اطلاعات فیس‌بوک کجا می‌رود؟

راهروهای طولانی پیچ در پیچ، سرورهای کامپیوتری در گردش، نور آبی چشمک‌زن و صدای مبهم پنکه‌های عظیم به فیلم علمی- تخیلی بی‌شباهت نیست؛ اینها توصیفی فیزیکی از قطب فناوری پیشرفته ‌لولئو‌(Lulea)  در شمال سوئد، اولین مرکز داده فیس‌بوک در خارج از آمریکا است.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فرادید، در کنار جنگل سبز کاج، دریاچه، و در چند قدمی مدار قطب شمال، این مرکز چندی پیش آغاز به‌کار کرد. فیس‌بوک چهار مرکز داده عظیم در آمریکا دارد. تاسیس این مرکز در سوئد به‌دلیل تولید حجم بی‌نهایتی از داده‌های الکترونیک در دنیا است که هر 18 ماه دوبرابر می‌شود.
مسئول عملیات مراکز داده شرق آمریکا و اروپای فیس‌بوک می‌گوید: «همان‌طور که می‌بینید، در طراحی اینجا همه‌چیز کاربردی دارد. طراحی سخت‌افزار ساده، کاربردی و بدون افزودنی است تا جریان هوا را ممکن می‌کند. به‌علاوه به تکنیسین‌ها کمک می‌کند تا تعمیرات را با حداکثر سرعت انجام دهند. این به ما اجاز داده تا کار تعمیرات 25 تا 24 هزار سرور این مرکز را تنها با یک تکنیسین انجام دهیم.»
به گفته فیس‌بوک، مرکز داده «لولئو» یک مرکز رایانه‌ای با بالاترین نرخ بهره‌وری انرژی در دنیا است. دمای متوسط هوا در این نقطه از قطب شمال در زمستان به منفی 20 درجه سانتیگراد می‌رسد و باد سرد یکی از بهترین خنک‌کننده‌های طبیعی است که گرمای سرورهای عظیم را متعادل می‌کند. فیس‌بوک اضافه می‌کند که این مرکز داده در شمال سوئد با محیط زیست نیز سازگار است.
به گفته مهندس مسئول این مرکز، موقعیت مکانی لولئو تقریبا منحصربه‌فرد است. دو شبکه انرژی کاملا مستقل دارد که با انرژی هیدرولیک تامین می‌شوند. در نتیجه انرژی مورد نیاز همه تجهیزات و کل این مرکز و هر چیزی که می‌بینید از انرژی صد‌درصد پاک و بدون کربن تامین شده است.
در حقیقت این مکان به‌دلیل منابع الکتریسته آن انتخاب شده است. یک قرن پیش سوئد برای تامین انرژی مورد نیاز صنعت فولاد، آهن و کاغذسازی از انرژی سدهای آبی بهره می‌برد. با افول این صنایع، ناحیه شمالی سوئد یا نورلند با مازاد انرژی تولید‌شده روبه‌رو است. نکته قابل توجه این است که یک مرکز داده فیس‌بوک، به اندازه یک کارخانه فولاد انرژی مصرف می‌کند.
نمایندگان بنیاد جهانی طبیعت (WWF) می‌گویند تامین انرژی مراکز داده کامپیوتری از منابع تجدید‌پذیر بسیار مهم است. آنها می‌افزایند این مراکز به شکل دیگری نیز در کاهش ضایعات کربنی نقش دارند.
حجم فعالیت روزانه در فیسبوک 350 میلیون عکس، چهار و نیم میلیارد لایک و 10 میلیارد پیام است. هر سلفی که در اروپا آپ لود کنید یا به‌روزرسانی استاتوس فیس‌بوکتان، به احتمال زیاد در این مرکز ذخیره می‌شود. طرفداران محیط زیست می‌گویند فیس‌بوک را به اتخاذ تدابیری برای هماهنگی فعالیت‌هایش با محیط زیست زیر فشار گذاشته‌اند. دو مرکز اول فیس‌بوک در آمریکا، با انرژی زغال سنگ، نیاز خود را تامین می‌کنند.