نقد بهتر است یا مجیز؟

سال 97 را در حالی‌ آغاز کردیم که فیدبک‌ها و پالس‌های زیادی از مدیران سازمان‌های خصوصی و دولتی درباره رویکرد هفته‌نامه عصر ارتباط طی سال گذشته دریافت کردیم. برخی از دوستان البته از سر خیرخواهی معتقدند که چرا مطالب انتقادی و تند می‌نویسید، ملاطفت به خرج دهید و کرنش کنید تا هم آگهی‌های بیشتری داشته باشید و تهدید به حذف آگهی نشوید و هم از رانت‌های تبلیغاتی استفاده کنید.

اما همان‌طور که بارها در همین نشریه گفته‌ایم به ازای هر تک‌رسانه منتقد در هر حوزه‌ای، ده‌ها و بلکه صدها رسانه تبلیغاتی،‌ زرد و مجیزگو وجود دارند و به رنگ جماعت درآمدن به منزله بی‌احترامی به مخاطب است. یکی از پیشکسوت‌های روزنامه‌نگاری‌ تعریف می‌کرد که مسوولی از من پرسیده بود چرا شما روزنامه‌نگاران سیاه‌نمایی می‌کنید؟ و پاسخ دادم که اتفاقا کار ما روزنامه‌نگاران سیاه‌نمایی است و اگر این کار را نکنیم یک جای کار می‌لنگد. مثلا شما هر روز بیایید گزارشی از خودروهای تصادف نکرده، هواپیماهای سقوط نکرده و کشتی‌های سانحه ندیده بنویسید و بابت آن از مسوولان تشکر کنید این کار می‌شود روزنامه‌نگاری؟

 درست مثل این است که بگوییم چرا پلیس مردم را جریمه می‌کند؟ یا چرا دزدها را دستگیر می‌کند؟ چرا پزشکان برای درمان بیماری آزمایش و عکس و غیره در نظر می‌گیرند و با یک قرص یا آمپول سروته ماجرا را به هم نمی‌آورند؟ یا اینکه به مهندسان ساختمان بگوییم چرا وسواس به خرج می‌دهید و نقشه برای ساختمان تهیه می‌کنید، آجرها را روی هم بچینید خانه خود‌به‌خود درست می‌شود!

نتیجه این نگاه غالب در جامعه همین است که امروزه به هرطرف که نگاه می‌کنیم با انبوهی از مشکلات، مفاسد و کاستی‌ها مواجه هستیم. به قول همان روزنامه‌نگار پیشکسوت، اگر روزنامه‌نگار در چند دهه اخیر در مورد احتمال خشکسالی سیاه‌نمایی می‌کرد و پیگیرانه بر آن پا می‌فشرد شاید در برابر خشکسالی وحشتناک امروز دست و پا بسته نمی‌ماندیم.

 ما هم به عنوان یک رسانه تاثیرگذار هرطور که سبک و سنگین می‌کنیم به نظرمان کار درست و سلامت و حرفه‌ای این است که از کمبودها، نقص‌ها و کاستی‌ها بنویسیم چرا که ضمن احترام به تمامی همکارانمان در سایر رسانه‌ها باید اعتراف کنيم که بسیارند قلم‌به دستانی که دیدگاه انتقادی ندارند و صرفا یا راوی اخبار روابط عمومی‌ها هستند و یا به کارهای تبلیغاتی در قالب خبرنگاری مشغول‌اند. حالا این که رسانه‌ای دیدگاه انتقادی با هدف اصلاحی داشته باشد بهتر است یا نگاهی حمایتی با نیت پوشاندن ضعف‌ها، قضاوت با شما؟

خلاصه آنکه ما شاید تند و تلخ باشیم و به مذاق خیلی‌ها چرب و شیرین نباشیم اما قبول کنیم این نگاه برای سلامت جامعه مفیدتر است و امروز جامعه ما به نگاه نقادانه بیشتر نیاز دارد تا مجیزگویی.