دومين نمايشگاه شهر هوشمند فرصتی برای هوشمندسازی شهری

 رئیس شبکه فن بازار ملی ایران نبود تعريف واحد از شهر هوشمند را معضل اساسي اجراي هوشمندسازي شهري در كشور دانسته و دومين نمايشگاه بين المللي شهر هوشمند را فرصتي مناسب براي ارايه تعريفي جامع از اين مقوله و حركت به سمت ايران هوشمند در افق 1414 ارزيابي كرد.

دومين نمايشگاه شهر هوشمند فرصتی برای هوشمندسازی شهری

به گزارش ستاد خبري دومين نمايشگاه بين‌المللي شهر هوشمند، میلاد صدرخانلو رئیس شبکه فن بازار ملی ایران، یکی از موانع اصلی برای هوشمند سازی در کشور را عدم وجود تعریف واحد و صحیح از شهر هوشمند دانسته و گفت: من بارها در جلسات و سمینارهای مختلفی که مقامات مدیریت شهری در آن حضور داشتند مشاهده کرده‌ام که تعاریف متنوع و متفاوتی از شهر هوشمند ارائه شده است. در برخی موارد شهر هوشمند را با دولت الکترونیک اشتباه می گیرند و در بعضی موارد شهر هوشمند را با مفاهیمی همچون مکانیزه کردن خدمات شهری برابر مي‌دانند؛ در حالی که این چنین نیست.

وي افزود: به نظرمن  بهترین خدمتي که دومين نمايشگاه بين‌المللي شهر هوشمند می تواند در حوزه هوشمند سازی ارائه دهد آن است که سعی کند تعریفی صحیح و واحد از شهر هوشمند ارائه کند. ما مي‌بايست ابتدا مشخص کنیم که چه تعریفی از شهر هوشمند مدنظر داریم و به چه چیزی می خواهیم برسیم و این اولین حرکت به سمت موفقیت در حوزه هوشمندسازي خواهد بود.  زمانی که بدانیم به دنبال چه هستیم و مدینه فاضله ما چیست مي‌توان به سمت ايجاد شهر هوشمند حركت كرد، در غیر این صورت ما مسیرمان را به درستی تشخیص نداده و حرکات متفاوت و بعضاً متضادی را انجام می دهیم که خروجی مناسبی را در پی نخواهد داشت.

صدرخانلو كه عضو گروه D8 نيز هست در ادامه تعريف خود از شهر هوشمند را اينطور بيان داشت: شهر هوشمند از نظر من آن است که بتوانیم خدمات خدمات حوزه شهری را به صورت يكپارچه در ارتباط با یکدیگر و به صورت شبکه ای ارائه دهیم تا هم افزایی لازم شکل بگیرد. همچنین می بایست از ارائه خدمات موازی جلوگیری شود تا بتوان یک هم‌افزایی هوشمند و سیستماتیک بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشیم. اگر بر یک چنین بستری خدمات شهروندی ارائه شود آن زمان است که یک هوشمند سازی شهری واقعی اتفاق مي افتد.  در کنار آن چه گفته شد مکانیزه کردن تجهیزات و الکترونیکی کردن خدمات و ابزار های مختلف مي تواند موثر باشد.در مجموع  از نظر من هم افزایی بین خدمات قابل ارائه به شهروندان بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات یک تعریف جامع از هوشمندسازی شهری است و مواردی همچون ايجاد اپلیکیشن ها و وب‌بیس کردن خدمات و مواردی از این دست همگی صرفاً ابزارهای هوشمند سازی هستند.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران در خصوص هوشمند سازی در كشور و رسیدن به اهداف ۱۴۱۴ در جهت هوشمندسازي ايران گفت:  مهمترین نکته ای که وجود دارد این است که که ما باید سعی کنیم به سمت ناحیه نوآوری حرکت کنیم. تفاوت اکوسیستم نوآوری با اکوسیستم های سنتی آن است که به جای آن که دولت یک حمایت مستقیم مالي انجام دهد اكوسيستم نوآوری را شکل مي دهد و امكان شبكه سازي را فراهم مي كند. برای مثال به جای آنکه دولت اعتباری در نظر بگیرد و ایده هایی که در خصوص شهر هوشمند مطرح شده را مورد توجه قرار دهد و به آن تسهیلات داده و آنها را پرورش دهد در اكوسيستم نوآورانه اتفاقي که می‌افتد آن است که یک شبکه شکل می گیرد و ذینفعان در اين اكوسیستم رشد می‌کنند.و بر همين اساس اتصال ها و هم افزایی های لازم به اتفاق می‌افتد به طوریکه خود ایده وقتی در این اکوسیستم فعال قرار می گیرد پرورش می‌یابد.

وي ادامه داد:  به نظر من راه درست برای رسیدن به افق ۱۴۱۴ آن است که به جای تشکیل جلسه و واگذاري اعتبار و تسهیلات باید اکوسیستمی شکل بگیرد که در آن به محض آنکه شرکت و یا فرد حقیقی با یک ایده وارد می شود این سیستم بتواند صاحب ایده را به VCهای مرتبط یا به شرکت‌های مرتبط بزرگتر متصل کند. با این روش بدون آنکه ایده‌پرداز منتظر  و معطل یک حامی بگردد و منتظر دریافت تحصیلات بماند به دلیل وجود تعداد زیاد شتاب دهنده هایی که از او حمایت می کنند از بین آنها انتخاب مي‌کند که با کدام یک بهتر می تواند کار کند. در واقع صاحب ایده باید بتواند با شرکت هایی که به دنبال مشارکت هستند کار کند بدون اینکه این شرکت‌های بزرگ به دنبال بلعيدن صاحب ايده در شركتشان باشند. وقتی اكوسیستم فعال وجود داشته باشد بدون آن که دولت بخواهد تسهیلات متمرکز در اختیار صاحب ایده قرار دهد می تواند شاهد آن باشد که ایده ها پرورش یافته و به سر منزل مقصود می رسد.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند را قابل تقدیر دانسته و گفت: هر چقدر که ما به سمت شهر هوشمند حرکت کنیم کم است چرا که آینده دنیا در این حوزه متمركز شده است و از آن نباید عقب بمانيم.

وي افزود: پیشنهاد من این است که بخش خصوصی در نمایشگاه حضور فعال داشته باشد و استارت آپ ها و SMDها در نمایشگاه حاضر باشند تا احساس کنند که حوزه شهر هوشمند همچنان در كشور زنده است. همچنین باید سعی کرد که از حضور شتاب دهنده ها نیز در نمایشگاه شهر هوشمند حداکثر استفاده بشود. افزون بر اين حضور ذینفعان دولتی در نمایشگاه می تواند بسیار موثر باشد؛ برای مثال شهرداری، شرکت گاز، وزارت نیرو، سازمان پدافند غیرعامل و افتا و ساير ذینفعان مربوط به شهر هوشمند می بایست در نمايشگاه حاضر باشند و نظرشان تامین شود. اين ذي نفعان می توانند با حضور در نمایشگاه مقدمات شکل گیری یک کارگروه را ایجاد کنند. به نظرم اگر نمایشگاه شهر هوشمند در این مسیر حرکت کند بزرگترین خدمت را در حوزه هوشمندسازی برای کشور به انجام رسانده است.

صدرخانلو خاطرنشان كرد: به این ترتیب تصور می‌کنم که نمایشگاه شهر هوشمند بتواند با انجام اقدام عملیاتی گام موثري برای اجرایی شدن شهر هوشمند در کشور بر دارد.

 وی در خاتمه گفت: امیدوارم که پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور و غرب آسیا بتواند حضور موفقی در دومین نمايشگاه بين المللي شهر هوشمند داشته باشد. همچنین شبکه فن بازار ملی بتواند در نمایشگاه حضور داشته باشد چرا كه می‌تواند به ملی تر شدن رویداد کمک کند. واقعيت آن است كه شهرستان های ما ایده های بسیار درخشانی را در حوزه هوشمندسازی دارند که بعضاً به خاطر دور از مرکز بودن مورد توجه واقع نشده اند. امیدوارم که در دومین نمایشگاه بین المللی بین المللی شهر هوشمند امكان حضور فن بازار فراهم شود و با برگزاري دومين نمايشگاه شهر هوشمند در دي ماه امسال شاهد شكل گيري يك رويداد موفق در حوزه هوشمندسازي شهري در كشور باشيم.