی چند سال اخیر، بنا به اجبار و یا به خاطر تمایل به تامین سهولت در امور بیمه‌شدگان، علاقه بسیاری جهت الكترونیكی شدن از خود نشان داده است. اما این مهم چقدر محقق شده و با توجه به 42 میلیون عضوی كه اعم از حقوق‌بگیر، مستمری‌بگیر، بازنشسته، بیمار و ازكارافتاده در سازمان تامین اجتماعی ایران وجود دارد، چقدر به تامین زیرساخت‌های فنی و به ویژه نرم‌افزاری در این سازمان توجه شده است؟ آیا مدیران تامین اجتماعی به اهمیت ایجاد شبكه‌ای گسترده و صددرصد بدون قطعی با پشتیبانی قوی، ضمن آموزش حرفه‌ای و كاربردی تمامی پرسنل درگیر با این فضا آگاهند و یا می‌خواهند صرفا مانوری زیبا از الكترونیكی شدن امور و ایجاد بستری برای تامین اعتبار در این زمینه و خرج آن در حوزه‌های دیگر (اشاره به سرمایه‌گذاری‌های این سازمان در حوزه‌های غیرمرتبط) داشته باشند؟ زیرا كه بدون اغراق واقعیت موجود این است كه به وجود آمدن هرگونه اختلال و مشكلی در این راه كه به ایجاد موانع و رنج بیشتر برای بیماران و همراهان آنها بینجامد، تبعاتی به‌مراتب سخت‌تر از بروز اشكال در سیستم‌هایی مانند بانكداری در پی خواهد داشت. در گزارش این شماره ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت، ضمن پرداختن به این موضوع به تحلیل و ارزیابی اهم اخباری كه به وقوع پیوست، می‌پردازیم.

·        هزینه صدور كارت درمان به عهده كیست؟

هفته گذشته نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی، از دومین مرحله برنامه حذف دفترچه‌های کاغذی سازمان تامین اجتماعی در استان‌های گیلان، مازندران و اصفهان خبر داد و درخشان، معاون وی نیز در تكمیل اظهارات مافوق خود چنین بیان داشت كه این اقدام ضمن رفع مشكل بدخطی برخی از پزشكان (كه امیدواریم ذكر این واقعیت به تحصن و اعتراض اعضای محترم جامعه پزشكی منجر نشود)، باعث شناسایی تداخل‌های دارویی می‌شود. همچنین رییس سازمان تامین اجتماعی از آغاز به كار سامانه‌ای خبر داد كه طی آن بیمه‌شدگان برای ثبت ولادت، ازدواج، فوت و طلاق با ارتباط برخط (آنلاین) نیازی به مراجعه حضوری ندارند و می‌توانند اطلاعات خود را در سامانه مذكور ثبت کنند. هر چند كه وی، نشانی سامانه مذكور را اعلام نكرد و صرفا از راه‌اندازی آن خبر داد.

حال با جدی شدن حذف دفترچه بیمه‌های كاغذی، یك پرسش مطرح است كه شاید تا كنون كمتر به عنوان دغدغه مورد توجه قرار گرفته باشد. آیا اخذ كارت الكترونیكی درمان، فرایندی هزینه‌بر است؟ در این صورت پرداخت این هزینه توسط چه كسی صورت می‌گیرد؟ بیمه شده یا سازمان تامین اجتماعی؟ گرچه پاسخ این سوال، از پیش مشخص است اما تا روشن شدن پاسخ این ابهام، سكوت می‌كنیم. زیرا در صورت اخذ حتی هزار تومان از بیمه شده بابت صدور كارت، باید دنبال طرح پرسش مهم‌تر و چه بسا لزوم جلب توجه نهادهای نظارتی در این زمینه باشیم كه آیا اقدام مذكور قانونی است؟ زیرا اخذ وجه به صورت هر چند مختصر به دلیل جمعیت بالای تحت پوشش این سازمان باعث به دست آوردن درآمدی هنگفت می‌شود كه نمی‌توان به سادگی از آن چشم‌پوشی كرد. بد نیست این واقعیت را نیز به سازمان تامین اجتماعی گوشزد كنیم كه زمانی وعده داده شده بود، بیمه‌شدگان تامین اجتماعی، سهامداران رایتل می‌شوند. حال می‌خواهیم به این پرسش افكار عمومی ‌پاسخ داده شود كه اگر تامین اجتماعی خیال اخذ وجه جهت صدور كارت را دارد، آیا این هزینه با سهامی‌كه هیچ‌گاه به بیمه‌شدگان داده نشد، به در نمی‌شود؟ گفتنی است رایتل، یكی از اپراتورهای ایرانی است كه سرمایه‌گذار و مالك آن سازمان تامین اجتماعی است.

 

·        غوغای ایرانی‌ها در اینستاگرام ترامپ

بار دیگر كاربران ایرانی در شبكه‌های اجتماعی حماسه‌ساز شدند! در پی ایراد سخنرانی ضد ایرانی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریكا، كاربران ایرانی با گذاشتن كامنت در شبكه اجتماعی این سیاستمدار به نوعی ركورد جدیدی را به ثبت رساندند. طی این روند، كاربران ایرانی بیش از ۲ میلیون کامنت با هشتگ‌هایی مانند persian_gulf_for_ever  و  persiangulf در اینستاگرام ترامپ درج كردند و در عرض ۲۴ ساعت نیز ۱.۳ میلیون کامنت به ثبت رساندند. این اقدام درحالی صورت گرفت كه پیش از این پست‌هایی که در صفحه رسمی اینستاگرام ترامپ منتشر شده بود کمتر از ۲۰ هزار کامنت را به خود اختصاص داده بود. در همین راستا، كاربران ایرانی در صفحات اجتماعی خود نظیر اینستاگرام، فیس‌بوك و توییتر نیز نسبت به سخنان ترامپ واكنش نشان دادند. اما طبق آنچه كه متاسفانه پیش از این نیز در خصوص صفحات اجتماعی افراد مشهوری دیگری نظیر مسی رخ داده بود، استفاده از الفاظ ركیك و توهین‌آمیز توسط برخی از كاربران بود كه باعث شد جامه عمومی ‌اقدام اخیر، یعنی محكوم كردن موضع كاخ سفید نسبت به برجام و ایران حالتی لوث‌گونه به خود بگیرد. از دیگر جنبه‌های منفی حمله مجازی كاربران ایرانی در خصوص سخنرانی اخیر ترامپ، نشانه گرفتن صفحه دختر وی در اینستاگرام بود كه ارایه توضیحات بیشتر در این زمینه مقدور نیست!

·        نقش فضای مجازی در ارتكاب به قتل

چندی پیش حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه نقش فضای مجازی در بروز قتل‌های فجیعی كه از آغاز سال 96 تا كنون رخ داده است را موثر دانست. اما در هفته گذشته، سردار مومنی، جانشین فرماندهی ناجا نیز، طی اظهاراتی مستقل از دستگاه قضا بر این مهم انگشت گذاشت. وی با بیان این مطلب كه جرایم به ویژه جرایم خشن افزایش نیافته اما اکنون با گسترش شبکه‌های اجتماعی انعکاس آنها بیشتر شده است، گفت، گمان می‌رود چنانچه فضای مجازی نبود شاید آمار تعداد قتل‌های کشور کاهش می‌یافت. سردار مومنی در حالی از افزایش 80 درصدی كشف جرایم فضای مجازی توسط پلیس فتا خبر داد كه این نوع جرایم به میزان 43 درصد افزایش یافته است.

اما در مصاحبه‌ای دیگر، صاحبكاران، رییس پلیس فتای استان گلستان از كاهش سن مجرمان اینترنتی خبر داد و كودكان و نوجوانان را اصلی‌ترین طعمه مجرمان در فضای مجازی دانست. اما حال كه موضوع ارتكاب جرم در فضای مجازی و پلیس فتا(كه البته حواسش به همه چی هست!)داغ شد، این را نیز بگوییم كه هفته گذشته شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، امنیتی و ایمنی (ایپاس 2017) در مصلی تهران برگزار شد كه همزمان با برگزاری نمایشگاه تلكام در محل دائمی ‌برگزاری نمایشگاه‌های تهران بود. این كه چرا اراده‌ای جهت ادغام و یا برگزاری این دو نمایشگاه در یك مكان و در پی آن ایجاد سهولت و جذب بازدیدكننده بیشتر وجود ندارد، سوالی است كه یك بار دیگر در خصوص بررسی دلایل ناكامی‌صنعت نمایشگاهی ICT ایرانی مطرح است.

·        از حمله به ترزا می ‌تا هك سایت‌های ایرانی

به‌طور كلی بازار هك و اتك در ICT ایرانی هفته گذشته بسیار داغ بود. در همین راستا، ابتدا روزنامه تایمز و پس از آن گاردین از حملات سایبری ایران به حساب ایمیل ده‌ها نماینده پارلمان بریتانیا و همچنین ترزا می، نخست وزیر این كشور خبر دادند. مدعیان حمله سایبری ایران به بریتانیا بر این باورند كه به ۹ هزار حساب ایمیل از شبكه‌ای كه برای تعامل نمایندگان مجلس بریتانیا با مردم ایجاد شده حمله شده و هکرها به اطلاعات نزدیک به ۹۰ حساب دست یافته‌اند. ظاهرا در ابتدا روسیه و كره شمالی در صف اول مظنونین قرار داشتند، اما پس از مدتی بازرسان پرونده منشا این حملات را ایران دانستند.

اما در مقابل ایران نیز دارای مواضعی است. ایران، همواره هرگونه حمله سایبری به كشورهایی چون انگلیس و ایالات متحده را رد كرده است و بر این موضع پافشاری می‌كند كه خود قربانی حملات سایبری است و بارزترین نمونه در این زمینه ویروس استاكس‌نت بود كه در سال 2010 با همكاری آمریكا و ارتش رژیم صهیونیستی ساخته شد و تاسیسات نطنز و فردو را نشانه گرفت و تا حدی پیش رفت كه در صورت عدم شناسایی و كنترل می‌توانست فاجعه‌ای نظیر چرنوبیل را در ایران رقم بزند.

همچنین در كش‌وقوس حملات سایبری هفته گذشته، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات از حمله به تعدادی از سایت‌های ایرانی و deface (تغییر شكل دادن) آنها خبر داد و گفت، این حملات شناسایی و دامنه آنها كنترل شده‌اند. لذا لزوم هوشیاری ایران در این زمینه جدی است. گفتنی است، ما هر چه تلاش كردیم نتوانستیم سایت‌هایی كه به گفته وزیر ICT مورد حمله قرار گرفته بودند را بیابیم. ضمن این كه وی نیز در اظهارات خود هیچ اشاره‌ای به نام سایت‌های قربانی نكرد.

·        پایان یك شبكه اجتماعی وطنی

هفته گذشته مدیرعامل یك شبكه اجتماعی ایرانی كه با نام كلوب به فعالیت می‌پرداخت، از پایان كار این شبكه خبر داد و از اعضای آن خواست تا پیش از اتمام پاییز هر محتوایی كه می‌خواهند از داخل این شبكه بردارند. پایان و یا به عبارتی واضح‌تر شكست كلوب، صرفا یك تیتر در ICT ایرانی هفته گذشته نبود. بلكه در نگاهی كلان‌تر، سرنوشت تمامی ‌نسخه‌های وطنی پیام‌رسان و یا شبكه‌های اجتماعی است كه آنها نیز مدت‌هاست در فاز كما و چه بسا مرگ بسر می‌برند، اما موسسان‌شان بنا به دلایلی تمایلی برای اعلام رسمی ‌اتمام موجودیت آنها ندارند. بماند که برخی نیز وابستگی‌هایی در پس پرده دارند که حتی اگر یک عضو هم نداشته باشند، باز هم خود را موفق دانسته و ایستادگی می‌کنند! شكست كلوب، به عنوان یك شبكه اجتماعی ایرانی كه زمانی بیش از 2 میلیون كاربر داشت، پاسخی به مسوولانی است كه همچنان اصرار دارند كاربران باید از نمونه‌های بومی ‌و وطنی موجود جهت برقراری ارتباط اعم از انتقال عكس، فیلم، ویدیو، چت و غیره در فضای مجازی استفاده كنند. لذا تدوین و ابلاغ هزاران بخش‌نامه حمایتی و اعطای میلیاردها تومان وام بلاعوض و یا كم‌بهره به فعالانی كه مدعی راه‌اندازی كسب و كارهایی از این نوع هستند نمی‌تواند مفید باشد، تا زمانی كه آسیب‌شناسی و دلایل شكست این قبیل تولیدات وطنی مشخص نیست.

بد نیست بدانید وزیر ارتباطات نیز در پاسخ به پرسش خبرنگاران یكی از رسانه در خصوص اعلام واكنش‌ او نسبت به تعطیلی كلوب بعد از 12 سال گفت، وظیفه حمایت داریم، اما شبكه كم‌كاربر محكوم به شكست است.