اما و اگرهای رمز دوم یکبار مصرف

در حالی که بانک مرکزی اعلام کرده رمزهای دوم ایستا فقط تا پایان اردیبهشت اعتبار دارند و از ابتدای خرداد امسال برای استفاده از خدمات بانکی باید از رمز دوم یک‌بار مصرف استفاده شود اما تنها 10 روز مانده به پایان ضرب‌الاجل، ابهاماتی در خصوص شکل و شیوه اجرای این طرح وجود دارد. براساس ابلاغ بانک مرکزی بانک‌ها باید تا آذر پارسال نسبت به تهیه زیرساخت ارایه رمز یک‌بار مصرف اقدام می‌کردند، اما در این میان برخی بانک‌ها این زیرساخت را ایجاد نکرده‌اند. بنابراين در صورت بروز کلاهبرداری، بانک‌های مذکور از سوی بانک مرکزی مسوول جبران خسارت مشتریان شناخته مي‌شوند.

فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف با مراجعه به شعب بانکی

مشتریان به منظور فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف باید به شعبه بانک عامل مراجعه و نسبت به فعال‌سازی نرم‌افزار یا پیامک رمز یک‌بار مصرف اقدام کنند زيرا به منظور انجام عملیات پرداخت در خدمات درگاه اینترنتی و نرم‌افزارهای موبایلی که به رمز دوم نیاز دارد باید از رمز دوم یک‌بار مصرف از ابتدای خرداد استفاده شود.

گفته می‌شود این خدمت به صورت رایگان به مشتریان ارایه می‌شود و هیچ‌گونه هزینه‌ای به دنبال ندارد.

بر اساس ابلاغ بانک مرکزی، حداقل طول رمز پویای جایگزین رمز اول کارت باید چهار رقم و حداقل طول رمز پویای جایگزین رمز دوم کارت باید هفت رقم باشد.

طول عمر رمزهای پویا حداکثر 60 ثانیه بوده و پس از این زمان رمز تولید شده منقضی و غیر قابل استفاده می‌شود.

رمزهای پویا در طول عمر خود فقط یک بار باید توسط موسسه اعتباری پذیرفته شوند. همچنين اين رمزها صرفا يك بار برای استفاده از خدمات مبتنی بر یک کارت مشخص از بین کارت‌های صادرشده توسط موسسه اعتباری قابل استفاده هستند.

آماده نبودن بانک‌ها و سرگردانی مشتریان

با وجود اینکه اعلام شده مشتریان برای فعال‌سازی رمز دوم یک‌ بار مصرف، سریع‌تر به شعب بانک‌های عامل مراجعه کنند، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد که هنوز ساز و کار اجرای این طرح در شماری از بانک‌ها مشخص نشده و مشتریان پس از مراجعه به آنها سرگردان می‌شوند.

به گزارش ایرنا، با وجود اینکه فقط 10 روز تا پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی باقی مانده اما هنوز برخی بانک‌ها از جمله مسکن، صادرات، کشاورزی و آینده اقدامی برای فعال‌سازی این خدمات نکرده‌اند.

همچنین با وجود اینکه برخی بانک‌ها به معرفی نرم‌افزارهای موبایلی برای فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف اقدام کرده‌اند، اما ساز و کاری برای برخورداری افراد فاقد گوشی هوشمند و افرادی که تمایلی به نصب‌ اپلیکیشن‌های بی‌شمار روی گوشی خود ندارند، مشخص نکرده‌اند.

با بانک‌های فاقد زیرساخت برخورد می‌شود

رمزهای دوم ایستا فقط تا پایان اردیبهشت اعتبار دارند و از ابتدای خرداد امسال برای استفاده از خدمات بانکی باید از رمز دوم یک‌بار مصرف استفاده شود.

به گزارش عصر ارتباط، بانک مرکزی اعلام کرده كه در راستای ایمن‌سازی دسترسی کاربران به سیستم‌های الکترونیکی و افزایش امنیت در تراکنش‌های بانکی و استفاده عموم مردم از خدمات در بستر بانکداری الکترونیکی، «سند الزامات رمزهای پویا» یا همان رمز یک‌بار مصرف (OTP) را به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در شهریور سال گذشته ابلاغ کرد.

بر اساس ابلاغ بانك مركزي، بانک‌ها باید تا آذر پارسال نسبت به تهیه زیرساخت ارایه رمز یک‌بار مصرف اقدام می‌کردند، اما در این میان برخی بانک‌ها این زیرساخت را ایجاد نکرده‌اند.

بانک مرکزی همچنين در بخشنامه‌ای دیگر به شبکه بانکی ابلاغ کرد که این زیرساخت باید از ابتدای خرداد در همه بانک‌های کشور ارایه شود، در غیر این صورت با بانک‌ها یا موسسه‌های مالی و اعتباری فاقد این زیرساخت‌ها برخورد خواهد شد.

وضعیت فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف در شعب بانکی

با توجه به انتقاداتی که درباره نحوه اجرای این طرح و آماده نبودن برخی بانک‌ها مطرح شده بود، ایرنا از آخرین وضعیت فعال‌سازی رمزهای دوم یک‌بار مصرف گزارش می‌دهد؛

بانک سپه

متصدی یکی از شعب بانک سپه در خیابان شهید مطهری اعلام کرد که مشتریان با ارایه کارت ملی می‌توانند به باجه‌های این بانک مراجعه و سامانه پیامکی ارسال رمز دوم یک‌بار مصرف را فعال کنند.

بانک مسکن

مسوولان چند شعبه مختلف بانک مسکن در زمان مراجعه خبرنگار ایرنا برای فعال‌سازی سامانه رمز دوم یک‌بار مصرف اعلام کردند که هنوز دستورالعمل این خدمات نیامده و مشخص نیست که این بانک چگونه برای فعال‌سازی این خدمات اقدام خواهد کرد.

در این شعبه چند نفر برای فعال‌سازی این خدمات به بانک مراجعه کردند که همگی آنها با دست خالی بازگشتند.

بانک صادرات

متصدی یکی از شعب بانک صادرات در منطقه خیابان مطهری نیز اظهار كرد: هنوز دستورالعملی در این باره نیامده و همچنان منتظر هستیم.

امیر لعلی، رییس اداره کل روابط عمومی بانک صادرات، درباره علت تاخیر این بانک در راه‌اندازی سامانه فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف گفت: تا 25 اردیبهشت از نرم‌افزار رمز دوم یک‌بار مصرف رونمایی می‌شود. همچنین قرار است امکان فعال‌سازی این رمز در برخی اپلیکیشن‌های پرداخت فراهم شود.

 

بانک ملت

متصدی یکی از شعب بانک ملت گفت: این سامانه برای بانک ملت فعال شده و مشتریان باید با مراجعه به سایت اینترنتی این بانک، برای فعال‌سازی خدمات مربوط به رمز دوم یک‌بار مصرف اقدام کنند.

 

بانک ملی

مسوول یکی از شعب بانک ملی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برای استفاده از خدمات رمز دوم یک‌بار مصرف باید نرم‌افزار مخصوص این بانک برای مشتریان نصب شود.

 

بانک شهر

مسوول یکی از شعب بانک شهر بيان كرد: مشتریان می‌توانند با همراه داشتن کارت ملی به باجه‌های این بانک مراجعه و برای فعال‌سازی سامانه پیامکی ارسال رمز دوم یک‌بار مصرف اقدام کنند.

 

بانک پاسارگاد

متصدی یکی از شعب بانک پاسارگاد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مشتریان باید نرم‌افزار این بانک را در گوشی‌های همراه خود نصب کنند تا بتوانند از رمز دوم یک‌بار مصرف استفاده کنند.

 

بانک آینده

معاون یکی از شعب بانک آینده اظهار كرد: تاکنون دستورالعملی درباره نحوه فعال‌سازی سامانه اعلام رمز دوم یک‌بار مصرف به شعب این بانک ابلاغ نشده است.

 

بانک کشاورزی

مسوولان چند شعبه بانک کشاورزی نیز اعلام کردند که برای آنها شیوه‌نامه و دستورالعملی ابلاغ نشده است، اما قطعا تا پیش از اول خرداد ساز و کار آن مشخص خواهد شد.

 

اجبار بانک‌ها برای نصب نرم‌افزار اختصاصی

مشکل دیگری که در روند اجرای طرح ارایه رمزهای دوم یک‌بار مصرف وجود دارد، اجبار برخی بانک‌ها برای نصب نرم‌افزار اختصاصی این بانک‌ها برای استفاده از این رمزها است.

در واقع، بانک‌ها قصد دارند با اجبار به نصب نرم‌افزارها، مشتریان را ترغیب به استفاده از سایر خدمات بانک مانند تراکنش‌های مالی کنند تا برای آنها درآمدزایی داشته باشد.

اگر چه وجود نرم‌افزار اختصاصی می‌تواند امنیت این رمزها را بالا ببرد اما اجبار برای نصب نرم‌افزار جداگانه هر بانک مشکلاتی را برای مشتریان ایجاد می‌کند.

هنوز بخش قابل توجهی از مردم به ویژه سالمندان تمایلی به استفاده از گوشی‌های هوشمند ندارند، این گروه به دلایل مختلف تمایل دارند که از گوشی‌های ساده و معمولی استفاده کنند.

در صورت اصرار بانک‌ها بر نصب نرم‌افزار برای استفاده از رمزهای دوم یک‌بار مصرف، برای این دسته از مشتریان مشکل ایجاد می‌شود. مشکل دیگری که در صورت اجبار در نصب نرم‌افزارهای اختصاصی بانک‌ها رخ می‌دهد، اشغال فضای حافظه گوشی‌های همراه است به‌طوری که مشتریان باید برنامه‌های کاربردی دیگر خود را از گوشی پاک کنند تا امکان نصب چندین نرم‌افزار بانکی برای دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف جداگانه هر بانک فراهم شود.

 

دریافت کارمزد برای راه‌اندازی سامانه رمزهای دوم یک‌بار مصرف

با وجود اینکه پیشتر اعلام شده بود، راه‌اندازی این سامانه بدون دریافت هزینه و به‌طور رایگان توسط بانک‌ها انجام می‌شود اما برخی گزارش‌ها از دریافت کارمزد در برخی بانک‌ها حکایت دارد.