لپ‌تاپ‌های 2018 چگونه خواهند بود؟

به لپ‌تاپی که سال 2008 داشتید فکر کنید. به احتمال زیاد فرق چندانی با سیستم امروزی شما نداشته است. به‌طور حتم، لپ‌تاپ فعلی شما سبک‌تر از آن پاره‌آجری است که چند سال قبل با خود حمل می‌کردید. سیستم‌عامل آن هم به جای ویستا یا لئوپارد، ویندوز هشت یا ماونتن لاین است، اما هنوز هم یک لپ‌تاپ با قالب صدفی شکل و با همان عملکردهای سابق است. در سال 2018 لپ‌تاپ‌تان متفاوت اما آشنا خواهد بود.

افزایش تجهیزات سیار طراحان و کاربران را به سمت لپ‌تاپ‌های فوق سبک و هیبریدی سوق داده است. تصور کنید با نگاه کردن به اپلیکیشنی آن را اجرا می‌کنید، یا به‌راحتی آن را با چشم‌هایتان به بالا یا پایین صفحه نمایشگر جابه‌جا می‌کنید.

جزییات ظاهری: از قالب صدفی شکل تا قابلیت اتصال و جداسازی

طبق پیش‌بینی‌هایی که در گذشته صورت گرفته بود، انتظار می‌رفت تا سال 2015، فروش تبلت از لپ‌تاپ پیشی بگیرد. همچنین انتظار می‌رفت که در سال‌های آتی صفحه‌کلید سنتی و نمایشگرهای لولایی از ترکیب لپ‌تاپ‌ها حذف شوند. با این حال به عقیده برخی از صاحب‌نظران، لپ‌تاپ‌های صدفی شکل به خاطر ظاهر مناسبی که دارند باید به همین‌صورت حفظ شوند؛ چراکه تبلت‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند جای واقعی لپ‌تاپ‌ها را بگیرند. بسیاری از تایپیست‌های حرفه‌ای، صفحه‌کلیدهای سنتی و به عبارتی لولاشده به نمایشگر را به صفحه‌کلیدهای مجازی تبلت و شیشه نمایشگر ترجیح می‌دهند.

به این ترتیب انتظار می‌رود در شکل ظاهری لپ‌تاپ‌ها، شاهد برخی تغییرات جزیی باشیم و صفحه‌کلید بیشتر لپ‌تاپ‌ها قابلیت جداسازی و اتصال به نمایشگر را داشته باشند؛ بنابراین با سیستم‌های دوگانه و هیبریدی، با قابلیت تبدیل به لپ‌تاپ و تبلت، بیشتر سروکار خواهیم داشت.

کنترل حرکتی

زمانی که در سال 2012، ویندوز هشت راه خود را به بازار باز کرد، نمایشگرهای صفحه‌لمسی به‌سرعت به استانداردی برای لپ‌تاپ‌های متوسط تبدیل شدند. طولی نکشید که تا سال 2016، تعداد لپ‌تاپ‌های صفحه‌لمسی بسیار گسترش یافت. با این حال، وقتی صحبت از روش‌های جدید ارتباط برقرار کردن با کامپیوتر به میان می‌آید، متوجه می‌شویم که نمایشگرهای صفحه‌لمسی تازه در حال شکل‌گیری هستند. تا سال 2018، استفاده از چشم‌ها برای انجام بازی‌های کامپیوتری یا تکان دادن سر برای هدایت دسک‌تاپ به اصلی‌ترین روش‌های ارتباطی با کامپیوتر تبدیل می‌شوند.

وسایلی همچون کینکت مایکروسافت، مدتی است که تکنولوژی کنترل حرکت را وارد صنعت بازی کرده‌اند، اما بسیاری از سازندگان تلاش می‌کنند این فناوری را به کامپیوترهای شخصی و برای انجام کارهای معمول و روزانه کامپیوتری وارد کنند. به این ترتیب با حرکت انگشت‌های‌تان عکس‌ها را ورق بزنید یا به نیروهای دشمن تیراندازی کنید.

در این میان، از نیمه دوم سال 2014، شرکت Creative با همکاری Intel در صدد است تا لپ‌تاپ‌های آینده را به وب‌کم‌های سه‌بعدی و حرکتی Senz خود مجهز کند. زمانی که صحبت از تکنولوژی حرکتی به میان می‌آید، آن حرکت‌های اغراق‌آمیز و کلی بدن در برابر کینکت را فراموش کنید؛ چراکه صحبت از تشخیص کوچک‌ترین و جزيی‌ترین حرکات است.

وب‌کم‌های آتی Creative Senz3D که به‌صورت خارجی به کامپیوتر متصل می‌شوند و از اواخر امسال در دسترس خواهند بود، از دو یا بیشتر از دو لنز تشکیل شده‌اند. به مدد این فناوری، عمق میدان عمیق‌تر و تصویر سه‌بعدی واقعی‌‌تری را شاهد خواهیم بود؛ بنابراین با یک حرکت جزیی دست به اطراف، هدایت بازی را به عهده بگیرید.

کنترل با چشم

یکی دیگر از فناوری‌هایی که تا پنج سال آینده شاهد آن خواهیم بود، کنترل دسک‌تاپ کامپیوتر و حرکت موشواره با چشم است. به این ترتیب بالا و پایین رفتن در این‌باکس حساب کاربریتان، باز کردن اپلیکیشن‌ها و ارتباط با ویندوز هشت فقط از طریق حرکت چشم امکان‌پذیر خواهد بود.

شرکت Tobii‌ به‌تازگی اولین اولترابوک آزمایشی خود را با دوربین داخلی ردیاب چشم ارایه کرده است. انتظار می‌رود این تکنولوژی در بیشتر محصولات آتی مورد استفاده قرار گیرد.

ماوس‌پدها کنار می‌روند و تاچ‌پدها باقی می‌مانند

نمایشگرهای لمسی، تاچ‌پدها و قلم‌های نوری به‌کار‌رفته در وسایل امروزی دیگری جایی برای ماوس‌ها باقی نمی‌گذارند. اوایل سال جاری میلادی بود که شرکت لاجیتک، بزرگ‌‌ترین سازنده ماوس در جهان، مبلغ 195 میلیون دلار ضرر کرد. انتظار می‌رود میزان استفاده از نمایشگر صفحه‌لمسی در پنج سال آینده رشد چشمگیری داشته باشد.

با توجه به میزان فروش محصولات، پیش‌بینی می‌شود که کامپیوترهای آینده به‌طور حتم از نمایشگر‌های صفحه‌لمسی، تکنولوژی حرکتی و تشخیص صدا برخوردار خواهند بود. با این حال مطمئن باشید تاچ‌پد سر جای خود باقی می‌ماند. زمانی که از لپ‌تاپ به شکل فعلی آن استفاده می‌شود، کاربر به جای اینکه دستش را دراز کند و به نمایشگر صفحه‌لمسی برساند، به‌راحتی می‌تواند از تاچ‌پد بهره ببرد.

باتری برای مصرف کل روز

امروزه تقریبا باتری‌ گوشی‌ هوشمندمان را روزی یک‌بار، آن‌هم قبل از رفتن به رختخواب یا نهایتا روزی دوبار شارژ می‌کنیم و در طول روز از آن‌ برای وب‌گردی، ارسال پیام و بازی استفاده می‌کنیم. متاسفانه باتری‌های لپ‌تاپ چنین قابلیتی ندارند و بیشتر از پنج ساعت از آنها نمی‌توان استفاده کرد. با این حال، باتری با ماندگاری شارژ بالا و برای مدت یک روز، رویایی است که در سال 2018 به‌وقوع خواهد پیوست.

علاوه‌بر ماندگار شدن شارژ باتری‌ها، شاهد عملکرد بهتر سیستم خنک‌سازی کامپیوتر‌ها و پردازنده‌ها نیز خواهیم بود؛ آن‌هم در سیستم‌هایی که از نظر وزنی و ضخامت کاهش قابل توجهی پیدا کرده‌اند.

بسیاری از سازنده‌های تجهیزات سخت‌افزاری دست به تولید پردازنده‌هایی زده‌ا‌ند که برق بسیار کمی مصرف می‌کنند. در حال حاضر برخی سیستم‌ها به تراشه‌ جدید اینتل، موسوم به Haswell، مجهز شده‌اند و کم‌مصرف بودن آن در اجرای اپلیکیشن‌ها، موجب شده تا مقاومت باتری در نگهداری شارژ 20 درصد افزایش پیدا کند.

پیش به سوی آینده

دنیای پیش‌روی کامپیوترهای شخصی به‌سرعت در حال تغییر است، اما به این معنا نیست که لپ‌تاپ‌های امروزی به یکباره محو خواهند شد. به احتمال زیاد نمایشگر صفحه‌لمسی لپ‌تاپ‌ها پیشرفته‌تر و دقیق‌تر از مدل امروزی خود بشوند.

با نگاه کردن به صفحه نمایشگر، هدایت بازی و کنترل عملکرد سایر بخش‌های کامپیوتر را می‌توان به دست گرفت. کامپیوتر‌های شخصی به سنسورهایی مجهز خواهند شد که نسبت به تشخیص حرکت‌ها و حالت‌های کاربر حساس خواهند بود. باتری‌هایی با ماندگاری شارژ یک‌روزه به یک استاندارد تبدیل خواهند شد.

هیولا متولد شد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه