آینده مبهم روبات‌های هوشمند

از روبات‌هایی كه به حمل‌ونقل چراغ‌های فضاپیماها می‌پردازند گرفته تا روبات‌های كه می‌توانند با سرعتی فراتر از نور حركت كنند، همگی بخشی از آینده روبات‌های هوشمندی شمرده می‌شوند كه امروز برای ما بیشتر حكم یك فیلم تخیلی و غیرقابل درك را دارند. با وجود سخت بودن باور شكل‌گیری چنین روبات‌هایی در آینده، فناوری روز به روز مرزهای تخیلات را درنوردیده و رویاها را یكی پس از دیگری به واقعیت تبدیل می‌كند.

در پنجم اکتبر در نیویورک همایشی در خصوص آینده روبات‌های هوشمند برگزار شد كه در آن نویسندگان داستان‌های علمی_‌تخیلی به بحث و تبادل نظر در خصوص آینده روبات‌های هوشمند و آثار مثبت و منفی احتمالی آنها پرداختند و احتمال آنكه روبات‌ها در آینده دنیای خطرناكی را برای انسان به وجود آورند بررسی كردند.

در سال‌های اخیر یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جهان فناوری یعنی الون ماسک، مدیر‌عامل شرکت SpaceX و تسلا، بارها از خطرات ذاتی هوش مصنوعی سخن گفته است. او در 11 آگوست رسما اعلام كرد که هوش مصنوعی «تهدید بزرگ‌تری» برای جهان نسبت به کره شمالی دارد و در 15 ژوییه در جلسه تابستانی انجمن مدیریت فرمانداران خواستار تنظیم قوانینی در زمینه هوش مصنوعی شد تا پیش از اینکه مردم شاهد روبات‌های قاتل در خیابان باشند با خطرهای این حوزه برخورد شود.

یكی از شركت‌كنندگان در همایش نیویورك معتقد است كه چون روبات‌ها دارای هوش مصنوعی به همان اندازه انسان دارای پیچیدگی‌های ذهنی هستند، این موضوع می‌تواند آنها را همچون انسان پیچیده و البته خطرناك كند.

برخی دیگر از شركت‌كنندگان در این همایش دیدگاه متفاوتی داشته و معتقد بودند كه انسان با به‌كارگیری روبات‌ها به‌عنوان بردگان عصر جدید، باری دیگر عصر برده‌داری را به‌شكلی نوین برای خود آغاز می‌كند كه این موضوع باعث ایجاد تحولی شگرف در زمینه اقتصادی شده و پایه‌های كنونی اقتصاد را دگرگون خواهد كرد.

به هر روی، خوب یا بد، هوش مصنوعی و روبات‌های هوشمند اجزای جداناشدنی و حتمی آینده بشر هستند كه با توجه به هشدارهای متعددی كه در خصوص آنها مطرح شده به‌نظر می‌رسد ایجاد قوانین و مقررات مدون و دقیق برای فعالیت آنها ضروری می‌نماید.

مثل ونگوک نقاشی کنید!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه