دستاوردهای حضور ایران در جیتكس 2017

در جلسه ماهانه کمیسیون  ICTاتاق بازرگانی، دستاوردهای پاویون ایران در نمایشگاه جیتكس و برنامه‌های آتی این كمیسیون تشریح شد.

محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون گفت: با همكاری فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران و با حمایتی كه معاونت علمی، صندوق نوآوری و شكوفایی و وزارت ارشاد از تشكل‌ها انجام دادند، امسال پاویون ایران در جیتكس برگزار شد.

وی ادامه داد: امسال 12 شركت در پاویون ایران حضور داشتند كه هشت شركت با حمایت معاونت علمی و چهار شركت با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شركت كرده بودند. همچنین 29 استارت‌آپ هم در این نمایشگاه حضور یافتند كه 12 شركت با حمایت اتاق تهران، 10شركت با حمایت نظام صنفی، شش شركت با حمایت اتاق اصفهان و یك شركت به‌صورت مستقل حاضر شده بودند.

موفقیت  ایرانی‌های حاضر در پاویون ایران در جیتكس

رییس كمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران با ذكر موفقیت‌های استارت‌آپ‌های ایرانی حاضر در پاویون ایران در جیتكس دوبی، گفت: در بخش استارت‌آپی 465 شركت از 42 كشور حضور داشتند كه 54 شركت به مرحله نهایی جایزه 180 هزار دلاری شیخ محمد راه یافتند و ایران با داشتن چهار نماینده در این مرحله بیشترین تعداد استارت‌آپ‌های حاضر در مرحله نهایی را از آن خود كرده بود.

وی ادامه داد: البته این استارت‌آپ‌های ایرانی در مرحله نهایی از رقابت بازماندند، اما خود این موضوع كه چهار شركت ایرانی در بخش استارت‌آپی از میان این تعداد شركت از كشورهای مختلف موفق به راهیابی به مرحله نهایی شدند، تبلیغ بسیار مناسبی برای ایران بود. توجه كنید كه هدف ما این است كه در دیگر كشورها ICT ایرانی را مطرح كرده و فعال بودن این حوزه در ایران را به همگان نشان دهیم.

رییس كمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران افزود: همچنین 28 نفر از مجموع بخش خصوصی و دولتی برای بازاریابی این رویداد در جیتكس حاضر بودند.

وی ادامه داد: یكی از شركت‌های ایرانی كه سال گذشته در پاویون ایران در جیتكس حاضر شده توانسته به یك شركت استرالیایی ملحق شود و از همین طریق پروژه یك شركت اپراتوری كویت به نام زعیم را گرفته و در حال حاضر آن را انجام می‌دهد كه این موضوع نشان می‌دهد هم شركت‌های ایرانی پتانسیل حضور در بازار بین‌المللی را دارند و هم اینكه لازم است دولت سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه انجام دهد.

حضور 25 شركت ICT ایرلند در ایران

رییس كمیسیون ICT ایران همچنین ابراز كرد: باتوجه به اینكه ما نشست‌ B2B میان شركت‌های ایرانی و خارجی در جیتكس دوبی داشتیم، با پیگیری‌هایی كه انجام دادیم توانستیم با مجموعه‌ای از ایرلند به نام enterprise ireland  صحبت كنیم و قرار شده این مجموعه كه از طرف دولت ایرلند بوده و در زمینه نوآوری و خلاقیت در كشورهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌كنند، با دعوت سفیر ایران در دوبلین با همراهی وزیر تجارت، بازرگانی و سرمایه‌گذاری ایرلند روزهای 6 و 7 آذر ماه در ایران حاضر باشد.

طلایی افزود: با مذاكراتی كه صورت گرفت، قرار است 25 شركت ICT نیز همراه این مجموعه به ایران بیایند كه فرصت مناسبی برای همكاری است. همچنین قرار است بر همین اساس ریاست اتاق بازرگانی از وزیر ارتباطات نیز دعوت كند تا نشستی میان دو وزیر برگزار شود.

رییس كمیسیون ICT اتاق ایران ادامه داد: باتوجه به مذاكراتی كه در جیتكس انجام شد، این مجموعه اعلام كردند كه آمادگی سرمایه‌گذاری در ایران را داشته و همچنین برای حضور دربازارهای ثالث مثل عراق و افغانستان آمادگی همكاری با نمایندگان كشورمان را دارند. علاوه بر این‌ها، مساله تولید و سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها از دیگر مواردی است كه این مجموعه ایرلندی مایل به همكاری با ایران در خصوص آن هستند.