چراغ سبز سندیکای مخابرات برای تامین نیاز عراق

دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران بر توانمندی متخصصان کشورمان در تامین نیازمندی کشور عراق در زمینه کالاهای مرتبط با فناوری ارتباطات و تجهیزات مخابراتی، تاکید کرد.

چراغ سبز سندیکای مخابرات برای تامین نیاز عراق

دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران بر توانمندی متخصصان کشورمان در تامین نیازمندی کشور عراق در زمینه کالاهای مرتبط با فناوری ارتباطات و تجهیزات مخابراتی، تاکید کرد.

به نقل از سندیکای صنعت مخابرات ایران، فرامرز رستگار با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی ارتباطات و فناوری اطلاعات در عراق (کربلا) گفت: حضور متخصصان ایرانی برای ارائه سرویسهای با کیفیت ارتباطی در عراق یک ضرورت به شمار می آید.

وی تاکید کرد: آشنایی با راهکارهای تجارت با عراق به دلیل ارتباط تنگاتنگ تجارت و اقتصاد این کشور با ساختار فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آن بسیار مهم است و باید مورد توجه فعالان مخابراتی ایران قرار گیرد.
 
عضو هیئت مدیره صنعت مخابرات ایران گفت: نمایشگاه بین المللی ارتباطات و فناوری اطلاعات عراق با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با مجوز سازمان توسعه تجارت در مهرماه سال جاری و در کربلا برگزار می شود.

وی افزود: سالانه بیش از ۸ میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می‌شود که البته با توجه به صنعتی شدن کشور عراق در آینده، باید برای حفظ و افزایش این میزان صادرات در سالهای آینده برنامه‌ریزی شود.

رستگار ادامه داد: کشورمان باید در اندیشه تنوع بخشیدن به بازارهای صادراتی محصولات خود باشد و بهترین این بازارها عراق است، یکی از عمده مقاصد صادراتی ایران طی سال‌های اخیر، کشور عراق بوده است؛ به گونه‌ای که میزان صادرات به این کشور به نحوی بوده که در لیست ۱۰۰ کشور عمده مقصد صادراتی ایران، همواره نامش در رده‌های بالای لیست قرار داشته است.

وی تاکید کرد: جدای از همکاری‌های اقتصادی و تجاری و همبستگی سیاسی بین دو کشور، وجود اماکن مقدس و عتبات عالیات در ایران و عراق دلیل دیگری برای تعامل میان مردم این دو کشور است و افزایش ارتباط بین مردم، ضرورت حضور و مشارکت مهندسان حوزه ارتباطات را برای ارائه سرویسهای با کیفیت ارتباطی صدچندان می کند.

 دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران با اشاره به توانمندی های ایران برای تامین برخی از نیازهای کالایی در زمینه ارتباطات و انجام پروژه های خدمات فنی و مهندسی در این زمینه و با بیان اینکه عراق در شمار معدود کشورهایی است که تراز تجاری ایران با آن مثبت است، یکی از  راهکارهای معرفی محصولات و تولیدات به بازار عراق را حضور در نمایشگاهها عنوان کرد.

وی وجود مرز مشترک، تامین بیش از ۹۰ درصد نیازهای عراق از طریق واردات پایانه‌های متعدد و موقعیت استراتژیک عراق را از جمله مزایای مشترک بین دو کشور عنوان کرد و ادامه داد: جمعیت جوان این کشور نیازهای مختلفی دارد که در این رابطه می‌توان در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش و خدمات فنی و مهندسی به بازار این کشور ورود کرد.

به گفته رستگار، نابودی زیرساخت های کشور عراق، توانایی مالی بالا، نیاز به کالاها و خدمات و فقدان نیروی انسانی کارآمد از دیگر مزایای مهم بازار این کشور محسوب می شود. در عین حال ثبات نسبی در این کشور وجود دارد و سرمایه‌گذاران، چندان نگران نوسانات احتمالی قیمت‌ها نیستند. تغییرات نرخ دینار به عنوان واحد پول رسمی عراق، ارتباط مستقیم با قیمت دلار دارد و به همین دلیل این کشور در تغییرات ارزش دلار نوسان‌های کمتری را تجربه کرده است.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران با اشاره به اینکه بر اساس آمار به‌دست‌آمده از گمرک ایران، در سال ۹۷، ارزش صادرات ایران به عراق در مقایسه با سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است، گفت: مجموعه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق حدود ۱۳ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۷ بوده است؛ درصورتی‌که حجم صادرات ایران با کل کشورهای اروپایی کمتر از یک میلیارد دلار است؛ یعنی عراق به‌تنهایی بیش از ۱۰ برابر کشورهای اروپایی با ایران رابطه اقتصادی دارد.