رقابت نفسگیر شناگر مشهور آمریکایی با کوسه آفریقایی

فلپس با فناوری «مونفین» هم حریف کوسه نشد

رقابت عجیب شناگر مشهور آمریکایی و دارنده 28 مدال المپیک با یک کوسه و پخش آن از کانال دیسکاوری آمریکا این روزها سروصدای زیادی را در سراسر جهان و البته در ایران به راه انداخته است.

طی هفته گذشته، سایت‌های مختلف فارسی‌زبان در ایران و البته کانال‌های مختلف تلویزیونی در سراسر جهان به موضوع رقابت مایکل فلپس، مدال‌آورترین شناگر المپیک با یک کوسه آفریقایی که پرسرعت‌ترین جاندار آبی جهان است پرداختند. در این رقابت که در آفریقای جنوبی برگزار شد، البته فلپس با دو ثانیه اختلاف، مسابقه را به کوسه‌ماهی واگذار کرد. البته در طول این رقابت خطری جان شناگر آمریکایی را تهدید نمی‌کرد؛ چراکه فلپس با یک کوسه واقعی رقابت نکرد بلکه رکورد فلپس به‌صورت جداگانه ثبت شد و بالاترین سرعت کوسه نیز به شکل جداگانه محاسبه شد و در آخر نتایج با هم مقایسه شدند.

برای اینکه جذابیت این مسابقه بالاتر برود، کانال دیسکاوری انیمیشنی از کوسه ساخته و در زمان شنا کردن فلپس و همزمان با استارت مسابقه، این انیمیشن نیز که بر اساس سرعت کوسه برنامه‌ریزی شده بود به سمت خط پایان شنا می‌کرد.

اما آنچه این رقابت را برای ما جالب می‌کند استفاده فلپس از نوعی فناوری جدید به نام «مونفین» است که مانند کفش وارد پاهای شناگر شده و به او در حرکت به سمت جلو کمک می‌کرد. درواقع این کفش مخصوص که دو جفت آن به هم متصل بوده و در انتهای آن ساختاری دم‌مانند قرار دارد، به شناگر کمک می‌کند که همچون یک ماهی با حرکت باله‌های انتهایی خود حرکت کند.

فلپس با پوشیدن این کفش‌های مخصوص توانست چند مایل در ساعت به‌ سرعت خود اضافه کند. البته نباید فراموش کرد که کوسه نیز از فناوری خاص خود که دم هلالی‌شکل آن است و نوعی گرداب برای افزایش سرعت ایجاد می‌کند بهره می‌برد.

کفشی که مایکل فلپس در این رقابت به‌ پا کرد و «مونوفین» نام دارد همچون بال انتهای بدن کوسه توانایی ایجاد گرداب‌های کوچک برای افزایش سرعت شناگر در آب را دارد. به طور معمول «مونفین» می­تواند به شناگر کمک کند که چیزی حدود 8/12 کیلومتر در ساعت به سرعت خود اضافه کند.

با وجود آنکه فناوری «مونفین» کمک شایانی به افزایش سرعت فلپس می‌کند، نباید از نظر دور داشت  که کوسه علاوه بر استفاده از دم، تمام ماهیچه‌های خود را نیز هنگام شنا کردن منقبض کرده و در هر لحظه به آنها حالت خاصی می‌دهد که همین امر موجب افزایش قابل ملاحظه سرعت کوسه نسبت به انسان می‌شود.

شاید اگر سازندگان «مونفین» قصد داشته باشند که در آینده فناوری قابل رقابت با کوسه بسازند، باید به فکر طراحی لباس خاصی باشند که بتواند با تطبیق حرکات دم و بدن شناگر موجب افزایش سرعت شود.

به هر روی، اكنون مایکل فلپس و فناوری «مونفین» از کوسه آفریقایی شکست خورده‌اند و به‌نظر می‌رسد پیروزی بر شناگری به قدرت کوسه که سال‌ها است در اقیانوس‌های سراسر کره آبی جولان می‌دهد، به استفاده از فناوری‌های دقیق‌تر و کامل‌تری نیاز دارد.

فناوری جدید برای دوری از خطر کوسه

فناوری «مونفین» اما تنها فناوری نیست که به بهبود اوضاع غواصان و کیفیت غواصی توجه كرده است، گروهی از محققان استرالیایی نیز برای جلوگیری از حمله کردن کوسه‌ها به غواصان که در سواحل استرالیا اتفاقی رایج است لباس‌های غواصی خاصی را ساخته‌اند.

پژوهشگران دانشگاه «وسترن» استرالیا  لباس‌های غواصی جدیدی ساخته‌اند که مدعی هستند می‌تواند مانع حمله کوسه‌ها به غواصان شود. یک مدل از این لباس‌های جدید Elude نام دارد كه با استفاده از ضعف کوررنگ بودن کوسه‌ها طراحی شده و باعث می‌شود کوسه‌ها نتوانند غواصان را در آب تشخیص دهند.

نوع دیگر لباس ساخته‌شده توسط این محققان Diverter نام دارد و به‌دلیل خطوط آبی‌رنگی که روی تن‌پوش سفید آن قرار گرفته باعث می‌شود که کوسه‌ها آن را با جانداران سمی و خطرناک دریایی اشتباه گرفته و ترجیح دهند غواصی که این لباس را پوشیده نخورند.

این لباس کمک می‌کند تا نجات غریقانی که در شرایطی خاص و برای نجات افراد مجبور به ورود به آب هستند از خطر حمله کوسه در امان بمانند.

هر دوی این لباس‌ها با توجه به آنچه در طبیعت وجود دارد و با کمک روش‌هایی که سایر جانداران آبزی برای فرار از دست کوسه‌ها از آن استفاده می‌کنند ساخته شده‌اند.

در سال‌های اخیر شناگران و حتی غریق نجات‌های بسیاری در اثر حمله کوسه‌ماهی‌ها کشته شده‌اند و همین موجب شده تا محققان استرالیایی به فکر راه‌حلی برای نجات شناگران از کوسه‌های خطرناک سواحل استرالیا باشند.

البته تاکنون آزمایش این لباس‌ها روی انسان انجام نشده و هیچ‌کس جرات آن را نداشته که با پوشیدن این لباس در جایی که یک کوسه در حال شنا است تن به آب بسپرد، اما آزمایش‌های اولیه روی ماکت‌ها رضایت‌بخش و موفقیت‌آمیز بوده است.

از نکات جالب توجه در خصوص این لباس، قیمت متعادل و 95 دلاری آن است که نویدبخش تبدیل شدن آن به ابزاری رایج برای اجتناب از خطر کوسه در سواحل استرالیا و آفریقای جنوبی است.

فناوری نو برای نفوذ به اعماق دریا

فناوری‌های مربوط به غواصی اما تنها به فکر افزایش سرعت شناگران یا دفع خطر کوسه‌ها نبوده‌اند. یکی از فناوری‌های جالب توجه در زمینه غواصی، لباسی است که در مرکز تحقیقاتی Nuytco کانادا طراحی و ساخته است و به غواصان اجازه می‌دهد با پوشیدن آن به اعماق دریا نفوذ کنند.

لباس ضخیم طراحی‌شده برای نفوذ به اعماق آب البته بی‌شباهت به لباس‌های فضانوردان هم نیست و به‌دلیل تحمل بالای فشار توسط این لباس، امکان نفوذ تا عمق صد و 50 متری اعماق آب مهیا شده است. این لباس در 16 قسمتش دارای مفاصلی است که امکان حرکت بهتر غواص را فراهم می‌کند و موتوری با قدرت 6/1 اسب بخار نیز به غواص در انجام جابه‌جایی در زیر آب کمک قابل توجهی می‌کند.

به‌نظر می‌رسد با توجه به فناوری‌های مختلف شکل‌گرفته برای بهبود غواصی، در سال‌های آتی هم در زمینه اکتشافات دریایی و هم در زمینه تفریحات جدید آبی شاهد شکل‌گیری اتفاقات جالب توجهی باشیم.