یک پازل پرطرفدار استThe Room Three بازی موبایلی

معمای آن واگن قطار

با پیشرفت صنعت گوشی‌های هوشمند و سیستم‌عامل‌های آنها، بازی‎های موبایل نیز با پیشرفت‌های خوبی مواجه شده و برخی از عناوین موفق موبایلی حتی برخی از گیمرهای متعصب کنسول یا پی‌سی را نیز به خود جذب کرده‌اند. یکی از این بازی‌های تحسین‌برانگیز، فرانچایز The Room است که قسمت اول آن سال 2012، قسمت دوم سال 2013 و قسمت پایانی و سوم آن نیز سال 2015 برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS  عرضه شد. در ادامه با بررسی یکی از بهترین‌های سبک پازل موبایل، قسمت سوم این مجموعه پرطرفدار یعنی The Room Three ‌همراه ما باشید.

قطعا بسیاری از گیمرها چند بازی سبک پازل و معمایی بی‌نظیر را تجربه کرده‌اند که اگر بخواهند به کسی دیگری آن را پیشنهاد بدهند، به‌سرعت به یاد آن عنوان بیفتند. تصور اینکه یک بازی موبایل در میان شلوغی بازار داغ بازی‌های رایانه‌ای بتواند خود را اثبات کند کمی دور از ذهن است، اما استودیو Fireproof Games  با عرضه فرانچایز The Room موفق شد تا عنوانی بی‌نظیر را خلق کرده و بسیاری از منتقدان را وادار به تحسین خود کند. زمانی که قسمت اول این بازی در سال 2012 برای سیستم‌عامل iOS عرضه شد، بسیاری از سختگیرترین منتقدان و گیمرها شیفته طراحی زیبا و معماهای چالش‌برانگیز آن شدند و اکنون می‌توان ادعا کرد که استودیو  Fireproof‌به‌خوبی توانسته‌ با حفظ کیفیت محتوای قسمت اول این بازی، قسمت سوم آن را نیز عرضه کند و باز هم گیمرهای شیفته معما و پازل را جذب خود کند.

داستان بازی

داستان بازی از یک واگن قطار آغاز می‌شود. یک کابین مجهز در اختیار شما است و به‌تنهایی در آن نشسته‌اید و همه‌چیز عادی دنبال می‌شود. پس از اینکه قطار وارد تونل می‌شود برای یک لحظه فلشی از یک شخص درون واگن می‌بینید و پس از خارج شدن از تونل، یک شیء عجیب و غریب روی میز داخل واگن ظاهر می‌شود. حل کردن معمای این شیء باعث می‌شود شما از قطار به یک مکان ناشناخته بروید و مراحل بازی را آغاز كنید.

حین انجام بازی چند لنز و دوربین کشف خواهید کرد که به‌وسیله آنها می‌توانید رمز و رازهایی را که به‌صورت مبهم روی در و دیوار محیط بازی هستند ببینید. به‌علاوه محیط مرموز و تاریک بازی و نامه‌هایی که از قبل برای شما نوشته شده و در مكان‌های مختلف قرار داده شده‌اند، به اتمسفر بازی کمک شایانی کرده‌اند تا بازیکن را تحت تاثیر قرار داده و بازی را گیراتر کنند. ب نامه‌هایی که در محیط بازی قرار دارند، تا حدودی داستان بازی را در ذهن شما تداعی خواهند کرد. می‌توان گفت سازندگان بازی روش جالب و معقولی را برای پیگیری روند داستانی بازی با توجه به مرموز بودن محیط آن انتخاب کرده‌اند.

گیم‌پلی

بازی The Room Three نمونه‌ یک بازی کامل و بی‌نقص در سبک خود است که به‌راحتی قادر خواهد بود تا با عناوین رایانه‌ای نیز به‌رقابت بپردازد. سازندگان این عنوان با دقت و حوصله هرچه‌ تمام‌تر به طراحی پازل و معماهای آن پرداخته‌اند و بدون تعصب می‌توان گفت هیچ‌یک از بازی‌های معمایی موبایل از نظر محتوا توان رقابت با آن‌ را نخواهند داشت. معماهای چندلایه The Room Three به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در عین سخت بودن، لذت‌بخش هستند و پیوستگی و ارتباط آنها با یکدیگر به شیوه‌ بی‌نظیری انجام گرفته و کافی است تا چند مرحله از آن را تجربه کنید تا خود نیز، سازندگان و طراحان آنها را تحسین کنید. در نتیجه به‌هیچ‌وجه از سختی و پیچیدگی معماهای بازی دچار دلزدگی یا اصطلاحا بی‌خیالی نخواهید شد. در واقع حل کردن پازل و معماهای بازی تا حد زیادی به قوه‌ منطق، ریاضیات، ضریب هوشی و...  بازیکن بستگی دارد و کافی است کمی عمیق به آنها فکر کرد تا حل کردنشان به امری لذت‌بخش و آسان تبدیل شود.

به‌علاوه سازندگان بازی با دادن اختیار عمل نسبی به بازیکن، سعی در تشویق او برای جست‌وجوی محیط بازی و پیدا کردن سرنخ‌ها داشته‌اند، به‌طوری‌که در این بازی بازیکن اجازه دارد تا به هرمکانی که می‌تواند دسترسی داشته باشد برود و در یک محیط بسته کوچک محبوس نخواهد شد. سیستم اشاره و کلیک بازی، هم خوب طراحی شده و هم خوب اجرا می‌شود و می‌توان گفت که سازندگان بازی از تمام ظرفیت‌های یک گوشی هوشمند برای بازی خود استفاده کرده‌اند. این بازی از چند چپتر مختلف تشکیل شده و یک فصل اپیلوگ نیز دارد. بیشتر مراحل شبیه به هم شروع می‌شوند، ولی به‌هیچ‌وجه تکراری نیستند؛ زیرا سازندگان آن برای هر بخش پازل‌ها و معماهای منحصر به‌فرد آن مرحله را در نظر گرفته‌‌اند.

تنها ایرادی که از این بخش و به‌طور کلی از تمام بازی می‌توان گرفت، مشکل در معماهای مربوط به بعضی اشیا است. با اینکه این مشکل بسیار کم و محدود دیده می‌شود، اما می‌تواند بازیکن را مدت زیادی سردرگم کند. این مشکل زمانی روی می‌دهد که حل برخی از معماها به زاویه دید بازیکن بستگی دارد و حتما باید از زاویه دید خاصی به آن آیتم نگاه کنید؛ با این‌حال گیم‌پلی این بازی در یک کلام تحسین‌برانگیز بوده و تاکنون جوایز زیادی را نیز کسب کرده است.

گرافیک و صداگذاری

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت این بازی، گرافیک و صداگذاری آن است. هر شیء سه‌بعدی که در بازی می‌بینید، با جزییات بسیار خوبی ساخته شده‌ و تعاملات با آنها نیز بسیار طبیعی به‌نظر می‌رسد. برای بخش گرافیکی می‌توان گفت که بازی The Room Three به‌خوبی چگونگی ساخت اتمسفری گیرا برای یک بازی را آموزش داده است. محیط، نورپردازی و صداگذاری این بازی بسیار خوب نقش مکمل را برای یکدیگر ایفا می‌کنند و بازیکن همواره درگیر اتمسفر محیط آن خواهد بود.

جمع‌بندی

در مجموع، بازی The Room Three برای دنیای بازی‌های سبک پازل موبایل و سایر پلتفرم‌ها یک شاهکار تمام‌عیار‌ به‌حساب می‌آید. استودیو بازی‌سازی Fireproof به‌خوبی توانسته از یک بازی موبایل یک‌عنوان بی‌نظیر خلق کند و به دوستداران این سبک هدیه کند. اکنون فرانچایز The Room به یک الماس گرانبها تبدیل شده و ما هم مشتاقیم تا ببینیم صاحبان این الماس چه نقشه‌هایی برای آینده آن دارند.

عنوان: The Room Three

سازنده: Fireproof Games

تاریخ انتشار: November 4, 2015

پلتفرم: Android, iOS

نمره عصر ارتباط: 9.5 از 10

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه