اطلاعات ۲۰۱ حساب کاربری روس در توییتر تحویل سنای آمریکا شد

مدیران توییتر اسامی ۲۰۱ کاربر این شبکه اجتماعی را به سنای آمریکا تحویل داده‌اند، این کار در راستای تحقیقات در مورد نقش احتمالی روس‌ها برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور انجام شده است.

به گزارش فارس به نقل از ورج، دولت اوباما بارها روس‌ها را به تلاش برای دستکاری افکار عمومی مردم آمریکا در زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 متهم کرده بود و از همان زمان تاکنون تحقیقات برای کشف حقیقت در این زمینه ادامه دارد.

روس‌ها از سوی کاخ سفید به اجرای حملات سایبری و سرقت اطلاعات حساس از شبکه‌های رایانه‌ای دموکرات‌ها، انتشار اخبار جعلی بر ضد هیلاری کلینتون و به نفع ترامپ و همین طور انتشار آگهی‌های تبلیغاتی مغرضانه و یکسویه در شبکه‌های اجتماعی متهم شده‌اند.

توییتر مدعی است حساب‌های کاربری یادشده در زمان برگزاری انتخابات تلاش کرده بودند بر سرنوشت آن تاثیر بگذارند. البته این کار چند روز قبل انجام شده و به علت برخی مسائل حقوقی خبر آن به تازگی اعلام شده است.

توییتر ماه قبل هم نزدیک به 200 حساب کاربری روس را به اتهام تبلیغات سوء و انتشار اطلاعات غلط تعلیق کرده بود. فیس‌بوک هم مدتی است که اقدامات مشابهی انجام می‌دهد.

نقض قوانین حریم شخصی هلند از طریق ویندوز ۱۰

جمع‌آوری گسترده اطلاعات شخصی کاربران از طریق ویندوز ۱۰ پیش از این به اعتراض‌های گسترده انجامیده بود و این بار مقامات هلندی از نقض قوانین حریم شخصی خود به همین علت خبر داده‌اند.

به گزارش  فارس به نقل از انگجت، هلند به اعتراض به مایکروسافت اکتفا نکرده و به دنبال پیگیری قضایی موضوع است تا مشخص شود مایکروسافت با اطلاعاتی که از طریق ویندوز 10 جمع‌آوری می‌کند، چه می‌کند و آنها را چگونه و با چه هدفی مصرف می‌کند.

مقامات هلندی می‌گویند ویندوز 10 با جمع آوری بدون اجازه داده‌های خصوصی کاربران قوانین حفاظت از داده‌های شخصی این کشور را نقض کرده و باید در مورد نوع داده های مورد استفاده و دلیل نیاز به جمع‌آوری این داده‌ها اطلاع‌رسانی می‌کرد.

این مقامات همچنین معتقدند تنظیمات اولیه و پیش‌فرض ویندوز 10 باعث می‌شود تا کاربران نتوانند رضایت واقعی خود را از جمع‌آوری داده‌های خصوصی خود اعلام کنند.

ویندوز 10 از زمان عرضه تا به حال به طور گسترده داده‌های خصوصی کاربران را جمع‌آوری می‌کند و تنظیمات آن ‌هم به‌گونه‌ای است که کاربران به این کار تشویق شوند. مایکروسافت در واکنش به اعتراضات هلندی‌ها اعلام کرده که ویندوز 10 کاربران را از جمع‌آوری اطلاعات شخصی‌شان مطلع می‌کند و آنان می‌توانند با تغییر تنظیمات از این کار جلوگیری کنند.

عذرخواهی مدیران چینی وی‌چت به علت رفتار نژادپرستانه

شرکت چینی وی‌چت طراح یک برنامه گپ پرطرفدار به همین نام، مجبور شد به علت ترجمه نژادپرستانه لغت ‌خارجی سیاه‌ از کاربران عذرخواهی کند.

به گزارش فارس به نقل از نیشن، کاربران برنامه وی‌چت می‌گویند ترجمه انگلیسی کلمه خارجی سیاه در محیط برنامه مذکور کاکاسیاه بوده که کلمه‌ای نژادپرستانه محسوب می‌شود.

وی‌چت عامل این مساله را الگوریتم‌های مورد استفاده در برنامه یادشده برای ترجمه لغات مختلف دانسته است. اولین بار آن جیمز یک آمریکایی سیاهپوست ساکن شهر شانگهای به این مساله پی برد. وی برای آگاه کردن همکاران چینیش از تاخیر خود، قابلیت ترجمه وی‌چت را فعال کرد و وقتی عبارت این کاکاسیاه تاخیر دارد را روی نمایشگر گوشی مشاهده کرد، دچار حیرت شد.

وی‌چت در اطلاعیه رسمی که به همین منظور منتشر کرده، از وقوع مشکل یادشده عذرخواهی کرده و افزوده بعد از دریافت بازخوردهای کاربران به سرعت برای حل مشکل یادشده وارد عمل شده است.

کناره‌گیری مدیرعامل سامسونگ به علت تبعات رسوایی پرداخت رشوه

Kwon Oh-hyun  مدیرعامل سامسونگ از ترک این شرکت به علت بحران بی‌سابقه‌ای خبر داده که به دنبال افشای پرداخت رشوه توسط شرکت یاد‌شده به وجود آمده است.

به گزارش فارس به نقل از وی‌تری، وی همچنین اذعان کرده که این شرکت به رهبری کاملا جدید نیاز دارد. Kwon Oh-hyun افزوده که سامسونگ را در پایان سال مالی فعلی یعنی ماه مارس ترک خواهد گفت.

وی در نامه‌ای که خطاب به کارکنان سامسونگ منتشر کرده، اذعان کرده که بحران مذکور نتیجه پرداخت رشوه توسط این شرکت به Park Geun-hye رئیس‌جمهور سابق کره جنوبی است که با هدف تثبیت جایگاه آن در برابر رقبا صورت گرفت.

به دنبال افشای این موضوع پلیس کره جنوبی وارد عمل شد و رئیس سامسونگ و همین‌طور لی جائه یونگ، معاون اول آن را دستگیر كرد.

Kwon Oh-hyun که 32 سال سن دارد، در بخش دیگری از نامه خود آورده است: ما در داخل و خارج از شرکت با بحرانی بی سابقه مواجه هستیم و من معتقدم زمان آن رسیده که سامسونگ، با روحیه‌ای جدید و رهبری جوان فعالیت تازه‌ای را آغاز کند تا بهتر به چالش‌های ناشی از صنعت به سرعت در حال تغییر آی‌تی پاسخ دهد.

تلاش کوالکوم برای ممنوع کردن فروش آیفون در چین

منازعه حقوقی کوالکوم با اپل بار دیگر بالا گرفت و این شرکت در تلاش است به همین بهانه از فروش گوشی‌های آیفون در چین جلوگیری کند.

به گزارش فارس به نقل از ورج، مقامات کوالکوم با طرح شکایتی علیه اپل در دادگاهی در کشور چین به دنبال جلوگیری از تولید و فروش هرگونه آیفون در این کشور هستند.

منازعه حقوقی دوطرف بر سر عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی کوالکوم توسط اپل از آمریکا شروع شد و حالا به بسیاری از نقاط جهان و از جمله چین رسیده است.

کوالکوم در شکایت خود مدعی شده که اپل سه حق اختراع این شرکت را نقض کرده است که باید بابت این کار به کوالکوم خسارت بپردازد. فناوری‌های نقض شده مربوط به مدیریت بهینه مصرف برق و قابلیت فورس تاچ در آیفون هستند.

اپل ادعاهای کوالکوم در این زمینه را بی اساس توصیف کرده و افزوده که تلاش های این شرکت به جایی نخواهد رسید. در ادامه بیانیه اپل، کوالکوم به فرصت طلبی متهم شده و به سابقه مذاکرات دو طرف هم اشاره شده که در آنها بحثی در مورد این حق اختراعات مطرح نشده است.

کنترل وسایل خانه از طریق ذهن به کمک ایمپلنت مغزی

جان مک‌نامرا، مخترع صاحب‌نام شرکت IBM پیش‌بینی کرد که تا 20 سال آینده تراشه‌های قابل تزریق هوشمند در مقیاس نانو تولید خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف، تراشه‌های هوشمند در آینده نزدیک قادرند تا کنترل کوچک‌ترین اجزای بدن انسان را در اختیار بگیرند و قابلیت‌های ویژه‌ای همچون کنترل وسایل الکترونیک موجود در خانه را از طریق افکار میسر سازند.

وی معتقد است که پیشرفت تکنولوژی در آینده تا حدی چشمگیر خواهد بود که در نهایت انسان و ماشین با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا تحولی عظیم در توانایی‌های شناختی و هوشیاری انسان حاصل شود.

مک نامرا گفت: در آینده نزدیک ماشین‌های هوشمند به بدن انسان تزریق خواهند شد و انسان با همکاری این وسایل می‌تواند سلول‌های آسیب‌دیده را درمان کند و با قدرت شناختی مضاعف به وسایل الکترونیکی موجود در خانه تنها از طریق ذهن فرمان دهد. هدف نهایی از پیشرفت فناوری تراشه‌های قابل تزریق،  ورود رایانه به کالبد و ذهن انسان است تا به کمک آن محیط زندگی با افکار و حرکات بدن کنترل شود.

این مخترع برجسته معتقد است که ورود فناوری هوش مصنوعی به بدن انسان حتی جریانات سیاسی و اجتماعی را دستخوش تحول خواهد کرد، به‌طوری‌که شهروندان می‌توانند با شناخت بهتر نماینده خود را از طریق منابع اطلاعاتی هوشمند برای ورود به دنیای سیاست انتخاب کنند.

جان مک نامرا معتقد است که ورود هر فناوری به حریم شخصی انسان در کنار ابعاد مثبت، ابعاد منفی ناخواسته‌ای هم دارد، به‌طوری‌که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده با نفوذ هوش مصنوعی به زندگی بشر، وضعیت کار و درآمدهای اجتماعی متحول شده و قطعا جوامع انسانی با معضل بیکاری مواجه خواهند شد.

در آینده نزدیک مفهوم فقر و ثروت نیز متحول خواهد شد. همانطور که در شرایط فعلی فقر به معنای عدم درآمد کافی برای دسترسی به آخرین گوشی هوشمند است، در آینده نیز فقر به معنای عدم دسترسی به قابلیت‌های منحصر به فرد هوش مصنوعی است که با تزریق و کاشت ایمپلنت تنها برای ثروتمندان در دسترس خواهد بود.

اخراج صدها کارمند تسلا در هفته گذشته

شرکت تسلا سازنده خودروهای برقی در هفته گذشته ۴۰۰ کارمند خود را اخراج کرده است، از جمله کارمندان اخراجی می‌توان به رهبران برخی گروه‌های کاری، ناظران خطوط تولید و غیره اشاره کرد.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، اخراج این تعداد کارمند ناشی از سیاست سالانه بازنگری این شرکت است که در قالب ایمیل برای تمامی کارکنان آن ارسال شده است.

تسلا از اعلام تعداد دقیق کارکنان اخراجی خود خودداری کرده و صرفا به این موضوع اشاره کرده که تعداد این افراد حدود 400 نفر است. در حالی که شرکت تسلا مدعی است عملکرد بد این افراد عامل این موضوع بوده، بررسی‌ها حاکی است که اکثر این افراد عملکرد چندان نامناسبی در شرکت تسلا نداشته‌اند.

تسلا در ماه‌های اخیر نتوانسته به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند و از برنامه‌های خود برای تولید انواع خودروی جدید مدل 3 عقب افتاده است. قیمت خودروی یادشده که قرار است برای آن بازاریابی گسترده‌ای به عمل آید 35 هزار دلار است.