در گفت‌وگو با مدیر طرح جامع مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور تشریح شد

آینده اخذ مالیات در ایران

طرح جامع نظام مالیاتی کشور بدون شک یکی از ابرپروژه‌های ملی و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در تاریخ کشور محسوب می‌شود که به گفته مجریان طرح، نقشی اساسی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کاهش اتکای درآمد‌های دولت به فروش سرمایه‌های ملی دارد؛ طرحی که در حین پیشرفت، برای پیاده‌سازی و تحقق کامل با 16 چالش جدی و لزوم همکاری نهادهای متعددی مواجه است؛ طرحی که از یک دهه قبل کلید خورده و اگرچه رییس سازمان امور مالیاتی وعده پیاده‌سازی کامل این طرح ظرف دو سال آینده را می‌دهد، اما به‌نظر می‌رسد راه طولانی‌تری تا تحقق کامل را در پیش دارد.

خروجی‌های این طرح کلان بسیار متنوع است و از تسهیل و تسریع روند رسیدگی به پرونده مودیان مالیاتی، حذف ارتباط ممیزان و مودیان، مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت و... گرفته تا تحقق عدالت مالیاتی، افزایش درآمدهای ملی و شناسایی فراریان مالیاتی و ... را شامل می‌شود.

نظر به اهمیت استراتژیک این طرح کلان ملی ICT،  گفت‌وگویی با ‌هادی خانی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیر طرح جامع مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور داشتیم تا برای نخستین بار تصویری از کم‌وکیف ابعاد، فرصت‌ها، پیچیدگی‌ها، چالش‌ها و خروجی‌های این طرح داشته باشیم.

*کار طراحی و ساخت طرح جامع مالیاتی از یک دهه پیش آغاز شده و به گفته رییس کل  سازمان امور مالیاتی از 32 پروژه تشکیل شده است. مختصری در خصوص ابعاد و تاریخچه طرح جامع توضیح دهید؟

طرح جامع مالیاتی به‌عنوان طرح تحول همه‌جانبه نظام مالیاتی کشور ابعاد متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین محورهای آن توسعه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات بر پایه سیستم‌های اطلاعاتی کارا و یکپارچه و با رویکرد توسعه عدالت مالیاتی و مودی‌محوری است. **این طرح به‌عنوان یک طرح مهم ملی نقشی اساسی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کاهش اتکای درآمد‌های دولت به فروش سرمایه‌های ملی دارد.**

حکم مربوط به اجرای این طرح در قالب کنونی در ماده 59 قانون برنامه سوم توسعه و با عنوان محدودتر طرح جامع مالیاتی آورده شده است. در سال 1383 شرکت دیلویت کانادا برای برنامه‌ریزی و تدوین نقشه راه این طرح دعوت به همکاری شد و با همکاری خبرگان کشور و سازمان، برنامه عملیاتی متشکل از 32 پروژه را تدوین کرد که بر اساس ضروریات اجرایی برخی از پروژه‌های آن به دو پروژه تقسیم شد. از این رو در برنامه اجرایی طرح جامع مالیاتی 37 پروژه در پنج محور سازماندهی شده است.

*نقش پیمانکار خارجی در اجرای سامانه چیست؟ چه تقسیم و تفکیک کاری با پیمانکار داخلی پروژه وجود دارد؟

با توجه به بلوغ قابل قبول ظرفیت تخصصی و کارشناسی درون کشور در سال‌های اخیر و لزوم توجه به انعطاف‌پذیری مورد نیاز سامانه‌های نرم‌افزاری در برابر تغییرات مستمر فرایندهای مالیاتی، تلاش می‌شود تکمیل و توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری مالیاتی با تکیه بر توان داخلی برنامه‌ریزی و از ظرفیت‌های خارجی در امور مشاوره و در صورت لزوم پشتیبانی ابزاری استفاده شود.

*به گفته رییس سازمان امور مالیاتی، این پروژه تا دو سال دیگر در سراسر کشور نهایی و اجرایی خواهد شد. سامانه جامع اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجراست. برای اینکه درک روشنی از پیشرفت پروژه داشته باشیم باید توجه کنیم که برای مدیریت عملیات مالیاتی درون‌سازمانی، سامانه یکپارچه مالیاتی متکی به دو سامانه اساسی بیرون از خود به این شرح است: پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی که تمامی اطلاعات مورد نیاز مالیاتی را از دستگاه‌ها و سایر اشخاص ثالث دریافت، نگهداری، پردازش و برای استفاده در اختیار فرایندهای مالیاتی سامانه جامع یکپارچه مالیاتی قرار می‌دهد. پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی بر احکام مواد 120 قانون برنامه پنجم توسعه و 169 مکرر اصلاحیه سال 94 قانون مالیات‌های مستقیم و بسته‌های تبادل اطلاعات پیش‌بینی شده و در احکام آن تولید شده است. هم‌اکنون حدود 900 میلیون رکورد اطلاعات در این پایگاه موجود است. این پایگاه اهمیت زیادی در موفقیت طرح جامع مالیاتی دارد و مبنای شناسایی، ارزیابی ریسک و انجام عملیات حسابرسی مالیاتی توسط سامانه‌های طرح جامع مالیاتی محسوب می‌شود. پورتال اینترنتی خدمات الکترونیکی مودیان مالیاتی که وظیفه دارد تمامی تعاملات دوسویه با مودیان را غیرحضوری و الکترونیکی کرده و امکان انجام تکالیف قانونی مودیان را از طریق اینترنت یا مراکز خدمات الکترونیکی فراهم آورد. پورتال اینترنتی خدمات الکترونیکی مودیان مالیاتی که به نشانی اینترنتی Tax.gov.ir  در دسترس مودیان مالیاتی است و متکی بر توان داخلی متخصصان مرکز فاوای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شده است، تاکنون موارد بسیاری در آن عملیاتی شده‌اند که بعضی از مهم‌ترین موارد آن شامل: ثبت‌نام الکترونیکی، اظهارنامه الکترونیکی اشخاص حقیقی، اظهارنامه الکترونیکی اشخاص حقوقی، اظهارنامه الکترونیکی اجاره املاک، اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت الکترونیکی مالیات، خلاصه پرونده الکترونیکی، استعلام الکترونیکی عدم بدهی مالیاتی، استعلام الکترونیکی کد منحصربه‌فرد اتباع خارجی، عملیات الکترونیکی مالیات بر مشاغل خودرو، عملیات الکترونیکی مالیات بر نقل و انتقال ملک، دریافت الکترونیکی اعتراضات مودیان طرح و دریافت الکترونیکی شکایت مودیان طرح است. **طبق برنامه زمان‌بندی شده پروژه ابلاغ الکترونیکی که انتظار می‌رود تا پایان اردیبهشت 1397 به نتیجه برسد، فرایندهای مرتبط با ابلاغ اوراق الکترونیکی همچون برگ تشخیص مالیات عملکرد، برگ تشخیص مالیات حقوق، برگ مطالبات تکلیفی، برگ قطعی مالیات؛ دعوت به هیات حل اختلاف‌های مالیاتی و رای هیات‌های حل اختلاف به‌صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. ** همچنین تعمیم بهره‌برداری از سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی به تمامی مودیان منابع مشاغل، شرکت‌ها، ارزش افزوده و مستغلات اجاری مالیات بر نقل و انتقال املاک و مالیات بر ارث، رفع موانع توسعه بهره‌برداری از سامانه نرم‌افزار یکپارچه مالیاتی در سایر منابع مالیاتی بازنگری و اصلاح فرایند‌های مالیاتی، ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

*سامانه در خصوص دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی چگونه عمل می‌کند؟ برای مثال، شنیده شده اظهارنامه‌های واصله بدون نام و مشخصات ارتباطی شرکت و صرفا بر اساس عملکرد در اختیار ممیزان مالیاتی قرار می‌گیرد.

اظهارنامه‌ها براساس شناسه ملی معتبر مودیان و تطابق آن با شناسه ملی ثبت‌شده در اظهارنامه، روی پرونده مربوطه می‌نشیند و ممیزانی که دسترسی رسیدگی به آن پرونده را دارند می‌توانند اطلاعات آن اظهارنامه را مشاهده کنند. درخصوص مودیان فاقد شناسه ملی معتبر، اطلاعات اظهارنامه‌ها براساس کد اداره کل وارد شده در اظهارنامه، به‌صورت یک کارتابل در اختیار ادارات قرار می‌گیرد و ادارات مالیاتی مشخص می‌کنند که این اظهارنامه مربوط به کدام پرونده است.

*روش محاسبه میزان مالیات شرکت‌ها در سامانه یکپارچه مالیاتی مکانیزه شده است یا همچنین توسط ممیزان در سراسر کشور تعیین می‌شود؟

در امر حسابرسی مالیاتی، شناخت درآمدها و هزینه‌های منطبق با قانون، تعیین و برمبنای آن نسبت به محاسبه مالیات اقدام می‌شود. **آنچه سامانه بر اساس پروژه‌های مرتبط با هم انجام می‌دهد، آن است که بر اساس پردازش اطلاعات دریافت‌شده از ذی‌نفعان صحت و سقم ادعای مودی را بررسی و نسبت به اعلام مغایرت‌ها به ماموران مالیاتی اقدام می‌کند. بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که روش محاسبه به‌طور کامل مکانیزه شده باشد؛ هرچند نقش سامانه‌ها در چنین سازمانی تامین خوراک اطلاعاتی ممیز است و تا حدودی می‌توان میزان مالیاتی را به قضات تشبیه کرد ** و نیازمند است در بسیاری از پرونده‌های مالیاتی نظر کارشناسی نیز لحاظ شود. اینکه امکان رسیدگی اظهارنامه‌ها در هر نقطه از کشور میسر باشد، در حال حاضر به‌صورت سیستماتیک و بدون دخالت دست میسر نیست و البته سیاست سازمان و قوانین و مقررات مرتبط نیز محدودیت‌هایی را در تحقق این مهم ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در اغلب رسیدگی‌ها لازم می‌شود به‌صورت حضوری یا بازدید مکانی تصمیم‌گیری شود.

*قبل و بعد از راه‌اندازی سامانه، سازمان امور مالیاتی چه وضعیتی داشت (بعد از راه‌اندازی سامانه چه مشکلاتی مرتفع شد و خروجی طرح چه بود)؟

از جمله مشكلات نظام مالیاتی تا پیش از اجرای طرح جامع مالیاتی عبارتند از:

++فقدان دید یكپارچه از مودی مالیاتی به‌دلیل عدم تخصیص یك شناسه منحصربه‌فرد به هر مودی كه امكان شناسایی و ردیابی مودیان در واحدهای مختلف سازمان، فرایندهای متفاوت، نرم‌افزارها و پایگاه‌های اطلاعاتی را سلب می‌کرد و این مشکل با پروژه شماره شناسایی مودیان و تکمیل پایگاه‌های اطلاعاتی تا حد قابل قبولی مرتفع شده است.

++ برقرار نشدن ارتباط سیستماتیك میان انواع مختلف مالیات (مانند مالیات بر درآمد شركت‌ها و مالیات بر اجاره مستغلات) به‌دلیل تفاوت نگاه به مودی و فقدان سیستم‌های یكپارچه مالیاتی که سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی در جهت رفع این مشکل گام برمی‌دارد.

++ استفاده از نرم‌افزارهای متفاوت به‌صورت محلی و جزیره‌ای كه به‌دلیل فقدان استانداردهای فراگیر و نبود سیاست مشخص در حوزه فناوری رخ می‌داد و این مهم نیز با تحقق کامل سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی مرتفع خواهد شد.

++ ضعف در مدیریت فرایندها، فرایندهای ناكارآمد، دستی و نبود فرایندهای مناسب برای برقراری ارتباطی میان واحدهای مختلف مالیاتی و پروژه استانداردسازی فرایندهای مالیاتی (PSD) مسیر نیل سازمان به مهندسی مجدد فرایندها را هموار کرده است.

++‌ فقدان استراتژی فناوری فراگیر و نبود زیرساخت‌های مناسب برای شبكه‌های محلی و گسترده و نبود استاندارد در زمینه شبكه و سخت‌افزارها که با اجرای پروژه (LWT) به سطح مناسب و قابل قبولی ارتقا یافته است.

++ فقدان بخش‌های مستقل برای ارایه خدمات به مودیان مالیاتی در اسرع وقت به‌صورت مناسب و یكپارچه و در نتیجه پایین بودن سطح رضایت‌مندی مودیان در مراجعات سازمانی و این مشکل نیز با تفکیک وظایف و ایجاد بخش‌های خدمات مودیان و رسیدگی رضایت کارکنان و مودیان سازمان را دربر داشت.

++ نبود ارتباط آنلاین/آفلاین میان دستگاه‌های مرتبط با سازمان امور مالیاتی و تبادل نامناسب اطلاعات مورد نیاز و نبود بانك اطلاعاتی از اقلام درون‌سازمانی و برون‌سازمانی مورد نیاز همچنین نبود پورتال‌ها و درگاه‌های مناسب به‌منظور تسریع فرایندها و فعالیت‌های مالیاتی میان سازمان امور مالیاتی با مودیان، سازمان‌های مرتبط و یا سایر ذی‌نفعان که تک‌تک این‌ها در پروژه‌های طرح جامع مالیاتی دیده شده و در حال حاضر با ایجاد سامانه‌های مرتبط با این موارد این مشکلات نیز مرتفع شده است.

 

*در راه‌اندازی سامانه چه از نظر فنی و بودجه‌ای و چه از نظر نیروی انسانی با چه چالش‌هایی مواجه بوده یا هستید؟ برای مثال، شنیده می‌شود نوعی مقاومت در میان ممیزان به علت قطع ارتباط با مودیان وجود دارد. این موضوع را تایید می‌كنید؟

**بنده اعتقادی به واژه مقاومت در حوزه فناوری اطلاعات ندارم و آنچه از آن به‌عنوان مقاومت در برابر تغییرات سیستمی ‌یاد می‌شود، به‌نوعی همان عدم اقناع کاربری است. به‌عبارت دیگر، مهم‌ترین چالش مدیران حوزه IT اتخاذ شیوه‌های مناسب فرهنگ‌سازی، آن‌هم به‌منظور اقناع سیستمی ‌است** که باید پذیرفت در کشور نسبت به انجام این مهم ضعف‌هایی وجود دارد و سازمان مالیاتی نیز مستثنا نیست.

برخی چالش‌های پیش روی اجرای طرح جامع مالیاتی به این شرح است:

- چالش قانون: تاخیر در ابلاغ اصلاحیه قانون و مقررات، در کنار موضوع بسیار مهم منطبق نبودن برخی مواد قانون جدید با مبانی سامانه تولیدشده (ارث + پرونده‌محوری به جای مودی‌محوری)

_ چالش اطلاعات: نقش کلیدی اطلاعات عملکردی برون‌سازمان در موفقیت طرح، در مقابل همکاری نكردن و تاخیر در ارایه اطلاعات مورد نیاز سامانه یکپارچه مالیاتی؛

- چالش همزمانی: مشکلات جدی ناشی از همزمانی تکمیل و رفع ایرادها، همزمان با توسعه پیاده‌سازی ملی سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی که شاید بهتر بود سامانه یکپارچه مالیاتی قبل از توسعه در یک نقطه پایلوت به‌طور کامل پیاده‌سازی می‌شد؛

- چالش عملیاتی: ضرورت تامین درآمدهای مالیاتی (با نرخ رشد بالا) همزمان با فرایند پیچیده و سنگین
پیاده‌سازی طرح؛

- چالش مدیریت ریسک: در شرایطی که ارزیابی ریسک به‌دلیل فقدان اطلاعات امکان‌پذیر نیست، فرایندهای سامانه یکپارچه عملا بر اساس رسیدگی به بخش بسیار محدودی از مودیان پرریسک در نظر گرفته می‌شود.

- چالش پیچیدگی پیاده‌سازی: پیچیدگی بسیار پیاده‌سازی سامانه در یک سازمان بسیار بزرگ و با سابقه طولانی (اعم از رویه‌های رسمی ‌و غیررسمی ‌و سامانه‌ها) همزمان با تغییر ساختار و نقش تمامی کارکنان و بی‌ثباتی فرایندهای سازمانی در این خصوص نیز هزینه‌های زمانی به سازمان تحمیل می‌کند؛

- چالش فضای کاری: مشکلات پیاده‌سازی طرح جامع مالیاتی در ساختمان‌های غیرملکی و فرسوده؛

- چالش پیمانکار خارجی: شرایط خاص و مشکلات مدیریت پیمانکار خارجی، به‌ویژه با توجه به شرایط
بین‌المللی و تطابق نداشتن ظرفیت‌های کارفرمایی و پیمانکار خارجی؛

- چالش واسط‌های الکترونیکی: ضرورت اتصال سامانه به پایگاه‌های برون‌سازمانی از طریق واسط‌های الکترونیکی و فقدان پایگاه‌های اطلاعاتی لازم در دستگاه‌ها یا پیچیدگی و طولانی بودن فرایند تولید و برقراری ارتباط این واسط‌ها؛

- چالش فناوری‌: پیچیدگی فناوری‌های مورد استفاده در طرح و کمبود شدید متخصصان دارای سطح تخصص مورد نیاز این فناوری‌ها برای تکمیل و اجرای طرح در سطح کشور؛

- چالش کارکنان: افزایش روز‌افزون دانش فنی کارکنان حوزه فاوای سازمان و پیچیدگی توسعه، حفظ، نگهداری و تامین انتظارات ایشان با توجه به نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و سازمان؛

- چالش ساختار: اجرای طرح مستلزم عملیات پیچیده اجرای کامل ساختار وظیفه‌ای، به جای ساختار منبع و فرد‌محور و همچنین تغییر بنیادی در ساختار به‌ویژه در حوزه مالیات بر ارزش افزوده، اعتراض‌ها و شکایت‌ها و همچنین وصول و عملیات؛

- چالش ورودی: تکمیل نشدن ثبت‌نام مودیان، انطباق نداشتن اقلام اطلاعاتی و قواعد حاکم بر اظهارنامه‌های دریافتی با مصوبات طرح و وصول مالیات مودیان طرح در حساب‌های غیر حساب‌های بانکی طرح؛

- چالش شبکه: پیچیدگی مدیریت و بهینه‌سازی شبکه سراسری سازمان که در 31 استان کشور، بیش از 620 ساختمان و با بیش از 30 هزار ایستگاه کاری پراکندگی دارد.

- چالش همزمانی: نیاز به تولید و به‌کارگیری سامانه‌های جدید، انجام توسعه و تغییرات در سامانه‌های موجود و تامین نیازمندی‌های جدید عملیات سازمان، همزمان با تولید، پیاده‌سازی و اجرای سامانه طرح جامع مالیاتی؛

- چالش گستره اختیار‌: **بخش مهم و قابل ملاحظه‌ای از عناصر و عوامل موفقیت طرح جامع مالیاتی به‌طور کامل در اختیار و تحت کنترل وزارت امور اقتصادی و دارایی نیستند. (جدول ارزش معاملاتی املاک، اطلاعات برون‌سازمانی، قانون و مقررات، به‌کارگیری سریع متخصصان و ...) که این امر در مورد سازمان امور مالیاتی و طرح جامع مالیاتی نیز صادق است.**

*موضوع اتصال بانک‌ها به سامانه دارایی و دسترسی به اطلاعات حساب‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارد. آیا همکاری‌های لازم انجام شده است؟

سازمان امور مالیاتی کشور به‌منظور تامین نیازمندی‌های طرح جامع مالیاتی به شبکه‌های متعدد برون‌سازمانی متصل است. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد.

1. شبکه ملی اطلاعات

2. شبکه دولت جمهوری اسلامی‌ ایران

3. سامانه تبادل اطلاعات اقتصادی کشور EIX

4. سازمان ثبت احوال کشور

5. سازمان ثبت اسناد کشور

6. شهرداری تهران

7. شرکت پست

8. دیوان محاسبات کشور

9. کانون دفاتر پیشخوان و خدمات الکترونیک

10. وزارت صنعت، معدن و تجارت

11. وزارت امور اقتصادی و دارایی

12.  بیمه مرکزی

13. سازمان برنامه و بودجه

14. اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

15. بانک مرکزی

بهبود کیفیت تبادل اطلاعات با سامانه‌های مزبور و نیز اتصال به سامانه‌های جدید نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

**درخصوص اتصال بانک‌ها و دسترسی به اطلاعات حساب‌ها، سازمان امور مالیاتی به‌دنبال کنجکاوی در اطلاعات بانکی مردم نیست و تلاش می‌کند حداقل اطلاعات مورد نیاز خود را از مراجع بالادستی تامین کند و نباید این موضوع را فراموش کرد که بهره‌برداری اصلی اطلاعات اقتصادی کشور، سازمان امور مالیاتی است.**

*امتیازات راه‌اندازی نظام جامع مالیاتی برای مودیان چیست؟

تا قبل از بهره‌مندی از فرایندهای مکانیزه سازمان، مودیان مالیاتی مجبور بودند برای انجام تمامی امور مالیاتی به ادارات مالیاتی مراجعه و بعضا با صرف زمانی طولانی (برای مثال، در زمان تسلیم اظهارنامه گاهی تا سه ساعت در صف قرار می‌گرفتند) امور درخواستی آنها به‌سرانجام می‌رسید؛ اما با راه‌اندازی طرح جامع این امکان برای مودیان فراهم شده و خواهد شد که از یک کامپیوتر شخصی یا محل کار می‌توانند بخش اعظمی ‌از امور مالیاتی خود را از طریق اینترنت به‌انجام برسانند. مانند ثبت‌نام الکترونیکی، پرداخت الکترونیکی، دریافت اظهارنامه الکترونیکی اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی، اجاره املاک و تسلیم اظهارنامه فهرست حقوق اینترنتی، پرداخت اینترنتی مالیات، دریافت گواهی‌های بانک بدون نیاز به مراجعه به اداره امور مالیاتی، دریافت صورت معاملات فصلی،  خلاصه
پرونده‌های مالیاتی، ثبت صندوق و نرم‌افزار فروش، استعلام و اخذ کد فراگیر، استعلام گواهی پرداخت مالیات بر درآمد مشاغل خودرو، پنجره واحد سازمان امور مالیاتی و اداره کل ثبت شرکت‌ها (دریافت بدهی مالیاتی، نمایش اظهارنامه پلمب دفاتر) و... .  

قطعا تحقق برنامه‌های توسعه خدمات الکترونیکی سازمان با هدف تکریم ارباب رجوع، مبارزه با فساد، شفافیت خدمات سازمان و افزایش رضایت مودیان در این راستا افزایش سرعت انجام فرایندهای مالیاتی، جلوگیری از تضییع حقوق مودیان محترم از طریق ابلاغ به موقع اوراق مالیاتی، کاهش مراجعه حضوری مودیان مالیاتی و ارتقای عدالت مالیاتی از مهم‌ترین دستاوردهای طرح جامع مالیاتی است. به‌طور خلاصه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

- **حذف حتی‌الامکان ارتباط میان کارشناس تشخیص مالیات و مودی مالیاتی در راستای اجرای پروژه تفکیک وظایف مالیاتی که یکی از اهداف پروژه استانداردسازی فرایندهای مالیاتی به‌عنوان پیش‌زمینه اجرای پروژه سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی (ITS) است که تلاش می‌شود به‌طور کامل محقق شود. **

- کاهش عملیات دستی نظام مالیاتی با بهره‌گیری سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی (ITS)؛

- تکمیل کردن پایگاه اطلاعاتی هویتی سازمان در خصوص کمیت و کیفیت مودیان از طریق ثبت‌نام الکترونیکی مودی در سامانه شماره اقتصادی؛

- تکمیل کردن پایگاه اطلاعاتی عملکردی مودیان در راستای اجرای ماده 120 قانون برنامه پنجم توسعه کشور؛

*اجرای طرح جامع مالیاتی چه نقشی در افزایش مالیات واصله و شناسایی فراریان مالیاتی دارد؟

**بدیهی است بدون تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان امکان ردیابی فرار مالیاتی میسر نیست. سازمان مالیاتی تلاش می‌‌کند با راه‌اندازی سامانه‌های متعدد نرم‌افزار، داده‌کاوی، داده‌آمایی و واحدیابی براساس اطلاعات جمع‌آوری شده را به‌صورت روزافزون توسعه دهد و قبول داریم که در تحقق این مهم مسیر طولانی را در پیش داریم،** اما امروز تمرکز این مرجع در طرح جامع مالیاتی بر دو محور خدمات الکترونیکی با هدف کاهش ارتباطات فیزیکی سازمان و مردم و تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان و سامانه‌های نرم‌افزاری کشور بر فرار مالیاتی معطوف شده است.