جلسه شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه شهر هوشمند برگزار شد:

عدم ثبت مهر در پاسپورت خارجی ها برای حضور در دومین نمایشگاه شهر هوشمند

اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری دومین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند به منظور انجام هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری بهتر نمایشگاه با حضورنمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها در محل  سالن جلسات وزارت کشور برگزار شد .

عدم ثبت مهر در پاسپورت خارجی ها برای حضور در دومین نمایشگاه شهر هوشمند

اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری دومین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند به منظور انجام هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری بهتر نمایشگاه با حضورنمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها در محل  سالن جلسات وزارت کشور برگزار شد .

در ابتدای اين جلسه امير شجاعان (ريیس مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار ) ضمن تشکر از نهاد  ریاست جمهوری، شهرداری تهران و تمام کسانی که در حوزه  شهر هوشمند در برگزاری اولین نمایشگاه یاری کردند گفت: با توجه به روند بسیار خوب نمایشگاه در سال گذشته انتظار می‌رود امسال با برنامه‌ریزی مناسب  نمایشگاه بهتر و مستقلی داشته باشیم.

 در ادامه جلسه شورای سیاست گذاری غلامرضا رضاییان دبیر اجرایی نمایشگاه  با بیان  گزارش کوتاهی از نمایشگاه سال گذشته به ارايه برنامه نمایشگاه امسال پرداخت و عنوان کرد: نمایشگاه امسال کاملا هوشمند برگزار می‌شود؛ همچنین جهت مشارکت حداکثری  مشاركت‌كنندکنندگان خارجی، شرایط مناسبی در نظر گرفته شده و علاوه بر اینکه مهر ورود به کشور ایران را در پاسپورت تجار خارجی ثبت نمی‌شود تمامی هزینه‌هاي اقامت مشاركت‌كنندگان خارجي در دومين نمايشگاه بين‌امللي شهر هوشمند نیز توسط دبیرخانه اجرایی نمايشگاه پرداخت خواهد شد.

رضاییان در ادامه خبر از حضور حداکثری خبرنگاران برای پوشش خبری داده و اعلام کرد که نشستی خبری با مقامات ارشد همچون سال گذشته  برگزار می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری نمایشگاهی در حوزه خارجی با نماینده شركت نمايشگاهي "فیرا" كشور اسپانیا  که بزرگترین  برگزار کننده نمایشگاه شهر هوشمند در بارسلون است صحبت كرده و گفت: برگزار کننده این نمایشگاه خارجی در راستای تفاهم نامه مذکور دو بار در تهران حضور پیدا کردند و جهت برقراری ارتباط با نمایشگاه شهر هوشمند سئول و با هدف استفاده از توانمندی‌ها و دستاوردهاي پرداخت و مشارکت شرکت های بین المللی در دومین نمایشگاه بین امللی شهر هوشمند تفاهماتی با ايشان صورت گرفته است.

 در انتهاي جلسه شوراي سياست‌گذاري دومين نمايشگاه بين‌امللي شهر هوشمند نيز مهدي بینا مدیر پروژه دولت هوشمند به اظهار نظر پرداخته و ابراز داشت: با توجه به پراکندگی و جزیره‌ای بودن برگزاری نمایشگاه‌ها در حوزه هوشمندسازی تمامي فعالان اين حوزه را جهت حضور در دومين نمايشگاه بين‌المللي شهر هوشمند به عنوان يك نمايشگاه واحد و  مستقل دعوت به همکاری و مشارکت می‌کنیم و اميدواريم که خروجی مطلوبی را شاهد باشیم.

وی افزود: همچنین  دعوت از گروه D8؛ (هشت کشور در حال توسعه) که دبیرخانه اش  در پارک علم و فناوری پردیس به مدت سه سال در اختیار تهران قرار دارد را می‌توان از ظرفیت‌های بسیار مناسب به منظور ارتقای کیفیت نمایشگاه شهر هوشمند امسال قلمداد کرد.

جهانبخش محمدی نماینده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ؛ در ابتدا با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در زمینه سیاستگذاری شهر هوشمند و همچنین مطالعاتی که در این زمینه انجام شده صحبت خود را آغاز کرد و در ادامه از شکل‌گیری کمیته ملی شهر هوشمند خبر داد همچنین برای استفاده از ظرفیت شرکت های خارجی با کمک سازمان سرمایه گذاری به مطرح کردن  دو پنل تخصصی پرداخت .

وي افزود: سازمان سرمایه گذاری مي‌بايست  با ایجاد قوانین و مقررات  نماینده شرکت‌های خارجی را جهت سرمایه گذاری در ایران تشویق كرده و  جلساتی را در نمایشگاه شکل دهند همچنين مي‌بايست به همکاری با شهر های خواهر خوانده جهت هم افزایی پرداخته شود.

محمدي ادامه داد: ظرفیت  پارک علم و فناوری می‌تواند ارتباط خیلی خوبی در این مباحث برقرار کند و به عنوان نکته آخر برگزاری همایش های یک روزه در کنار نمایشگاه ها را مي‌بايست مورد توجه قرار دهیم.

فرزاد ابراهیمی رئیس آکادمی اینترنت اشیا نيز در اين جلسه از روند بسیار مناسب نمایشگاه در سال گذشته  و بارسلون صحبت کرد و افزود: وجه تمایز میان تهران هوشمند و شهر هوشمند آن است كه در تهران هوشمند ساختار به طور کلی  علمی است اما در نمایشگاه شهر هوشمند بيشتر به موارد کاملا کاربردی و بصورت تخصصی  پرداخته مي‌شود.

فرهاد سنجری‌فرد نماینده سازمان فناوری اطلاعات شهرداري نيز در جلسه شوراي سياست‌گذاري دومين نمايشگاه شهر هوشمند به تعدد نمایشگاه‌ها حوزه شهر هوشمند پرداخته و خواستار تجميع آنها در یک واحد مستقل شد . اين مقام مسوول شهرداري همچنين با اشاره به مباحث فرهنگی که در شهر هوشمند مورد توجه قرار گرفته است؛ کارگزار منطقه 2 شهرداری را در بحث استارت اپ ویکند شهری جهت همکاری معرفي كرد.

مرتضي احمدی نماینده شورای اسلامی شهر تهران و کمیته شفافیت و شهر هوشمند نيز با مطرح کردن اشتراک گذاری تجارب خواستار آن شد كه  فضای نمایشگاه به سمت تبادل نظر و اشتراک گذاری سوق داده شود.

حسام الدين شاهرخی نماینده کسب و کار های اینترنتی نيز در اين جلسه از هوشمندسازی در جهت حمایت از معلولان و سیستم پرداخت شهری صحبت کرده و بر لزوم تمرکز روی وب و اپلیکیشن تاكيد داشت.

علي مسعودی دبیر کل اتحادیه شرکت های فنی مهندسی ،حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی نيز خواستار توجه در بحث تولید داخل شده و  همچنین امنیت شهر هوشمند را مساله‌اي اساسي توصيف كرد.

در انتهاي اين جلسه نيز علي اكبر صدري هرندی مدير فناوري اطلاعات مرکز تحقیقات راه مسکن و شهر سازی، با مطرح کردن  رویکرد حل مساله یا خلق مساله خواستار استفاده از داده های کلان و  قوانین  و مقررات در حوزه شهر هوشمند شد .

همچنین در پایان جلسه نماینده نهاد ریاست جمهوری ، وزارت کشور ، وزارت ورزش و جوانان ، وزارت راه و شهرسازی،  وزارت نیرو ،وزارت علوم تحقیقات و فناوری ،شهرداری تهران ،شورای اسلامی شهر تهران ، مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ، سازمان فناوری اطلاعات ایران ، سازمان شهرداری ها و دهیاریها ی کشور ،سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ،آکادمی اینترنت اشیا، اتحادیه صوتی و تصویری و تلفن همراه ،اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی ،اتحادیه شرکت های فنی و مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی ،انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ، انجمن فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و دانشگاه آزاد اسلامی  هر کدام به اعلام آمادگی برای همکاری در  برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند پرداختند .

دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند از تاریخ 22 الی 24 دی ماه 1398 در مصلی تهران برگزار مي شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی های لازم با شماره 22893244 و  www.iransmartcity.com دبیرخانه اجرایی نمایشگاه تماس حاصل كنيد.