آغاز فرایند انتقال مدیریت اینترنت از آیکان به آمریکا

فرایند طولانی‌مدت انتقال مدیریت زیرساخت‌های اینترنت به سازمان آیکان وابسته به سازمان ملل متحد، آغاز شده است، اما این امر منتقدان جدی در آمریکا و به‌خصوص در میان جمهوری‌خواهان دارد.
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از سی‌نت، در شرایطی که به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا نزدیک می‌شویم و فضای سیاسی این کشور به‌شدت دوقطبی شده، دولت ایالات متحده قصد دارد مدیریت فضای مجازی را به این سازمان غیرانتفاعی منتقل کند.
سناتور جمهوری خواه تدکروز و برخی همفکران وی خواستار توقف این رویه هستند و آن را به نفع آمریکا نمی دانند. اما یک قاضی فدرال جلوی تلاش‌ها این افراد را گرفت.
بر اساس حکمی که در این زمینه در روز جمعه صادر شد، درخواست تجدید نظر این افراد در فرایند انتقال مدیریت اینترنت رد شد و قرار است این اقدام مطابق برنامه ریزی قبلی از نیمه شب امروز آغاز شود.
در قالب این انتقال، کنترل سیستم اسامی دامنه اینترنتی یا دی‌ان‌اس هم به‌طور کامل به آیکان منتقل می‌شود. دی‌ان‌اس وظیفه تبدیل آدرس‌های وب تایپ شده توسط کاربران در مرورگرها به زبان اعداد را بر عهده دارد تا ارتباط رایانه ها با اینترنت و تبادل داده میان آنها در فضای مجازی ممکن شود.
بر اساس برنامه ریزی که 18 سال قبل آغاز شده و سال‌ها به طول انجامیده، وزارت بازرگانی آمریکا کنترل دی‌ان‌اس را به سازمان آیکان منتقل می‌کند که متشکل از متخصصان فنی، نمایندگان صاحبان مشاغل و همین‌طور دولت‌ها است.
کروز و دیگر جمهوری‌خواهان که درکی از مباحث فنی مدیریت اینترنت ندارند، مدعی هستند که انتقال مدیریت اینترنت به آیکان به رژیم‌های به‌اصطلاح خودکامه امکان می‌دهد کنترل اینترنت را در دست بگیرند و محتوای مورد نظرشان را سانسور یا حذف کنند.
اما مدیران آیکان این ادعاها را رد کرده و آنها را ناشی از بی‌اطلاعی دانسته‌اند. به گفته آنها آیکان سازمانی فنی است که توانایی قانون‌گذاری در مورد محتوای اینترنت را ندارد و تصمیم‌گیری دولت‌ها در این زمینه در گذشته هم خارج از کنترل آمریکا بوده است.
علاوه بر تد کروز، دادخواست هایی توسط برخی مخالفان این فرایند در آریزونا، نوادا، اوکلاهام و تگزاس هم تقدیم دادگاه شد که همه انها رد شدند. آیکان در واکنش به این نگرانی‌ها تصریح کرده که مدافع استفاده از اینترنت به صورتی باز و آزادانه است.