حالا که بازی PES 2018 عرضه شده می‌توان گفت بیش از نیمی از گیمرهای دنیا مشتاق‌اند تا ببینند کمپانی KONAMI  بعد از ارایه نسخه‌ کم‌نقص و خوب 2017 در سال گذشته، چه قابلیت‌هایی را برای PES 2018  در نظر گرفته است و آیا این بازی می‌تواند همچنان روند رو به رشد خود را حفظ کند یا خیر؟

مدت زمان زیادی است که بازی‌های رایانه‌ای سهم عمده‌ای از سرگرمی روزمره جوانان و نوجوانان را به خود اختصاص داده‌اند. از ابتدای ظهور این سرگرمی تا به امروز، طرفداران بازی‌های ویدیویی به دو بخش تقسیم می‌شدند که برخی از آنها حداقل چند ساعت از شبانه‌روز را به‌صورت حرفه‌ای صرف بازی‌هایی مانندPES, Winning Eleven ‌ یا FIFA می‌کردند و دسته دیگر نیز به‌صورت آماتور با دوستان خود به انجام این بازی‌ها می‌پرداختند. شرکت ژاپنیKONAMI ‌ که هرساله یکی از دو قطب بازی‌های ورزشی در زمینه فوتبال را ارایه می‌کند، چند سالی است روند بسیارخوب و بی‌سابقه‌ای را پیش گرفته است. دقیقا از زمانی که بازی PES 2016 عرضه شد، استارت فتح قله‌ موفقیت برای بازی PES نیز زده شد. با اینکه این بازی نیز مشکلاتی چون لایسنس نشدن بسیاری از تیم‌ها، ضعف در حرکات دروازه‌بانان، ضعف در گزارشگری و چند ضعف دیگر را در خود داشت، اما با گیم‌پلی بسیار خوب و کم‌نقصی که ارایه می‌کرد، بعد از سال‌ها سرانجام منتقدان را وادار به تحسین PES کرد.

شرکت KONAMI که انگار سرنخ رسیدن به کمال را در PES 2016 یافته بود، در ساخت بازی PES 2017  نیز همان فرمول PES 2016 را به‌کار گرفت و با بهبود بخشیدن به نقص‌های گیم‌پلی PES 2016  توانست یک گیم‌پلی بی‌نظیر و کم‌نقص را که تنها برتری سری PES نسبت به رقیب بسیار قدرتمند خود یعنی FIFA است، ارایه کرده و یک قدم به قله موفقیت نزدیک‌تر شود. این نکته که گیم‌پلی بخش اصلی بازی‌های ورزشی محسوب می‌شود صحیح است، اما بخش‌های ریز و درشت دیگری در بازی‌های ورزشی وجود دارند که گیم‌پلی به آنها نیاز دارد. در نتیجه این بازی همچنان برخی از مشکلات اساسی چون لایسنس نشدن بسیاری از تیم‌ها و لیگ‌ها و ضعف در گزارشگری را از نسخه پیشین خود به یدک کشید تا هم در این بخش از رقیب اصلی خود یعنی FIFA عقب‌تر بماند و هم کاربران و طرفداران خود را از حس داشتن یک بازی کامل محروم کند.

اکنون مجموعه PES به ایستگاه جدیدی به نام 2018 رسیده است و باید ببینیم که در نهایت می‌تواند لقب کامل را تصاحب کند و غافلگیری جدیدی را برای کاربران و طرفداران این مجموعه به‌همراه داشته باشد یا خیر؟ 

گیم‌پلی‌‌ بی‌نظیرتر از همیشه

نقد کردن و بحث کردن پیرامون PES 2018 شاید یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌توان به انجام آن پرداخت. اگر بخواهیم به‌طور خلاصه مخاطب خود را آگاه کنیم، این بازی تقریبا به‌اندازه‌ پیشرفت نسخه‌ 2017 از2016  نسبت به خود PES 2017 پیشرفت داشته است. گیم‌پلی بازی به همان نسبت طبیعی‌تر شده است و به‌خوبی حس یک بازی شبیه‌سازی بی‌نهایت طبیعی را ارایه می‌کند. حرکات دروازه‌بانان و عملکرد داوری نیز بهبود یافته و به‌علاوه پاس‌ها و شوت‌ها تا حد بسیار زیادی واقعی‌تر شده‌اند، به‌طوری‌ که اگر بخواهید یک شوت خوب را روانه دروازه کنید، ابتدا باید به‌خوبی توپ را برای بازیکن شوت‌زن مهیا کرده و او را در موقعیت مناسب شوت‌زنی قرار دهید و در کل دیگر خبری از گل‌های از راه دور آسان نخواهد بود. این موضوع در قسمت پاس دادن نیز صدق می‌کند و تا حد زیادی شاهد طبیعی‌تر شدن پاس‌ها هستیم. در این بازی می‌توان حس کرد که پاس‌کاری‌های مداوم نیاز به مهارت‌های خاص خود خواهد داشت و بازی کردن با تیمی مانند بارسلونا که به‌وسیله پاس‌های مکرر حمله‌های خود را پی‌ریزی می‌کند، مهارت‌های خاصی نیاز است.

به‌علاوه در PES 2018 شاهد ارتقا یافتن یکی از بهترین قابلیت‌های PES یعنی چالش‌برانگیز بودن بازی‌ها به‌واسطه هوش مصنوعی تیم‌ها هستیم. مهم نیست چه تیمی را انتخاب می‌کنید، هوش مصنوعی و تاکتیک‌های تیمی در PES به‌قدری پیشرفته‌ هستند که روند بازی به منطقی‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود. در کل اگر تیم شما ضعیف‌تر باشد مجبور هستید در لاک دفاعی فرو بروید و چشم به ضدحملات بدوزید و اگر تیم شما تیم برتر زمین باشد، باید توپ و میدان را در اختیار گرفته و از دفاع مستحکم حریفتان عبور کنید.

اما یکی دیگر از تغییرات قابل توجه PES 2018 نسبت به نسخه‌ پیشین، سرعت بازی است. در تجربه‌های ابتدایی PES 2018 شاید حس شود که سرعت بازی کند شده است، ولی در ادامه می‌توان درک کرد که این کندی به‌منظور واقعی‌تر شدن گیم‌پلی صورت گرفته و اگر از آن دسته افرادی نیستید که دوست دارند سرعت بازی را روی +2 بگذارند، این خبر می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد.

در مجموع گیم‌پلی PES همانند درختی است که تنه‌ اصلی آن ‌را PES 2016 تشکیل داده است و PES    2017 و PES 2018 به آن شاخ و برگ داده‌اند تا آن را به اوج کمال برسانند. پس اکنون می‌توان ادعا کرد که PES 2018 در زمینه گیم‌پلی به بلوغ رسیده‌ و می‌تواند هیجان و لذتی وصف‌ناپذیر را برای بازیکنان خود خلق کند.

همچنان متنوع در مسابقات

همانند سال‌های گذشته، تنوع خوبی را در مسابقات آفلاین و آنلاین شاهد هستیم که انجام هرکدام لذت خاص خود را خواهند داشت. مسابقات Become a Legend و مسترلیگ از پرطرفدارترین بخش‌های آفلاین بازی هستند که در PES 2018 دستخوش تغییرات بسیار کوچکی شده‌اند و همیشه طرفداران بی‌شماری را جذب خود کرده و ساعت‌ها پای انجام بازی می‌نشانند. بخش Co-Op که از تازه‌واردان این بازی به‌حساب می‌آید، شباهت زیادی به بخش Become a Legend دارد و برای انجام آن به چهار بازیکن نیاز است تا در یک تیم حضور یابند و به انجام مسابقات بپردازند که انجام آن خالی از لطف نبوده و می‌تواند تجربه‌ای جالب را برای بازیکنان خلق کند. بخش‌ آنلاین بازی نیز میزبان رقابت‌هایی مانند MyClub وDivisions  هستند. همچنین همانند سال گذشته مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و آسیا و لیگ اروپا با لایسنس کامل و مشخصات کاملا واقعی در بازی حضور دارند.

PES 2018  در حسرت لایسنس

متاسفانه برای همه عادت شده که وقتی بازی PES را زیر ذره‌بین قرار می‌دهند، هیچ امیدی به مبحث لایسنس بودن تیم‌ها نباید داشته باشند. اکنون نیز بحث به موضوع لایسنس کشیده شده است و باز هم KONAMI  بسیاری از طرفداران‌PES  را ناامید کرده است. معمولا اغلب تیم‌هایی که در بازی‌های PES حاضرند، اسم و لباس رسمی ندارند. به‌علاوه بسیاری از نقل و انتقالات تابستانی که بازی بعد از آن ساخته شده، انجام نشده و ترکیب بسیاری از تیم‌ها نیز ناقص است.

البته ترکیب و نقل و انتقالات به‌وسیله آپدیت‌ها حل می‌شوند، اما موضوع روشن این است که‌KONAMI در سال‌های اخیر هیچ علاقه‌ای به لایسنس کردن تیم‌های PES نداشته و حتی تلاشی را از این شرکت در این زمینه ندیده‌ایم. این موضوع در حالی صورت می‌گیرد که بازی رقیب PES یعنی FIFA از نظر لایسنس به کامل‌ترین شکل ممکن ساخته می‌شود و شاهد حضور بسیاری از تیم‌ها و لیگ‌ها از سراسر جهان در آن هستیم. البته هنوز در منو EDIT بازی شاهد گزینه‌های بسیار زیادی برای اعمال تغییرات در بازی هستیم، اما دیگر کاربران PES از تلف کردن وقتشان در این بخش خسته شده‌اند و هر ساله در حسرت یک بازی کاملا لایسنس همانند FIFA می‌مانند.‌

گرافیک در حال رشد، گزارشگری همچنان ضعیف

دیگر بخش بازی که همچنان از رقیب اصلی خود ضعیف‌تر عمل می‌کند، گزارشگری بازی است. پس از چند سال انتقاد از گزارشگری بازی، باز هم جمله‌های تکراری و گزارش‌های ناقص را خواهید شنید که کیفیت و دامنه لغات بسیار کمتری از گزارشگران بازی FIFA دارد.

اما برخلاف مبحث افکت‌های صوتی، بازی از نظر گرافیکی بسیار مناسب است. طراحی تونل‌ها و محیط داخلی و حتی خارجی برخی از استادیوم‌ها، تماشاگران، زمین مسابقه و همان‌طور که KONAMI وعده داده بود، طراحی چهره بازیکنان نیز دستخوش تغییراتی شده است که به طبیعی شدن آنها بسیار کمک کرده‌اند. به‌علاوه شرکت کونامی برای اولین بار با قرار دادن بخشی به نام Render Setting  در بازی، کاربران رایانه‌های شخصی را غافلگیر و البته خوشحال کرده است. در سال گذشته انتقادهای بسیاری از طرف کاربران PC به‌دلیل اینکه تنظیمات گرافیکی PES روی سیستم‌های خانگی حتی در بالاترین حالت نیز پایین‌تر از نسخه کنسول هشتمی این بازی است، متوجه شرکت کونامی شد و درکل  کاربران PC قادر نبودند جزییات گرافیکی بازی را تغییر دهند. با توجه به این موضوع، از این پس کاربران رایانه‌های شخصی قادر خواهند بود تا جزییات گرافیکی بازی را از داخل آن تنظیم کنند و با توجه به قدرت گرافیکی سیستم خود، آنها را به مقدار دلخواه کاهش یا افزایش دهند.

جمع‌بندی 

در پایان باید گفت، PES در زمینه گیم‌پلی به بلوغ خود رسیده است و جنس فوتبالی که ارایه می‌کند به‌هیچ‌وجه خسته‌کننده نخواهد بود و می‌توانید ساعت‌ها از تجربه آن لذت ببرید. اگر KONAMI در دو سال اخیر از ضربه‌ای که در زمینه گزارشگری و به‌خصوص لایسنس خورده است، درس عبرت می‌گرفت می‌توانستیم ادعا کنیم که PES 2018 بهترین و کامل‌ترین شبیه‌ساز ورزش فوتبالی است که تاکنون ارایه شده، اما به هرحال امسال هم PES طرفداران بی‌شمار خود را به‌وسیله PES 2018 راضی نگه خواهد داشت. امیدواریم تا سال بعد مبحث لایسنس PES حل شود و شاهد بهترین بازی ورزشی تاریخ باشیم‌.

نگار احمدی

کلکسیون باگ‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه