رپورتاژ آگهی

معیارهای قیمت‌گذاری بلیط هواپیما چیست؟

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که می‌خواستید بلیط هواپیما بخرید و با قیمت‌های متفاوتی روبه رو شده‌اید. گاهی حتی ممکن است آن بلیط برای یک ایرلاین باشد اما در فاصله‌ی زمانی کوتاهی قیمتش دچار تغییر می‌شود. عوامل مختلفی در قیمت‌گذاری بلیط هواپیما موثر هستند.

معیارهای قیمت‌گذاری بلیط هواپیما چیست؟

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که می‌خواستید بلیط هواپیما بخرید و با قیمت‌های متفاوتی روبه رو شده‌اید. گاهی حتی ممکن است آن بلیط برای یک ایرلاین باشد اما در فاصله‌ی زمانی کوتاهی قیمتش دچار تغییر می‌شود. عوامل مختلفی در قیمت‌گذاری بلیط هواپیما موثر هستند. اگر برای خرید بلیط هواپیما به علی بابا مراجعه کنید لیست گسترده‌ای از پروازها را در ساعت‌ها و تاریخ‌های مختلف می‌بینید. اما در این مطلب می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم که معیار این قیمت‌گذاری بلیط‌های هواپیما چیست و چه مواردی در آن‌ها تأثیر دارد.

امکانات هواپیما

هواپیماها با توجه به نوع و ایرلاینی که مسئولیت آن را دارد امکانات مختلفی را ارائه می‌دهند. برخی هواپیما ها امکاناتی برای کودکان نیز ارایه می دهند. این خدمات از صندلی‌های هواپیما را شامل می‌شوند تا غذایی که در طول پرواز به مسافران داده می‌شود. هرچه نوع صندلی هواپیما راحت‌تر و بهتر باشد به معنای آن است که کلاس پرواز بالاتر است. بنابراین بدیهی است که بلیط این هواپیما قیمت بیش‌تری داشته باشد.

بسیاری از ایرلاین‌ها هستند که خدمه‌ی آن‌ها دارای تحصیلات بالایی بوده و طبق تازه‌ترین متد دنیا آموزش دیده‌اند. آن‌ها به طور معمول از خدمات رفاهی بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین در طول پرواز با توجه به زمانی که از مبدأ حرکت کرده‌اید نهار یا شام نیز برای شما سرو می‌شود همچنین ممکن است ترانزیت فرودگاهی داشته باشد. رزرو غذا که در هنگام خرید بلیط انجام می‌شود به هزینه‌های بلیط اضافه می‌کند.

معیارهای قیمت‌گذاری بلیط هواپیما چیست؟

زمان خرید بلیط

یکی از مهم‌ترین معیارها در قیمت‌گذاری بلیط هواپیما زمانی است که بلیط ارائه می‌شود. به طور حتم در مواقع پرسفر اکثر بلیط‌ها با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند. در حالی که اگر شما طبق یک برنامه‌ریزی درست از مدتی پیش از سفر تاریخ حرکت خود را مشخص کنید می‌توانید به بلیط ارزان‌تر و مناسب‌تری برسید. بنابراین ضروری است که خرید بلیط هواپیما را برای لحظات آخر نگذارید. زیرا جدای از مسئله قیمت ممکن است که دیگر بلیط هواپیمای مورد نظر خود را پیدا نکنید. بنابراین مهم است که بدانید بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه دوره‌ای است.

از طرفی دوره‌هایی در سال وجود دارند که به دلایل زیادی از جمله سرمای هوا زیاد برای مسافرت مناسب نیستند. در این دوره‌ها ایرلاین‌ها برای پر شدن صندلی‌ها و فروش رفتن بلیط‌ها اقدام به پایین آوردن قیمت‌ها می‌کنند. به این صورت زمانی و تاریخی که شما برای خرید بلیط هواپیما اقدام می‌کنید در قیمت نهایی آن تاثیر بسیار زیادی دارد.

معیارهای قیمت‌گذاری بلیط هواپیما چیست؟

مسیر پرواز و مصرف سوخت

بخش زیادی از هزینه بلیط شما صرف خود هواپیما می‌شود. هرچه مسیر شما طولانی‌تر باشد و ساعت بیش‌تری را در پرواز باشید بدیهی است که مصرف سوخت نیز بالاتر می‌رود. بنابراین به طور عادی قیمت بلیط هواپیما برای مسیرهای طولانی گران‌تر از مسیرهای کوتاه است. از طرفی هوپیما نیز مانند هر وسیله‌ نقلیه دیگری با هر بار پرواز و استفاده دچار استهلاک می‌شود. از آنجایی که شما با خرید بلیط هواپیما را برای برای رسیدن به مقصد خود به نوعی اجاره می‌کنید باید در بخشی از این هزینه‌ی استهلاک شریک باشید و آن را بپردازید.

کم یا زیاد بودن پروازها به مقصد

گاهی شما می‌خواهید با خرید بلیط هواپیما به یک شهر کوچک برای مسافرت بروید. این‌گونه شهرها به طور معمول پروازهای محدودی دارند. دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که شهرهای کوچک به دلیل جمعیت کمی که دارند به پروازهای زیادی نیازمند نیستند. با این تفاسیر دارای فرودگاه بزرگی هم نیستند. به همین دلیل ممکن است قیمت بلیط هواپیما برای رسیدن به آن شهرها کمی غیرعادی به نظر برسد. زیرا تصور عموم بر این است که این شهرها به دلیل کم‌تردد بودن باید ارزان‌تر باشند اما برعکس است. هرچه مقصد شما کم‌تر مورد توجه باشد باید هزینه‌ی بیش‌تری را صرف آماده‌سازی هواپیما برای رسیدن به آنجا کرد.

 

سخن پایانی

سفر رفتن با هواپیما به دلیل راحتی و امنیتی که برای مسافران فراهم می‌کند طرفداران زیادی دارد. اگر شما تجربه سفر با این وسیله نقلیه‌ی سریع داشته باشید ممکن است برایتان سوال شده باشد که قیمت بلیط هواپیما چگونه تعیین می‌شود. به طور حتم وقتی درحال خرید بلیط هواپیما از علی بابا هستید با دیدن قیمت‌های مختلفی که ایرلاین‌ها ارائه می‌دهند درباره این موضوع کنجکاور شده‌‌اید. مواردی که در این مطلب ذکر شد از جمله مهم‌ترین معیارهایی هستند که در قیمت‌گذاری بلیط هواپیما اثر مثبت یا منفی دارند. رقابت‌هایی که بین شرکت‌های هواپیمایی و به ویژه در دوره‌های پرسفر به وجود می‌آید این قیمت‌ها را دستخوش تغییرات چشمگیری می‌کنند. بنابراین لازم است پیش از تصمیم‌گیری برای رفتن به سفر از نحوه‌ی محاسبه قیمت بلیط آگاه باشید. زیرا این کار در بودجه‌ی سفر و هزینه‌هایی که می‌پردازید حائز اهمیت است. سعی کنید این موارد را همیشه در گوشه ذهن داشته باشید.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه