با رونمایی از 10 طرح‌ و سامانه انجام شد

ارایه دستاوردهای مرکز فناوری اطلاعات آستان قدس رضوی

با رونمایی از 10 طرح‌ و سامانه انجام شد

روز سه‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه آیین رونمایی از اقدامات مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی طی مراسمی با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مدیران فناوری اطلاعات و فضای مجازی کشور و متخصصان این حوزه از جمله وحید صدوقی مدیرعامل سابق همراه اول، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات از 10 طرح و سامانه جدید آستان پرده‌برداری شد. 

سید ابراهیم ريیسی تولیت آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از پروژه‌های فناوری اطلاعات این آستان گفت: هدف از این پروژه‌ها تسهیل و تسریع ارايه خدمات به زائران همراه با عدالت است.

وی گفت: برخی از پروژه‌های امروز ماهیت درون‌سازمانی دارند و برای مثال مانند اتوماسیون اداری عمل می‌کنند، اما برخی از این پروژه‌ها مانند املاک، موقوفات، نذورات، غذا و امداد مستضعفین به‌طور مستقیم با مردم مرتبط هستند که اثر خدمات این سامانه‌ها به مردم می‌رسد.

رییسی در ادامه با بیان اینکه در حوزه دولت الکترونیکی تاخیر زیادی داریم و هرچه این تاخیر بیشتر شود، بیشتر عقب می‌مانیم، گفت: تا زمانی که دولت الکترونیکی به صورت صد درصد و نه حتی 95 درصد راه نیفتد، راه به جایی نمی‌بریم.

10 طرح و سامانه جدیدی که در آستان قدس رونمایی شد به این شرح است.

با رونمایی از 10 طرح‌ و سامانه انجام شد

1.‌سامانه اینترنتی خیرات و نذورات رضوی‌ (nazr.razavi.ir)

شیعیان اهل‌بیت عصمت و طهارت در اجابت دعوت الهی برای خیرات و انفاق، همواره بخشی از اموال و درآمد خود را صرف ترویج دین مبین اسلام و مکتب تشیع، امور خیر و عام‌المنفعه و انفاق و یاری محرومان کرده‌اند.

اکنون آستان قدس رضوی نیز مفتخر است با افتتاح سامانه جامع اینترنتی خیرات و نذورات رضوی به نشانی nazr.razavi.ir‌، زمینه تسهیل و گسترش هرچه بیشتر این امور خداپسندانه و معنوی را فراهم آورد.

رسیدگی به ایتام و محرومان، تسهیل تشرف زیارت اولی‌ها، انجام قربانی و عقیقه، و پذیرش انواع نذورات ازجمله مواردی است که در این سایت پیش‌بینی‌شده است.

در این سامانه، امکان پرداخت آسان، آنی و امن خیرات، نذورات و همچنین انفاق و صدقات برای همه خیرین و هموطنان عزیزمان با قابلیت مشخص کردن نحوه دقیق مصرف فراهم ‌شده است.

در درگاه اینترنتی خیرات و نذورات جامع رضوی، علاوه بر ارايه رسید الکترونیکی به خیرین در بدو امر، مراحل مختلف تحقق نیت خیرخواهانه آنان از طریق پیامک و یا پیام‌رسان‌های اینترنتی به اطلاع آنها خواهد رسید تا به‌صورت کامل در جریان مراحل تحقق نیات خود قرار بگیرند.

علاوه بر سایت اینترنتی، تمامی این خیرات و نذورات و صدقات، از طریق اپ ویژه تلفن‌های همراه که با نام رضوان ارايه شده نیز قابل انجام است.

2.سامانه نرم‌افزاری مرکز پاسخگویی به مسايل دینی

سامانه نرم‌افزاری مرکز پاسخگویی به سوالات شرعی آستان قدس رضوی براي مدیریت بهینه تماس‌های مرکز تلفنی ۳۲۰۲۰ طراحی شده است. اکنون به‌طور میانگین ماهانه 200 هزار تماس تلفنی روی این بستر برقرار می‌شود که این آمار با رشد فزاینده روزانه نیز روبه‌رو است. از این‌رو هوشمند‌سازی مدیریت این تماس‌ها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای پاسخگویی هرچه بهتر به نیاز مردم بود.

ایجاد کردارها و گزارش‌های مقایسه‌ای متنوع روی تماس‌ها، پرسش‌های ثبت‌شده و مدیریت زمان پاسخگویی اساتید و نیز ایجاد آمار پویای مقایسه‌ای، مشاهده و پایش مجموع مکالمه، تعداد اساتید، میانگین مدت‌زمان انتظار، میانگین مدت مکالمه و آمار موضوعات سوالات از دیگر امکانات این سامانه محسوب می‌شود.

3.سامانه حسابداری نوین آستان قدس رضوی

استقرار سيستم يكپارچه مالي با رويكرد تعهدي، از ديرباز يكي از مهم‌ترین اولویت‌ها و دغدغه‌های مديران ارشد آستان بوده است. بر اساس همین ضرورت، تلاش برای استقرار سامانه حسابداري تعهدی آستان از ابتداي مهرماه 88 آغاز شد، اما به‌‌رغم همه تلاش‌ها و زحماتی که صورت گرفت متاسفانه در آن مقطع زمانی نتیجه مطلوبی حاصل نشد.

از ابتدای سال 96 با تاسیس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی در آستان قدس رضوی، با توجه به منویات تولیت آستان مبنی بر ضرورت شفافیت هرچه بیشتر مالی، استقرار سیستمی یکپارچه جزو اولویت‌های اصلی مرکز و مديريت اداري و مالي آستان قرار گرفت.

در همین راستا مرکز با بسيج همه نيروهاي متخصص خود در مدت کمتر از شش ماه نسبت به بازطراحی و توليد سامانه يكپارچه مالي تعهدي نوین آستان با چشم‌انداز پوشش تمامي فعالیت‌های حسابداري سازمان مركزي اقدام کرد و با تعامل و همكاري نزديك همه حوزه‌های ذی‌ربط خوشبختانه این سامانه از ابتدای سال 97 وارد فاز بهره‌برداری کامل آزمایشی قرار گرفت.

برخی مزايـای استقرار این سامانه:

دستیابی سریع به اطلاعات جامع، کامل و دقیق از وضع موجود سازمان

امکان مشاهده گزارش‌های شفاف و به لحظه از کل جریان‌های مالی سازمان

تهیه صورت‌های مالی تجمیعی و تلفیقی کل و گزارش‌های عملکرد دوره‌ای

دسترسی به اطلاعات و گزارش‌های مالی صحیح‌تر و دقیق‌تر براي برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری و دیگر عملیات اجرایی

 

4.طراحی، تولید و استقرار سامانه جامع املاک و اراضی

راه‌اندازی سامانه نرم‌افزاری جامع و یکپارچه‌ برای مدیریت املاک و اراضی وقفی آستان قدس رضوی همواره یکی از مهم‌ترین نیازها و اهداف مدیران ارشد سازمان طی سالیان گذشته بوده است. با راه‌اندازی این سامانه، امکان مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک وقفی آستان قدس رضوی، در بستر یک سامانه و پایگاه واحد تحت وب و به‌صورت مکان‌محور فراهم شده است. در کنار مراحل طراحی، تولید و استقرار سامانه، یکی از اقدامات زیربنایی در این حوزه، عملیات بارگذاری اطلاعات پرونده‌های کاغذی در تمامي شهرستان‌ها در این سامانه بود که به همت سازمان املاک و اراضی آستان و کارگروه ساماندهی به انجام رسید.

یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های این سامانه، مکان‌محور بودن آن است که امکان مشاهده تمامي قطعات املاک و اراضی وقفی آستان قدس را روی نقشه‌های برخط، فراهم کرده است.

در دوران اجرای آزمایشی چندماهه این سامانه، اطلاعات بیش از 350 هزار مستاجر و 140 هزار هکتار اراضی تحت اجاره در سامانه جامع املاک و اراضی بارگذاری و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و روزانه به‌صورت میانگین بیش از 150 اعتبارنامه و قرارداد از طریق این سامانه به‌صورت متمرکز صادر شده است. اکنون با افتتاح رسمی این سامانه یکی دیگر از ابرپروژه‌‌های فناورانه آستان قدس با موفقیت به بهره‌برداری رسید.

 

5.راه‌اندازی پیشخوان مجازی املاک و اراضی آستان قدس رضوی

آستان قدس رضوی در راستای توسعه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری به مراجعان خود، اقدام به راه‌اندازی پیشخوان مجازی و الکترونیکی آستان در حوزه املاک و اراضی کرده است.

با افتتاح این سامانه که در دفاتر ثبت ‌اسناد مشهد مقدس استقرار یافته است، از ترددهای غیرضروری درون‌شهری و اتلاف وقت مراجعان جلوگیری شده است. در این سامانه که باهدف ارايه خدمت تجدید اجاره و انتقال به مستاجر به‌صورت غیرحضوری طراحی شده است، همزمان با مراجعه مستاجر ملک وقفی به دفترخانه ثبت ‌اسناد رسمی، پس از ارايه مدارک، درخواست وی از طریق کارشناس دفترخانه در پیشخوان مجازی املاک و اراضی آستان قدس رضوی ثبت شده و مراحل رسیدگی به درخواست مستاجر به‌صورت غیرحضوری در ادارات املاک و اراضی آستان آغاز می‌شود.

با استقبال مردم از پیشخوان مجازی املاک و اراضی آستان قدس رضوی، در حال حاضر بیش از 40 درصد درخواست‌های تجدید اجاره و انتقال به‌صورت الکترونیکی در دفترخانه‌ها به ثبت می‌رسد و از طریق سامانه به ادارات املاک و اراضی ارسال می‌شود.

6.سامانه امداد مستضعفان و دفاتر پیشخوان محرومان

معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی، یکی از واحدهای جدیدی است که توسط تولیت آستان قدس رضوی، به‌منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه آستان به محرومان و مستضعفان ایجاد شده است. همزمان با گسترش فعالیت‌های این معاونت نوظهور در آستان، ضرورت ایجاد سامانه‌ای نرم‌افزاری به‌منظور تحقق هرچه بهتر خدمت‌رسانی به محرومان پررنگ‌تر می‌شد.

از این‌رو ایجاد سامانه الکترونیکی امداد مستضعفان و دفاتر پیشخوان متصل به آن، در دستور کار و در فهرست اولویت‌های مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی قرار گرفت و در مدت‌زمان کوتاهی به بهره‌برداری رسید. با افتتاح سامانه درخواست‌های مردمی معاونت امداد مستضعفان، علاوه بر حذف کامل گردش کاغذی، بهبود فرایندهای کاری و جلوگیری از ثبت درخواست‌های غیرواقعی، امکان رصد و پایش در لحظه تمامي درخواست‌های واصله، کاهش طول عمر رسیدگی به هر درخواست، اعمال کنترل‌های دقیق در هر مرحله از انجام فرایند رسیدگی به درخواست‌ها، تکریم هرچه بیشتر مراجعان و اطلاع‌رسانی پیامکی به افراد متقاضی و امکان تهیه گزارش‌های گوناگون و مقایسه‌ای فراهم شد.

همچنین سامانه استعلام وضعیت درخواست‌های مردمی نیز برای تسهیل پیگیری درخواست‌های متقاضیان بدون نیاز به مراجعه حضوری و مشاهده وضعیت جاری پرونده طراحی ‌شده است.

7.سامانه ساماندهی خدمت خادم یاران رضوی

سامانه نوبت‌دهی خادم یاران حرم مطهر رضوی، امکان انتخاب نوبت‌دهی براي متقاضیان خدمت حضوری در حرم مطهر بر اساس زمان و نوع خدمت برای خادم یاران (استانی و موسسات مختلف خادم یاری) را فراهم می‌كند. تعریف انواع خدمت (بر مبنای روز، شیفت و ظرفیت) توسط هر حوزه‌ خدمتی و متناسب به نیاز، توسط مسوولان آن حوزه‌ها صورت می‌گیرد. تاکنون 1339 خادم یار (بر اساس 271 خدمت تعریف شده) از طریق این سامانه ثبت ‌شده‌اند.

8.سامانه اطلاعاتی منابع انسانی

آستان قدس رضوی به‌عنوان یکی از عظیم‌ترین مجموعه‌های اداری کشور، متشکل از ادارات و سازمان‌ها، موسسات و بنگاه‌های اقتصادی موقوفاتی متعددی است که جمع کثیری از عشاق خدمت به امام هشتم-علیه‌السلام- در آن مشغول به کار و خدمت‌اند.

از این‌رو بسترسازی و ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع و یکپارچه براي مدیریت منابع انسانی در آستان قدس رضوی امری حیاتی و ضروری بود.

سامانه بانک اطلاعاتی جامع منابع انسانی که توسط مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی به بهره‌برداری رسیده، ابزار مناسبی برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مدیریت هرچه بهتر سرمایه انسانی آستان قدس رضوی است.

9.سامانه مهمانسرای حضرت رضا (ع)

تبرک جستن به غذای مهمانسرای حرم مطهر امام رضا (ع) آرزوی همه ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت است. البته همان‌گونه که قابل پیش‌بینی است، اشتیاق زائران عزیز برای متنعم شدن از سفره ضیافت امام رئوف، بسیار بیشتر از ظرفیت پذیرایی بانیان خیر در مهمانسرای رضوی است.

از این‌رو برنامه‌ریزی برای توزیع عادلانه‌تر و فراگیرتر دعوت‌نامه‌های مهمانسرای حضرتی با استفاده از ظرفیت فناوری‌های نوین و فضای مجازی به یکی از مطالبات اصلی تولیت آستان قدس از مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان تبدیل و متعاقب آن سامانه الکترونیکی غذای متبرک حرم مطهر رضوی افتتاح شد.

از طریق این سامانه، دعوت‌نامه الکترونیکی از سرشماره پیامکی اختصاصی 8800، به‌صورت تصادفی برای زائران ارسال می‌شود. علاوه بر این، امکان درخواست قرار گرفتن در فهرست انتظار دریافت غذای متبرک حضرتی فراهم شده است. کافی است عدد 3 را به سرشماره پیامکی حرم رضوی یعنی 8800 ارسال كنيد تا راهنمایی لازم برای شما ارسال شود.

آن دسته از عزیزانی که مشتاق‌اند جزو بانیان و میزبانان این سفره ملکوتی قرار گیرند، می‌توانند با مراجعه به درگاه nazr.razavi.ir یا شماره‌گیری #8* نیت خیر خویش را در کمترین زمان ممکن عملی سازند.

10.#8*

در راستای تسهیل هرچه بیشتر تحقق نیت‌های خیر مومنان، برای کسانی‌که دسترسی دائم به شبکه دیتا و اینترنت ندارند یا کسانی ‌که پرداخت از طریق بستر یو‌اس‌اس‌دی را ترجیح می دهند، سامانه ستاره هشت مربع نیز توسط آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده است. با شماره‌گیری ستاره هشت مربع حتی بدون اتصال به اینترنت، امکان پرداخت آنی خیرات و نذورات و صدقات فراهم ‌شده است.

همچنین در حاشیه مراسم از دامنه RAZAVI.ir ‌به‌عنوان دامنه جدید آستان قدس و حرم مطهر رضوی رونمایی شد.