ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

چراغ سبز اتحادیه‌های صنفی به حذف قیمت در سایت‌های آگهی

هفته گذشته اتحادیه‌های مشاوران املاک، خودرو و موتورسیکلت از حذف قیمت‌های اینترنتی در سایت‌های آگهی استقبال کردند و به صورت جداگانه تاکید کردند که عدم درج قیمت می‌تواند در خواباندن تلاطم موجود در بازار مفید باشد.

از دیگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته می‌توان به لغو توقف رجیستری گوشی‌های مسافری و افزایش نرخ گوشی، رکود عمیق و آینده تاریک بازار کامپیوتر و اولتیماتوم ثبت احوال به دارندگان کارت ملی قدیمی اشاره کرد که در این مطلب به شرح این اخبار می‌پردازیم.

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - تلاطم قیمت مسکن و خودرو به واسطه سایت‌های آگهیتلاطم قیمت مسکن و خودرو به واسطه سایت‌های آگهی

هفته گذشته اتحادیه‌های مشاوران املاک، خودرو و موتورسیکلت از حذف قیمت‌های اینترنتی در سایت‌های آگهی استقبال کردند و خواستار تداوم عدم درج قیمت‌ها در سایت‌های آگهی شدند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر تاثیر مثبت ورود دادستانی به قیمت‌گذاری مسکن در برخی وب‌سایت‌ها، گفت: متاسفانه برخی ازسایت‌ها با ارایه قیمت‌های غیر واقعی، بازار مسکن را دچار تشویش کرده‌اند که خوشبختانه با دستور دادستانی قیمت‌گذاری در این سایت‌ها ممنوع شد و بلافاصله پس از چند روز تاثیر مثبت این اقدام در بازار مشاهده شد.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی حذف قیمت خودرو از آگهی‌های فروش در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی منطقی است، اظهار کرد: در هفته‌های گذشته شاهد آن بودیم که دلالان به صورت دسته‌جمعی به عنوان مثال ۱۰۰ نفری قیمتی غیرمنطقی برای خودروی خود در آگهی‌ها ثبت می‌کردند و این مساله باعث افزایش قیمت‌ها می‌شد، زیرا با توجه به نبود نظارت بر درج قیمت‌های خودرو در این سایت‌ها، قیمت‌ها دستکاری می‌شود.

وی افزود: افزایش قیمت‌های خودرو در پی درج قیمت‌ها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی در شرایطی اتفاق افتاد که در بازار، خرید و فروش مشاهده نمی‌شود و در هفته‌های گذشته تنها شاهد بالا و پایین شدن قیمت‌ها در سایت‌های مجازی خرید و فروش خودرو بودیم.

رییس اتحادیه فروشندگان دوچرخه و موتورسیکلت نیز گفت: در حال حاضر اعلام قیمت‌های پرت در بازار عموما از طریق آگهی‌های فروش اینترنتی صورت می‌گیرد که بازار را آشفته کرده است.

وی ادامه داد: درخواستی مبنی بر حذف قیمت از آگهی‌های اینترنتی تهیه شده و در اختیار اتاق اصناف قرار گرفته و با توجه به قوانین و شرایط صنفی در این خصوص نیز رایزنی‌هایی با اتاق اصناف صورت گرفته است.

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - لغو توقف رجیستری گوشی‌های مسافری و افزایش نرخ گوشیلغو توقف رجیستری گوشی‌های مسافری و افزایش نرخ گوشی

اواخر اردیبهشت آخرین مرحله راه‌اندازی سامانه رجیستری گوشی مسافری اعلام شده و قرار بود رجیستری موبایل مسافری از اول خرداد لغو شود.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از چند هفته قبل درباره این زمان اطلاع‌رسانی کرده بود که در نتیجه از چند روز گذشته جنب و جوش در بازار برای استفاده از آخرین روزهای باقی‌مانده بالا گرفت؛ در آخرین روزهای اردیبهشت‌ماه ثبت گوشی در سامانه مسافری رشد قابل توجهی داشت و حجم زیادی از تقاضا به سامانه گمرک روانه شده بود؛ به‌طوری که در روزهای آخر چندین هزار دستگاه گوشی در این سامانه ثبت شدند.

به این ترتیب قرار بود از ابتدای خرداد ماه، ارتباط سامانه ناجا و گمرک کاملا برخط شود و در نتیجه با صحت‌سنجی اطلاعات مسافران، سامانه رجیستری دیگر روی گوشی‌های غیرمسافری بسته باشد و تنها گوشی‌هایی که واقعا در سفر بوده‌اند بتوانند از این طریق رجیستر شوند.

پیش از این چندین بار اتصال سامانه ناجا و گمرک اعلام شده بود اما در عمل این اقدام با موفقیت کامل همراه نبود اما به گفته مسوولان مربوطه، این بار قرار بود ارتباط این دو سامانه برای آخرین بار به صورت کامل برقرار شود.

به گفته حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قرار بود با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده این زمان به هیچ‌وجه تمدید نشود.

وی به فعالان بازار نیز توصیه کرده بود که تا انتهای این بازه دستگاه‌های تلفن همراه خریداری شده خود را یا بفروشند یا به طریقی رجیستر کنند؛ اما هفته قبل یک عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران از امکان ثبت و رجیستری گوشی تلفن همراه مسافری تا اطلاع ثانوی و طبق روال گذشته با هماهنگی وزارت کشور خبر داد و به این ترتیب توقف فعالیت فعلی سامانه رجیستری گوشی مسافری فعلا منتفی شد.

از سوی دیگر خبرها حاکی از آن است که نیاز گوشی تلفن همراه کشور که به‌طور معمول حدود یک میلیون و 500 هزار دستگاه در ماه بوده با توجه به شرایط ارزی کشور در حال حاضر به 900 هزار گوشی در ماه رسیده است. براساس آمار‌ ثبت شده در سامانه همتا از شهریور 97 تا 4 اردیبهشت 98 حدود 4 میلیون و 100 هزار گوشی تلفن همراه از طریق مسافر وارد کشور شده است. این در حالی است که طبق آمار رسمی، روزانه حدود 10 هزار مسافر وارد کشور می‌شود و البته همه این تعداد نیز نیاز به رجیستر کردن گوشی خود پیدا نمی‌کنند. در ابتدا قرار بود سامانه گمرکی گوشی مسافری به این حد تقاضا پاسخ دهد.

همچنین بررسی آمار واردات ایران در اولین ماه از سال‌جاری از کاهش 86 درصدی واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. در این مدت حدود 6 میلیون و ۱۰۰ هزار دلار واردات گوشی موبایل به ایران صورت گرفته که پارسال در مدت مشابه، حدود ۴۳ میلیون و ۹۷۵ هزار دلار گوشی موبایل به ایران وارد شده بود. این آمار بر کاهش واردات رسمی گوشی در نتیجه شرایط ارزی کشور و واردات از مسیر مسافری دلالت دارد.

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - رکود عمیق و آینده تاریک بازار کامپیوتررکود عمیق و آینده تاریک بازار کامپیوتر

هفته گذشته نایب ‌رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با اشاره به وضعیت کنونی بازار کامپیوتر گفت: از حدود یک سال پیش تاکنون که نرخ دلار در بازار آزاد جهشی چند برابری به خود گرفت، قیمت کالاهای کامپیوتری همانند سایر کالاها در صنوف مختلف افزایش یافت و کماکان به دلیل نوسان نرخ ارز به ثبات نرسیده است. این امر موجب شده تا کاربران به دلیل کاهش بنیه مالی و در اولویت قراردادن رفع نیازهای اساسی از خرید کالاهای کامپیوتری منصرف شوند و به این ترتیب بازار در رکود عمیقی فرو رود.

وی افزود: هرچند در حال حاضر تمامی صنوف با مسایل و مشکلات اقتصادی بسیار زیادی مواجه هستند، اما این مشکلات در صنف کامپیوتر به دلیل کاهش توان خریداران با رکود و رخوت بیشتری گره خورده است، به‌گونه‎ای که فروشندگان کالا در یاس و ناامیدی کامل به سر می‎برند و متاسفانه دورنمای تیره و تاری از وضعیت بازار کامپیوتر ترسیم شده است.

نایب رییس اتحادیه صنف فناوران تصریح کرد: به گفته کارشناسان، قدرت خرید مردم ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است، به‌گونه‌ای که اکنون در تامین مایحتاج عمومی خود مانده‎اند. به همین دلیل خرید ملزومات کامپیوتری خود را به بعد موکول کرده یا کلا منصرف شده‎اند.

وی افزود: از طرف دیگر فروشندگان کالا و خدمات کامپیوتری به دلیل رکود یا مجبور به تعدیل نیرو شده‎اند یا کاسبی را رها کرده و سرمایه خود را به بخش‌های دیگری سوق داده‌اند.

نایب رییس اتحادیه صنف فناوران در مورد دیگر تبعات رکود بازار کامپیوتر گفت: آن سوی دیگر مشکل اینجاست که استفاده از تکنولوژی روز اکنون تمام اقشار جامعه را درگیر کرده است و با قاطعیت می‎توان گفت محدودیت و عدم توان کاربران در تهیه و خرید تجهیزات کامپیوتری، بسیاری از فعالیت‎های روزمره آنها را با مشکل مواجه خواهد کرد و مردم از استفاده تکنولوژی‎های جدید محروم خواهند شد.

اولتیماتوم ثبت احوال به دارندگان کارت ملی قدیمی

هفته گذشته سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال کشور گفت: تمام نمونه‌های قدیم کارت ملی از اعتبار خارج شده است و از ابتدای خرداد، استعلام آنلاین ویژه افرادی است که برای کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده‌اند.

سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال کشور افزود: 50 میلیون و 945 هزار و 827 نفر مراحل تکمیل ثبت‌نام کارت هوشمند ملی و درخواست خود را انجام داده‌اند که برای 45 میلیون و 293 هزار و 291 نفر کارت صادر شده و از این تعداد به 44 میلیون و 421 هزار و 820 نفر کارت ملی تحویل داده شده است.

وی در مورد افرادی که هنوز برای ثبت‌نام کارت هوشمند ملی اقدام نکرده‌اند، گفت: از جمعیت 62 میلیون نفری که واجد دریافت کارت هستند 51 میلیون نفر تکمیل درخواست برای ثبت‌نام داده‌اند و بین 8 تا 10 میلیون نفر هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند؛ این در حالی است که ما در یکی، دو سال اخیر بارها اعلام کردیم که مهلت این کارت‌های قدیمی به اتمام رسیده و تاریخ اعتبار نمونه قدیم را با مصوبه دولت تمدید کردیم. آخرین تمدید تا پایان سال 97 بوده است.

وی افزود: بنابراین از ابتدای امسال کارت‌های نمونه قدیم از درجه اعتبار ساقط شده‌اند اما اگر باز هم زمان آن را تمدید می‌کردیم بسیاری از متقاضیان ثبت‌نام خود را انجام نمی‌دادند و پروژه کارت ملی با تاخیر مواجه می‌شد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه