کاربران فعال پیامرسان های داخلی زیر 20 میلیون

معاون وزیر ارتباطات گفت: آمار نصب کل پیام‌رسان‌های داخلی از مرز ۲۰ میلیون کاربر گذشته است اما تعداد کاربران فعال کمتر از این ارقام است.

 کاربران فعال پیامرسان های داخلی زیر 20 میلیون

معاون وزیر ارتباطات گفت: آمار نصب کل پیام‌رسان‌های داخلی از مرز ۲۰ میلیون کاربر گذشته است اما تعداد کاربران فعال کمتر از این ارقام است.

 به نقل از شرکت ارتباطات زیرساخت، حمید فتاحی گفت: آمار و ارقام و میزان ترافیک حضور اپلیکیشن‌های داخلی نشان می‌دهد که تعداد آمار نصب کل پیام‌رسان‌ها از مرز ۲۰ میلیون کاربر گذشته است؛ اما تعداد کاربران فعال خیلی کمتر از این ارقام است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، فراهم کردن خدمات بهینه را یکی از عوامل مهم در نگه‌داشتن کاربران در پیام‌رسان‌های بومی عنوان کرد و افزود: اگر کیفیت فنی، قابلیت کاربری و نیز بخشی از خدمات از سوی دستگاه‌ها و مراکز حاکمیتی ثبت شود به‌طور یقین مردم تمایل بیشتری به استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی خواهند داشت.

وی تصریح کرد: اگر این خدمات در قالب پیام رسان ارائه شود به طور یقین مانند سایر ابزارها و اپلیکیشن مشتریان بیشتری را جذب خواهند کرد. مثل ابزارهایی مانند خدمات اپ استور که مردم امروزه نصب می‌کنند. الان پلتفرم فعالی داریم که ۴۰ میلیون کاربر ایرانی دارد که با نمونه خارجی برابری می‌کند.

فتاحی تأکید کرد: البته که چنین پلتفرم‌هایی باید با انجام کارهای ضد انحصاری، حفاظت از حریم خصوصی، نظارت روی اپلیکیشن‌ها دقت به خرج بدهند تا پیشرفت بیشتری صورت بگیرد.

وی توسعه قابلیت فنی و راحتی کاربر و افزودن جلوه‌ها و بسترهای مناسب را یکی از اولویت‌های مهم در ماندگاری کاربران مطرح کرد و افزود: باید این امر مهم هم از سوی خود مدیر پیام‌رسان‌ها و هم از سوی بخش خصوصی اتفاق بیفتد تا خدمات بهتری را ارائه دهد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تصویب سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی، افزود: مسائل مربوط به زیرساخت یعنی تجهیزات فنی مانند روتر، سوئیچ، فیبر نوری، لایه امنیت و مدل دسترسی‌ها بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته‌ شده است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: لایه دوم این شبکه، خدمات و اپلیکیشن‌هایی هستند که بر بستر این شبکه به وجود آمده‌اند. خدمات حمل‌ونقل اینترنتی، پیام‌رسان‌ها و موتورهای جستجو که در این فضا شکل‌گرفته‌اند، همگی حاصل شبکه ملی اطلاعات هستند.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات با اهداف خاص و با نگاه بیشتر به افزایش ترافیک داخلی و درون‌زا بودن اقتصاد فناوری اطلاعات مطرح شد، امروزه بخش عمده‌ای از اینترنت در حوزه محتوا مصرف می‌شود که بخش عمده‌ای از آن وارداتی است، محتوایی که می‌تواند داخل کشور تولید شود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: بیش از۵۰ پروژه و اقدام کلان طی دو سال گذشته در حوزه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات انجام‌شده که نشان می‌دهد اکنون بیش از ۸۰ درصد از مواردی که طبق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات به سرانجام رسیده و ۲۰ درصد باقی‌مانده را تا انتهای سال‌جاری بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، به سرانجام خواهیم رساند.

وی اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و ترانزیت دیتا را از برنامه‌های مهم اجرایی شرکت ارتباطات زیرساخت تا پایان سال عنوان کرد و گفت: با انجام این پروژه‌ها تکالیف قانونی خودمان را در حوزه ترانزیت انجام خواهیم داد. همچنین تعریف سرویس‌های جدید تجاری، عملیاتی شدن واگذاری فیبر تاریک و کاهش تصدی‌گری حاکمیتی ازجمله مسائلی است که شرکت ارتباطات زیرساخت در دوره جدید مدیریت خود دنبال می‌کند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه