اختصاصی عصر ارتباط آنلاین؛

طرح ایلان ماسک برای اتصال مغز انسان به رایانه

"ایلان ماسک" بنیانگذار تسلا اعلام کرده­ است قصد دارد تا اوایل سال آینده با فراهم کردن امکان کاشت تراشه هایی در مغز انسان، مغز آدمی را به صورت مستقیم به کامپیوتر وصل کند.

طرح ایلان ماسک برای اتصال مغز انسان به رایانه

به گزارش عصر ارتباط آنلاین و به نقل از nbcnews، "ایلان ماسک" که به عنوان یک میلیاردر آینده نگر شناخته می­شود و در پشت کمپانی­ های شناخته شده SpaceX و تسلا قرار دارد، برنامه های خود برای اتصال مغز انسان به طور مستقیم به رایانه ها را تشریح کرد.

 وی همچنین از ایجاد یک کمپین برای ایجاد "همزیستی انسان با هوش مصنوعی" خبر داد.

ایلان ماسک در همین زمینه خاطرنشان ساخت: اولین نمونه اولیه این تلفیق هوش مصنوعی و انسان می تواند تا پایان سال آینده اجرایی شده و تراشه­ های مربوطه در مغز یک انسان کاشته شود.

ماسک در سخنرانی خود در آکادمی علوم کالیفرنیا در سانفرانسیسکو همچنین اظهار داشت: رسیدن به این هدف زمان زیادی خواهد برد چراکه گرفتن تأییدیه فدرال برای دستگاه های عصبی کاشته شده کار بسیار دشواری است.

 وی ادامه داد: با این وجود اما آزمایش روی حیوانات در حال حاضر در حال انجام است و با این روش "یک میمون توانسته کامپیوتر را با مغز خود کنترل کند."

ماسک شرکت euralink Corp را در ژوئیه سال 2016 تأسیس کرد تا بتواند  با کمک یک رابط پهنای باند فوق العاده قوی امکان اتصال مغز انسان به رایانه را ایجاد کند.

این شرکت در سال 2017 اعلام کرد که هدف اولیه آن ابداع رابط های مغزی برای کاهش علائم بیماری های مزمن پزشکی است.

ماسک سه شنبه شب اما مدعی شد که یکی از اهداف Neuralink درمان اختلالات مغزی است و گفت: ما می توانیم این مشکل را با کمک نصب تراشه حل کنیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت كه این امرهمچنین به دنبال كمك به بشر در "حفظ و تقویت مغز خود" و "ایجاد آینده ای مناسب و هماهنگ" است.

گفتنی است پیش از این ، کارشناسان توسعه فناوری هوش مصنوعی را خطری جدی و بالقوه برای نوع بشر قلمداد کرده­ اند که می ­تواند باعث شود روبات ها اختیار زندگی انسان ها را به دست بگیرند.

ایلان ماسک خاطرنشان ساخته که راه "ادغام" مغز انسان با هوش مصنوعی، به احتمال زیاد از طریق تراشه های بی سیم ریز کاشته شده در مغز انجام می شود. این تراشه ها از طریق یک برش 2 میلیمتری برای ایجاد "نوعی همزیستی مصنوعی  بین مغز انسان و رایانه کار گذاشته می شوند.

در صورت تحقق این پروژه هیچ بعید نیست که در آینده با بشریتی که با رایانه تلفیق شده است مواجه شویم.

گفته می شود بزرگترین مانع فعلی برای تحقق این پروژه تامین پهنای باند لازم برای برقراری ارتباطات مغز انسان با رایانه است.

ترجمه و تالیف مطلب: نادر نینوایی