ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

بازار گوشی؛ گران، راكد و ملتهب شد

 

هفته گذشته، بازار تلفن همراه در ایران بسیار پرالتهاب بود. این التهاب همزمان با تصمیم دولت جهت اجرای دوباره طرحی به نام رجیستری به وجود آمده كه فعلا قرار است روی سه مدل از مجموع مدل‌های تلفن همراه در كشور پیاده شود. منظور از همزمانی وضعیت موجود از آن جهت مطرح است که برخی مسوولان آن را مرتبط با اجرای طرح رجیستری ندانسته و عوامل دیگر را دخیل می‌دانند، موضوعی که البته با اظهارات فعالان این بازار چندان همسو نیست.

از لابه‌لای سخنان مسوولان اجرای این طرح اینگونه برداشت می‌شود که طی این طرح، خریدار می‌تواند در گام نخست ضمن استعلام شماره شناسه گوشی خود، از قانونی یا قاچاق بودن آن مطلع شود. پس از اطلاع از غیرقانونی بودن آن سه روز الی یك هفته فرصت دارد تا ضمن مراجعه به فروشنده، نسبت به پرداخت عوارض 5 درصدی گمرکی، ارزش افزوده 9 درصدی و نیز مالیات علی‌الحساب 4 درصدی اقدام کند كه البته تمامی این هزینه‌ها می‌بایست توسط فروشنده‌ای كه كالای قاچاق خریداری كرده و آن را به مصرف‌كننده نهایی فروخته است، پرداخت شود.

رجیستر كردن گوشی تلفن همراه، طرحی بسیار متداول و موفق در اغلب كشورهای جهان جهت كنترل و مبارزه با قاچاق این كالا به شمار می‌رود، اما اجرای آن در كشور همواره با دشواری‌هایی همراه بوده است. این طرح در ایران یك بار در سال 85 اجرا شد. اما به دلایلی از جمله امكان جعل شماره سریال تلفن همراه و نیز وجود مافیای پشت صحنه با شكست روبه‌رو شد. حال كه پس از 11 سال ظاهرا اراده‌ای دوباره جهت اجرای آن شكل گرفته است نیز، بازار واكنش نشان داده است. واكنشی كه طی آن هم عرضه كالای مورد نظر كم و محدود شده و هم قیمت آن 20 و در برخی مدل‌ها 40 درصد افزایش یافته است. حال به این تورم و ركود كه آمیخته با یكدیگر شده‌اند، آشفتگی و جنگ و دعوا میان مشتریان متضرر و فروشندگان طلبكار را اضافه كنید كه مجموعه آن تصویری واقعی از بازار مكاره‌ای كه ارزشی بالغ بر 6 میلیارد دلار در ایران دارد را می‌تواند ترسیم كند. با محوریت قرار دادن این موضوع به تحلیل و بررسی اهم اخبار ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت، می‌پردازیم.

·        حباب بازار گوشی می‌تركد؟

در پی افزایش قیمت موبایل در هفته گذشته، بازار این كالا كه در حال حاضر یك وسیله ضروری به حساب می‌آید و در جیب هر ایرانی، فارغ از وضعیت مالی و شغل و سن و جنسیت حداقل یك دستگاه یافت می‌شود، واكنش نشان داد. در همین راستا، یکی از فعالان صنفی بازار موبایل اعلام کرده كه گرانی گوشی در هفته گذشته ناشی از چهار عامل بوده كه از قضا با رجیستری نیز همزمان شده است. وی قطع تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات موبایل، بی‌ثباتی در مرز کردستان، افزایش نرخ ارز و پیچیده شدن روال ترخیص واردات قانونی از گمرک راعوامل گران شدن قیمت این كالا دانست و اعلام كرد هنوز طرح رجیستری گوشی تلفن همراه عملی نشده که تغییری در قیمت‌ها ایجاد کند، لذا پس از اعمال آن افزایش قیمت 20 درصدی نیز متصور است. وی همچنین اظهار داشت، حدود 30 تا 40 درصد قاچاق گوشی به کشور از مرز امارات و حدود 70 درصد از مرز بانه انجام می‌شود که به دلیل بسته بودن مبادلات در کردستان و و جود ناامنی در این منطقه، تامین کالا در بازار سخت شده است.

این اظهارات البته در حالی مطرح می‌شود که مساله مناقشات در مرز کردستان و قطع تخصیص ارز مبادله‌ای از مدت‌ها قبل رخ داده است و از این جهت، ارتباط دادن آن به عامل گرانی‌های اخیر محل ابهام است.

اما از سوی دیگر، آذری‌جهرمی، وزیر ICT این افزایش قیمت را حباب دانست و اعلام كرد، طرح رجیستری تاکنون هیچ هزینه‌ای برای بازار تلفن همراه نداشته و نباید ریال اضافه‌ای بیش از ارزش واقعی گوشی به فرصت‌طلبان پرداخت کنند. وی همچنین گفت، بهترین پاسخ به این موضوع، عدم خرید گوشی برای تنظیم بازار است. اما صرف‌نظر از این كه آیا گرانی اخیر گوشی حباب است یا خیر، یك قانون نانوشته وجود دارد كه همواره بهترین پاسخ را به بازاری كه كالای خود را با دلیل و یا بدون دلیل گران كرده است، می‌دهد: فعلا دست نگه دارید و خرید نكنید!

·        نهنگ آبی سرکاری بود؟

هفته گذشته خبری منتشر شد كه بازتاب گسترده‌ای داشت و اندكی پس از انتشار باعث شكل‌گیری موجی از واکنش‌ها و نگرانی‌ها شد. جریان از این قرار بود كه رییس پلیس اصفهان، خبر از خودكشی دو دختر نوجوان داد كه پیش از خودكشی، پیام ضبط شده‌ای را از خود به جای گذاشته بودند. اما این خودكشی زمانی ابعاد بحرانی به خود گرفت كه رییس پلیس اصفهان اعلام كرد كه اقدام مذكور تحت تاثیر انجام چالش نهنگ آبی بوده است. همین یك جمله كافی بود كه موجی از بلوا و آشفتگی ایجاد شود. اما اندكی بعد، پلیس فتای اصفهان بررسی این پرونده را نیازمند بررسی بیشتر دانست و به نوعی آن را تكذیب كرد. اخبار تکمیلی پرونده خودکشی دو دختر نوجوان در اصفهان حاكی از این است كه خودکشی‌ها هیچ ربطی به نهنگ آبی نداشته است و آنها به دلیل مسایل خانوادگی دست به خودکشی زده‌اند. لذا پلیس اصفهان نیز بنا به مشاهدات اطرافیان این دو دختر نوجوان از جمله استفاده زیاد از موبایل و ایجاد خطوطی روی دستان‌شان، دچار سوءتفاهم شده و دلیل مرگ را نهنگ آبی اعلام کرده است.

پرونده خودكشی اصفهان و ارتباط آن با نهنگ آبی كه بالاخره بسته شد. اما در مجموع دیدگاه‌های كارشناسانه‌ای در خصوص نهنگ آبی وجود دارد كه معتقد است، این چالش هرگز وجود خارجی نداشته و ندارد و صرفا بر مبنای ادعای یك فرد روس، آن هم در قالب انجام یك چالش و با ایجاد كانال در یك شبكه اجتماعی روسی وجود خارجی یافته است. سند این ادعا كه نهنگ آبی در كار نبوده این است كه تا كنون هیچ سند معتبری از این كه فردی موفق به انجام این بازی شده و آن را روی گوشی خود نصب كرده است، وجود ندارد. ضمن این كه توضیحات بنیاد بازی‌های رایانه‌ای كه خود متولی امور گیم در ایران است نیز به روشنی موید این مطلب است. این دیدگاه همچنین معتقد است نهنگ آبی صرفا یك دروغ بزرگ است كه در اصل حقه‌ای ساختگی و اغراق‌شده‌ به منظور دست انداختن مخاطب است، اگرچه بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی و حوزه ICT وجود پدیده‌ای به نام نهنگ آبی را نخستین بار از زبان محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات شنیدند.

·        راه‌اندازی سامانه اعلام كودك‌آزاری

چندی است كه اخبار متاثركننده‌ای در خصوص آزار و اذیت كودكان انتشار می‌یابد كه دل هر انسانی را به درد می‌آورد. در همین راستا، هفته گذشته جهان‌آبادی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در این كمیسیون خبر داد كه در صورت تصویب، مجازات‌هایی برای تمامی کودک‌آزاران اعم از والدین، مربیان و سایر اشخاصی که حقوق کودکان از جمله ممانعت از تحصیل و کار اجباری را نقض می‌کنند، شامل می‌شود. همچنین در این لایحه به راه‌اندازی سامانه مخصوص اعلام كودك‌آزاری توجه شده است كه خود طفل و یا مردم بتوانند اقدام به ثبت گزارش كنند. گرچه وضع قوانین حمایتی و مجازات‌های بازدارنده جهت دفاع از حقوق اطفال ضروری است، اما در خصوص ایجاد سامانه جدید می‌توان گفت به نوعی موازی‌كاری به شمار می‌رود. زیرا هم اكنون سامانه 123 تحت عنوان اورژانس اجتماعی در حال فعالیت است كه تمامی گزارش‌های مربوط به كودك‌آزاری را تحت پوشش قرار می‌دهد. از این جهت گسترش و تجهیز یك سامانه، بهتر از ایجاد چند سامانه با وظایف خرد و امكانات محدود است. از این رو بسیار بعید است اگر طرحی که مجلس به دنبال آن است روزی به سرانجام برسد، خروجی بازدارنده و موثرتری داشته باشد.

اما صحبت از كودكان شد و بد نیست به خبری بپردازیم كه طی آن وزارت ICT اعلام كرد در روز 13 آبان از سند مراقبت از کودکان در فضای مجازی رونمایی خواهد كرد كه گویا كنترل كودكان و تولید محتوا در فضای مجازی برای آنها مورد توجه قرار گرفته است. گفتنی است تا كنون مقامات بسیاری در سطوح مختلف نسبت به خطراتی كه كودكان را در فضای مجازی تهدید می‌كند، ابراز نگرانی كرده‌اند. اما هیچ‌یك از دستگاه‌ها، كارنامه قابل قبولی در خصوص اقداماتی كه جهت پیشگیری و مهار این خطر برای كودكان باشد، از خود ارایه نداده‌اند.

·        شرایط صدور مجوز اشیای پرنده

هر وقت صحبت از اشیای پرنده می‌شود، به یاد بشقاب پرنده و یا موجوداتی فرازمینی می‌افتیم. در حالی كه رویای پرواز این اشیا، رنگ و لعابی در واقعیت نیز دارد. هفته گذشته، سردار پاسدار محمد کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارا... (ع) اظهار داشت، ممنوعیتی برای پرواز كوادكوپترها وجود ندارد، بلکه نظر ما بر کنترل اینگونه اشیای پرنده در آسمان تهران است؛ به عبارت دیگر چنانچه پروازها با مجوز و کنترل صورت گیرد، مانعی ندارد. وی از مالكان كوادكوپترها خواست برای پرواز پرنده‌هایشان در آسمان تهران از این قرارگاه مجوز بگیرند تا به‌راحتی بتوانند به فعالیت‌های خود در مناطق مجاز بپردازند. كوادكوپتر از انواع پهپاد است كه به علت داشتن قدرت مانور و پروازهایی با تعادل بالا از کاربردهای بسیار گسترده برخوردار است. کوادکوپترها در زمینه‌های تحقیقاتی، نظامی، تصویربرداری و تفریحی دارای قابلیت هستند.