اکسپریا XZ1 و شروع عکاسی سه‌بعدی

قصد بررسی یک عضو جدید از خانواده بزرگ سری اکسپریای سونی را داریم. XZ1 در واقع یکی از گوشی‌های میان‌رده و به تعبیری بالارده سونی محسوب می‌شود، اما همین ابتدا باید گفت که در نگاه نخست کمتر کسی می‌تواند با دیدن گوشی دست شما متوجه جدید بودن آن شود.

علت همچون گذشته روشن است چراکه سونی به همان سبک طراحی خاص خود وفادار مانده است و هیچ خبری هم از تغییرات گسترده در طراحی گوشی‌های سونی نیست. از این رو گوشی اکسپریا XZ1 شباهت بسیار زیادی به گوشی قبلی خود یعنی اکسپریا XZ دارد و حرف چندانی برای گفتن باقی نمی‌ماند جز اینکه حاشیه‌های این گوشی فلزی شده است و بالا و پشت گوشی نیز پلاستیکی است.

اما واقعیت آن است که یک سال بعد از آنکه سونی خط تولید جدیدی برای اکسپریا XZ راه انداخت، این غول فناوری ژاپنی نسخه‌ای نه در ظاهر که در باطن متفاوت به نام اکسپریا XZ1 را راهی بازار کرده است.

خیلی کوتاه باید گفت سونی در این گوشی برای نخستین بار در دنیا فناوری اسکن سه‌بعدی را اضافه کرده است که همچون بسیاری از نخستین‌ها، باید دید با چه واکنشی از سوی بازار مواجه خواهد شد. این فناوری به شما امکان می‌دهد که تقریبا روی هر چیزی که گوشی را هدایت کنید، از طریق در نظرگرفتن نقاط برجسته یک نسخه سه‌بعدی ترسیم کند. البته نقطه تمایز دیگر این گوشی صفحه نمایش آن است که مجهز به فناوری HDR است و از دل سال‌ها تجربه سونی در طراحی انواع صفحه نمایش بیرون آمده است.

برای روشن شدن بهتر جایگاه این گوشی در بازار باید گفت، اکسپریا XZ1 برای رقابت با گوشی‌هایی همچون گلکسی 8 سامسونگ ساخته و طراحی شده است. با این تفاوت‌ها که در این گوشی خبری از لنز دوگانه، شارژ بی‌سیم و طراحی صفحه‌نمایش‌های بدون حاشیه نیست.

این گوشی ضد آب، 64 گیگ حافظه، 4 گیگ رم، دوربین 19 مگاپیکسلی داشته و از اندروید 8 اورئو بهره می‌برد.

البته همانطور که می‌دانید روش بررسی ما بر خلاف بسیاری از سایت‌ها و رسانه‌هایی که در واقع کاتالوگ محصولات را ترجمه می‌کنند، تمرکز روی مشخصات فنی و اعدادی که یا چیزی دستگیر مخاطب نمی‌کند و یا حتی آنها را گمراه می‌کند نیست. لذا جزییات فنی بیشتر را در سایت شرکت سونی می‌توانید پیدا کنید و ما بیشتر روی کاربری و تعیین تکلیف شما با این گوشی تمرکز داریم.

در مورد توانایی این گوشی در اجرای وظایف محوله می‌توان موضوع را ساده کرد و گفت، این گوشی از پس هر نوع بازی سنگین و گرافیکی به راحتی برمی‌آید. وقتی می‌گوییم بازی سنگین و گرافیکی، یعنی اوج فشار ممکن به عملکرد و پردازنده یک گوشی.

از نظر قدرت نگه‌داشتن شارژ، (موضوعی که با توجه به نیاز روزافزون کاربران به استفاده‌های طولانی، یکی از دلایل خرید گوشی محسوب می‌شود) باید گفت، اکسپریا XZ1 حدود 11 ساعت و 53 دقیقه استفاده مستمر (پخش ویدیو) را پاسخ می‌دهد، شاید این میزان دوام باتری بد نباشد، اما در مقایسه با رقبا، جای بهبود بیشتری داشت. مثلا در تست‌های مشابه،‌ گوشی OnePlus 5 توانسته زمانی بسیار طولانی‌تر دوام بیاورد.

از نظر قیمتی اما اکسپریا XZ1 فاصله زیادی با گوشی‌هایی همچون آیفون 8 و گلکسی S8 ندارد و اکنون در ایران قیمتی معادل 2میلیون و 430 هزار تومان دارد که به هر حال قیمت بالایی محسوب می‌شود که بخشی از گرانی آن به علت به‌کارگیری فناوری عکس‌های سه‌بعدی در آن است. اگرچه سخت می‌توان گفت کاربرد فناوری عکس‌های 3D که برای نخستین بار در این گوشی به‌کار گرفته شده و مراحل اولیه را پشت سر می‌گذارد، بیشتر برای چه کسانی مفید است، اما سونی گام نخست را برداشته و باید منتظر واکنش رقبا و خریداران ماند.