گوگل پشه‌های ناقل بیماری را منقرض می‌کند!

شرکت "وریلی" با آزاد کردن 20 میلیون پشه در شهر "فرنسو" کالیفرنیا که به یک باکتری خاص برای از بین بردن حشرات مضر آلوده شده‌اند، پیمان همکاری بستند.
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، گوگل با همکاری شرکت زیرمجموعه‌اش، "وریلی" (Verily) در پی رها کردن 20 میلیون پشه آلوده به یک باکتری خاص در شهر "فرنسو" کالیفرنیا است تا این پشه‌ها با تحت تاثیر قرار دادن حشرات مضر به مرور زمان زمینه نابودی آنان را فراهم کند.
این موضوع می‌تواند یک طرح اولیه برای یک فیلم علمی تخیلی آخرالزمانی باشد که یک شرکت فناوری 20 میلیون پشه پر از باکتری را در قلب کالیفرنیا آزاد کند!
اما کارشناسان این پروژه مدعی هستند که این می‌تواند با از بین بردن حشرات مضر و خطرناک، موجب جلوگیری از گسترش آنان، بیماری‌های خطرناکی که از پشه منتقل می‌شوند و در نهایت نجات جان انسان‌ها شود.
روش به کار گرفته شده گوگل و دیباگ برای ریشه کن کردن حشرات مضر، برخلاف روش‌های پیشرفته امروزی به مهندسی ژنتیک تکیه نمی‌کند و در عوض با استفاده از یک باکتری طبیعی حشرات را وادار می‌کند تا تخم ناقص بگذارند.
دانشمندان پشه‌ها را به این باکتری طبیعی که "ولباکیا" (Wolbachia) نامیده می‌شود، آلوده می‌کنند و اصطلاحا آنان را به حشرات مفید تبدیل می‌کنند. حالا این حشرات مفید به جنگ پشه‌های مهاجم و ناقل بیماری ملقب به "Aedes aegypti" می‌روند. پشه‌هایی که ناقل بیماری‌های خطرناکی مانند زیکا، دنگو و چیکونگونیا هستند.
پاکسازی شهر فرنسو کالیفرنیا تحت عنوان پروژه "Debug Frenso" اولین پروژه مطالعاتی در آمریکا در این زمینه است که به طور موثر حشرات مضر را استریل می‌کند.
زمانی که این حشرات استریل شده یا مفید با حشرات مضر برخورد می‌کنند دیگر قادر به تولیدمثل کامل نیستند. شایان ذکر است که حشرات استریل‌شده همه نر هستند، چرا که پشه‌های نر توانایی نیش زدن ندارند و هنگامی که با حشرات مضر برخورد و رابطه برقرار می‌کنند، تخم‌های حاصل از این رابطه ناقص بوده و به بار نمی‌نشینند.
بنابراین به مرور زمان جمعیت این پشه‌ها روز به روز کاهش می‌یابد تا این که به طور کامل منقرض شوند.
پشه‌ها مرگبارترین موجودات روی زمین هستند، چرا که سالانه میلیون‌ها انسان را به بیماری مبتلا کرده و جان هزاران نفر را می‌گیرند.
این پروژه 20 هفته به طول خواهد انجامید و وسعت عملیاتی آن 300 هکتار خواهد بود.
"وریلی" تنها شرکتی نیست که در زمینه استفاده از روش‌های پیشرفته برای از بین بردن حشرات مضر فعالیت می‌کند، بلکه چندین شرکت دیگر نیز از هوش مصنوعی و روبات‌ها برای کمک به جامعه بشری از طریق انقراض پشه‌هایی که بیماری‌های مرگبار را منتقل می‌کنند، بهره می‌برند.
برای مثال مایکروسافت در حال آزمایش پروژه‌ای موسوم به "smart trap" است که در تگزاس آمریکا به منظور قرنطینه کردن و جمع‌آوری این گونه پشه در حال انجام است.

درمان انواع ترس‌ بافناوری واقعیت مجازی

محققان کلینیک مغز و شناخت وابسته به پژوهشکده علوم شناختی و دانشگاه علوم پزشکی ایران، با استفاده از واقعیت مجازی برای درمان اختلالات روانپزشکی و عصبی نظیر انواع ترس‌های مرضی و توانبخشی شناختی و حرکتی راهکار جدیدی ارایه کردند.
به گزارش ایرنا از ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیر گروه توانبخشی شناختی پژوهشکده علوم شناختی، از ورود تکنولوژی واقعیت مجازی در درمان اختلالات روانپزشکی و اختلالات عصبی خبر داد و گفت: این حوزه پیشتر در حد بازی و سرگرمی در شهربازی‎ها مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی این فناوری دارای کاربردهای درمانی به ویژه در درمان‌ انواع ترس‌های مرضی است و در توانبخشی شناختی و حرکتی نیز از آن استفاده می‌شود.
پیمان حسنی ابهریان با تاکید بر اینکه از یک ماه قبل استفاده از فناوری‌های مربوط به واقعیت مجازی در بخش درمان کلینیک کاربردی شده است، اضافه کرد: این فناوری برای درمان انواع ترس‌های مرضی (فوبیا) مورد استفاده قرار می‌گیرد که این ترس‌ها می‌توانند ترس از حیوانات، ارتفاع، فضاهای بسته، خون، لباس سفید یا سایر موارد مشابه باشند.
وی افزود: در ایران برای نمونه، ترس از حیوانات بیشتر در زمینه ترس از سوسک، سگ و گربه است در حالی که در جوامع غربی این فوبیاها بیشتر مربوط به ترس از کنه، عنکبوت و بندپایان می‌شود که این مساله نیاز به طراحی نرم‌افزارهای خاص و بومی را در این حوزه مطرح می‌کند که خود یکی از اولویت‌های پژوهشی و ابزارسازی این مرکز است.
ابهریان با بیان اینکه در دنیا نرم‌افزارهای زیادی برای غلبه بر انواع فوبیا وجود دارد که نیاز به بومی‌سازی دارند، ادامه داد: در این راستا همکاری‌هایی را با برخی از شرکت‌های فعال در این حوزه در زمینه طراحی ابزارهایی منطبق با فرهنگ ایرانی آغاز کرده‌ایم و با راه‌اندازی بخش واقعیت مجازی در کلینیک مغز و شناخت، این همکاری‌ها توسعه یافته است.
این محقق یکی از روش‌های درمان ترس‌های مرضی را «حساسیت‌زدایی» نام برد و گفت: به عنوان نمونه برای معالجه فردی که ترس از ارتفاع دارد، به جای حساسیت‌زدایی پرهزینه و زمانگیر در دنیای واقعی می‌توان از تکنولوژی موثر و مقرون به صرفه واقعیت مجازی استفاده کرد تا در کنار ارایه مشاوره مناسب، حساسیت وی به سادگی برطرف شود.
ابهریان روش‌های سنتی را در این حوزه پرهزینه و زمانبر توصیف و اضافه کرد: واقعیت مجازی در این زمینه به کمک ما می‌آید و این امکان را فراهم می‌کند که شرایط شبه‌طبیعی را در فضای سه‌بعدی ایجاد کنیم و در این فضا از طریق مواجهه تدریجی فرد با موقعیت ترسناک، وی را مورد حساسیت‌زدایی قرار دهیم به گونه‌ای که مثلا اگر ترس از سوسک دارد، در این فضا ابتدا این حشره را در زیر یک لیوان مشاهده می‌کند، مرحله بعد چندین حشره،‌ در مرحله دیگر سوسک را به صورت رها شده می‌بیند و در مرحله آخر این فرد احساس می‌کند که این حشره از بدن آنها بالا می‌روند.
به گفته وی زمانی که فرد آمادگی لازم را به دست آورد از مرحله‌ای به مرحله بالاتر می‌رود و زمانی به مرحله آخر می‌رسد که هیچ ترسی نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه همزمان با انجام این مراحل علایم فیزیولوژی فرد مانند میزان تنفس، فشار خون، ضربان قلب و ‌رطوبت یا حرارت سطح بدن اندازه‌گیری می‌شود، ‌گفت: در حال حاضر این تحقیق در مرحله طراحی ابزار است و به زودی پس از معتبرسازی ابزارها مورد استفاده گسترده در این حوزه قرار می‌گیرد.
مدیر گروه توانبخشی شناختی پژوهشکده علوم شناختی، افزود: این کلینیک با هدف یادشده، به تازگی توسط پژوهشکده علوم شناختی و دانشگاه علوم پزشکی ایران، برای نخستین بار در ایران و منطقه تاسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرده است.
ابهریان اجرای برنامه تحریک مغزی را از دیگر فعالیت‌های این کلینیک نام برد و آن را یکی از روش‌های نوین در حوزه توانبخشی عصبی- شناختی دانست که اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، روش مناسبی در درمان بسیاری از اختلالات شناختی و روانشناختی خواهد بود.
وی افزود: رویکرد ما در بخش‎های گوناگون تشخیصی و درمانی این مرکز، یک رویکرد معطوف به شناخت و توانبخشی شناختی است و این اقدامات این مرکز را از سایر مراکز ارایه خدمات روانشناختی، روانپزشکی و مغز و اعصاب متمایز کرده است.
ابهریان مشاوره و روان‌درمانی، توانمندسازی و توانبخشی شناختی و تحریک الکتریکی مغز، آزمایشگاه عصب- روانشناختی، آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی، کاردرمانی و گفتاردرمانی شناختی را از بخش‌های بالینی فعال این کلینیک نام برد.
وی با تاکید بر اینکه در اغلب بیماری‌های روانپزشکی عامل شناختی دخالت دارد، اضافه کرد: اختلالاتی مانند بیش‌فعالی، نقص توجه و طیف اتیسم ناشی از مشکلات شناختی هستند که با استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های حوزه توانبخشی شناختی قابل درمان یا کنترل هستند.

ترسیم آینده حمل و نقل هوایی توسط ایرباس
ایرباس اعلام کرد: در آینده شاهد هواپیماهای بدون خلبان، خودروهای الکتریکی پرنده و کابین‌های پروازی سفارشی خواهیم بود.
به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، پاول ارمینکو افسر ارشد شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده بزرگترین هواپیمای جت مسافربری جهان در کنفرانس فناوری RISE در هنگ‌کنگ تصویر جدیدی از وسایل نقلیه هوایی ارایه کرد.
در حال حاضر شرکت ایرباس ایده کابین "ماژول" و هواپیماهای مسافربری برای تقاضاهای متفاوت کاربران را تحت آزمایش دارد.
از دیگر موارد تحقیق ایرباس خودروهای پروازی بدون خلبان است که نمونه اولیه چنین خودروهایی تا اواخر سال جاری ارایه خواهد شد.
ارمینکو اظهار کرد: هدف اصلی از نوآوری‌های این شرکت ارایه بعد سوم در شهرها بوده و اکنون مناسب‌ترین زمان برای ارایه فناوری‌های پیشرفته شهری است. به نظر وی با افزایش رشد جمعیت و پیشرفت فناوری، مسافرت هوایی کوتاه درون شهری امکان‌پذیر خواهد بود.
در آینده نزدیک مسافرت هوایی با خودروهای پروازی بدون خلبان ایمن و راحت خواهد بود.
وی در ادامه افزود: خودمختاری در زمینه حمل و نقل هوایی شهری با وسایل نقلیه کوچک‌تر و افراد کمتر یکی از عوامل مهم در زندگی شهری آینده محسوب می‌شود و خودروهای پروازی خودکار بسیار راحت‌تر از خودروهای خودکار عمل می‌کنند.
به عقیده وی خودروهای پروازی مشکل فناوری ندارند بلکه مشکل، پذیرش اجتماعی این خودروهاست.
هوش مصنوعی یکی از موارد مهم مورد بحث در این کنفرانس بوده و بحث بین دو زندگی واقعی و روباتیک از تعاملات آینده بشر با روبات‌ها است.

الون ماسک: در مورد هوش مصنوعی قانون‌گذاری کنید، قبل از آنکه دیر شود
الون ماسک سرمایه‌گذار بزرگ حوزه فناوری که به دنبال فرستادن مردم به کره مریخ است، هشدار داد که باید به سرعت در مورد هوش مصنوعی قانون‌گذاری شود.
به گزارش فارس به نقل از ری کد، مدیرعامل شرکت تسلا که پیش‌بینی کرده ظرف یک دهه آینده خودروهای خودران کره زمین را تسخیر می‌کنند، نگرانی‌های جدی در مورد تبعات همه‌گیرشدن هوش مصنوعی دارد و می‌گوید این ایده که نرم‌افزارها و رایانه‌ها توان خودآموزی پیدا کنند، می‌تواند منجر به تسلط ماشین‌ها بر انسان‌ها شود.
الون ماسک سالهاست که در مورد هوش مصنوعی به مردم هشدار می‌دهد و امروز هوش مصنوعی را بزرگترین خطری دانست که تمدن با آن مواجه خواهد شد. وی که در رودآیلند و در نشست تابستانی انجمن ملی فرمانداران سخن می‌گفت از دولت آمریکا خواست تا قبل از پیشرفت فوق‌العاده هوش مصنوعی قوانینی را در این زمینه وضع کند.
وی در این مورد گفت: نباید منتظر زمانی بمانیم که روبات‌ها در خیابان‌ها به راه می‌افتند و انسان‌ها را می‌کشند، چون آنها نمی‌دانند با این پدیده که خیلی ماورایی به نظر می‌رسد چگونه برخورد کنند. هوش مصنوعی پدیده ای است که باید در قانون‌گذاری در زمینه آن فعالانه عمل کنیم و نه منفعلانه.
الون ماسک افزود: معمولا قانون‌گذاری در مورد رویدادها وقتی رخ می‌دهد که اتفاقات بدی در یک صنعت می‌افتند و بعد از گذشت سال‌ها مقامات به فکر می‌ افتند که در مورد این صنعت قانون‌گذاری کنند. اما این موارد خطری اساسی برای تمدن بشر نبوده‌اند. ولی هوش مصنوعی خطری اساسی برای بقای تمدن انسانی است. وی از صاحبان مشاغل و شرکت‌های فناوری خواست تا برای تسهیل قانون‌گذاری در این زمینه هر چه سریع‌تر درک بهتری از ماهیت فناوری هوش مصنوعی به دست آورند.

عکاسی زیرآبی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه