آسیاتک به بازار سرمایه معرفی شد

 

جلسه معارفه شرکت آسیاتک برای ورود به بازار سرمایه هفته گذشته، با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری، تأمین سرمایه، فعالان حقوقی و حقیقی بازار سرمایه به همراه هیات مدیره و مدیران آسیاتک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت انتقال داده­های آسیاتک در ابتدای این همایش یک روزه، محمدعلی یوسفی‌زاده مدیرعامل شرکت آسیاتک  گزارشی درباره برنامه‌های آتی و اطلاعات عملکرد مالی و دستاوردهای فنی  این شرکت ارایه کرد.

مدیرعامل آسیاتک با اشاره  به خدمات این شرکت به مشتریان از جمله ارایه اینترنت پر سرعت بر مبنای ADSL جهت مصارف خانگی و سازمانی، امکان ایجاد شبکه خصوصی مجازی VPN جهت اتصال بین دفاتر و شعب مختلف سازمان‌ها، ارایه خدمات پهنای باند اختصاصی با زیرساخت‌های مختلف، امکان ارایه خدمات میزبانی وب، دامنه اینترنتی، ایجاد و ارایه سرویس‌های ارزش افزوده، ارایه وای‌فای در اماکن عمومی، ارایه WiFi–PTMP و سرویس ویدیو درخواستیVOD را از جمله این خدمات دانست.
ارایه تلفن­های ثابت و حضور در بازار موبیلیتی با توجه به مجوز MVNO اخذ شده، ارایه خدمات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری و ارایه خدمات مبتنی بر TD-LTE از طریق فرکانس ۲۶۰۰ در قالب کنسرسیوم فناوران و فرکانس 2300 در قالب کنسرسیوم تلاش، در آینده نزدیک نیز از جمله دیگر خدمات این شرکت در آینده خواهد بود که از سوی یوسفی­زاده نوید ارایه آن به کاربران داده شد.

مدیرعامل آسیاتک در بخش دیگری از سخنان خود بر این نکته تاکید کرد که این شرکت با آغاز پروژه‌ای از سال 92، محتوای سایت‌های ایرانی را که سال‌ها در خارج از ایران نگهداری و مبالغ دلاری و یورویی بسیاری هزینه می‌شد با ایجاد ساختاری مطابق با استانداردهای بین‌المللی و همزمان با افزایش نرخ ارز به داخل ایران آورده تا به خرید بیشتر اینترنت و صرف هزینه کمتر کمک کند.

وی افزود نرخ تحویل محتوا در این پروژه بیش از 120 گیگ بر ثانیه است که بر روی دیسک‌هایی در دیتاسنتر آسیاتک با فضای 2 پتابایت نگهداری می‌شود.

وی درخصوص مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی گفت: مذاکره‌ای با دو شرکت از کشورهای آسیایی و اروپایی انجام شده، اما منتظر ورود "آسیاتک" به بازار سرمایه و تاثیرات آن بر شرکت هستیم تا پس از آن مذاکرات را پیش ببریم که در زمان مقتضی شفاف‌سازی خواهد شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود درباره تاثیر نرخ ارز براین شرکت عنوان کرد: عمده تجهیزات وارداتی مورد نیاز در سال‌های گذشته خریداری شده و ریسک نرخ ارز از این بابت شرکت را تهدید نمی‌کند. در کل، سعی بر این خواهد بود تا با بهینه‌ترین امکانات و هزینه مالی، بیشترین بهره‌وری در فضای سرویس‌دهی صورت پذیرد.
حمیدرضا دانش کاظمی، مشاور پذیرش شرکت آسیاتک نیز با بیان اینکه عمده درآمدهای شرکت از 3 بخش تامین می‌شود که بخش اول و عمده آن بر مبنای ADSL است(VDSLهم به آن اضافه می‌شود)،بخش دوم درآمدها از فروش پهنای باند اختصاصی و بخش سوم خدمات دیتاسنتر است که به طور معناداری در سودآوری شرکت تاثیرگذار است. وی ضمن اعلام مسوولیت بازارگردانی یکساله این سهم پس از عرضه به صندوق بازارگردانی سهم آشنای یکم، درخصوص برنامه‌های آتی افزایش سرمایه گفت: آسیاتک مطابق برنامه هیات مدیره درصدد است یک سال پس از پذیرش در بورس تهران (محدوده اواخر سال 96 یا اوایل سال 97)پیشنهاد افزایش سرمایه 200 درصدی داده تا در صورت موافقت سازمان بورس، سرمایه را از محل مطالبات و آورده سهامداران به 90 میلیارد تومان برساند.

دانش‌کاظمی با اشاره به پیش‌بینی سود 40 میلیارد تومانی در سال جاری گفت:80   میلیارد تومان سود در سال 97 مطابق برنامه کسب و کار شرکت پیش‌بینی شده که نشان از رشد قابل توجه حاصل از راه‌اندازی سرویس‌های جدید و طرح‌های توسعه آی‌آتی شرکت است. همچنین گزارش ارزش­گذاری شرکت مشتمل بر برآورد سود شرکت تا سال 99 هم قبل از عرضه، افشا خواهد شد.

اسماعیل درگاهی، مدیر پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران از دیگر افراد حاضر در پنل پرسش و پاسخ بود که به سوالات حاضران پاسخ داد. وی با اشاره به استقبال بازار درعرضه اولیه سهام شرکت‌های حاضر در حوزه ICT به جهت پتانسیل‌های رشد مطلوب این حوزه به سهامداران توصیه کرد قبل از تصمیم به خرید سهام، نیاز به تحلیل شرکت‌ها را در نظر بگیرند. درگاهی درخصوص علت عرضه‌های اولیه سریالی در بورس و فرابورس گفت: عرضه‌ها در مقطعی به دلیل وجود اشکالاتی متوقف شده بود، اما در حال حاضر با صف شرکت‌های متقاضی عرضه در بورس مواجه هستیم وبا درنظر گرفتن تعادل بین سهامداران و شرکت‌ها و ملاحظات بورس تا زمانی که به بازار و سرمایه‌گذاران آسیبی وارد نشود، این عرضه‌ها در مقطع فعلی ادامه‌دار خواهد بود.

گفتنی است، شرکت انتقال داده‌های آسیاتک با سرمایه 300 میلیارد ریالی در روز ٢٤مهرماه سال ۱۳۹۶ با نماد "آسیاتک" در فهرست نمادهای بازار بورس اوراق بهادار درج شده است.