اخبار برگزیده

غیبت سرفیس درمهمترین رویداد سالانه مایکروسافت

مایکروسافت پیش از این اعلام کرده بود Surface Pro 5‌ در کنفرانس Build سال 2017 رونمایی می‌شود اما به نظر می‌رسد این سخت‌افزار یکی ازغایبان مهمترین رویداد سالانه مایکروسافت باشد.

به گزارش ایرنا،کنفرانس Build مهم‌ترین رویداد سالانه مایکروسافت محسوب می‌شود. در این کنفرانس توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و سایر متخصصان علوم کامپیوتر گردهم می‌آیند تا یک جمع‌بندی از عملکرد و مسیر حرکت این شرکت ارائه کنند.

این کنفرانس که از دهم تا بیستم ماه می ( 20-10اردیبهشت) درسیاتل آمریکا برگزار می شود، فرصت بسیار خوبی برای شناسایی فناوری‌های مهم موردتوجه مایکروسافت و پیش بینی زمینه‌های سرمایه‌گذاری مالی و زمانی این شرکت را فراهم می‌کند.

در ادامه برخی از حوزه‌های مورد توجه مایکروسافت و زمینه‌هایی که انتظار می‌رود در سال جاری فناوری های جدیدی در آن‌ها رونمایی شود، مورد بررسی قرار گرفته است: -فناوری Visual Studio 2017
آخرین نسخه نرم‌افزار Visual Studio در ماه مارس 2017 منتشر شده است و انتظار می رود مایکروسافت زمان زیادی را صرف معرفی ویژگی‌ها و قابلیت‌های این محیط توسعه جدید کند.


-ویندوز 10

قرار است ویندوز 10 یکی از محورهای اصلی کنفرانس باشد. اغلب استراتژی‌های بزرگ مایکروسافت به‌گونه‌ای با ویندوز 10 مرتبط است.

-فناوری واقعیت مجازی ترکیبی

می‌دانیم که قرار است تجهیزات واقعیت مجازی مبتنی بر ویندوز در سال 2017 روانه بازار شوند. انتظار می‌رود در کنفرانس Build برخی از پلتفرم‌های جدید واقعیت مجازی که با ویندوز 10 سازگاری دارند، رونمایی شده و مباحث مهمی در رابطه با نحوه استفاده از Visual Studio 2017 و سایر ابزارها برای بهره‌برداری از این پلتفرم‌ها مطرح شود.


-پلتفرم Cortana Skill Kit
مهمترین تلاش مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی، آموزش ماشین‌ها و روبات‌ها منتهی به تولید دستیار دیجیتالی موسوم به Cortana شده است که در ویندوز 10 ارائه شده و در گوشی های هوشمند مبتنی بر iOS و اندروید نیز قابل دسترسی است. این دستیار دیجیتالی برای رقابت با فناوری Google Home و Amazon Alexa به آرامی راه خود را به منازل نیز باز می‌کند.

پلتفرم Cortana Skill Kit به‌منظور توسعه قابلیت‌های نوشتاری طراحی شده است که موجب افزایش هوشمندی Cortana می‌شوند و به همین علت انتظار می رود به طور گسترده در کنفرانس Build مورد توجه و واکاوی قرار گیرد. همچنین انتظار می‌رود تجهیزات سخت افزاری جدیدی که قرار است از این فناوری بهره ببرند و همچنین پلتفرم Home Hub مایکروسافت که یکی از برنامه‌های بلندمدت شرکت محسوب می شود، در این کنفرانس رونمایی شوند.


-پردازش ابری

راهکارهای ابری مایکروسافت از جمله پلتفرم پردازش ابری Azure جزء مهم‌ترین کسب‌وکارهای مایکروسافت محسوب می‌شوند که با سرعت زیادی رشد می‌کنند. احتمالا کنفرانس امسال بر نحوه استفاده از محصولات و خدمات مختلف پردازش ابری مایکروسافت برای ساخت یک راهکار ابری اختصاصی توسط توسعه‌دهندگان تمرکز می‌کند.


-هوش مصنوعی

با توجه به اهمیت هوش مصنوعی در صنعت فناوری اطلاعات انتظار می‌رود زمان زیادی در این کنفرانس صرف بررسی هوش مصنوعی، آموزش ماشین و روبات‌ها شود. بنابر این علاوه بر Cortana که محور اصلی مباحث در این حوزه است، احتمالا پروژه های جدید مایکروسافت نیز در این زمینه رونمایی خواهند شد.

-غیبت‌ سخت‌افزار Surface
پیش از این اعلام شده بود که قرار است از Surface Pro 5‌ در کنفرانس Build سال 2017 رونمایی شود. با وجود این مایکروسافت اعلام کرد قرار است در تاریخ 23 ماه می ( دوم خرداد ) کنفرانس دیگری به طور اختصاصی برای تجهیزات سخت‌ افزاری برگزار شود و به احتمال زیاد Surface Pro 5 یکی از از غایبان بسیار مهم در Build 2017 است.

 

برطرف شدن 55 آسیب‌پذیری در نرم‌افزارهای مایکروسافت

مایکروسافت وصله‌هایی را برای برطرف کردن بیش از 55 آسیب‌پذیری در نسخه‌های مختلف ویندوز، آفیس، مرورگر اج و IE و... عرضه کرده است.

به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌ورلد، منابع غربی مدعی هستند که وصله‌های یاد شده سه آسیب‌پذیری که توسط هکرهای روس برای جاسوسی و سرقت داده‌های کاربران آمریکایی در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 این کشور مورد استفاده قرار گرفته بود، را هم برطرف می‌کند.

از مجموع آسیب‌پذیری‌های یاد شده 15 مورد بسیار مهم ارزیابی شده‌اند. آسیب‌پذیری‌های مذکور مربوط به ویندوز، آفیس، Edge،  Internet Explorerو موتور حفاظت از بدافزاری هستند که در اکثر محصولات ضدبدافزار ساخت مایکروسافت به کار گرفته می‌شود.

کارشناسان دو آسیب‌پذیری آفیس به نام‌های CVE-2017-0261  و  CVE-2017-0262 را بسیار خطرناک قلمداد کرده‌اند. زیرا هکرها از این طریق می‌توانند کدهای مخرب خود را از راه دور بر روی رایانه فرد قربانی اجرا کنند. از حفره های یاد شده توسط هکرهای روس در ماه می گذشته برای انجام برخی حملات سایبری استفاده شده است.

این گروه هکری که Turla نام دارد از سال 2007 چند حمله سایبری پیچیده را در نقاط مختلف جهان اجرا کرده و نهادهای دولتی، سفارت خانه ها، سازمان های نظامی، موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی و برخی شرکت های بزرگ تجاری را هدف قرار داده است.

 

آزمایش خودروهای خودران در داخل آلمان قانونی شد

شرکت‌های سازنده خودروهای خودران در آلمان از این پس برای انجام آزمایش های ضروری نیازی به انتقال تولیدات خود به کالیفرنیا ندارند.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، دولت آلمان فهرستی از قوانین مورد نیاز که این شرکت‌ها باید برای آزمایش خودروهای خودران خود رعایت کنند، را اعلام کرده است. بنابراین شرکت های یاد شده تا زمانی که قوانین مذکور را رعایت کنند، می‌توانند اتومبیل های خودران را در داخل خاک آلمان مورد آزمایش قرار دهند.

مهم‌ترین شرط این کار حضور راننده در داخل این خودروهاست تا در صورت وقوع هرگونه مشکل کنترل خودروهای یاد شده به سرعت ممکن شده و از وقوع سوانح احتمالی جلوگیری شود.

همچنین خودروهای خودران مذکور باید مجهز به یک جعبه سیاه برای ثبت سوابق هر سفر باشند. این جعبه سیاه باید به گونه ای طراحی شود که مشخص شود هر یک از حرکت های خودرو توسط چه کسی (هوش مصنوعی آن یا راننده انسانی) انجام شده است. علت این امر مشخص شدن علل وقوع سوانح احتمالی است.

از جمله شرکت های مهم سازنده خودروهای خودران در آلمان می توان به بی ام و، مرسدس بنز و فولکس واگن اشاره کرد. این شرکت ها امیدوارند تا سال 2019 استفاده عمومی از خودروهای خودران را امکان پذیر کنند.

 

اچ‌پی برای حل مشکل امنیتی لپ‌تاپ‌هایش وارد عمل شد

به تازگی فاش شده که یک درایور صوتی نصب شده بر روی برخی مدل‌های لپ‌تاپ‌های تولیدی اچ پی حاوی نوعی کی‌لاگر یا ابزار سرقت کلمات عبور و اطلاعات شخصی بوده‌اند.

به گزارش فارس، به نقل از زددی نت، این کی‌لاگر تمامی اطلاعات ورودی به رایانه با استفاده از صفحه کلید را ضبط و سرقت کرده و در قالب یک لاگ‌فایل ذخیره می‌کند.

اولین بار شرکت امنیتی سوئیسی Modzero این موضوع را کشف کرد. درایور صوتی سارق اطلاعات کاربران لپ تاپ های اچ پی Conexant HD نام دارد و این موضوع مربوط به نسخه 1.0.0.46 این درایور و نسخه های قدیمی تر است.

از جمله لپ تاپ هایی که این مشکل در آنها وجود داشته می توان به مدل های HP Elitebook،  ProBook و  ZBook و همین طور لپ تاپ Folio G1 اشاره کرد.

در صورت نفوذ بدافزارها و ویروس‌ها به لپ‌تاپ‌های یاد شده سرقت کلمات عبور کاربران به راحتی و از طریق اطلاعات ذخیره شده ممکن بوده است. علاوه بر کلمات عبور داده هایی همچون آدرس سایت‌های مورد بازدید، پیام‌های خصوصی و دیگر اطلاعات حساس نیز در لاگ‌فایل‌ها ذخیره شده‌اند.

اچ پی پس از افشای این موضوع وصله‌ای را عرضه کرده تا کی‌لاگر یاد شده از روی لپ‌تاپ‌های دارای مشکل حذف شوند. این شرکت همچنین بیانیه‌ای صادر کرده و مدعی شده به حریم شخصی و امنیت کاربران احترام می‌گذارد و به علت وقوع این مساله به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا نکرده است. علاقمندان برای نصب این وصله می‌توانند به سایت به روزرسانی ویندوز یا خود شرکت اچ پی مراجعه کنند.

برنامه استارت‌آپ فرانسوی برای تولید قایق‌های تاکسی

یک استارت‌آپ فرانسوی به نام SeaBubbles موفق به طراحی نمونه اولیه یک قایق تاکسی شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این استارت‌آپ برای طراحی فناوری جدید خود ماه گذشته 8.5 میلیون پوند کمک نقدی دریافت کرده است.

این تاکسی آبی پرنده قابلیت آن را دارد تا با سرعت 30 کیلومتر بر ساعت بر روی آب حرکت کند

این فناوری تا سال 2018 در شهرهایی در اروپا، آسیا، خاورمیانه و آمریکا آزمایش خواهد شد.

از مزایای این تاکسی می‌توان به بی سر و صدا بودن آن اشاره کرد و همچنین این تاکسی با برق نیرودهی شده و میزان آلایندگی آن صفر است.

سازندگان این فناوری قصد دارند تا سال 2024 تعداد شهرهایی که از این قایق استفاده می‌کنند را به 50 شهر برسانند.

این قایق تاکسی می‌تواند با یک مرتبه شارژ مسافت 80 تا 100 کیلومتر را بپیماید.

 

ثبت رکورد جدید طولانی‌ترین مسیر تحویل کالا به وسیله پهپاد

پهپاد جدید «موسسه‌ سیستم‌های خودکار» نوادا مسیری طولانی را برای ارایه بسته خود به مقصد طی کرد و در این زمینه رکوردساز شد.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، پیش‌تر، پهپادهای ساخت آمازون و شرکت‌های دیگر مسیرهایی کوتاه را در آسمان طی کرده‌ بودند تا بسته‌ای را به مقصد ارایه دهند.

پهپاد رکورد زن HQ-40 UAV حرکت خود را از مرکز تگزاس آغاز و پس از طی مسیر 156 کیلومتری بسته‌ای را در شهر آستین در ایالت تگزاس تحویل داد.

این پهپاد که از راه دور کنترل می‌شد، مسیر پرواز از پیش تعیین شده‌ای را طی کرد.

قوانین کنونی ایالات متحده اجازه خارج شدن پهپادها از دید را نمی‌دهند بنابراین تیمی از ناظرین در طول مسیر حضور و بر حرکت پهپاد نظارت داشتند.

مبتکران در آینده به دنبال ارائه بسته توسط پهپادها در محیط‌های دور افتاده و شهری هستند.

 

تویوتا از nvidia کمک گرفت

شرکت‌های تویوتا و nvidia به منظور توسعه و بهبود هوش مصنوعی اتوموبیل‌های خودران، پیمان همکاری بستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از nvidia news،تولید خودرو با توسعه سیستم‌های نرم‌افزاری موردنیاز بسیار تفاوت دارد، علی الخصوص اگر هدف، تولید خودروهای خودران باشد. به همین دلیل تویوتا کارگروهی را با شرکت nvidia به منظور توانمندسازی اتومبیل‌های خودران توسط تعداد زیادی از حسگرهایی که این نوع خودروها نیاز دارند، تشکیل داده است.

شرکت تویوتا برای توسعه یک پلت‌فرم محاسباتی مهم به نام "Drive PX AI" برای اتوموبیل‌های خودران با شرکت nvidia همکاری می‌کند. این پلت‌فرم هوش مصنوعی در کسری از ثانیه اطلاعات زیادی که توسط حسگرها تولید می‌شود را محاسبه می‌کند و بدین طریق باعث توسعه کاربردی اتومبیل‌های خودران می‌شود.

خودروهای خودران اطلاعات زیادی تولید و پردازش می‌کنند. دوربین‌ها با همراهی رادار و حسگرهای جانبی خبر از چگونگی وضعیت مسیر، ترافیک و خودروهای اطراف می‌دهند که همه این اطلاعات بایستی در کسری از ثانیه پردازش شوند.

شرکت تویوتا بیش از 20 سال است که بر روی توسعه تکنولوژی اتوموبیل‌های خودران فعالیت می‌کند. کن کویبوشی، مدیر اجرایی تویوتا می‌گوید: هدف والای تویوتا کاهش آمار مرگ و میر ترافیکی تا حد صفر، رسیدن به ترافیکی روان‌تر و رانندگی و جابجایی در شرایط ایده‌آل خواهد بود. هدفمان از همکاری با nvidia نیز سرعت بخشیدن به توسعه سیستم‌های رانندگی خودکار به منظور دسترسی به امنیت و توانایی و بهره‌وری بیشتر است.

 

لاغری به سبک شبکه‌های اجتماعی

اخبار برگزیده

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه