گزیده اخبار

استفاده گوگل از سیستم جدید تایید هویت کاربران

گوگل در تلاش است تا شیوه شناسایی هویت کاربران برای خرید یا ورود به حساب کاربری را با استفاده از امکانات جدید سخت‌افزاری متحول کند.

به گزارش فارس به نقل از اسین‌ایج، این خدمات در قالب برنامه حفاظت پیشرفته ارایه می‌شود و کاربران بر همین اساس به امکانات جدیدی از طریق حساب‌های کاربری ایمیل خود نیز دسترسی خواهند داشت که بلوکه کردن برنامه‌های ثالث مزاحم و سارق اطلاعات را تسهیل می‌کند.

در شیوه مذکور از کلیدهای امنیت فیزیکی استفاده می‌شود و گوگل امیدوار است ابزار جدید تایید هویت با استقبال مدیران شرکت‌ها، سیاستمداران و افرادی که دغدغه‌های امنیتی جدی دارند، مواجه شود.

گوگل پیش از این از روش اختصاص کد دوم یا کلمه عبور برای تایید هویت استفاده می‌کرد. اما با راه‌اندازی خدمات جدید کاربران می‌توانند از کلیدهای فیزیکی شناسایی هویت مبتنی بر پورت یواس‌بی برای تایید هویت استفاده کنند. در کنار این ابزار استفاده از کلید فیزیکی دوم برای ارتقای امنیت نیز ممکن است. قرار است گوگل در آینده اطلاعات بیشتری در این زمینه ارایه کند.

 

فیلترینگ شدید اینترنت در اسپانیا به دنبال رفراندوم استقلال کاتالونیا

دولت اسپانیا پس از برگزاری رفراندوم غیرقانونی استقلال در منطقه کاتالونیای این کشور به فیلترینگ گسترده اینترنت روی آورد تا با هواداران این رفراندوم در فضای مجازی هم برخورد کرده باشد.

به گزارش فارس به نقل از ونچربیت، دولت اسپانیا از یک روز قبل از برگزاری رفراندوم یادشده برای فیلترینگ سایت‌های حامی آن اقدام کرد.

بسیاری از سایت‌های یادشده از پسوند .cat استفاده می‌کنند که مربوط به حامیان رفراندوم مذکور بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در مجموع 140 سایت اینترنتی به همین علت توسط دولت اسپانیا فیلتر شده است.

اولین سایت فیلترشده در ارتباط با این رفراندوم، سایت رسمی برگزاری آن به نشانی referendum.cat بوده است. در صفحه اول این سایت پیامی نمایش داده شده دال بر اینکه این سایت بر طبق دستور قضایی توقیف و مسدود شده است.

مقامات محلی کاتالونیا در روزهای بعد سایت‌های دیگری را برای مدیریت برگزاری رفراندوم به نشانی‌های https://ref1oct.cat/ و https://ref1oct.eu/ راه‌اندازی کردند که آنها هم مسدود شد. همچنین مقامات قضایی اسپانیا از برخورد با شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات میزبانی دامنه cat خبر داده‌اند.

علاوه بر این، یک برنامه موبایلی رای‌دهی به درخواست مقامات اسپانیایی از فروشگاه گوگل‌پلیحذف شده و از گوگل خواسته شده تا تمامی برنامه‌های مشابه را حذف کند.

2.5 میلیون نفر به کاربران هک شده اکوئیفاکس افزوده شد

هکرهایی که اطلاعات خصوصی و مالی ارزشمندی از سرورهای سایت اکوئیفاکس سرقت کرده‌اند در مجموع توانسته‌اند به داده‌های 145.5 میلیون نفر دسترسی یابند.

به گزارش فارس، پیش از این تعداد این افراد 143 میلیون نفر تخمین زده شده بود، اما حالا مشخص شده تعداد آنها 2.5 میلیون نفر بیشتر بوده و برابر با 145.5 میلیون نفر است.

هکرهای اکوئیفاکس با دسترسی به اطلاعات میلیون‌ها مشتری در ماه جولای به اسامی، شماره‌های تامین اجتماعی، تاریخ تولد، آدرس، شماره‌های کارت‌های اعتباری، تلفن تماس و برخی اطلاعات جزئی دیگر دسترسی یافته‌اند.

شرکت امنیتی Mandiant که از طرف اکوئیفاکس ماموریت یافته به این موضوع رسیدگی کند، می‌گوید به تازگی متوجه شده 2.5 میلیون مشتری آمریکایی دیگر این شرکت در اثر این حمله هکری دچار مشکل شده‌اند. این شرکت به جزییات بیشتری در این مورد اشاره نکرده، اما ظاهرا با افرادی که به همین علت دچار مشکل شده‌اند، تماس گرفته شده است.

تبعات این حمله هکری محدود به آمریکا نبوده و صدها هزار نفر در انگلیس و کانادا هم به همین علت دچار مشکل شده‌اند. اقدام سه تن از مدیران ارشد اکوئیفاکس برای فروش سهامشان به ارزش تقریبا دومیلیون دلار هم به برخی نگرانی‌ها در مورد انگیزه‌های آنها و احتمال همدستی در این زمینه دامن زده است.

انتشار انبوه اخبار جعلی از حمله مرگبار لاس‌ وگاس در گوگل و فیس‌بوک

انتشار اخبار غلط و جعلی در مورد نام فرد مظنون به انجام حملات مرگبار لاس‌ وگاس از طریق گوگل و فیس‌بوک بار دیگر خطرات استفاده غلط از این شبکه‌های اجتماعی را ثابت کرده است.

به گزارش فارس به نقل از آسین‌ایج، پاک شدن پست‌های ارسالی از طریق شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و گوگل در این زمینه مدتی زمان برد و همین مساله باعث شد اخبار کذب یاد شده در سطحی وسیع در اینترنت منتشر شوند.

اطلاعات غلط مربوط به نام این فرد از طریق جستجوگر گوگل و در بخش Top Stories آن قابل دسترس بود. همچنین بازنشر خبر یادشده در شبکه اجتماعی فیس‌بوک باعث شد بسیاری از کاربران گمراه شوند.

بر اساس اعلام پلیس لاس وگاس عامل این تیراندازی فردی به نام استفان کرگ پادوک بوده که اهل نواداست و از طبقه 32 هتلی به هزاران آمریکایی که در جریان یک فستیوال موسیقی گرد هم آمده بودند تیراندازی کرده است. وی 59 نفر را کشته و بیش از 500 نفر را زخمی کرده و در شرایطی که پلیس در تلاش برای دستگیری وی بود، خود را کشت.

در این شرایط یک سایت حامی ترامپ به نام The Gateway Pundit فرد دیگری را به عنوان عامل تیراندازی معرفی کرد و به نقل از اطلاعات مندرج در یک صفحه فیس‌بوکی وی را یک چپگرا و حامی حزب دموکرات آمریکا معرفی کرد که از طرفداران راشل مادو مجری شبکه MSNBC بوده است.

برخی کاربران شبکه اجتماعی 4chan.org هم اطلاعاتی را منتشر کرده و مدعی شدند که تیرانداز یادشده یک سوسیال دموکرات بوده است.گوگل بعد از مدتی اطلاعات یادشده را به عنوان اطلاعات سیاسی غلط نشانه‌گذاری کرد و جلوی نمایش آنها را در صدر نتایج جستجوی خود گرفت. فیس‌بوک هم بعد از مدتی پست‌های موید این ادعاهای دروغ را پاک کرد.

قابلیت جدید اینستاگرام برای مقابله با سوءاستفاده‌های آنلاین

جدیدترین به‌روزرسانی برنامه اینستاگرام به کاربران امکان می‌دهد نظرات ارسالی برای هر پست را سازماندهی کنند و از سوءاستفاده از این شبکه اجتماعی جلوگیری کنند.

به گزارش فارس، اینستاگرام با 800 میلیون نفر کاربر که 500 میلیون نفر از آنها به طور روزانه از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند، در تلاش برای مدیریت بهینه نظرات و اقدامات کاربران است.

به‌روزرسانی تازه اینستاگرام به کاربران امکان می‌دهد اسامی افرادی که قادر به ارسال نظر برای هر عکس پست شده هستند را انتخاب کنند.

به عنوان مثال اگر فردی دارای حساب کاربری عمومی در اینستاگرام باشند، ارسال نظر در ذیل پست‌های او می‌تواند محدود به تعقیب‌کنندگان، افرادی که خود کاربر تعقیب می‌کند یا هر دو گروه باشد. هدف اصلی این کار مقابله با ارسال برخی پست‌های توهین‌آمیز عنوان شده است.

اینستاگرام همچنین فیلتر خودکار بلوکه کردن اظهار نظرهای توهین‌آمیز را به‌روز کرده و ابزار جدیدی را برای شناسایی محتوای نامناسب به زبان‌های فرانسه، آلمانی، پرتغالی و عربی در نظر گرفته است. ابزار یادشده ابتدا به انگلیسی راه‌اندازی شده بود و از هوش مصنوعی برای ارتقای قابلیت‌های خود بهره می‌گیرد.

کاربران برای دسترسی به این خدمات باید به بخش Options رفته و در منوی Settings به سراغ گزینه Comments بروند.

بیماران انگلیسی نگران سرقت اطلاعات خود توسط هکرها هستند

نتایج بررسی‌های مشترک VMWare و Intel نشان می‌دهد سرقت اطلاعات خصوصی بیماران از بیمارستان‌ها توسط هکرها به دغدغه جدی در انگلیس مبدل شده است.

به گزارش فارس به نقل از وی‌تری، یک سوم تصمیم‌گیران بخش فناوری اطلاعات درسازمان خدمات ملی بهداشت در انگلیس  معتقدند که اطلاعات محرمانه بیماران به طور مرتب هدف حمله قرار می‌گیرد و سرقت داده‌های یادشده به مشکلی جدی مبدل شده است.

همچنین 80 درصد از این افراد می‌گویند اطمینان دارند که همین مشکل در زمینه سوابق و اطلاعات خصوصی مراکز درمانی وبیمارستان‌ها وجود دارد و این اطلاعات هم توسط هکرها به سرقت می‌روند.

بیش از یک سوم مدیران بخش آی‌تی سازمان مذکور می‌گویند که کارکنان آنها از مهارت‌های کافی برای تقویت زیرساخت‌های امنیت سایبری و استفاده از استراتژی بهتر برخوردار نیستند و تقریبا دو سوم آنها می‌گویند چنین حملاتی به آسیب دیدن قطعی بیماران منجر می‌شود.

این نوع حملات به قطع برنامه ملاقات بیماران و پزشکان از یک سو و همین طور توقف فعالیت‌های درمانی منجر می‌شود که این امر می‌تواند در مواردی بسیار خطرناک باشد. گفتنی است دولت انگلیس برای مقابله با این نوع حملات سایبری بودجه‌ای 21 میلیون پوندی اختصاص داده است.

 

همکاری گوگل با تحقیقات دولت آمریکا درباره روسیه

گوگل اعلام کرد با تحقیقات دولت آمریکا درباره دخالت سایبری روس‌ها در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور همکاری می‌کند.

به گزارش فارس، به نقل از کرونیکل، پیش از این از توییتر هم خواسته شده بود تا در این زمینه با کنگره آمریکا همکاری کند، اما همکاری ناکافی توییتر از نظر سناتورها باعث انتقاد از این شبکه اجتماعی شده بود. مارک وارنر سناتور نماینده ویرجینیا در این زمینه به صراحت از توییتر انتقاد کرده بود.

اما گوگل با صدور بیانیه‌ای در این زمینه تصریح کرده که پاسخگوی هر سوالی است که به تحقیقات یادشده مرتبط باشد و برای کسب هر اطلاعاتی در این زمینه تلاش خواهد کرد.

قرار است نمایندگان سه شرکت اینترنتی گوگل، فیس‌بوک و توییتر در جلسه استماع نظرات مربوط به این تحقیق در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان این کشور حضور یابند. جلسه یادشده در ماه جاری میلادی برگزار می‌شود. همچنین قرار است یک جلسه دیگر هم در تاریخ اول نوامبر توسط کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا تشکیل شود.

توییتر پیش از این در جلسه‌ای با نمایندگان کنگره در پشت درهای بسته از تعلیق دهها حساب کاربری مرتبط با روسیه به همین علت خبر داده بود. فیس‌بوک هم وعده داده در این زمینه به طور کامل با نمایندگان آمریکایی همکاری خواهد کرد.