یک مسلمان روس این آرزو را محقق کرد

راه‌اندازی نخستین شبکه اجتماعی اسلامی در جهان

سال‌ها قبل یک مسلمان روس به نام «عبدالواحد نیازف» که در عرصه شبکه‌های اجتماعی فعالیت گسترده داشت تصمیم گرفت پلتفرم اجتماعی ویژه‌ای را‌ه‌اندازی کند که از آن با نام «فیسبوک حلال» یاد می‌کرد و آن را SalamWorld نامگذار کرده بود. این پروژه سرانجام عملیاتی نشد و البته تلاش‌های دیگری هم برای تاسیس پلتفرم اختصاصی مسلمانان صورت گرفت که بی‌نتیجه ماند. ولی این شکست‌ها باعث نشد دیگر توسعه‌دهندگان اینترنتی اقدامات گسترده‌تر انجام ندهند و تلاش‌های بعدی به پروژه‌ای با نام Suhba ختم شد که نه تنها یک شبکه اجتماعی اختصاصی برای مسلمانان محسوب می‌شد، بلکه خدمات دیگر از جمله مرورگر اینترنتی، ابزار پیام‌رسان و سیستم پست الکترونیکی را هم در اختیار آنها می‌گذاشت.

«توخیر توختاروف» بنیانگذار پلتفرم Suhba توضیح داد دنیای شبکه‌های اجتماعی اشباع شده است و مسلمانان جهان هم‌اکنون نیازمند آن هستند تا در دنیای نابسامان اینترنت خدمات اختصاصی مورد نیاز خود را در اختیار بگیرند. به گفته توختاروف دسترسی کودکان به اینترنت مهم‌ترین موضوع در عرصه مجازی محسوب می‌شود و همه کارشناسان جهان به این مساله توجه دارند و البته مسایلی از قبیل گروه‌های مرگ، صفحات اجتماعی تروریست‌ها و ... نیز ذهن مشترکان شبکه‌های اجتماعی را به خود مشغول کرده است. با همه این اتفاقات هیچ گوشه امن اینترنتی برای مسلمانان جهان در نظر گرفته نشده است تا با فیلتر شدن این اخبار منفی بتوانند موضوعات مورد نیاز خود را پیش ببرند.

این اتفاق باعث شد توختاروف نخستین بار در سال 2009 میلادی به فکر راه‌اندازی شبکه اختصاصی مسلمانان بیافتد. در گام‌های نخست این پروژه با هیچ گونه موفقیتی همراه نشد، زیرا جامعه جهانی راه‌اندازی شبکه اجتماعی مسلمانان را یکی از دغدغه‌های خود نمی‌دید. ولی در سال 2014 میلادی که جنگ در شهر «کریمه» در کشور اوکراین بالا گرفته بود مطالعات گسترده‌ای در این منطقه انجام شد و سرانجام با ایجاد برخی تغییرات اساسی در پروژه، تصمیم بر آن شد سرویس پیام‌رسان، پست الکترونیکی، جست‌وجوگر اینترنتی، مرورگر اینترنتی و شبکه اجتماعی اختصاصی برای مسلمانان راه‌اندازی شود.

توختاروف توضیح داد فردای روزی که تصمیم خود را برای پیشبرد این پروژه نهایی کرده بود به مسجد رفت و پس از خواندن نماز متوجه شد خبرنگار شبکه تلویزیونی Russia 24 برای مصاحبه با او حاضر شده است. این نخستین باری بود که پروژه جهانی برای ارایه خدمات اختصاصی مسلمانان به صورت عمومی مطرح شد.

در حالی که این پروژه همچنان راه طولانی را پیش روی خود می‌بیند، هفته گذشته خدمات شبکه اجتماعی و پست الکترونیکی Suhba راه‌اندازی شد تا مسلمانان سراسر جهان بتوانند در آن عضو شوند و سرویس‌های مورد نیاز خود را در اختیار بگیرند.

در حال حاضر نسخه بتای این سرویس‌ها به صورت آزمایشی در اختیار مسلمانان جهان قرار گرفته است و در حالی مرکز داده اصلی برای این شبکه اجتماعی راه‌اندازی می‌شود، پیش‌بینی شده است تا پایان سال جاری میلادی مسلمانان جهان بتوانند نسخه نهایی نخستین شبکه اجتماعی اختصاصی برای خود را در اختیار داشته باشند.

دلیل اصلی که پروژه‌های قبلی برای راه‌اندازی شبکه اجتماعی اسلامی با شکست مواجه شد این بود که مدیران پروژه سرور اختصاصی برای آن در نظر نگرفته بودند و البته برنامه‌نویسان هم نتوانستند طرح قابل ملاحظه‌ای را در این زمینه تعریف کنند. همین مساله باعث شد در پروژه‌های قبلی حتی نسخه اولیه شبکه اجتماعی اسلامی در اختیار کاربران قرار نگیرد. برنامه‌نویسانی که تاکنون در این زمینه تلاش کردند نتیجه نهایی فعالیت خود را مبتنی بر طرح‌های فیس‌بوک، گوگل، یوندکس، تلگرام و ... پیش بردند که هیچ‌کدام از آنها به موفقیت نرسید. ولی این بار از نقطه شروع یک شبکه اجتماعی اختصاصی برای مسلمانان تعریف شد که همه نیازهای آنها را شامل می‌شد و زیرساخت‌های فنی هم برای آن در نظر گرفته شده بود.

شبکه اجتماعی Suhba فیلترهای توانمند و بزرگی را شامل می‌شود تا همه مطالب منتشر شده در صفحات آن با دین اسلام ارتباط داشته باشد. توختاروف ادعا می‌کند این سیستم فیلترگذاری از آنچه که فیس‌بوک برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی مورد استفاده قرار می‌دهد بسیار کارآمدتر است و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده امکان انتشار هرگونه خبر منفی را هم غیرممکن می‌کند.

تمام فیلترهایی که برای شبکه اجتماعی اسلامی Suhba در نظر گرفته شده‌اند اسکریپت‌هایی را شامل می‌شوند که به صورت کلمه به کلمه تمام محتوای منتشر شده را مورد بررسی قرار می‌دهد. این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه یافته است و می‌تواند ضمن مقایسه همزمان میلیون‌ها متن، جلوی انتشار نوشته‌های به خصوص را بگیرد و البته برای این سیستم هوش مصنوعی قابلیت تشخیص محتوای عکس و فیلم‌های ویدیویی هم در نظر گرفته شده است. در پروژه توسعه نخستین پلتفرم اجتماعی اسلامی بیش از 300 برنامه‌نویس متبحر حضور دارند و همه آنها سیستم کنترل و مدیریت محتوا را نیز بررسی می‌کنند.

البته باید توجه داشت که ممکن است در این زمینه خطاهایی هم وجود اشته باشد و نمی‌توان گفت این شبکه اجتماعی 100 درصد درست عمل می‌کند. ولی نکته مهم اینجاست که فناوری در نظر گرفته شده برای شبکه اجتماعی Suhba کاملا جدید است و تاکنون هیچ شرکت یا سازمانی در جهان به این صورت از هوش مصنوعی بهره نبرده است.

این پروژه تاکنون موفقیت‌های فراوانی را به دست آورده است و دیگر شرکت‌ها از جمله فیس‌بوک برای آنکه بتوانند شبکه اجتماعی خود را با به این سطح از توانایی‌ها برساند دستکم 5 سال تلاش کردند و Suhba در کمتر از دو سال به این نقطه رسید. توختاروف پیش‌بینی کرده است برای آنکه پروژه راه‌ا‌ندازی نخستین شبکه اجتماعی اسلامی جهان را تا آخرین مرحله پیش ببرد به سرمایه‌گذاری با مبلغ 1.5 تریلیون روبل روسیه نیاز دارد که البته این رقم ارزش جهانی پروژه را نشان می‌دهد. شرکت Suhba برای پیش‌برد پروژه و کسب سرمایه اولیه بیش از 1.5 سال تلاش کرد و سرانجام طی ماه جاری میلادی وارد تالار بورس لندن شد که این اتفاق نیز یک موفقیت بزرگ برای آنها بود.

توختاروف توضیح داد مرکز داده اختصاصی آنها بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود که ساخت سیستم مرکزی آن بیش از 1.5 میلیارد روبل هزینه داشته است. در حال حاضر این بخش از مرکز داده Suhba راه‌اندازی شده است که بخش اعظم اطلاعات را در اختیار می‌گیرد و البته بخش‌های دیگری از این مرکز داده همچنان در دست ساخت است.

توختاروف گفت نخستین شبکه اجتماعی اسلامی جهان برای رقابت با فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و ... راه‌اندازی نمی‌شود و این پلتفرم اینترنت صرفا یک فضای ایمن برای حضور مسلمانان جهان را فراهم می‌کند.

اخبار

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه