با راه‌اندازي پروژه تلاش 3

حجم انتقال داده در کشور دو و‌ نيم برابر شد

هفته گذشته شرکت ارتباطات زيرساخت در جلسه‌اي با حضور مديرعامل اين شرکت، وزير ارتباطات و معاونانش و مديران و كاركنان حوزه ICT، از پروژه تلاش 3 که ظرفيت شبکه انتقال را از 4 هزار گيگابيت به 10 هزار گيگابيت بر ثانيه افزايش مي‌دهد، راه‌اندازي شد.

آن‌طور که متوليان اجراي پروژه مي‌گويند، پيش از اجراي اين پروژه، امکان واگذاري ظرفيت بيش از 10 گيگابيت وجود نداشته است. يکي از مهم‌ترين دستاوردهاي اين پروژه نيز آن است که استفاده از فناوري‌هاي جديد در آن باعث شده در مقايسه با گذشته دسترسي به مسافت‌هاي طولاني‌تر ساده‌تر شود. همچنين کاهش سيگنال‌ها از ديگر نکات مثبت پروژه است که به‌نوبه خود موجب کاهش هزينه‌هاي اجراي پروژه تلاش 3 شده است.

تاثير تلاش 3 بر کاهش اختلال‌ها

محمود واعظي، وزير ارتباطات، در اين مراسم به افزايش ظرفيت شبکه انتقال و کاهش اختلالات با توجه به راه‌اندازي تلاش 3 اشاره كرد و به ارايه آمارهاي پيشرفت زيرمجموعه خود پرداخت. وي گفت: در ابتداي دولت، ظرفيت شبکه انتقال کشور فقط يک هزار گيگابيت بر ثانيه بود که با تلاش‌هاي انجام‌شده اکنون به 10 هزار گيگابيت بر ثانيه رسيده است.

وزير ارتباطات گفت: با اجراي پروژه تلاش 3، اختلال در شبکه به‌صورت قابل توجهي کاهش مي‌يابد و مردم مي‌توانند با افزايش سرعت، کيفيت مناسبي نيز در اختيار داشته باشند. يکي از ويژگي‌هاي مهم پروژه تلاش 3 اين است که قبلا مراکز استان‌ها تنها از يک مسير به شبکه متصل بودند، اما اکنون علاوه بر پايداري شبکه، مراکز استان‌ها از سه مسير به شبکه متصل خواهند شد.

واعظي يکي از سياست‌هاي وزارت ارتباطات را زمينه‌سازي براي انتقال ديتاي منطقه دانست و باز هم وعده داد: ما تلاش مي‌كنيم با توسعه زيرساخت‌هاي شبکه انتقال، کشور ايران را به‌عنوان هاب منطقه‌اي معرفي کنيم.

افزايش نقاط ارايه سرويس به اپراتورها

محمدجواد آذري جهرمي، مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت نيز در سخنان خود افزايش تعداد نقاط حضور شبکه زيرساخت در استان‌هاي کشور را يکي از ويژگي‌هاي پروژه تلاش 3 دانست و گفت: تا پيش از اين امکان ارايه سرويس به اپراتورها از طريق 66 پاپ (نقطه) ممکن بود که هم‌اکنون با اجراي پروژه تلاش 3 اين نقاط به 104 شهر افزايش يافته است و اميدواريم به هدف‌مان که افزايش 170 پاپ است، دست يابيم.

جهرمي در اين جلسه همچنين توضيحاتي در خصوص اهداف و دستاوردهاي پروژه تلاش 3 بيان کرد. مديرعامل زيرساخت با اشاره به چرايي اجراي اين پروژه گفت: مطابق با حکم وزير ارتباطات مبني بر سند توسعه شبکه زيرساخت ارتباطي کشور و نزديک کردن اين ريل توسعه به چارچوب شبکه ملي اطلاعات، پروژه تدبير را به تلاش 3 تبديل کرديم.

وي با اشاره به همکاري قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا (ص) به‌عنوان پيمانکار اين پروژه افزود: با همکاري صورت‌گرفته موفق شديم اين پروژه را به يک‌سوم قيمتي که خريداران حرفه‌اي خارجي در مناقصه پيشنهاد داده بودند، اجرايي کنيم. اين کاهش هزينه در نهايت سبب بهره‌مندي بيشتر مردم از سرويس و ارزان‌تر شدن آن خواهد شد.

جهرمي با بيان اينکه با اجراي پروژه تلاش 3 شاهد پايداري بهتر اينترنت در کشور خواهيم بود، تاکيد کرد: با بهره‌برداري از سومين پروژه توسعه لايه انتقال شبکه ارتباطي کشور (تلاش 3) افزايش 5/2 برابري ظرفيت شبکه انتقال اطلاعات را شاهد هستيم که ظرفيت ايجادشده مي‌تواند زيرساختي براي ارايه خدمات ويديويي و مجوزهايي که هم‌اکنون از سوي صداوسيما براي راه‌اندازي تلويزيون اينترنتي (IPTV) و سرويس رسانه تعاملي (VOD) اعطا شده است، فراهم كند.

معاون وزير ارتباطات، تغيير مدل تکنولوژي در انتقال اطلاعات را از جمله دستاوردهاي اجراي پروژه تلاش 3 برشمرد و گفت: تا پيش از اين ظرفيت انتقال اطلاعات با توجه به نياز بازار 10 گيگابيت بر ثانيه بود که با به‌روزرساني اين تکنولوژي، بازار ايران ظرفيت انتقال اطلاعات تا 100 گيگابيت بر ثانيه را خواهد داشت. همچنين بهبود کيفيت در مسيرهاي شهري و استاني در ارتباطات داخلي و نيز کاهش هزينه اجراي قرارداد که به يک‌سوم هزينه سابق پروژه‌هايي از اين دست رسيده، از ديگر ويژگي‌هاي اجراي پروژه تلاش 3 بوده است.

معاون وزير ارتباطات با بيان اينکه با اجراي پروژه تلاش 3 در لايه انتقال به ظرفيت 10 ترابيت بر ثانيه رسيده‌ايم، خاطرنشان کرد: مطابق با مصوبه مجمع ارتباطات زيرساخت، تا پايان سال 96 اين ظرفيت به 20 ترابيت بر ثانيه مي‌رسد.

وي با بيان اينکه بر اساس فرمول مدنظر، براي افزايش حفظ بازار بايد قيمت ارايه سرويس در حوزه انتقال اطلاعات و اينترنت کاهش يابد، ادامه داد: استدلال ما بر اين است که با توجه به حجم سرمايه‌گذاري که انجام مي‌شود و ميزان بازار، نرخ پهناي باند بايد مشخص شود؛ به همين دليل با بزرگ‌تر شدن بازار ارتباطي کشور و افزايش حجم ترافيک اطلاعات، کاهش قيمت پهناي باند يک روال منطقي است. به همين دليل بنابر دستور وزير ارتباطات، موضوع کاهش قيمت پهناي باند اينترنت در دستور کار قرار گرفته است.

آذري توضيح داد: در اين راستا سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در حال بررسي اين موضوع است و با شرکت ارتباطات زيرساخت نيز مذاکراتي در اين زمينه صورت گرفته، اما ميزان محاسبه اين کاهش قيمت و مدل تعيين آن بايد بر اساس هزينه‌ها و ميزان بازار مصرف پهناي باند باشد که در اين زمينه هنوز فرمول و قيمت نهايي تعيين نشده است.

وي خاطرنشان کرد: اين کاهش تعرفه مربوط به پهناي باند اينترنتي است که از سمت دولت به شرکت‌هاي ارتباطي واگذار مي‌شود و با اين تصميم، مي‌خواهيم بگوييم که دولت به‌دنبال توسعه درآمد خود در بخش ارتباطات کشور نبوده و قصد دارد زيرساخت‌ها را براي توسعه ارتباطات کشور ايجاد کند.

در پروژه تلاش 3 با به‌کارگيري فناوري OPM امکان مشاهده کانال‌هاي انتقال از طريق مديريت شبکه مرکزي و از راه دور فراهم مي‌شود که در نتيجه به هنگام بروز خطا ضمن افزايش سرعت خطايابي، زمان بروز قطعي به حداقل زمان ممکن کاهش مي‌يابد. به‌کارگيري توان بومي، انتقال دانش فني و کاهش وابستگي به نيرو‌ها و کارشناسان خارجي از جمله اهداف اجراي اين پروژه بر شمرده شده است.