افزاره‌های جانبی رایانه بی‌سیم بهتر است یا باسیم

رایانه‌ها به روش‌های بی‌شماری زندگی انسان‌ها را بهبود داده‌اند، اما معضلی هم دارند که آن هم انبوه سیم‌هایی است که نیاز دارند.

سیم‌های هدفون‌ها در کل دست‌‌وپاگیرند، به‌خصوص وقتی در حال دویدن هستیم. سیم ماوس هم گاهی سبب می‌شود تا مکان‌نما دچار سرسام شود. طول سیم‌شارژر هم باعث می‌شود تا نتوانیم با گوشی چندان از محل شارژر دور شویم. سیم‌ها همه‌جا را اشغال کرده‌اند و گاهی به‌راستی آدم را کلافه می‌کنند.

جای خوشحالی است كه نوع بی‌سیم برخی افزاره‌ها و دستگاه‌های جانبی هم وجود دارد. اما قبل از آنکه قید سیم را بزنیم باید به نکاتی هم توجه كنیم. گاهی عاقلانه نیست به سراغ دستگاه‌های بی‌سیم برویم و گاهی هم چنین انتخابی بدترین کار است.

صفحه‌کلید و ماوس

صفحه‌کلیدها و موشواره‌های بی‌سیم دو نوع هستند: بلوتوثی و رادیوبسامدی(R/F). انواع بلوتوثی خیلی ساده و سرراست هستند، اما رایانه هم باید واپایشگر(کنترلر) بلوتوث داشته باشد.

انواع رادیوبسامدی همراه با قفل سخت‌افزاری(دانگل) کوچکی از نوع یو.اس.بی هستند که باید به درگاه‌های یو.اس.بی رایانه وصل کرد. به این ترتیب یک درگاه رایانه اشغال می‌شود، ولی بورد نوع رادیوبسامدی در کل از نوع بلوتوثی بیشتر است؛ با این حال بهترین حالت آن است که گیرنده‌ یو.اس.بی افزاره رادیوبسامدی نزدیک به محل کار این افزاره باشد.

چه‌ موقع باید موشواره‌ و صفحه‌کلید بی‌سیم خرید؟ مطلوبیت موشواره و صفحه‌کلید بی‌سیم برای بازی‌کننده‌های غیرحرفه‌ای امروزی همانند همتاهای باسیم آنها است، بنابراین فقط در صورتی باید مجموعه‌ بی‌سیم را خریداری کنند که احساس راحتی بیشتری با آن داشته باشند. در واقع خوش‌دستی حاصل هم ارزش آن را دارد و اختلاف قیمت هم ناچیز است. باید توجه كنیم چیزی که می‌خریم دارای باتری‌های  AA/AAA باشد یا باتری قابل شارژ داشته باشد.

چه موقع باید حالت باسیم را حفظ کرد؟ بازی‌کننده‌های حرفه‌ای به‌طور سنتی‌ راهکارهای سیمی را می‌پسندند، اما این وضعیت به‌سرعت در حال تغییر است؛ زیرا شماری از بازی‌کنندگان متوجه شده‌اند که گزینه‌های جدید بی‌سیم خیلی خوب هستند.

اما کسانی دوست ندارند خود را با تعویض و شارژ باتری درگیر کنند یا از خالی شدن هر از گاهی باتری در حین انجام کاری مهم بدشان می‌آید فقط باید به سراغ صفحه‌کلید و موشواره‌ سیمی بروند.

هدفون و بلندگو

هدفون و بلندگوی بی‌سیم هم مانند صفحه‌کلید و موشواره‌ بی‌سیم دو نوع بلوتوثی یا رادیوبسامدی را دارند. در اغلب موارد این سامانه‌ها از بلوتوث استفاده می‌کنند؛ زیرا استاندارد بالفعل صوت بی‌سیم است.

هدفون رادیوبسامدی به‌طور معمول با پایه‌ گیرنده‌‌ مجزایی همراه است که باید روی تلویزیون یا هر جای دیگری قلاب شود. این‌گونه هدفون بورد بیش‌تر و کیفیت صوتی بهتری دارد، اما می‌تواند باعث اختلال با سایر افزاره‌های بی‌سیم شود و نمی‌توان آن را بیرون برد.

چه‌ موقع باید هدفون و بلندگوی بی‌سیم خرید؟ اگر هدفون یا بلندگوی بی‌سیم و باسیم هم‌قیمت باشند نوع سیمی به‌طور معمول کیفیت بهتری دارد. در ضمن کیفیت صوت در ارسال بلوتوثی افت می‌کند.

هدفون بی‌سیم برای آنهایی که به‌دنبال کیفیت صوت بالا نیستند مناسب است، به‌خصوص برای افراد پرسفر خیلی خوب است. اما آنهایی که از دست‌وپاگیری سیم هدفون کلافه می‌شوند بهتر است به سراغ نوع بی‌سیم بروند.

چه موقع باید حالت باسیم را حفظ کرد؟ كسانی که خیلی به کیفیت صوت اهمیت می‌دهند بهتر است به سراغ گزینه‌های بی‌سیم نروند مگر به هنگام سفر یا به‌عنوان یدک. هدفون‌ها و بلندگوهای سیمی از لحاظ کیفیت خروجی خیلی بهتر از همتایان بی‌سیم خود هستند. در مورد باتری هم نگرانی وجود ندارد. بزرگ‌ترین عیب همان دست‌وپاگیر بودن سیم‌ها است.

چاپگر

چاپگر بی‌سیم بدون اترنت به شبکه‌ وای‌فای وصل می‌شود و هر جا که باشد با رایانه‌های کاربران ارتباط برقرار می‌کند. در واقع همین که آن را راه‌اندازی کنیم دقیقا مانند چاپگر سیمی عمل می‌کند. البته تفاوت‌هایی هم وجود دارد.

چاپگر سیمی از بی‌سیم ارزان‌تر است و برای کارهایی مانند پویشگری(اسکن) عملکرد بهتری دارد (در مورد افزاره‌های چندکاره). به علاوه چاپگر سیمی معمولا خودراه‌انداز است؛ یعنی کافی است تا کابل یو.اس.بی آن را به رایانه وصل کنیم تا آماده‌ چاپ باشد، اما متصل کردن چاپگر بی‌سیم به شبکه دردسر دارد.

چه‌ موقع باید چاپگر بی‌سیم خرید؟ بهترین موقعیت برای استفاده از چاپگر بی‌سیم را دفاتر کوچک دارای چند رایانه دارند که باید از افزاره‌های مختلف فرمان چاپ بفرستند. در این دیگر نباید دردسر کشید و فایل‌ها را به رایانه‌ متصل به چاپگر انتقال داد. در ضمن به‌طور مستقیم و از طریق گوشی هوشمند هم می‌توان فرمان چاپ داد.

 چه موقع باید حالت باسیم را حفظ کرد؟ اگر قرار باشد که فقط یک رایانه فرمان چاپ بدهد نباید چاپگر سیمی را کنار گذاشت. اگر هم دفتر بزرگی داریم که تمام رایانه‌های آن را شبکه‌بندی کرده‌ایم، قرار دادن یک چاپگر سیمی در این شبکه نیز کفایت می‌کند.

سخت‌دیسک قابل حمل

سخت‌دیسک بیرونی افزاره‌‌ خوبی برای پشتیبان‌گیری از داده‌های مهم است و همه‌جا می‌توان آن را با خود برد، اما سیم آن را نیز باید با خود ببریم. سخت‌دیسک بی‌سیم این مشکل کوچک را حل می‌کند، اما هزینه‌هایی هم دارد.

سخت‌دیسک بیرونی باسیم با سرعت بیشتری داده‌ها را انتقال می‌دهد و خیلی ارزان‌تر است. اما سخت‌دیسک بی‌سیم می‌تواند به گوشی‌ هو‌شمند، رایانه‌ شخصی، رایانه‌ کیفی یا رایانک وصل شود، اما سخت‌دیسک باسیم به طور معمول بدون داشتن تطبیق‌دهنده‌ای مخصوص نمی‌تواند کار کند.

چه‌ موقع باید سخت‌دیسک بی‌سیم خرید؟ اگر با قیمت مشکل نداشته باشیم انتخاب سخت‌دیسک بی‌سیم عاقلانه‌تر است، به‌خصوص اگر حداقل دو افزاره‌‌ هوشمند مثل گوشی هوشمند و رایانه داشته باشیم، اما باید اطمینان حاصل کنیم که با رایانک یا گوشی هوشمند مورد نظر سازگار است.

چه موقع باید حالت باسیم را حفظ کرد؟ اگر  بخواهیم بابت پولی که داریم حداکثر گنجایش را به‌دست آوریم بی‌شک سخت‌دیسک باسیم برنده است. اگر خیلی با فایل‌های سخت دیسک بیرونی کار می‌کنیم، مانند تدوین فیلم، باز هم باید افزاره‌‌ باسیم بخریم. در ضمن اگر به چند ترابایت فضای اضافی نیاز داشته باشیم، باید به سراغ سخت‌دیسک بیرونی با برق جدا برویم.

شارژکننده

به عصر شارژ بی‌سیم وارد شده‌ایم و تلفن همراه هوشمند در این میدان پیشتاز است. گوشی‌های تحت ویندوز و اندروید، به شارژکننده‌های بی‌سیم مجهز می‌شوند.

نخست گوشی باید طبق استانداردی موسوم به کی(Qi) ‌از شارژ بی‌سیم پشتیبانی کند. دوم آنکه به زیرگوشی مخصوص شارژ بی‌سیم نیاز داریم که در واقع به برق وصل است؛ یعنی به جای آنکه سیم برق به گوشی وصل شود به این زیرگوشی وصل است. گوشی که روی این زیرگوشی قرار گیرد، شروع به شارژ شدن می‌کند (باید با بالشتک تماس داشته باشد) و وقتی هم آن را برداریم شارژ متوقف می‌شود.

چه‌ موقع باید زیرگوشی بی‌سیم خرید؟ اگر گوشی پشتیبان شارژ بی‌سیم باشد، زیرگوشی‌های بی‌سیم خیلی کارساز خواهند بود. آنها گران هستند و باتری را دیرتر از انواع باسیم شارژ می‌کنند، اما برای کسانی که استطاعت خرید داشته باشند ارزش خریداری دارد. اما گوشی باید حتما از استاندارد کی(Qi) پشتیبانی کند و سازنده‌ شارژکننده‌ بی‌سیم و افزاره‌ تحت شارژ یکی باشد. در بسیاری از موارد ناسازگاری افزاره و شارژکننده مایه‌ دردسر می‌شود.

چه موقع باید حالت باسیم را حفظ کرد؟ همه شارژر باسیم دارند، چون همراه گوشی به همه تحویل می‌دهند بنابراین اگر هیچ‌کدام از مزیت‌های شارژ بی‌سیم برای‌مان اهمیت ندارد، بهتر است به همان حالت باسیم اکتفا کنیم.

در کل  آن دسته از کاربران خانگی که از پس هزینه‌های اضافی برمی‌آیند، با اطمینان خاطر می‌توانند نوع بی‌سیم این وسایل جانبی را خریداری کنند. افزاره‌های باسیم همچنان مزیت‌هایی دارند، ولی اگر کاربر به‌راستی خواهان راحتی افزاره‌های بی‌سیم باشد ارزش خرج کردن دارند.