با حضور مدیران آسان‌پرداخت و سماتنشست مطبوعاتی

اهداف ورود سامانه سجام به اپلیکیشن آپ تشریح شد

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و حامد منصوری، مدیرعامل آسان‌پرداخت پیرامون افزوده شدن سجام به اپلیکیشن آپ جهت تسهیل ثبت‌نام کاربران در این سامانه و پیوستن به باشگاه مشتریان بازار سرمایه برگزارشد.

اهداف ورود سامانه سجام به اپلیکیشن آپ تشریح شد

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و حامد منصوری، مدیرعامل آسان‌پرداخت پیرامون افزوده شدن سجام به اپلیکیشن آپ جهت تسهیل ثبت‌نام کاربران در این سامانه و پیوستن به باشگاه مشتریان بازار سرمایه برگزارشد.

در این نشست مطبوعاتی مدیرعامل آسان‌پرداخت هدف از ورود به سجام را تسهیل احراز هویت برای مردم ارزیابی کرد و گفت: سرويس ثبت‌نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) براي اولين بار در اپليکيشن آپ ارایه شده و  با توجه به اینکه اپلیکیشن آپ توسط بیش از ۴۰ میلیون نفر دانلود شده و توسط سرویس‌هایی مانند شاهکار که پشت آن وجود دارد احراز هویت افراد از این طریق به راحتی صورت می‌گیرد.

منصوری بزرگ‌تر شدن دامنه بازار را یکی از اهداف همکاری با سجام اعلام کرد: با توجه به سهم فعالیت ۴ تا ۵ درصدی قشر کوچکی از مردم در بازار سرمایه در نظر داریم این سهم را افزایش داده و به ۲۰ درصد برسانیم تا بتوانیم کمکی برای رشد بنگاه‌های اقتصادی باشیم. همچنین رقابت سالم‌تر و شفاف‌تر در بازار سهام هدف دیگر افزودن سجام به اپلیکیشن آپ است.

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز در مورد راه‌اندازی سجام، گفت: وقتی سامانه سجام را به عنوان اولین سامانه شناسایی مشتری الکترونیکی راه‌اندازی و در بازار سرمایه عملیاتی کردیم گزارش‌هایی از مناطق دورافتاده برای سجام دریافت کردیم که بر این اساس به وضوح شاهد بودیم ورود بازار سرمایه به عرصه‌های مختلف اقتصادی معجزه شفافیت را به همراه می‌آورد تا بهترین خدمات در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های فین‌تکی و استارت‌آپی می‌توانند با استفاده از زیرساخت‌های بازار سرمایه استفاده و خدمات جدیدی را برای مردم تعریف کنند، افزود: یکی از راه‌های بقای گسترش این گونه شرکت‌ها در بازار سهام، ارایه خدماتی متناسب به سرمایه‌گذار ایرانی و فعالان بازار است. البته دولت هم می‌تواند بر روی چنین بازاری حساب کند و اوراق منتشر کند.

مدیرعامل سمات گفت : بورس توانسته اعتماد عمومی را جلب کند که با ملاحظه این وضعیت خود را ملزم می‌دانیم بهترین خدمات را برای جامعه فراهم کنیم. در این راستا ایجاد درگاه ثبت‌نام سجام اولین گام ارایه خدمت بود که از این طریق تاکنون ۱.۴ میلیون نفر اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کرده‌اند.

فهیمی در خصوص مهیا شدن زیرساخت‌ها برای واگذاری سهام عدالت نیز گفت: در حوزه قبل از معاملات و رجیستری سهام و بعد از معامله که مربوط به تسویه معاملات و پرداخت وجوه ناشی از معاملات و ارایه خدمات شرکتی است، زیرساخت‌ها برای سهام عدالت فراهم شده اما نزدیک به ۴ سال از ارایه این لایحه از دولت به مجلس می‌گذرد و هنوز تاکنون در این خصوص تصمیم‌گیری نشده است.

مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی درباره امکان احراز هویت افراد در سجام از طریق اپلیکیشن آپ گفت: سامانه سجام درگاه ورودی بازار سرمایه است تا مردم از پرکردن ۳ تا ۱۰ صفحه کاغذی بی‌نیاز شوند ضمن اینکه ارایه کپی مدارک هم در شرایط ثبت‌نام حذف شده است.اما تسهیل در ارایه خدمات به نگرانی حک شدن اطلاعات و سوءاستفاده دامن می‌زند که در این راستا و در جهت راستی‌آزمایی اطلاعات باید احراز هویت در پیشخوان‌های دولت انجام شود.

فهیمی همچنین از فراهم شدن امکان احراز هویت مردم در یکی از بانک‌های بزرگ در آینده نزدیک خبر داد و گفت: افراد باید با همراه داشتن مدارک اصلی هویتی و گوشی همراه مراجعه کنند تا اطلاعات آنها احراز شود اما هر مکانی که بتواند این امکانات را فراهم کند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از این پس کاربران اپلیکیشن آپ می‌توانند به راحتی ضمن استعلام وضعیت سجامی شدن خود نسبت به ثبت‌‏نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) اقدام و به باشگاه مشتریان بازار سرمایه بپیوندند.