ICT ایرانی در هفته‌اي كه گذشت

نه قیمت‌ها پایین آمد و نه گوشی‌های توقیفی آزاد شد

موضوع نابسامانی بازار موبایل، قیمت گوشی و سرنوشت حدود 700 هزار گوشی توقیف‌شده در گمرکات اكنون در فهرست معماهای لاینحل قرار گرفته است. مدتی بازار موبایل سرگردان میان چند نهاد بود و حالا هم که گفته می‌شود وزارت صنعت متولی تنظیم بازار موبایل است، همچنان خبری از بلاتکلیفی‌های این بازار نیست. این در حالی است که پیش از این وزیر ارتباطات و نمایندگان او در کارگروه تنظیم بازار موبایل بارها و بارها از مصوبات و دستورات دولت برای رفع مشکلات این بازار خبر داده‌اند که تاکنون هیچ‌کدام به نتیجه روشنی نرسیده است.

از دیگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته می‌توان به در مدار قرار نگرفتن ماهواره پیام، مطرح شدن وعده اعلام سیاست‌های بانک مرکزی درباره رمزارزها تا پایان سال، صحه‌گذاري رگولاتوري بر نحوه محاسبه قيمت اينترنت و ارايه تخلفات وزارت صمت در پرونده سکه ثامن به سازمان بازرسی اشاره كرد كه در اين مطلب به مشروح اين اخبار مي‌پردازيم.

پاسخ وزیر ارتباطات به آخرین وضعیت بازار موبایل

هفته گذشته وزیر ارتباطات درحالی‌که کسری گوشی تلفن همراه در بازار را که منجر به افزایش قیمت شده است تایید کرد، از تشکیل کارگروهی برای این منظور و البته واگذاری مسوولیت تنظیم بازار موبایل به وزارت صنعت خبر داد؛ خبری که واکنش وزیر صنعت به آن این بود: پیگیر هستیم.

هفته گذشته وزیر ارتباطات درباره تنظیم بازار گوشی تلفن همراه با توجه به کمبود عرصه این محصول در کشور گفت: کسری گوشی تلفن همراه در بازار وجود دارد و این را هم وزرات صنعت، معدن و تجارت گزارش کرده است و هم آمار وزارت ارتباطات نشان می‌دهد؛ به همین منظور کارگروهی تشکیل شد که پیگیری‌های لازم در این خصوص را انجام می‌دهد.

وی افزود: در مورد تسهیل شرایط واردات گوشی تلفن همراه نیز رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیگیر این موضوع است و درباره آخرین وضعیت اطلاع دقیق دارد. (همچنین) تا جایی که اطلاع دارم، وزارت صنعت، معدن و تجارت، با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند که مشکلات ثبت سفارش‌، تخصیص ارز و ترخیص گوشی‌های تلفن همراه حل شود. (لذا) زمان دقیق اجرایی‌شدن این موضوع را آقای رحمانی دقیق‌تر می‌داند.

پس از این اظهارات، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تایید گفته‌های آذری جهرمی درباره اینکه مسوولیت تنظیم بازار موبایل بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شده است، گفت: معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر این موضوع است.

البته آذری جهرمی پیشتر در پایان نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های فعال در تنظیم بازار تلفن‌ همراه اعلام کرده بود که قاضی مربوط به پرونده، به رفع توقیف محموله‌های تلفن‌ همراه موجود در گمرک رای داده و در این جلسه مقرر شده کارگروهی، کار هماهنگی با سایر دستگاه‌های مربوط برای عرضه هرچه سریع‌تر این گوشی‌ها به بازار را دنبال کند.

وی همچنین علت اصلی حباب در افزایش قیمت تلفن همراه را علاوه بر مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز، کمبود عرضه در این بازار عنوان و ابراز امیدواری کرده بود با افزایش عرضه گوشی تلفن همراه، هرچه سریع‌تر این کالا کاهش قیمت داشته باشد.

در مدار قرار نگرفتن ماهواره پیام

هفته گذشته پس از آنکه ابتدا وزیر ارتباطات وعده اتفاق افتادن خبرهای خوب را مطرح کرد، ‌اما عدم موفقیت در پرتاب ماهواره «پیام» باعث شد تا این به‌اصطلاح خبر خوب اتفاق نیفتد. ‌جهرمی البته باوجود موفق نبودن پرتاب ماهواره پیام اعلام کرد پس از این ماهواره «دوستی» آماده پرتاب می‌شود.

آذری جهرمی در روز پرتاب ماهواره پیام در توییتی نوشت: بامداد با وزرایICT  دولت‌های هشتم تا دوازدهم به پایگاه فضایی امام خمینی رفتیم. ماهواره‌بر با طی دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و «پیام» در مدار آرام نگرفت. «دوستی» در انتظار حضور در مدار، با جوانان عزم کردیم مجدد بسازیم.

پس از این، ريیس دانشگاه امیرکبیر درباره آخرین وضعیت ماهواره پیام که در مدار زمین قرار نگرفت، گفت: بقایای این ماهواره در اقیانوس هند سقوط کرده است.

ريیس دانشگاه امیرکبیر دلیل عدم موفقیت در قرار گرفتن ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین را اشکال در نحوه پرتاب عنوان کرد و گفت: پرتابگر در محاسبه سرعت اولیه‌ای که باید به ماهواره می‌داد مشکل داشت و ممکن است حتی(مشکل) مربوط به سوخت باشد.

معتمدی با بیان اینکه ماهواره از نظر مسیر پرتاب و پرواز مشکلی نداشت، تاکید کرد: با توجه به دستور وزیر ارتباطات، طراحی و ساخت نمونه بعدی این ماهواره با نام «پیام ۲» را با توجه به دانش فنی که هم‌اکنون کسب کرده‌ایم، آغاز کرده و آن را در کمتر از یک سال می‌سازیم.

 

اعلام سیاست‌های بانک مرکزی درباره رمز‌ارزها تا پایان سال

هفته گذشته معاون بانک مرکزی اعلام كرد: سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص رمزارزها، تا پایان سال اعلام می‌شود.

بانک مرکزی قبلا از اعلام سیاست‌های این بانک برای رمزارزها تا پایان شهریور ۹۷ خبر داده بود، ولی در عمل خبری از بانک مرکزی در این خصوص حداقل رسانه‌ای نشد، حكيمي در خصوص اينكه علت اين امر چه بوده، گفت: برنامه‌ریزی ما این بود که سیاست بانک مرکزی در خصوص رمزارزها تا آخر شهریور امسال اعلام شود. سیاست‌ها حتی تدوین هم شده است، منتها با توجه به مشغولیت‌های زیادی که نهادهای تصمیم‌گیر در این خصوص دارند، هنوز این سیاست‌ها در صف بررسی است.

حکیمی تصریح کرد: واقعیت این است که از نظر فنی و تدوینی، کار در همان بازه زمانی شهریورماه به یک جمع‌بندی رسیده بود ولی از آن زمان به بعد توسط سیاست‌گذار و افرادی که باید در این خصوص تصمیم‌گیری کنند، در صف بررسی است.

وی افزود: رمزارزها در مقولاتی مانند پولشویی، رصد ناپذیر‌بودن برخی از تراکنش‌ها، خروج ارز، اخلالگر بودن در سیستم پولی مخاطراتی دارند که برکسی پوشیده نیست، اما از طرفی فرصت‌هایی را برای سیستم به‌وجود می‌آورد که بتوانیم با استفاده از آن نظام‌های جایگزین مبادلات پولی را ایجاد کنیم.

 

صحه‌گذاري رگولاتوري بر نحوه محاسبه قيمت اينترنت

هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات از بررسی عملکرد اپراتورهای ارتباطی در نحوه محاسبه قیمت اینترنت بر مبنای ترافیک داخلی و خارجی خبر داد و گفت: در این بررسی، تخلفی از سوی اپراتورها مشاهده نشد.

حسین فلاح جوشقانی با اشاره به دستور وزیر ارتباطات مبنی بر بررسی نحوه محاسبه قیمت اینترنت کاربران از سوی اپراتورها که باید برمبنای سه مدل تعرفه نیم‌بها برای سایت‌های داخلی، تعرفه یک‌سوم برای پیام‌رسان‌های بومی و تعرفه کامل برای ترافیک بین‌الملل و سایت‌های خارجی انجام شود، اظهار كرد: با وجودی که در این زمینه شکایتی نداشتیم، اما به‌دلیل ادعای یکی از مدیران پیام‌رسان‌های بومی مبنی بر اینکه قیمت یک‌سوم مصرف برای پیام‌رسان‌های داخلی محاسبه نمی‌شود، وزیر ارتباطات دستور پیگیری نحوه محاسبه قیمت اینترنت کاربران را به رگولاتوری داد.

وی با بیان اینکه مطابق مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی یک‌سوم و برای سایت‌های داخلی نیم‌بها است، افزود: بررسی‌ها نشان داد که تا پایان آذرماه تمامی اپراتورهای ارتباطی در ارايه سرویس اینترنت به کاربران، این مدل تعرفه‌گذاری را رعایت کرده‌اند.

رييس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه تفکیک میزان مصرف داخلی و خارجی پهنای باند مطابق با این مصوبه، از جمله الزاماتی است که اپراتورها باید آن را اعمال و اطلاع‌رسانی کنند، گفت: برای مثال هرآنچه کاربر از سایت‌های داخلی استفاده کرده باشد، به نصف قیمت محاسبه می‌شود. در این مدل مصرف، اپراتور باید در انتهای بسته مصرفی مشترک یا پایان مصرف منصفانه وی، دقیقا و با تفکیک اعلام کند که کاربر چه حجمی از اینترنت را مصرف داخلی داشته و چه حجم از اینترنت را برای سایت‌های خارجی استفاده کرده و حجم استفاده وی از پیام‌رسان‌های بومی چقدر بوده است.

 

ارايه تخلفات وزارت صمت در پرونده سکه ثامن به سازمان بازرسی

هفته گذشته وکیل شاکیان سکه ثامن با اشاره به شکایت موکلانش از وزارت صمت، گفت: حسب اطلاع، بازپرس پرونده تاکنون آنها را احضار نکرده است، اما تخلفات آنها طی نامه یکی از نمایندگان مجلس به سازمان بازرسی کل کشور اعلام شده است.

وکیل شاکیان شرکت سکه ثامن با اشاره به اینکه وزارت صمت متهم ردیف سوم این پرونده است و از او شکایت شده، گفت: موضوع تخلفات این وزارتخانه در خصوص اعطای مجوز به شرکت سکه ثامن را از طریق یکی از نمایندگان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به سازمان بازرسی کل کشور منعکس کردیم.

وی گفت: تا جایی که اطلاع دارم، وزارت صمت و اتحادیه هنوز از طرف بازپرس احضار نشده‌اند.

سکه ثامن شرکتی است که در فضای مجازی اقدام به فروش سکه می‌کرد و اکنون بالغ بر چهار هزار شاکی دارد.