تشدید مشکلات مالی و رکود حاکم بر بازار کامپیوتر باعث شد

تعطیلی بیش از 200 واحد صنفی در سال 95

در سال‌های اخیر و دقیقا پس از آغاز نوسانات نرخ دلار آزاد، وضعیت بازار کامپیوتر در ایران به‌کلی تغییر کرد و هر روز اخباری در رابطه با وخامت وضعیت این بازار منتشر شده است.
کاهش چشمگیر تقاضا و حجم واردات کالاهای کامپیوتری از مبادی قانونی و در پی آن رشد عرضه کالاهای قاچاق، موضوعی است که فعالان بازار و کارشناسان بارها طی چهار تا پنج سال اخیر از آن گله و اعلام کرده‌اند اگر به این مشکل به‌صورت جدی رسیدگی نشود، شاهد تعطیلی بازار خواهیم بود؛ بازاری که طی چند سال اخیر بارها تا مرز تعطیلی رفته و بازگشته است.
بررسی‌های بازاری گویای این امر است که در یک سال گذشته روند خروج سرمایه از بازار کامپیوتر شدت بیشتری گرفته و شاهد تعطیلی واحدهای صنفی بیشتری نسبت به سال‌های قبل در این حوزه بودیم.
خروج سرمایه از بازار پرحاشیه
زیرفروشی برخی از فعالان بازار کامپیوتر در برهه‌هایی از زمان، بروز کلاهبرداری در سطوح گوناگون، کاهش چشمگیر حجم واردات کالاهای کامپیوتری و در پی آن رشد قاچاق، از حواشی بازار کامپیوتر در سال‌های اخیر و به‌ویژه یک سال گذشته است.
اما مهم‌ترین اتفاقی که بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است، خروج سرمایه از بازار کامپیوتر و تمرکز سرمایه در بخش‌های دیگری مانند ساختمان و مسکن، واردات خودرو، مصالح ساختمانی، به‌ویژه تیرآهن و سیمان و حتی لوازم آرایشی و بهداشتی است.
این موضوع اگرچه از سوی برخی از فعالان این حوزه تکذیب شده است، اما رییس اتحادیه فناوران رایانه آن را تایید کرده است.
به گفته سید مهدی میرمهدی، کاهش شدید حجم تقاضا از بازار و رشد هزینه‌های جانبی و مشکلات کسبه بازار با سازمان امور مالیاتی و اداره دارایی موجب شده است گروهی از فعالان بازار سرمایه خود را از بازار خارج و در بخش‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند.
به گفته وی، تنها در یک سال گذشته بیش از 200 واحد صنفی از حوزه آی‌تی خارج شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۶ تعداد تعطیلی واحدهای صنفی این بخش به بیش از سه برابر برسد.
وی بی‌توجهی دولت به مشکلات فعالان صنف آی‌تی را از دلایل دیگر سقوط این بازار تکنولوژیکی و مهم عنوان کرد و گفت: **در پی افزایش مشکلات وارداتی، سخت شدن شرایط واردات و رشد هزینه‌های جانبی (از واردات کالا و هزینه‌های گمرکی گرفته تا هزینه اجاره و حقوق کارگر و کارمندان) و همچنین کاهش شدید تقاضا، فعالان بازار توان مقاومت را از دست داده و به همین دلیل تعداد زیادی از فعالان بازار یا از بازار خارج شده یا در بخش‌های دیگری مشغول به‌کار شده‌اند.** به گفته میرمهدی، به‌عنوان نمونه، هزینه مربوط به بخش مالیات دارایی ظرف یک سال در حدود سه تا چهار برابر افزایش یافته و این درحالی است که سود کسبه به حد ناچیزی رسیده است.
میرمهدی با اشاره به این موضوع که حجم خریدهای دولتی نیز در حد چشمگیری کاهش یافته است، گفت: طی سال‌های گذشته خریدهای دولتی کمک بزرگی به بازار به حساب می‌آمد، اما در سال‌های اخیر این خریدها حذف شده و فشاری مضاعف به بازار کامپیوتر وارد آمده است.
وی بازار فناوری اطلاعات را در سال ۹۵ بازاری بی‌سامان و گسیخته توصیف کرد که سبب شد بسیاری از واحدهای صنفی به کسب‌وکار خود پایان دهند و سرمایه‌شان را به صنف یا کشور دیگر منتقل کنند.
به گفته رییس اتحادیه صنف فناوری اطلاعات و رایانه، درسالی که گذشت تنها از دولت حرف شنیدیم، اما به هیچ‌یک از این وعده‌ها عمل نشد و حتی در زمینه دریافت مالیات نیز دولت هیچ‌گونه حمایتی از این صنف نکرد.
وی همچنین افزود: گرانی و بیکاری کمر صنف فناوری اطلاعات را شکسته است. رییس اتحادیه صنف فناوران در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرگزاری مهر نیز اعلام کرد، در گذشته خریدهای دولتی در حوزه فناوری اطلاعات مربوط به سرور، لپ‌تاپ، پی‌سی، تجهیزات شبکه و کارتریج می‌شد، اما متاسفانه هم‌اکنون دولت در این بخش بودجه‌ای هزینه نمی‌کند، به‌نحوی که برآورد شده در سال ۹۵، میزان خریدهای دولتی از این صنف کمتر از نصف سال‌های قبل شده است.
وی افزود: این درحالی است که شعار دولت، تحقق دولت الکترونیکی است و رسیدن به این هدف نیازمند تجهیز ادارات و سازمان‌های دولتی به ابزارهای فناوری اطلاعات است.
پیش‌بینی آینده بازار
کارشناسان و فعالان بازار در مورد آینده بازار می‌گویند تا همین حالا هم بازار مقاومت زیادی از خود نشان داده است. در غیر این‌صورت با وجود حمایت ضعیف دولت و وضعیت وخیم بازار، فعالان این حوزه باید پیش از این بازار را تعطیل می‌کردند.
کیان‌نژاد، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می‌گوید: برخی از فعالان بازار که مشاهده کرده‌اند همکارانشان در بخش‌های دیگر موفق‌تر هستند، اعلام کرده‌اند قصد خروج از این بازار را دارند. به گفته وی، در صورت بروز این اتفاق بازار به تعطیلی نزدیک‌تر می‌شود و این موضوع برای بازار کامپیوتر ایران خطرناک است. وی می‌گوید از آنجا که بازار کامپیوتر شهرستان‌های کوچک و بزرگ به بازار تهران وابسته است می‌توان پیش‌بینی کرد که بازار کامپیوتر شهرستان نیز به حالت تعطیل درآید.
سیدمهدی میرمهدی نیز با بیان این مطلب که وضعیت بازار کامپیوتر تهران به‌شدت وخیم است اعلام کرد، باید تصمیم جدی برای پایان رکود حاکم بر بازار اتخاذ شود، در غیر این‌صورت باید در آینده نزدیک شاهد تعطیلی بازار کامپیوتر تهران و شهرستان‌ها باشیم.