دبیر ستاد توسعه هوشمندسازی  معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري مطرح كرد:

نمايشگاه شهر هوشمند مي تواند به حل موانع در حوزه هوشمندسازي شهري كمك كند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمندسازی  معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، کمک به حل مسئله در حوزه هوشمندسازي شهري را يكي از اقدامات مهمي ارزيابي كرد كه دومين نمايشگاه بين المللي شهر هوشمند مي‌تواند آن را به انجام رساند.

نمايشگاه شهر هوشمند مي تواند به حل موانع در حوزه هوشمندسازي شهري كمك كند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمندسازی  معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، کمک به حل مسئله در حوزه هوشمندسازي شهري را يكي از اقدامات مهمي ارزيابي كرد كه دومين نمايشگاه بين المللي شهر هوشمند مي‌تواند آن را به انجام رساند.

به گزارش ستاد خبري دومين نمايشگاه بين‌المللي شهر هوشمند، مهدي محمدي دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمندسازی با اشاره به اینکه هر نمایشگاه کارکردهای مشخصی دارد گفت: اولین کارکرد مهم دومين نمايشگاه شهرهوشمند آن است که فضایی را برای ایجاد ارتباط دو جانبه بین متقاضیان و ارائه دهندگان سرویس و محصول در حوزه هوشمندسازی فراهم ‌کند كه اگر این موضوع شکل بگیرد بخشی از ماموریت نمایشگاه محقق می شود.

وي افزود: اين نمايشگاه می‌تواند فرصتی براي صاحبان کسب و کار و یا کسانی که با مسئله‌اي مواجه هستند باشد كه در نمايشگاه حضور يافته و با كمك افرادي که ظرفیت پاسخگویی به مشكل و مساله آنها را دارند به نتيجه مطلوب دست يابند. بنابراین کمک به حل مسئله در حوزه هوشمندسازي شهري مي‌تواند يك دستاورد مهم براي نمایشگاه شهر هوشمند باشد. توجه داشته باشيد كه در سراسر دنیا نمایشگاه‌ها ظرفیت‌هایی را که در آینده می‌تواند وجود داشته باشد را نیز نمایش مي‌دهند. لذا با توجه به اینکه دومین نمایشگاه شهر هوشمند در حوزه هوشمند سازی فعالیت می کند منطقا می‌بایست یک فضایی را فراهم کند تا تصویري از چشم اندازی که شهر هوشمند خواهد داشت و ظرفیت هایی که می تواند فراهم کند را ارايه دهد.

محمدي ادامه داد: امیدوارم که نمایشگاه شهر هوشمند بتواند ابن منطقی را که در اجرای نمایشگاه وجود دارد به بهترین شکل اجرا کند.

وی در خصوص لزوم استفاده بیشتر از خدمات و محصولات بومي حوزه هوشمند سازی و علت عدم اقبال مردم در این خصوص گفت: به هر حال استفاده از فناوری های جدید تا حد زیادی نیازمند ایجاد نمونه های کاربردی است؛ طبیعت مردم نیز اين است كه وقتی متوجه شوند یک نمونه کاربردی موثر بوده به آن توجه نشان می دهند. به نظر من یکی از وظایف نمایشگاه شهرهوشمند آن است که این نمونه های کاربردی را نشان دهد تا مردم متوجه شوند که یک محصول یا خدمت در حوزه هوشمند سازي می تواند چه اثراتی بر زندگی آنها داشته باشد اما در مجموع در حوزه هوشمند سازی بخش زیادی از مشکل خدمات و محصولات بومی آن است که هنوز انتقال فناوری به خوبی اتفاق نیفتاده است. در این میان موضوع هزینه‌ها نیز بسیار موثر بوده است متاسفانه در حال حاضر بازاري برای محصولات در در حوزه هوشمند سازی نيست و بازار موجود صرفاً برای طبقات بالایی جامعه امکان استفاده دارد چرا که هزینه های آن بسیار بالاست و کالای لوکس حساب می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمندسازی اضافه كرد: به نظر من یک بخشی از این مشکل با گذشت زمان و ایجاد زیرساخت و پهنای باند حل می شود و امكان استفاده از آن برای عموم فراهم شده و هزینه‌هایش کاهش می یابد. بخش دیگر نیز نیازمند آن است که شرکت ها بتوانند در تیراژ بالا و با هزینه پایین تر محصولات خود را تولید کنند تا امکان فروش محصولات حوزه هوشمندسازي شهري با قیمت مناسب فراهم شود. به نظرم برای ارائه محصولات در حوزه هوشمندسازی لازم است که شرکت های کوچک با هم ادغام شده و در قالب یک شرکت بزرگ محصول و خدمت خود را ارائه دهند تا هزینه‌های ارائه سرویس کاهش یابد.

وی در خصوص اینکه علت عدم تحقق هوشمند سازی شهري به صورت عملي در کشور چیست گفت: یک بخشی از موضوع مربوط به زیرساخت است به هر روي هوشمندسازي شهري نیازمند زیرساخت‌هايي است که شبکه پرسرعت و اینترنت اشیا از آن جمله اند؛ در سال‌های اخیر به دلیل مشکلاتی که در بخش دولتی برای تامین منابع مالی وجود داشته، کمتر توانسته‌ايم اقدامی در این خصوص انجام دهیم. از سوی دیگر از آنجايي که این حوزه موضوعی است که هنوز به صورت گسترده مورد بهره‌برداری و استفاده قرار نگرفته است لذا بخش خصوصی نیز تمایل چندانی برای ورود به این حوزه نداشته است.

محمدي ادامه داد: در نظر داشته باشید که برای ورود به این حوزه می‌بایست نگاه بلندمدت وجود داشته باشد كه همین امر تمايل بخش خصوصی را برای ورود به این حوزه کمتر مي‌كند. از سوی دیگر در حوزه شهروندی نيز فرهنگ سازی و آموزش لازم صورت نگرفته که باید این کار صورت گيرد. می‌توان به مردم آموزش داد همانگونه که از تاکسی های اینترنتی در جهت رفاه آنها استفاده شده است، می‌توانند از خدمات هوشمند سازی نيز برای ارايه خدماتي همچون جمع آوری بهينه زباله و نیز برای اختصاص پارکینگ و ساير خدمات استفاده كنند. اما با توجه به اینکه اطلاع رسانی خوبی در این حوزه انجام ندادیم مفهوم شهروند هوشمند در کشور کمتر شکل گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمندسازی در ادامه عنوان كرد: یک بخش مهمی از هوشمند سازی مربوط به سرویس هایی است که بین دستگاه های حاکمیتی و دولتی رد و بدل می شود و به زیرساخت های مشترک در دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی مربوط مي‌شود كه در این حوزه در بخش دولت الکترونیک کارهايی انجام شده است. از سوی دیگر اما سرویس های وجود دارد که می بایست دولت و بخش خصوصی به شهروندان ارائه دهند و به نظرم ما هنوز در این موضوع عملکردمان ضعیف بوده است؛ یعنی هنوز در هوشمند سازی سرویس های حاکمیتی و سرویس هایی که می شود به بخش خصوصی واگذار شود خدمات به شهروندان ارائه کنند ضعيف عمل کردیم و نتوانستیم به طور گسترده‌ای این سرویس ها را هوشمند ارايه دهیم. بخشی از مشکل به مشکل سرمایه‌گذاری و نبود تامین مالی برمی‌گردد بخش دیگر نیز به مسائل قانونی و رگولاتوری برمی‌گردد. توجه داشته باشيد که ما همچنان قانون مشخص و دقیقی در خصوص داده‌های باز نداریم؛ همچنین قانون مشخصی در خصوص یکپارچه سازی خدمات حاکمیتی و دولتی نيز وجود ندارد كه همه اینها باعث می شود نتوانیم سرویس های مناسبي در حوزه هوشمندسازی ارائه دهیم.

محمدي در خصوص توصیهاش به عنوان نماینده معاونت علمی برای اجرای هرچه بهتر دومین نمایشگاه بين‌المللي شهر هوشمند نیز گفت: با توجه به اینکه موضوع هوشمند سازی تا حدودی معطوف به آینده است و متغیر مهمی در آینده کشور است که می بایست به آن پرداخته شود. همچنين مي‌بايست با همین نگاه آینده محور  سعی در ترویج و اطلاع رسانی و شبیه‌سازی آینده ای که قرار است اتفاق بیفتد در نمایشگاه داشته باشیم. پخش شدن دمو هایي در خصوص اینکه شهر هوشمند چه تعریفی دارد، چه کارکردهای ارائه می‌دهد وچگونه می تواند مفید باشد سودمند است. اگر بر اين اساس عمل شود حتی اگر یک شهروند عادی نیز به نمایشگاه شهر هوشمند بيايد می‌تواند با خدمات حوزه هوشمندسازی آشنا شود. فکر می کنم یک بخشي از وظیفه نمایشگاه شهر هوشمند ترويج و فرهنگ سازی در حوزه هوشمندسازي شهري است اما از سوی دیگر بخش مهم دیگر وظيفه آن نیز اتصال ارائه‌دهندگان خدمات حوزه هوشمند سازی با کسانی که می توانند از این محصولات و خدمات استفاده کنند.

شايان ذكر است دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند با هدف پیشبرد کشور به سمت ایجاد شهرهای هوشمند از ۲۲ تا ۲۴ دی ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود.

‌در این نمایشگاه هیئت های تجاری از کشورهای مختلف حاضر خواهند بود و البته شرکت های داخلی و استارتاپ های توانمند در حوزه شهر هوشمند نیز حضوری فعال در این نمایشگاه خواهند داشت.

‌ مهمترین حامیان این رویداد می‌توان به وزارت راه و شهرسازی مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات امنیت نهاد رياست جمهوری اشاره کرد.

‌باتوجه به این که ثبت نام نمایشگاه از اول مرداد ماه شروع شده جهت حضور در این رویداد می توانید با شماره  22893242 و 22893244 تماس حاصل کرده و یا به آدرس اینترنتی www.iransmartcity.com مراجعه كنيد.