سامسونگ پس از بحران پنج میلیارد دلاری نوت 7

کدام رقبا سهم می‌برند؟

سرانجام غول گوشی‌ساز دنیا تصمیم بزرگ و تلخی گرفت. سامسونگ شاید در بزرگ‌ترین تصمیم تاریخی این شرکت، بهترین و جدیدترین گوشی خود را که سرمایه‌گذاری، تحقیقات و تبلیغات گسترده‌ای هم روی آن کرده بود و در مدت کوتاهی از عرضه آن توجهات زیادی را به خود جلب کرد، از سبد کالاهای خود بیرون گذاشت.
باید گفت گوشی گلکسی نوت 7 یک گوشی تمام‌عیار محسوب می‌شد که حتی در فراخوان نخست سامسونگ در خصوص بازگرداندن گوشی برای اصلاح باتری، درصد کمی به این شرکت مراجعه کردند.
بنا بر پیش‌بینی‌ها، نوت 7 پتانسیل 19 میلیون فروش و معادل 17 میلیاد دلار عایدی برای این شرکت داشت.
اسمش را بدشانسی، نحسی، خرابکاری یا هر چیز دیگری که بگذاریم، بخت با این سوپرگوشی همراه نشد و سامسونگ هم در تصمیمی شجاعانه، پندآموز و بدون هیچ قیدوشرطی، اعتماد مشتریانش را به کسب سود ترجیح داد.
اما برای اینکه جملات بالا حمل بر تعریف و تمجید از سامسونگ نشود، بگذارید نگاهی آماری به موضوع بیندازیم تا واقع‌بینانه بدانیم سامسونگ از چه چیزهایی گذشت؛ چراکه بعد از آتش‌گرفتن برخی نمونه‌های نوت 7، حالا عمق بحران و تصمیم بزرگ‌ترین شرکت کره جنوبی در حال شفاف‌شدن بیشتر است.
برآوردها نشان می‌دهد كه سود عملیاتی سامسونگ تا ماه مارس سال 2017 تقریبا معادل سه میلیارد دلار افت پیش‌بینی شده که این میزان را باید به 3/2 میلیارد دلار کاهش درآمد اعلام‌شده از سوی شرکت سامسونگ اضافه کرد.
به این ترتیب زیان 3/5 میلیارد دلاری از سوی کارشناسان پیش‌بینی می‌شود. یک کارشناس هولدینگ نومورا البته به بلومبرگ گفته، هزینه از رده خارج‌کردن خط تولید نوت 7 رقمی معادل پنج میلیارد دلار روی سود عملیاتی این شرکت در سال 2017 اثر خواهد گذاشت. البته این در حالی است که سهام سامسونگ 3/1 درصد رشد در بازار بورس کره جنوبی ثبت کرد.
جانگ وو، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری و امنیت کره جنوبی معتقد است بالاترین سطح فعالیت یک شرکت در چنین شرایطی بازسازی اعتماد است که سامسونگ دراین مورد خوب عمل کرد و اعتماد سهامدارانش را جلب کرد.
اگرچه با این وجود ارزش سهام سامسونگ نیز در اوج بحران نوت 7 با هشت درصد افت، رقمی معادل 20 میلیارد دلار کاهش یافت. البته این غول کره‌ای اعلام کرده در صدد جبران افت درآمد و سهامش بوده و فروش سایر پرچمداران خود همچون گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge را تقویت خواهد کرد.
اگرچه تبعات بحران نوت 7 تنها محدود به زیان‌های مالی نبوده و ظاهرا دامن مدیران ارشد این شرکت را نیز گرفته است. از جمله این مدیران، جی لی، قائم‌مقام شرکت سامسونگ است که مستقیما درگیر این بحران است و پرسش‌هایی نیز در خصوص نیاز به تقویت تیم مدیریت ارشد این شرکت مطرح است.
در این میان، لی کان هی که به‌دلیل سکته قلبی از دو سال قبل در محل کار خود حاضر نشده، همچنان به‌عنوان مدیرعامل به کار خود ادامه خواهد داد. اگرچه جی Y پسر و وارث در سامسونگ حضور دارد، اما بنا به رسوم کره‌ای‌ها نتوانسته تاكنون جایگاه شغلی پدر خود در این شرکت را کسب کند.
بر اساس آخرین اخبار معضل نوت 7 حتی بر همکاری سامسونگ با شرکت خودروسازی فیات هم تاثیراتی گذاشته است. بلومبرگ گزارش داده، مذاکرات فیات کرایسلر اتومبیل با سامسونگ الکترونیکس برای شراکت در واحد قطعه‌سازی این خودروساز به‌دلیل تمرکز سامسونگ به حل مشکل بحران تلفن هوشمند گلکسی‌نوت 7 فعلا متوقف شده است.
اگرچه دو طرف در این خصوص اظهارنظری نکرده‌اند، اما مذاکرات میان دو شرکت پایان نیافته و احتمال دارد تا پایان سال قراردادی امضا شود، زیرا اولویت سامسونگ فعلا حل مساله گوشی نوت 7 به جای بستن قراردادهای بزرگ است.
به هر حال کارشناسان معتقدند سامسونگ تا نیمه اول سال 2017 که محصول جدیدی را روانه بازار کند، تمام تلاش و تمرکز خود را روی تقویت فروش نسخه‌های S7 گذاشته است.
با وجود بزرگ‌بودن زیان، موضوع از این قرار است که سامسونگ نیز شرکت بزرگی است و چنین زیان‌هایی نمی‌تواند کمر این شرکت را بشکند.
اما پرسش مهم در حال حاضر این است که تا زمان عرضه محصول بعدی و فراخوان عودت گوشی‌های نوت 7، چه رقبایی سهم فروش این گوشی را می‌برند.
در این مورد شواهد و حدس‌هایی وجود دارد. بخشی از سود عودت گوشی‌های نوت 7 دوباره به سامسونگ باز خواهد گشت؛ چراکه این شرکت حالا کاربران و طرفداران خاص خود را دارد که راضی شده‌اند گوشی نوت خود را با یک گلکسی تعویض کنند. برخی مشتریان سامسونگ هم گفته‌اند ترجیح می‌دهند منتظر محصول بعدی باشند.
احتمال دوم این است که بخشی از سود کنار گذاشتن نوت 7 از بازار موبایل نصیب اپل می‌شود. اگرچه برخی کارشناسان چنین احتمالی را چندان بزرگ و موثر نمی‌دانند؛ چراکه معتقدند کسانی که برای آخرین پرچمدار سامسونگ پول پرداخت کرده‌اند، قطعا از مشتریان محصولات اپل به‌شمار نمی‌روند، زیرا تقریبا زمان عرضه آخرین گوشی پیشتاز این شرکت کره‌ای هم‌زمان با عرضه جدیدترین مدل‌های آیفون بود. از این‌رو بعید است طرفداران سامسونگ راهی فروشگاه‌های اپل شوند.
با این وجود، شرکت اپل در یک تلاش برای کسب سهم بازار سامسونگ، از ابتدای بحران مذکور، 10 درصد به میزان تولید آخرین گوشی‌های پیشتاز خود اضافه کرده است.
احتمال سوم اما شاید تا حدودی از احتمال دوم قوی‌تر باشد. هم‌زمان با شروع بحران نوت 7 و در یک خوش‌شانسی محض، گوگل گوشی‌های پیکسل را روانه بازار کرد. گوشی‌هایی که با توجه به اخبار و تبلیغات و سرمایه‌گذاری بالای گوگل، می‌تواند توجه و کنجکاوی برخی کاربران را به خود جلب کند. البته که نمی‌توان هواوی را نیز از نشستن بر سر این سفره نادیده گرفت و این شرکت نیز ظاهرا به تكاپو افتاده است.
بدشانسی دیگر سامسونگ اما مقارن شدن ایام تعطیلات پایان سال میلادی با مشکل مذکور نیز هست؛ یکی از مقاطعی که بهترین زمان برای فروش محصولات الکترونیکی محسوب می‌شود و حالا اپل و گوگل در غیاب یک رقیب سرسخت، دندان خود را برای کسب سهم حداکثری از این مقطع تیز کرده‌اند.
در نهایت اینکه ظاهرا سامسونگ بعد از ضربه‌ای که از نوت 7 خورد، اندکی محتاط شده و در اقدامی معقول به جای دادن وعده ساخت یک گوشی جدید در اسرع وقت، فعلا در حال حفظ وضع موجود است. به همین دلیل هنوز هیچ خبری از تولید یک گوشی با مشخصات مشابه نوت 7 یا حتی بهتر از آن ارایه نشده است.
اگرچه برخی تحلیلگران عرضه گلکسی S8 در سال آینده را نوعی برون‌رفت از بحران نوت 7 می‌دانند، اما شرکت سامسونگ فعلا در این خصوص اظهارنظر رسمی نكرده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه