F1 2017، معجزه‌ای از جنس کدمسترز

آدرنالین خونتان را بالا ببرید!

بیش از یک هفته پیش، جدیدترین بازی F1یعنیF1 2017  كه یکی از پرطرفدارترین مجموعه بازی‌های سبک ریسینگ است، عرضه شد. اگر شما هم مشتاق آن هستید که بدانید کدمسترز در ارایه یک بازی خوب همچنان راه موفقیت را پیش گرفته است یا خیر، با بررسی این بازی با ما همراه باشید.

خداحافظی با تکراری‌ترین اتفاق مسابقات

اگر طرفدار ریسینگ‌هایی هستید که به ترمز نیاز نباشد، سری NFS لذت بسیار بیشتری برای شما خواهد داشت؛ زیرا مهم‌ترین اصل در مسابقات F1 واقع‌گرایانه بودن آن است و تنها کسانی می‌توانند از این بازی لذت کافی را ببرند که آن را درک کنند؛ چون در آن خبری از دریفت‌ها و لایی‌کشیدن‌ نیست و تنها برتری در سرعت (جز توان موتور)، استفاده از DRS خواهد بود که‌ با توجه به شرایط و موقعیت خودرو در پیست مسابقه، برای چند ثانیه و نهایتا به اندازه 10 تا 20 کیلومتر بر ثانیه، در اختیارتان گذاشته خواهد شد.

از زمانی که عصر خودروهای هیبریدی در F1 آغاز شد، تیم مرسدس با مهندسان نابغه خود توانست بر آن مسلط شود و از تیم‌هایی مانند ردبولز یا فراری پیشی بگیرد. این روند چند سال اخیر ثابت و قهرمانی مرسدس از پیش تضمین شده بود. هیجان از دنیای واقعی و حتی گیمینگ این مسابقات گرفته شد و اگر قرار بود قهرمان شوید، باید در مسابقات لوییس همیلتون، یا نیکو روسبرگ یا تیم مرسدس را انتخاب می‌کردید. تا اینکه سال 2017 قوانین جدید چنان شوری بر روند مسابقات وارد ساخت كه F1 را دچار هیجان بی‌سابقه‌ای کرد. حالا مرسدس هم برای قهرمانی کار سختی پیش رو دارد. خودروها با قوانین جدید منطبق و به‌روزرسانی شده‌اند و شاهد ماشین‌های عریض‌تر و البته بسیار سریع‌تر هستیم.

گویا این هیجان به استودیو کدمسترز هم سرایت و آنها را مجبور کرد تا با عجله نسخه جدید این سری از بازی یعنی F1 2017 را عرضه کند، اما این عجله به این معنا نیست که روی ساخت بازی تمرکز لازم و کافی نبوده است، بلکه برعکس حتی خودروهای کلاسیک مسابقات خاطره‌انگیز هم در F1 2017 نقش‌آفرینی خواهند کرد.

Career Mode؛ پرطرفدارترین بخش بازیF1

از چند سال گذشته، کدمسترز تمامی علاقه‌مندان به سری بازی و مسابقات F1 را شیفته خود کرده است. این موضوع به این دلیل است که لذت حضور در گرندپری‌ها را به آنها هدیه می‌کرده است. این روند در F1 2017 هم ادامه خواهد داشت و شاهد بخشی هستیم که می‌توان به خلق یک راننده، انتخاب کلاه و تیم مورد نظر و در نتیجه به شروع یک کریر سراسر هیجان‌انگیز پرداخت. امسال تغییرات این قسمت به اضافه شدن چند انیمیشن‌، برخی تعاملات تیمی و چند تغییر دیگر خلاصه می‌شود، اما سازندگان این بازی هنوز هم نقطه قوت یک بازی در سبک F1 که از سبک‌های ورزشی و ریسینگ پیروی می‌کند، یعنی‌ واقع‌گرایانه بودن آن را مانند سال‌های گذشته در نظر گرفته‌اند و روند بازی کاملا قابل درک خواهد بود و در نتیجه لذتی وصف‌ناپذیر را به علاقه‌مندان دنیای F1 هدیه خواهد کرد. بنابراین از این نظر بازی همواره عملکردی لذت‌بخش داشته و امتیاز کافی را کسب خواهد کرد.

سیستم جدید آپگرید خودروها

سیستم به‌روزرسانی جدید خودروها، یکی از پیشرفت‌های اساسی این نسخه نسبت به نسخه پیشین است که می‌توان با کمک تیم تحقیق و توسعه خود، با توجه به نوع خودرو و شرکت سازنده آن به ارتقای بخش‌های اصلی خودرو، یعنی شاسی، ایرودینامیک، سوخت و درنتیجه به قدرت دوام خودرو در حین مسابقات بپردازید. البته نوع آپگرید مد نظرتان بستگی به تیمی دارد که برای آن رانندگی می‌کنید.‌ برای مثال اگر تصمیم دارید مسابقه‌ای چالش‌برانگیز را داشته باشید، باید تیم‌هایی مانند مک‌لارن، هوندا، توروروسو و یا ویلیامز را انتخاب کنید و در نتیجه اولویت تمرکز خود را باید روی افزایش قدرت موتور قرار بدهید تا از قافله تیم‌های برتر عقب نمانید. با گرفتن این تیم‌ها باید این نکته را در نظر داشته باشید که خودروهای فراری یا مرسدس چنان سبقت‌هایی از شما خواهند گرفت که انگار شما ثابت ایستاده‌اید و باید از رقابت با آنها منصرف شوید. اگرچه تمامی طرفداران F1 با این موضوع آشنایی دارند که وقتی این تیم‌ها را انتخاب می‌کنند، باید قید سکو را بزنند و هدف‌گذاری خود را روی رده‌های چهارم تا دهم قرار بدهند.

اگر قصد دارید مسابقه‌ها را با قدرت و همچنین چند مقام اول تا سوم پشت سر بگذارید، بنابراین انتخابتان باید یکی از سه تیم مرسدس، فراری و ردبولز باشد. درنتیجه‌ این انتخاب اوضاع کمی متفاوت خواهد شد و از آنجایی که این سه تیم واقعا چیزی به‌عنوان ضعف ندارند، تمرکز خود را برای بهبود شرایط مصرف سوخت یا مسایلی از این قبیل کنید تا بتوانید از دو تیم برتر دیگر پیشی بگیرید. به هر حال و با توجه به نوع تیمی که انتخاب می‌کنید باید نقشه و برنامه‌ای داشته باشید تا بتوانید از میدان مسابقه سربلند بیرون بیایید و با توجه به آپشن‌های اضافه‌شده به این بازی از این حیث نیز بازی پیشرفت خوبی نسبت به گذشته داشته است. کسب هر مقامی سختی خودش را دارد؛ چه مقام اول و چه مقام دهم!

F1  بازی است که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان قوانین آن را دور زد، مگر با کاهش درجه سختی بازی که آن‌هم به قیمت افت کیفیت مسابقه حاصل خواهد شد. حتی در حین مسابقه یک حرکت خلاف مانند بریدن یک پیچ منجر به جریمه شما خواهد شد؛ پس بدون شک انتخاب هر تیمی مسابقات چالش‌برانگیزی برای شما به همراه خواهد داشت. چه فراری باشد و چه تیمی مانند رنو، همیشه و همیشه در آینه‌های بغل خودرویتان خودروهایی را خواهید دید که منتظر کوچک‌ترین اشتباه از جانب شما خواهند بود تا از شما سبقت بگیرند و این شما هستید که باید مدیریت کنید تا نقطه ضعف حریفان خود را بشناسید و فاصله میان خود و ماشین پست سرتان را افزایش دهید تا از خطر دور شوید. البته که با خیال راحت مسابقه دادن در F1 کلمه‌ای مضحک است و حتی اگر فاصله زیادی هم با حریفان خود داشته باشید، همواره پیچ‌ها، کنترل وضعیت سوخت و دمای لاستیک و موتور برایتان استرس‌زا خواهند بود.‌ F1 2017  شاید بهترین بازی این سری باشد که توانسته حس استرس حین مسابقه را به بازیکن خود تزریق کند. به‌علاوه بهتر است از هدفون استفاده کنید تا تعاملات و صحبت‌ها با مرکز کنترل که در پیت‌لین قرار دارند برای شما لذت‌بخش و البته مفید باشند.

در پایان هر هفته از مسابقات، امتیازات کسب‌شده شما به تیم و مهندسان ارجاع خواهد شد تا بنا به هدف‌گذاری تعیین‌شده، تمرین‌های مخصوصی برای شما در نظر گرفته شده و براساس نقاط ضعف کشف‌شده، سیستم خودروی شما آپگرید شود. به‌علاوه این آموزش‌ها موجب می‌شوند با تکنیک‌های پیچیده مانند کنترل مصرف سوخت، تعیین استراتژی و انتخاب تایر آشنا بشوید. کدمسترز از این روش برای آشنا کردن طرفداران جدید خود که تجربه چندانی در F1  ندارند استفاده کرده است که به نظر روشی بسیار خوب باشد.

قید کیبورد را بزنید!

لاستیک‌های عریض‌تر و چسبندگی خودرو به زمین به شما کمک می‌کند تا ترمزگیری را دیرتر انجام دهید. اما گاز دادن یا ترمز گرفتن به اندازه مشروط به نوع کنترلر شما خواهد بود. اگر کاربر PC هستید، با گاز دادن فقط سوخت خود را هدر خواهید داد یا با ترمز گرفتن لاستیک‌های خود را از بین خواهید برد. درنتیجه نه‌تنها برای F1 2017 بلکه برای بیشتر F1ها، کیبورد اصلا نمی‌تواند کنترلر خوبی باشد. دلیل این امر نیاز به پدال گاز و ترمز و البته فرمان با درجه‌های حساس Axis و Rotation است که کیبورد توانایی چنین عملکردی را ندارد. این درجه‌های حساس روی بیشتر کنترلرهای Playstation و‌Xbox  وجود دارند. برای مثال، کنترلر Xbox One دارای L2 و R2 با این درجه حساسیت است و اگر آن را کمی فشار دهید، مانند این است که پای خود را به آرامی روی پدال گاز یا ترمز فشار داده‌اید. در بخش فرمان نیز می‌توانید از شوک‌های کنترلر استفاده کنید و درست به اندازه‌ای که آن را به چپ یا راست بچرخانید، فرمان خودرو می‌چرخد و در نتیجه به‌خوبی می‌توانید سرپیچ‌های تند یا کند ماشین را کنترل کنید.

بخش‌های دیگر بازی

جز بخش Career Mode و‌Grand Prix، بخش‌های دیگری مانند Time Trial و بخش جدیدی که برای اولین بار در سری بازی‌های F1 شاهد آن هستیم، یعنی بخش Events در بازی وجود دارند. این دو بخش به شما اجازه می‌دهند تا با افراد دیگر Leaderboards  به رقابت بپردازید و عیار خود را در میان آنها ببینید. بخش Events به‌عنوان یک بخش قابل دانلود در بازی در دسترس خواهد بود.

و اما بخشی که طرفداران خاص خودش را دارد، بخش مسابقات کلاسیک است که مسابقات خاطره‌انگیز را از سال 1988 تا 2010 از سنا تا سباستین فتل را بازگو خواهد کرد. در این بخش 12 خودرو و راننده وجود دارد که هرکدام در دوره خود جزو قهرمانان آن دوره بودند که خاطرات نوستالژیک آن دوره را بازسازی خواهد کرد. ورود به بخش آنلاین نیز راحت‌تر از سابق شده و می‌توانید از میان مسابقات طولانی و یا کوتاه یکی را انتخاب کنید.

در کل برای وصف گیم‌پلی این بازی غیر از تعریف و تمجید نمی‌توان چیز دیگری را بیان کرد، ولی در هر صورت اشکالاتی نیز به آن وارد است که باید طی آپدیت‌های آن رفع یا کمرنگ‌تر شوند. مواردی مانند شبیه‌سازی تصادفات یا کوتاه بودن‌Instant Replays ها از جمله ایرادهای آن هستند، ولی موضوع آشكار این است که کدمسترز گیم‌پلی‌ را طراحی کرده که هر گیمری و با هر پیشینه و تجربه‌ای می‌تواند از آن لذت ببرد.

گرافیک شاهکار بازی

کافی است در حین مسابقه به ظاهر اتومبیل خود نگاه کنید؛ در این لحظه هیچ‌چیز جز بی‌نظیر بودن در آن نخواهید یافت. این سطح از کیفیت با وجود موتور بازی‌سازی آن یعنی EGO میسر شده و هر یک از 20 خودروی حاضر در F1 2017 با دقت بی‌نظیری طراحی شده‌اند. سازندگان این بازی برای طراحی ریزترین اجزای خودروها، هم وقت و هم دقت به‌خرج داده‌اند و با دقت می‌توان متوجه شد که بدنه فیبر کربنی آنها جهان اطراف جاده را به زیبایی هرچه تمام‌تر روی خودرو منعکس می‌کنند و تماشای آنها نیز لذت‌بخش است.

انعکاس نور خورشید و به‌علاوه آب و هوای داینامیک بازی زیبایی خاصی به آن خواهند بخشید. محیط اطراف پیست‌ها با جزییات بسیار خوبی طراحی شده‌اند. قطرات باران و سرخوردن آنها روی شیشه کلاه راننده، بدنه ماشین و حتی روی پیست مسابقه زیبایی چند برابری به بازی می‌بخشند که تماشای آنها سیری‌ناپذیر است.

جمع‌بندی

چند سال است که F1 در انحصار کدمسترز بوده و هرسال بازی‌هایی با پیشرفت‌های بیشتر و ویژگی‌های جدید را می‌سازد. با عرضه F1 2017 می‌توان ادعا کرد که این سری از بازی‌ها به بلوغ خود رسیده است. ‌ F1 2016‌‌چند نقص، به‌خصوص در بخش Career Mode آن داشته ولی F1 2017 نه‌تنها آن اشکالات را برطرف کرده، بلکه مواردی مانند بهبود‌ بخش مولتی‌پلیر، ارتقای خودروها و گزینه‌های بیشتر برای مسابقه دادن را در خود جای داده است تا لقب بهترین بازی سری F1 را از آن خود کند. این بازی در تاریخ 25 آگوست 2017 برای پلتفرم‌های ‌PlayStation4،‌Microsoft Windows و Xbox One عرضه شده است که پیش‌بینی می‌شود نسخه اندروید و iOS آن نیز به‌زودی عرضه شود

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه