بازار پاییزی کامپیوتری در مواجهه با دلار 4040 تومانی

خواب زمستانی بازار از ابتدای بهار تا کنون

در هفته گذشته افزایش قیمت دلار آزاد به رقم بالای 4040 تومان به‌کلی وضعیت کامپیوتر و دیجیتال را در مهرماه به‌هم ریخت.

از تشدید بی‌رونقی بازار کالاهای کامپیوتری که بگذریم، با افزایش قیمت دلار، کسبه بازار کامپیوتر ناگهان قیمت‌ها را افزایش داده و برخی نیز به بهانه کاهش موجودی، کرکره فروشگاه‌ها را پایین کشیدند.

در چنین شرایطی، افرادی که به‌ناچار برای تعمیر دستگاه یا از ترس گران‌تر نشدن برای خرید کالا راهی بازار شدند، دست خالی بازگشتند؛ زیرا فعالان بازار از فروش کالا خودداری کرده و کالاها را به امید گران‌تر شدن به‌فروش نرساندند یا اینکه کالاها را با قیمتی عرضه می کنند که مشتری از خرید منصرف شود.

در این میان، برخی از فرصت استفاده کرده و کالاهای قدیمی و از رده خارج، کالاهای مرجوعی و کارکرده را به اسم نو با قیمت بالا به‌فروش می‌رسانند.

اما کارشناسان معتقدند رشد قیمت دلار حباب است و روند قیمت‌ها در بازار به حالت قبل باز می‌گردد. با این‌حال آنها عقیده دارند فرضیه کاهش موجودی به واقعیت نزدیک است؛ زیرا بلاتکلیفی واردکنندگان برای سفارش و ورود کالاهای کامپیوتری به بازار ایران موجب شده تا آنها از واردات کالا خودداری کرده و در نتیجه موجودی این کالاها در بازار کامپیوتر ایران به‌شدت کاهش یابد.

به گفته فعالان بازار کامپییوتر، تا زمانی‌ که موانع و مشکلات داخلی و خارجی رفع نشود، واردات کالا صورت نمی‌گیرد و وضعیت موجودی در بازار به همین منوال است و حتی در آینده نزدیک احتمال کاهش بیشتر موجودی کالاهای حوزه آی‌تی و دیجیتال وجود دارد.

آنها معتقدند، در شرایط فعلی که نرخ دلار آزاد مدام در نوسانات است و هر لحظه دولت تصمیم‌های جدیدی در رابطه با واردات کالاها اتخاذ می‌کند، هر اقدامی از جانب فعالان صنف آی‌تی که مدت‌هاست به‌دلیل شرایط نامساعد بازار ضرر می‌کنند، خطرناک است.

این در حالی است که گروهی از کارشناسان گفته‌اند، کاهش موجودی در کار نیست و اتفاقی که در بازار رخ‌داده ناشی از محافظه‌کاری فروشندگان کامپیوتر به‌دلیل نامشخص بودن وضعیت آتی بازار است.

کاهش حجم واردات کالاهای کامپیوتری

مرور آمارهای گمرک طی سال‌های اخیر و مقایسه رقم‌های ارایه‌شده در مورد واردات کالاهای کامپیوتری با سال‌های به‌خوبی نشان‌دهنده این است که با وجود بزرگ شدن بازار، حجم واردات و تقاضا از بازار کاهش یافته است، به همین دلیل واردکنندگان حجم واردات کالا را کاهش داده‌اند. این دلیلی است که بیشتر واردکنندگان و فروشندگان کالاهای کامپیوتری در بیان علت کاهش شدید موجودی در بازار کامپیوتر بیان می‌كنند.

به گفته آنها، طی سال‌های اخیر و به‌ویژه در ایام عید منتهی به عید، بازاری که مملو کالا بود با کاهش شدید تقاضا مواجه شد و به همین دلیل فعالان بازار از واردات کالای جدید خودداری کردند و موجودی بازار نیز به‌دلیل خریدهای مقطعی از بازار کاهش یافت.

یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این باره می‌گوید، حجم واردات در حدی کاهش یافته است که برخی از فعالان از طریق اجاره دادن انبارهای خود به همکاران دیگرشان کسب درآمد می‌کنند.

یکی دیگر از فعالان بازار هم با گفته‌های همکارش را این‌گونه تایید می‌كند كه در شرایط فعلی واردکننده برای ثبت سفارش بلاتکلیف است و نمی‌داند در صورت خرید جنس، وضعیت فروش آن در بازار چگونه خواهد شد. به گفته فعالان بازار، خریداران انتظارات زیادی از بازار دارند و حتی اگر قیمت ها کاهش یابد، آنها با تصور اینکه فروشنده قصد فریب آنها را دارد، با بدبینی به بازار می‌نگرند و همین موضوع موجب شده خریدارانی هم که توان خرید دارند، نیاز خود را از بازارهای خارجی تامین کنند.

احتکار کالا به طمع گران‌تر شدن

احتکار کالا موضوعی است که در پی بروز نوسانات نرخ دلار آزاد در سال‌های اخیر درباره آن در بازار کامپیوتر بسیار شنیده‌ایم.

به عقیده کارشناسان، برخی از فعالان بازار که روند قیمت دلار آزاد را غیرقابل پیش‌بینی می‌دانند ترجیح می‌دهند کالاها را تا زمانی که روند قیمت‌ها مشخص نشده با درنظر گرفتن درصدی ضرر به‌فروش برسانند. برای مثال، اگر میزان رشد قیمت دلار 10 درصد است، آنها علاوه بر 10 درصدی که بابت گرانی دلار روی قیمت کالا می‌کشند، در حدود چهار تا پنج درصد هم بابت افزایش احتمالی قیمت دلار در آینده بر قیمت کالاها می‌افزایند که این موضوع موجب بی‌نظمی قیمت در بازار شده است.

این اقدامی است که به گفته كارشناسان بارها فروشندگان در شرایط بحرانی انجام داده و به همین دلیل است که کمتر کسی ادعای کسبه را نسبت به کاهش موجودی باور می‌کند.

برخی از فروشندگان نیز از بهانه کاهش موجودی به نفع خود استفاده می‌كنند و کالاهای پرمخاطب را به این بهانه با قیمت‌گران‌تری به‌فروش می‌رسانند.

همه این عومل موجب شده تا اعتماد خریداران از فروشندگان سلب شود.

افزایش موانع وارداتی

برخی از فعالان بازار هم به‌ این ترتیب از عملکرد دولت و نهادهای تصمیم‌گیر در رابطه با مشکلات صنف آی‌تی انتقاد كرده و عقیده دارند كه این صنف رها شده است و مشکلات آنها دغدغه هیچ نهادی نیست. به گفته آنها اتحادیه صنف رایانه تنها با راه‌اندازی طرح‌های موازی، شرایط کار در بازار را سخت کرده است و هیچ توجهی به مشکلاتی چون رشد هزینه‌های جانبی، افزایش مالیات اعضای صنف و... ندارد.

سازمان نظام صنفی هم تاکنون اقدام مثبتی برای رفع مشکلات فعالان شرکتی خود نکرده است و این موجب شده که بازار کامپیوتر بدون متولی با مشکلات بسیار رها شود و به‌ناچار برای رفع و رجوع مشکلات خود تصمیم‌های خودسرانه بگیرد.

فعالان بازار تنها دغدغه اتحادیه و سازمان نظام صنفی را عضویت اعضای صنف در این بخش‌ها و شرکت در انتخاب و حمایت از این دو بخش می‌دانند، در‌حالی‌که هیچ حمایتی از سوی اتحادیه و سازمان نصر دریافت نمی‌کند.

آنها با اشاره به این موضوع که در شرایط فعلی بازار در تعطیلی پنهان به‌سر می‌برد، عقیده دارند كه در صورت تشدید این وضعیت، اعضای بیشتری از این صنف خارج شده و بازار عملا تعطیل شود.