رپورتاژ آگهی؛

اولین بار است سوار هواپیما می‌شوید؟ این چند توصیه را حتما رعایت کنید

خرید بلیط هواپیما این روزها خیلی راحت شده است. اما بعضی از افراد تا به حال تجربه سفر با هواپیما را نداشته‌اند. این مسئله یک روز برای همه ما پیش آمده است. بلیط هواپیما خریده‌ایم و می‌خواهیم برای اولین بار، سفر هوایی را تجربه کنیم. اما در دل خود ترس داریم و نمی‌دانیم دقیقا باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم. در این موارد، گوش کردن به توصیه‌های دیگران و کسانی که قبلا در این شرایط بوده‌اند، به کمک ما می‌آیند. رعایت کردن چند نکته می‌تواند اولین تجربه سفر با هواپیما را برای شما شیرین کند.

اولین بار است سوار هواپیما می‌شوید؟ این چند توصیه را حتما رعایت کنید

خرید بلیط هواپیما این روزها خیلی راحت شده است. اما بعضی از افراد تا به حال تجربه سفر با هواپیما را نداشته‌اند.

این مسئله یک روز برای همه ما پیش آمده است. بلیط هواپیما خریده‌ایم و می‌خواهیم برای اولین بار، سفر هوایی را تجربه کنیم. اما در دل خود ترس داریم و نمی‌دانیم دقیقا باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم. در این موارد، گوش کردن به توصیه‌های دیگران و کسانی که قبلا در این شرایط بوده‌اند، به کمک ما می‌آیند. رعایت کردن چند نکته می‌تواند اولین تجربه سفر با هواپیما را برای شما شیرین کند.

برای همه چیز برنامه‌ریزی کنید

سفر شما از وقتی بلیط هواپیما خریده‌اید، آغاز می شود. بعد از آن باید به فکر جمع و جور کردن وسایل و چمدان باشید. نباید همه چیز را به روز و لحظه آخر موکول کنید.

 قبل از این کار بهتر است لیست وسایل مجاز و غیر مجاز برای ورود به هواپیما را خوانده باشید. ممکن است وسیله‌ای همراهتان باشد که نتوانید آن را به هواپیما ببرید. همین موضوع اضطراب شما برای اولین سفر هوایی را بیشتر می‌کند. لیست وسایل ممنوعه برای ورود به هواپیما، معمولا در سایت شرکت‎های هواپیمایی وجود دارد.

قرار نیست در سفر خود هر وسیله‌ای دارید را همراه خود ببرید. بردن بار در هواپیما محدودیت وزن دارد و نمی‌توان بیش از یک حد مشخص، وسیله داخل هواپیما برد. وزن بار مجاز در پروازهای داخلی، بین 20 تا 25 کیلوگرم است.

مدارک خود را چک کنید و همراهتان ببرید

در فرودگاه باید کارت شناسایی داشته باشید. کارت ملی خود را در دسترس بگذارید تا برای نشان دادنش معطل نشوید.

برای پروازهای خارجی باید گذرنامه داشته باشید. حتما چند روز قبل از پرواز، اعتبار گذرنامه را چک کنید و در صورت نیاز، آن را تمدید نمایید. مدارک پزشکی و دفترچه بیمه را هم فراموش نکنید. ممکن است در سفر به آنها نیاز داشته باشید.

اکنون دیگر نیازی به همراه داشتن بلیط هواپیما نیست و همه چیز با کد ملی کنترل می‌شود. اما می‌توانید برای احتیاط از بلیط خود پرینت بگیرید و آن را همراهتان ببرید.

زودتر به فرودگاه بروید

اولین بار است سوار هواپیما می‌شوید؟ این چند توصیه را حتما رعایت کنید

قرار است اولین سفر هوایی خود را تجربه کنید. بنابراین نمی‌توانید حدس بزنید چه چیزهایی پیش می‌آید و شرایط چطور پیش می‌رود. بهتر است زودتر از دیگران به فرودگاه بروید تا وقت برای کنترل کردن همه چیز داشته باشید.

بلیط هواپیما را نگاه کنید و حداقل یک ساعت و نیم قبل از پرواز داخلی، در فرودگاه باشید. در پرواز خارجی این زمان به 2 تا 3 ساعت می‌رسد. این کار خیالتان را راحت می‌کند و استرس شما را کاهش می‌دهد.

خونسردی خودتان را حفظ کنید

کارهای لازم برای سفر هوایی با خرید بلیط هواپیما تمام نمی‌شوند. این تازه آغاز راه است. باید از چند مرحله عبور کنید و در هر موقعیتی آرامش داشته باشید. مراحل سفر با هواپیما را می‌توان به شکل زیر مرور کرد:

·       بعد از وارد شدن به فرودگاه، اول چمدان‌ها و وسایلتان را کنترل می‌کنند. قرار نیست کسی از شما چیزی را بگیرد. این کار تنها برای افزایش امنیت خود شما در پرواز است. با آرامش وسایل را در دستگاه بگذارید و از گیت ورودی عبور کنید. بعد از آن نوبت به گرفتن کارت پرواز است.

·       در هر پرواز چندصد نفر سوار هواپیما می‌شوند. بنابراین مسافران زیادی در کانترها منتظر می‌مانند تا کارت پرواز بگیرند. اگر به فرودگاه رسیدید و با یک صف طولانی مواجه شدید، اصلا نگران نشوید. قرار نیست کسی شما را جا بگذارد. هر مسافر برای خودش چمدان دارد و تحویل بارها هم گاهی اوقات زمانبر است. با خونسردی منتظر باشید تا نوبت شما هم برسد. نیازی نیست حتما بلیط هواپیما را به مامور پرواز نشان دهید.

·       بعد از تحویل بار، باید به سالن انتظار بروید. در این بخش یک بار دیگر وسایل شما را چک می‌کنند. بعضی از مسافران، کیف‌های ادرای خود را به داخل هواپیما می‌برند. لوازمی مانند کیف و موبایل، دوباره بررسی می‌شوند. اینجا هم نیازی نیست کار خاصی انجام دهید و فقط بدون اضطراب به پیش بروید.

·       بعد از آخرین کنترل امنیتی، وارد سالن انتظار می‌شوید. وقتی هواپیما آماده پرواز بود، شما را برای سوار شدن صدا می‌کنند. نیازی نیست مدام از ماموران برای سوار شدن سوال کنید و استرس داشته باشید. هر وقت زمانش برسد، از بلندگوها نکات لازم را اعلام می‌کنند.

·       وقتی زمان سوار شدن به هواپیما فرا رسید، کارت پرواز خود را به مامور تحویل داده و به سمت هواپیما حرکت می‌کنید. صدای موتور هواپیما شاید کمی شما را اذیت کند، چون به شنیدنش عادت ندارید. با آرامش از پله‌های هواپیما بالا بروید و کارت پرواز خود را به مهماندار نشان دهید. مهماندار محل نشستن شما را نشانتان می‌دهد.

آغاز سفر هوایی؛ نکاتی برای داشتن یک سفر خوب با هواپیما

اولین بار است سوار هواپیما می‌شوید؟ این چند توصیه را حتما رعایت کنید

اکنون در جای خود نشسته‌اید و منتظر هستید تا هواپیما حرکت کند. چون اولین بار است بلیط هواپیما خریده‌اید و سفر هوایی را تجربه می‌کنید، این چند نکته را در نظر داشته باشید:

·       قبل از هر چیز تلفن همراه خود را خاموش کنید یا در حالت پرواز قرار دهید. این کار برای عملکرد درست سامانه ناوبری هواپیما لازم است.

·       کمربند خود را ببندید. بستن کمربند راحت است و چیز سختی ندارد. اگر هم به مشکل برخوردید، از مهماندار کمک بگیرید.

·       معمولا قبل از پرواز به شما آب‌نبات تعارف می‌کنند. خوردن آب‌نبات از از افتادن قند جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه، مکیدن آب‌نبات مانع از گرفتن گوشتان می‌شود.

·       قبل از اینکه هواپیما بلند شود، یکی از مهماندارها نکات ایمنی پرواز که در بلندگو اعلام می‌کنند را به طور عملی نشان می‌دهد. حتما به حرف‌ها خوب گوش کنید و موارد لازم را در ذهن خود داشته باشید.

·       چند بار نفس عمیق بکشید تا آرامش بگیرید و از اضطرابتان کم شود.

·       ارتفاع گرفتن هواپیما ممکن است روی شما تاثیر بگذارد. محکم باشید و نفستان را نگه دارید تا با مشکل مواجه نشوید.

و در پایان

هواپیما در حال حاضر پراستفاده‌ترین وسیله برای مسافرت رفتن است. سفر هوایی راحت‌تر و به‌صرفه‌تر است و خیلی زودتر شما را به مقصد می‌رساند. بعد از تجربه اولین پرواز خود، به مزایای زیاد مسافرت با هواپیما پی خواهید برد. پس با خیال راحت بلیط هواپیما بخرید و آماده کسب یک تجربه جدید باشید.

 

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه