مركز ماهر اینگونه ماهر نمی‌شود

اگر اهل تماشاي فيلم‌هاي جاسوسي هاليوودي باشيد حتما مراكز مجهز سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريكا براي مقابله با تهديدات سايبري را ديده‌ايد. در اين مراكز البته خبري از كارمندهاي كرواتزده د‌ولتي نيست و بيشتر كاركنان آنها را جوانان و حتي نوجوانان خبره در زمينه كامپيوتر تشكيل مي‌‌دهند؛ افرادي كه حتي زماني هكرها و خرابكاران بزرگي بوده‌اند اما حالا جذب سازمان‌هاي تامين امنيت سايبري آمريكا شده‌اند.

در كشور ما اما بخشی از مسووليت مقابله با حملات سايبري بر عهده مركز ماهر سازمان فناوري اطلاعات وابسته به وزارت ارتباطات است.

در واقع با توجه به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که دراکثر کشورها تحت عنوان مراکز CERT انجام شده است، مرکز ماهر به عنوان CERT ملی ایران در سال 87 ایجاد شده و در سطح ملی فعالیت گسترده‌ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به‌عهده دارد.

رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی و ارایه هشدارها، اعلانات، مخاطرات، و ضعف‌های سامانه‌ها در سطح ملی و انتشار بسته‌های راهنما برای مقاوم‌سازی سامانه‌ها از جمله مهم‌ترين وظايف مركز ماهر سازمان فناوري اطلاعات هستند.

با اين وجود در پی حملات سایبری فروردين ماه امسال، بسیاری از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های ارایه‌کننده خدمات اپلیکیشن ایرانی از دسترس خارج شدند بدون آنكه هيچ هشداري توسط مركز ماهر داده شود.

در این حمله سوییچ‌های ‎سیسکو در کشورهای مختلف و 168 هزار سامانه مشابه در جهان در خطر حمله قرار گرفتند. با این حال وضعیت ترافیک اینترنت نشان مي‌داد حداقل در منطقه خاورمیانه ایران بیشترین آسیب را از این حمله دیده است.

وزارت فاوا در اطلاعيه‌اي كه صادر كرد اشتباه زیرمجموعه‌اش در عدم اطلاع‌رسانی به موقع درباره این تهدید را پذيرفت تا مشخص شود كه ساختار فعلي مركز ماهر قادر به پاسخگويي به تامين امنيت سايبري كشور نيست.

در کشور ما بر اثر اين حمله سايبري حدود 3 هزار و 500 روتر سوییچ مورد حمله واقع شد که از اين تعداد 550 فقره در تهران، 170 مورد در استان سمنان و 88 مورد در استان اصفهان بودند.

توجه به اين نكته لازم است كه در حالي در سايه عملكرد مركز ماهر، اينترنت كشور با آسيب جدي مواجه شد كه در زمان‌هايي كه يك ويروس ساده پخش مي‌شود حتي آنتي‌ويروس‌های خارجي خيلي سريع‌تر و قوي‌تر از مركز ماهر هشدارهاي لازم را داده و با عرضه آپديت‌هاي جديد مانع بروز مشكل براي كاربران خود مي‌شوند. در يك جمع‌بندي مي‌توان گفت وضعيت فعلي مركز ماهر پاسخگوي تامين امنيت سايبري كشور نيست و وزارت ارتباطات مي‌بايست با تجدید و تقویت ساختار سازمانی این مرکز بر قدرت رصد و تشخيص خطرات سايبري ماهر بيفزايد تا مرکز به معنای واقعی کلمه "ماهر" شود.